Przybliżony czas czytania: 4 min.

Czym jest suchy zębodół i jakie są przyczyny jego powstawania? Suchym zębodołem nazywa się zapalenie zębodołu, będące następstwem usunięcia zęba stałego.  Inaczej nazywa się również pustym zębodołem. Jest to choroba o charakterze zapalnym. W warunkach normalnych, w miejscu, gdzie znajdował się ząb powinien powstać skrzep, który daje możliwość zagojenia.

Brak skrzepu w miejscu usuniętego zęba nazywany jest suchym zębodołem. Skłonność do powstawania zapalenia suchego zębodołu dotyczy według różnych szacunków 4 – 5 % pacjentów. Z reguły schorzenie te pojawia się podczas usunięcia zębów z dolnego łuku.

Pacjenci, u których statystycznie może wystąpić sytuacja suchego zębodołu stanowią w szczególności kobiety w każdym wieku, ale częściej dotyka kobiet po 40 r.ż.

Suchy zębodół występuje u ok. 5 proc. pacjentów po usunięciu zęba. Powikłanie to występuje szczególnie często przy ekstrakcji zęba mądrości.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w leczeniu suchego zębodołu.

suchy zębodół

Umów się na leczenie suchego zębodołu:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu

            Wśród czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia schorzenia znajdują się m.in.:

  • Infekcje, stany zapalne jamy ustnej – istniejące lub występujące w przeszłości infekcje wokół usuniętego zęba zwiększają ryzyko suchego zębodołu.

  • Zapalenie dziąseł o charakterze wrzodziejącym,

  • Cukrzyca – może wpływać na spowolnienie procesu gojenia się rany poekstrakcyjnej (po wyrwaniu zęba)

  • Nadciśnienie tętnicze – zwiększone parametry ciśnienia mają wpływ na wolny etap gojenia się ran.

  • Choroby nowotworowe – organizm osłabiony chorobami nowotworowymi, może w powolny sposób wytwarzać tkankę zastępczą w procesie gojenia się suchego zębodołu.

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej – stężony poziom estrogenu może rozregulować procesy gojenia się rany.

  • Palenie tytoniu – substancje zawarte w tytoniu lub jego pochodnych mogą opóźniać lub co gorsze uniemożliwiać proces gojenia się rany. Mogą również ją zanieczyszczać. Proces palenia może spowodować przedwczesne usunięcie skrzepu, powstałego w miejscu usuniętego zęba.

  • Przebyty w przeszłości suchy zębodół – zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego.

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej

  • Choroby immunologiczne,

 

suchy zębodół infografika

Objawy suchego zębodołu

Charakterystycznym dla zapalenia zębodołu po wyrwaniu zęba (ekstrakcji) jest ciągły, tępy ból, który z biegiem czasu narasta.  Ból ten jest pulsujący, może promieniować w okolice szczęki, ucha.

Dość częstym objawem suchego zębodołu są zaburzenia w odczuwaniu smaku, jak również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Nietypowym, ale również alarmujące są powiększone węzły chłonne okolicy żuchwy. Wśród objawów, występuje również szczękościsk, a także utrzymujący się stan podgorączkowy.  Wymienione objawy mogą utrzymywać się blisko dwa tygodnie.

 

Jak wygląda suchy zębodół?

Pytanie te jest dość często wyszukiwanym zapytaniem w przeglądarkach internetowych oraz zadawanym wśród porad dostępnych online.  Na pierwszy rzut oka zdiagnozowanie suchego zębodołu nie wydaje się łatwe, ale jeśli pacjent w ostatnim czasie poddał się usunięciu zęba oraz ma kilka z wyżej wymienionych objawów, niemal pewne jest, że ma do czynienia z wystąpieniem powikłania po ekstrakcji zęba.  

Suchy zębodół jak wygląda
Suchy zębodół. Jak wygląda?

Zębodół po usuniętym zębie jest pusty, nie wypełnia go żadna tkanka ani skrzep, który powinien się tam znajdować. Czasami w miejscu usuniętego zęba znajduje się substancja, którą cechuje nieprzyjemny zapach. Masa ta zazwyczaj ma kolor szaro-brunatny. W miejscu po usuniętym zębie można zaobserwować kość zębodołu.  Miejsce dotknięte zmianą staje się wrażliwe na dotyk.

  

Jakie są metody leczenia suchego zębodołu?

Leczenie schorzenia jakim jest suchy zębodół wymaga bezwzględnej konsultacji ze specjalistą.

            W pierwszym etapie leczenia zębodołu, stomatolog zajmie się oczyszczaniem rany. Z jamy ustnej usunie resztki pokarmów, następnie rana zostanie przepłukana najczęściej roztworem soli fizjologicznej. Aby uśmierzyć ból, stomatolog może bezpośrednio do leczonego miejsca włączyć odpowiednie leczenie preparatami przeciwbólowymi, jak również przeciwzapalnymi. 

Do leczenia suchego zębodołu może wykorzystać specjalistyczny opatrunek, który zakłada się na oczyszczoną ranę. Opatrunek ten ma właściwości antyseptyczne, a co ważne również znieczulające oraz przeciwbólowe.

            Kolejną metodą leczenia suchego zębodołu jest zastosowanie tabletek, które aplikuje się bezpośrednio do rany. Tabletki te posiadają w składzie kwas acetylosalicylowy, dlatego jeśli jesteś uczulony/uczulona na pochodne kwasu acetylosalicylowego lub jeśli przyjmujesz leki zmieniające krzepliwość krwi poinformuj natychmiast lekarza.  Tych tabletek nie stosuje się u kobiet będących w 3 trymestrze ciąży.

            Jeśli występuje gorączka lub powiększone są węzły chłonne okolicy żuchwy, lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk, w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Laseroterapia biostymulacyjna w leczeniu suchego zębodołu. Jak przyspieszyć gojenie?

            Coraz bardziej popularną metodą leczenia suchego zębodołu staje się laseroterapia.   W szczególności ogromne zastosowanie w stomatologii ma laser biostymulacyjny. Metoda ta daje możliwość przyspieszenia gojenia ran. Laser biostymulacyjny pozwala na działanie bezpośrednio na ranę, ma działanie antybakteryjne.

Pobudza komórki do regeneracji okolicznych tkanek, uaktywnia mikrokrążenie, co pozwala na szybsze wygajanie się rany. Laser biostymulacyjny budzi system autoimmunologiczny do zwiększonej produkcji przeciwciał.  Laser ten wytwarza promieniowanie podczerwone, które może wnikać na głębokość 6 cm, a co najważniejsze stosowanie biostymulacyjnego lasera działa przeciwbólowo.

Ozonoterapia w leczeniu suchego zębodołu

Wśród metod leczenia zębodołu z efektem przyspieszenia można wskazać również ozonoterapię. Metoda to ma swoje zastosowanie m.in. w stomatologii. Ozonoterapia zastosowana na leczone miejsce ma działanie eliminujące występujące przekrwienie, zminimalizowanie obrzęku, wysięku, jak również zmniejszenie dolegliwości bólowych. Wśród zalet ozonoterapii można wskazać również działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, jak i przeciwzapalne.

Rana po usunięciu zęba w większości przypadków goi się samodzielnie. Jeśli jednak sprawa dotyczy suchego zębodołu, sytuacja w 90 % wymaga ingerencji stomatologa. Gdy rana zostanie zaopatrzona przez fachowca, dolegliwości bólowe odpuszczą, z biegiem czasu oraz zwiększoną pracą organizmu rana będzie się goić.

Suchy zębodół domowe sposoby

                Zastanawianie się nad istotą samo wygajania zębodołu tak naprawdę nie ma sensu. Suchy zębodół wymaga interwencji lekarskiej w szczególności oczyszczenia rany. Leczenie suchego zębodołu w domowym zaciszu pomaga tylko na chwilę np. w drodze do stomatologa.      

 Metody domowego zacisza są krótkotrwałe i najlepszym sposobem jest poddanie się wizycie u specjalisty. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z pierwszymi objawami pomocny może okazać się okład z naparu rumianku, jak również zastosowanie Dentoseptu.

Substancje te w swoim składzie mają zioła, które działają ściągająco, znieczulająco oraz łagodząco. Istotną sprawą jest delikatność podczas płukania jamy ustnej, aby nie naruszyć powstałego skrzepu w zębodole.

            Jeśli stan zapalny jest dość rozwinięty, pomocną może okazać się płukanka z chlorheksydyną.  W aptece dostępna jest również pasta stomatologiczna, żele stomatologiczne, które działają przeciwbólowo, delikatnie złagodzą ból, zminimalizują powstały stan zapalny.

            Stan jakim jest nieleczony suchy zębodół nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, ale może przyczyniać się do pogarszającego stanu jamy ustnej.  Jeśli zębodół będzie zaniedbany, może powstać ropień, a to już stanowi stan zapalny tkanek, który może naciekać na okoliczne tkanki.  

W wyniku tego stanu zapalnego gromadzą się w jednym miejscu obumarłe tkanki oraz komórki. Powstały ropień powinien zostać w jak najszybszym czasie zabezpieczony przez stomatologa, gdyż stanowi zagrożenie dla zdrowia.

            Oprócz metod leczenia, które zostały wyżej wymienione bardzo istotne w leczeniu zapalenia zębodołu jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole w punktach stomatologicznych.

Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych znaków jakie daje nam nasz organizm, dbajmy o urozmaiconą, zdrową dietę, utrzymujmy odpowiednią higienę jamy ustnej oraz uczęszczajmy regularnie na fotel u stomatologa.

 

 

Umów się na leczenie suchego zębodołu:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 
 

 

 

Bibliografia:

  1. „Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznymusunięciu zębów mądrości w żuchwie” Patryk Szubert, Michał Jankowski, Mateusz Krajecki, Anna Jankowska-Wika, Jerzy Sokalski,http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2015/1/45_1_43_2015.pdf
  2. „Możliwości zastosowania ozonu w różnych dziedzinach stomatologii – przegląd piśmiennictwa” Małgorzata Julia Łazarz-Półkoszek, Jolanta E. Loster, Grażyna Wiśniewska Protet Stomatol, 2020; 70(1): 90-106http://www.protetstomatol.pl/Mozliwosci-zastosowania-ozonu-w-roznych-dziedzinach-stomatologii-przeglad-pismiennictwa,116960,0,1.html
  3. „Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu” dr med. Tomasz Kaczmarzykhttps://www.mp.pl/stomatologia/wytyczne/72742,poekstrakcyjne-zapalenie-zebodolu
  4. „Najczęstsze miejscowe powikłania po ekstrakcji zębów – przyczyny, diagnostyka i postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne” Agnieszka Balicz, Katarzyna Faruga, Anna Bogacz, Joanna Śmieszek-Wilczewska, Sylwia A. Wójcik, Maciej Wrzoł, Tadeusz Morawiec https://dentalmaster.pl/najczestsze-miejscowe-powiklania-podczas-ekstrakcji-zebow/
  5. https://natemat.pl/zdrowie/282513,co-to-jest-suchy-zebodol-objawy-i-leczenie-suchego-zebodolu
  6. https://mojachoroba.pl/zdjecia/suchy-zebodol

 

 

Kornelia Iwanowicz – redaktor medyczny

Z wykształcenia magister pielęgniarstwa, pracująca na oddziale zachowawczym. Uwielbia swoją pracę ponieważ pozwala jej na ciągły rozwój. Wie, jak ważna jest relacja pacjent-pielęgniarka. Dlatego w pracy z drugim człowiekiem staram się tworzyć przyjazną atmosferę. Uwielbia sport i muzykę.

Data ostatniej aktualizacji: 26.03.2023