W celu kontrolowania zgrzytania zębami przez sen oraz leczenia bruksizmu specjaliści zalecają noszenie szyn relaksacyjnych zwanych też nakładkami relaksacyjnymi na zęby lub szynami zgryzowymi na bruksizm. Cena szyny relaksacyjnej wynosi 150 zł. Szyna relaksacyjna jest także używana w celu zminimalizowania chrapania i efektów bezdechu sennego.

 

Nakładka na bruksizmnakładka zgryzowa

 

 

Noszenie dopasowanych indywidualnie szyn relaksacyjnych jest zalecane u:

  • pacjentów z bruksizmem,
  • cierpiących na szumy uszne,
  • mających napięciowe / paramigrenowe bóle głowy,
  • u osób cierpiących na chrapanie w czasie snu.

Stosuje się je zwłaszcza gdy wystąpią towarzyszące objawy takie jak ból szczęki lub zębów lub gdy chcą chronić zęby lub wypełnienia przed niszczącym działaniem sił zgryzowych. Należy podkreślić, że chociaż okluzja występuje pod koniec zaburzeń w obrębie mięśni żucia i stawu skroniowo-żuchwowego – to nie jest jej przyczyną. Nakładki na zęby stosuje się jako jeden z elementów kompleksowej fizjoterapii stomatologicznej.

 

W związku z tym stomatolodzy nie powinni zalecać leczenie inwazyjnego w celu skorygowania rozbieżności okluzyjnych jako podstawową metodę leczenia bruksizmu (chociaż w celu poprawy zgryzu rozsądne jest unikanie uwzględniania rozbieżności okluzyjnych u bruksistów wymagających leczenia odbudowującego).

Obecnie zaleca się nieinwazyjne metody leczenia bruksizmu, w tym szyny zgryzowe, uzupełnione o konsultację fizjoterapeutyczne i sporadyczne interwencje farmakologiczne.1

Umów się na dopasowanie indywidualnej szyny na bruksizm

 

Tel: 503-733-127

Czytaj więcej:

zgrzytanie zębami przez sen

 leczenie bruksizmu

Indywidualna szyna relaksacyjna – jak wybrać?

Wielu specjalistów zaleca szyny stabilizujące z pełnym pokryciem, aby optymalnie rozszerzyć kontakt okluzyjny i uniknąć niepożądanych zmian okluzyjnych. Szyny relaksacyjne są również szeroko stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Są ogólnie uważane za bezpieczny, nieinwazyjny sposób leczenia.

Klinicznie prawidłowo dostosowana indywidualna szyna relaksacyjna działa dobrze u wielu pacjentów z bruksizmem podczas snu. Szyna stabilizująca  jest stosowana wspomagająco w leczeniu bruksizmu i zaburzeniach skroniowo-żuchwowych. Często używa się jej przez długi czas w celu ochrony zębów u pacjentów, u których nadal występują problemy okluzyjne. Przeciwwskazania do tego typu szyny nie są bezwzględne, lecz obejmują bezdech senny i niestabilne przemieszczenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Tylko indywidualna, dopasowana szyna zgryzowa, zapewni skuteczną ochronę i nie będzie powodowała uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia.

Nakładka zgryzowa na bruksizm

Zgrzytanie zębami może pojawić się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nakładki zgryzowe na bruksizm są zalecane w celu ochrony zębów przed zniszczeniem we wszystkich grupach wiekowych.

Stan ten może mieć wpływ na jakość snu, dlatego zawsze poradź się z fizjoterapeuty stomatologicznego i stomatologa, jeśli obawiasz się zgrzytania. Specjalista dopasuje indywidualną szynę relaksacyjną , ustali diagnozę i rozpocznie leczenie.

 

Szyna relaksacyjna jak czyścić?

 Zalecamy czyszczenie szyn relaksacyjnych w preparatach to płukania ust lub środkach do czyszczenia protez zębowych. Zapewnią one pełna higienę użytkowania oraz wyeliminują potencjalne drobnoustroje. Szyny relaksacyjne należy przechowywać w dedykowanych opakowaniach.

 

indywidualna szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna Poznań cena

Koszt szyny relaksacyjnej z indywidualnym dopasowaniem to 150 zł.

 

Tel: 503-733-127

 

 

Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć nie tylko za pomocą szyny relaksacyjnej!

Dowiedz się więcej na temat:

zgrzytania zębami przez sen oraz leczenia bruksizmu

Bibliografia

  1.   Lobbezoo F, van der Zaag J, van Selms M K, Hamburger H L, Naeije M . Principles for the management of bruxism. J Oral Rehabil 2008; 35: 509–523.