Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

W celu kontrolowania zgrzytania zębami przez sen,  leczenia bruksizmu, zmniejszenia chrapania specjaliści zalecają noszenie szyn relaksacyjnych zwanych też nakładkami relaksacyjnymi na zęby lub szynami zgryzowymi na bruksizm. Cena szyny relaksacyjnej wynosi 150 zł. Szyna relaksacyjna jest także używana w celu zminimalizowania chrapania i efektów bezdechu sennego.

 

Nakładka na bruksizmnakładka zgryzowa

 

 

Noszenie dopasowanych indywidualnie szyn relaksacyjnych jest zalecane u:

Stosuje się je zwłaszcza gdy wystąpią towarzyszące objawy takie jak ból szczęki lub zębów lub gdy chcą chronić zęby lub wypełnienia przed niszczącym działaniem sił zgryzowych. Należy podkreślić, że chociaż okluzja występuje pod koniec zaburzeń w obrębie mięśni żucia i stawu skroniowo-żuchwowego – to nie jest jej przyczyną. Nakładki na zęby stosuje się jako jeden z elementów kompleksowej fizjoterapii stomatologicznej.

 

W związku z tym stomatolodzy nie powinni zalecać leczenie inwazyjnego w celu skorygowania rozbieżności okluzyjnych jako podstawową metodę leczenia bruksizmu (chociaż w celu poprawy zgryzu rozsądne jest unikanie uwzględniania rozbieżności okluzyjnych u bruksistów wymagających leczenia odbudowującego).

Obecnie zaleca się nieinwazyjne metody leczenia bruksizmu, w tym szyny zgryzowe, uzupełnione o konsultację fizjoterapeutyczne i sporadyczne interwencje farmakologiczne.[1.  Lobbezoo F, van der Zaag J, van Selms M K, Hamburger H L, Naeije M . Principles for the management of bruxism. J Oral Rehabil 2008; 35: 509–523.]

Umów się na dopasowanie indywidualnej szyny na bruksizm

 

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Czytaj więcej:

zgrzytanie zębami przez sen

 leczenie bruksizmu

 

Indywidualna szyna relaksacyjna – jak wybrać?

Wielu specjalistów zaleca szyny stabilizujące z pełnym pokryciem, aby optymalnie rozszerzyć kontakt okluzyjny i uniknąć niepożądanych zmian okluzyjnych. Szyny relaksacyjne są również szeroko stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Są ogólnie uważane za bezpieczny, nieinwazyjny sposób leczenia.

Klinicznie prawidłowo dostosowana indywidualna szyna relaksacyjna działa dobrze u wielu pacjentów z bruksizmem podczas snu. Szyna stabilizująca  jest stosowana wspomagająco w leczeniu bruksizmu i zaburzeniach skroniowo-żuchwowych. Często używa się jej przez długi czas w celu ochrony zębów u pacjentów, u których nadal występują problemy okluzyjne. Przeciwwskazania do tego typu szyny nie są bezwzględne, lecz obejmują bezdech senny i niestabilne przemieszczenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Tylko indywidualna, dopasowana szyna zgryzowa, zapewni skuteczną ochronę i nie będzie powodowała uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia.

 

Nakładka zgryzowa na bruksizm

Zgrzytanie zębami może pojawić się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nakładki zgryzowe na bruksizm są zalecane w celu ochrony zębów przed zniszczeniem we wszystkich grupach wiekowych.

Stan ten może mieć wpływ na jakość snu, dlatego zawsze poradź się z fizjoterapeuty stomatologicznego i stomatologa, jeśli obawiasz się zgrzytania. Specjalista dopasuje indywidualną szynę relaksacyjną , ustali diagnozę i rozpocznie leczenie.

 

Szyna relaksacyjna jak czyścić?

 Zalecamy czyszczenie szyn relaksacyjnych w preparatach to płukania ust lub środkach do czyszczenia protez zębowych. Zapewnią one pełna higienę użytkowania oraz wyeliminują potencjalne drobnoustroje. Szyny relaksacyjne należy przechowywać w dedykowanych opakowaniach.

 

 

indywidualna szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna Poznań cena

Koszt szyny relaksacyjnej z indywidualnym dopasowaniem to 150 zł.

 

 

 

 

 

Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć nie tylko za pomocą szyny relaksacyjnej!

Dowiedz się więcej na temat:

zgrzytania zębami przez sen oraz leczenia bruksizmu

 

Szyna relaksacyjna na chrapanie

Chrapanie może być przypadłością, która dotyka nie tylko osobę, która cierpi z powodu problemu, ale także osoby, które z niąi mieszkają i śpią obok nich. Chrapanie to poważny problem, który dotyka ludzi bez względu na płeć czy wiek. Jednak biorąc to pod uwagę, nawyk ten występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, a wynika z anatomicznych zmian w gardle.

W KORE Fizjoterapia Specjalistyczna staramy się zdiagnozować przyczynę chrapania i omówić odpowiednią metodę leczenia. Chociaż istnieje wiele przyczyn zaburzeń snu, bezdech senny jest częstą przyczyną chrapania, związaną z ustawieniem szczęki. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy skutecznie rozwiązać ten problem; jednak jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego stanu można osiągnąć poprzez prostą aplikację doustną – indywidualną szynę relaksacyjną na chrapanie – którą można nosić podczas snu.

Śpij w spokoju i komforcie dzięki indywidualnie dopasowanej szynie relaksacyjne na chrapanie

W klinice KORE możemy zapewnić Państwu indywidualnie dopasowaną szynę relaksacyjną noszoną w jamie ustnej jak osłona na zęby.  U większości osób może znacznie ograniczyć chrapanie. osoba cierpiąca na chrapanie może przestać oddychać na kilka sekund, ponieważ mięśnie podniebienia miękkiego, języka i migdałków rozluźniają się podczas snu, zamykając drogi oddechowe i sprawiając, że serce pracuje znacznie ciężej. Szyna relaksacyjna to „nocny strażnik”, który zapobiega cofaniu się szczęki podczas snu. 

 Nasze aparaty MANDIFLEX  są wygodne w noszeniu idają szansę na zakończenie problemów z chrapaniem i pozwalają zapewnić lepszy sen.

Czy chcesz spać jak dziecko?

Podczas wizyty w naszej klinice uformujemy szynę pasującą do Twoich ust. Ta procedura jest szybka, bezbolesna i już po jednej wizycie masz szansę wejść na drogę do spokojniejszego snu. Szyna ślizga się po górnych zębach i zapobiega zgrzytaniu dolnych zębów. Noszenie szyny relaksacyjnej może również pomóc:

  • Poprawić oddychanie i zmniejszyć chrapanie.
  • Łagodzić ból szyi i ramion.
  • Zmniejszyć bóle głowy.
  • Zmniejszyć napięcie mięśni żuchwy.
  • Chronią zęby  przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zaciskanie i zgrzytanie zębami przez sen.

Wylecz wiele objawów za pomocą „nocnego strażnika”

Chociaż szyna może pomóc zmniejszyć chrapanie, może być również stosowana w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych związanych z jamą ustną, nosem i gardłem. Po pierwsze, może być stosowany do znacznego zmniejszenia objawów związanych z bruksizmem, stanem, w którym pacjent zgrzyta zębami i zaciska żuchwę, zwykle stan ten jest spowodowany wysokim poziomem stresu. Stosując szynę relaksacyjną możemy pomóc zwalczyć niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

  • Poranne bóle głowy
  • Napięte mięśnie szczęki
  • Bóle twarzy
  • Ból w obrębię stawu skroniowo-żuchwowego
  • Sporadyczne obrzęki ust

Szyna relaksacyjna może nie tylko pomóc w zmniejszeniu bruksizmu, ale może również pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z zaburzeniem stawu skroniowo-żuchwowego . Ponieważ zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego są często spowodowane bruksizmem (zaciskanie szczęki lub zgrzytanie zębami), noszenie nocnej osłony może pomóc kontrolować napięcie mięśni i zmniejszyć ból.

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

 

Bibliografia

Data ostatniej aktualizacji: 02.07.2021