Zgrzytanie zębami przez sen i zaciskanie szczęki jest często związane ze stresem lub niepokojem .

Czym jest zgrzytanie zębami przez sen?leczenie zgrzytania zębami

Zgrzytanie zębami przez sen nie zawsze powoduje objawy, ale niektórzy ludzie odczuwają ból twarzy i głowy, które z czasem mogą powodować ścieranie zębów.

Większość ludzi, którzy zgrzytają zębami przez sen i zaciskają szczękę, nie zdaje sobie sprawy, że to robią.

Zgrzytanie zębami zdarza się podczas snu, ale też w czasie czuwania podczas koncentracji lub stresu.

 

Bruksizm  to stan, w którym zgrzytasz zębami lub zaciskasz zęby. Jeśli masz bruksizm, możesz nieświadomie zaciskać zęby, gdy nie śpisz lub zaciskać je lub zgrzytać podczas snu.

Zgrzytanie zębami przez sen jest uważane za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zaciskają lub zgrzytają zębami podczas snu, są bardziej narażone na inne zaburzenia snu, takie jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny).

Łagodne stukanie zębami przez sen może nie wymagać leczenia. Jednak u niektórych osób zgrzytanie może być na tyle częste i ciężki, że prowadzi do zaburzeń szczęki, bólów głowy, uszkodzeń zębów i innych problemów.

Ponieważ możesz zgrzytać zębami przez sen i nie zdawać sobie z tego sprawy do czasu wystąpienia powikłań, ważne jest, aby znać oznaki i objawy bruksizmu i poszukać specjalistycznej pomocy.

 

Tel: 503-733-127

 

Co powoduje zgrzytanie zębami?

Przyczyna zgrzytania zębami przez sen nie zawsze jest jasna, ale zwykle jest związana z innymi czynnikami, takimi jak  stres , niepokój czy problemy ze snem .

Stres i niepokój

Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub niepokojem i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się podczas snu.

Leki

Zgrzytanie zębami może czasami być efektem ubocznym przyjmowania pewnych rodzajów leków.

W szczególności zgrzytanie zębami jest czasami związane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako  selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . Przykłady SSRI obejmują paroksetynę , fluoksetynę i sertralinę .

Zaburzenia snu

Jeśli chrapiesz lub masz zaburzenia snu, takie jak  obturacyjny bezdech senny (OBS) , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami podczas snu. OBS przerywa oddech podczas snu.

Jest też bardziej prawdopodobne, że zgrzytniesz zębami, jeśli:

  • rozmawiasz lub mamrotasz podczas snu
  • zachowujesz się gwałtownie podczas snu, na przykład kopiesz lub uderzasz pięścią
  • masz tzw. paraliż senny , czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas budzenia się lub zasypiania
  • masz  halucynacje , w których widzisz lub słyszysz rzeczy, które nie są rzeczywiste, będąc półprzytomnym

Styl życia

Inne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo lub pogorszyć zgrzytanie zębami, to:

  • picie alkoholu
  • palenie
  • zażywanie narkotyków rekreacyjnych , takich jak ecstasy i kokaina
  • picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa (6 lub więcej filiżanek dziennie)

Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami może również wpływać na dzieci. Zwykle dzieje się to po pierwszym pojawieniu się zębów mlecznych lub zębów dorosłych, ale zwykle ustaje po całkowitym uformowaniu zębów dorosłych.

Skontaktuj się z fizjoterapeutą stomatologicznym i stomatologiem, jeśli obawiasz się zgrzytania zębami dziecka, szczególnie jeśli ma to wpływ na jego sen. Dzieci zgrzytające zębami przez sen mogą odczuwać stres i napięcie, które objawia się właśnie w ten sposób.

Zgrzytanie zębami u dziecka może być również spowodowane wadami zgryzu. Zdarza się też, że zgrzytanie zębami u dzieci jest reakcją  na bóle głowy, mięśni czy ucha. Bywa że jest reakcją na farmakoterapii. Przyczyna zgrzytanie zębami u  niemowląt może leżeć w niedojrzałości ukł.nerwowego oraz mięśniowego. Ważną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci mogą być choroby pasożytnicze. Warto zaznaczyć, że zgrzytanie zębami u dzieci jest zjawiskiem często spotykanym.

 

 

zgrzytanie zębami podczas snu

 

Leczenie zgrzytania zębami przez sen  – koszty

Koszt sesji diagnostyczno-terapeutycznej wynosi 130 zł. Przeczytaj więcej na temat fizjoterapii stomatologicznej. oraz indywidualnych szyn relaksacyjnych na zgrzytanie zębami.

Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu na leczenie bruksizmu z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.

 

Tel: 503-733-127

Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć!

Bibliografia