Szumy uszne mogą być pierwszym lub jednym z głównych objawów różnych procesów chorobowych, które zagrażają zdrowiu fizycznemu oraz dobremu samopoczuciu (często tak niekorzystnie wpływają na jakość życia, że chorzy podejmują próby samobójcze z ich powodu), a tylko u 1% Pacjentów stanowią główną dolegliwość .
Z artykułu dowiesz się:
Leczenie szumów usznych – Klinika w Swarzędzu
Zajmujemy się leczeniem szumów usznych u Pacjentów z Poznania i okolic. Przeczytaj artykuł do końca, żeby poznać nasze skuteczne i autorskie metody leczenia szumów usznych.
Szumy uszne – czym są?
Szumy uszne (tinnitus) należą do wrażeń dźwiękowych słyszanych przez chorego w jednym lub w obu uszach. Brak przy tym bodźca akustycznego w otoczeniu osoby słyszącej szumy uszne. Ocenia się, że występują one u ok. 5 do nawet 17% osób. Wśród osób cierpiących na szumy uszne nieznaczną przewagę stanowią kobiety.
Zadzwoń i umów się na wizytę:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Najbardziej powszechny podział szumów usznych wyróżnia:
- szumy uszne subiektywne (zwane także prawdziwymi lub podmiotowymi) oraz
- szumy uszne obiektywne,
przy czym pierwsze z wymienionych stanowią zdecydowaną większość.
Jak powstają szumy uszne?
Wiemy, już że szumy uszne nie są chorobą same w sobie zazwyczaj towarzyszą one takim schorzeniom jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroby reumatyczne, choroby nerek, alergia, zaburzenia hormonalne, choroby weneryczne, niedobór cynku, a także gdy mamy zmiany zwyrodnieniowe w części szyjnej kręgosłupa.
Na ich występowanie mogą mieć również wpływ czynniki psychiczne. Problem mogą też powodować leki, które działają ototoksycznie, czyli uszkadzają ucho wewnętrzne. Są one czasami stosowane do leczenie chorób ogólnoustrojowych.
Bardzo powszechną i też jedną z najczęstszych przyczyn powstawania szumów usznych jest narażenie na duży hałas. Prawie 95% zmagających się z szumami usznymi miało również stwierdzony ubytek słuchu. Dlatego warto używać zatyczek do uszu lub specjalnych słuchawek wygłuszających, gdy np. pracujemy piłą łańcuchową lub innym głośnym sprzętem, gdy chodzimy na strzelnicę i unikajmy częstego i długotrwałego narażenia na głośną muzykę.
Istnieje kilka teorii, które miałyby tłumaczyć powstawanie szumów usznych, jednak żadna tak naprawdę nie jest w stu procentach potwierdzona.
Zakłada się, że gdy dochodzi do uszkodzenia komórek słuchowych zewnętrznych ślimaka dochodzi do zmienionej aktywności na drodze słuchowej, co wykrywają ośrodki podkorowe mózgu, gdzie docierają te sygnały, a następnie są ocenianie.
Jeśli mózg uzna je za nieważne, zostają zatrzymane, a jeśli bodźce są istotne, nowe, ostrzegające przed zagrożeniem czy emocjonalne zostają przekazane dalej. Powyższe kryteria spełniają właśnie szumy uszne, co tłumaczyłoby ich słyszenie.
Przyczyną może być też nadmierną aktywność neuronów w korze słuchowej.
Przyczyny szumów usznych
Jeśli pochodzą z zaburzeń pracy ucha wewnętrznego to może to być: głuchota starcza, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, duży hałas, osteoskleroza, choroba Méniere’a.
Jeśli przyczyną są choroby neurologiczne to najczęściej są to stwardnienie rozsiane i guzy nerwu przedsionkowo- ślimakowego. Niebezpieczne mogą być też uszkodzenia kręgosłupa szyjnego, nerwu słuchowego podczas operacji, urazy głowy czy wstrząśnienie błędnika.
Leki, które mogą być przyczyną szumów usznych to niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli dobrze znane wszystkim kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen. Są to leki, które bez problemu każdy z nas dostanie w aptece, a nawet w drogerii czy supermarkecie. Łatwość z jaką możemy zaopatrzyć sięw takie lekarstwa, sprawia, że sięgamy po nie często co jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym szanse na wystąpienie szumów usznych.
Negatywnie mogą też zadziałać niektóre leki moczopędne. Ototoksyczne działanie maja antybiotyki aminoglikozydowe oraz leki stosowane w chemioterapii. Jednak nie zawsze jest możliwość, aby te leki zastąpić takimi, które byłyby lepsze dla naszego układu słuchowego.
Wtedy jednak warto porozmawiać o tym z lekarzem, szczególnie gdy problem szumów usznych już występowała wcześniej i bezzwłocznie poinformować go, gdy zaczną się pojawiać niepokojące objawy.
Gdy szumy uszne wystąpią warto sprawdzić czy nie mamy takich schorzeń jak niedokrwistość, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, niedobór witaminy B12. Przyczyną może być też spożywany alkohol, szczególnie gdy jest on spożywany często i w nadmiernych ilościach. Warto też pamiętać,że przyczyną mogą być zaburzenia psychiczne, leki lub substancje psychoaktywne.
Diagnostyka szumów usznych
Gdy problem się pojawi i trwa dłuższy czas warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, a on w razie potrzeby pokieruje nas na dalsze badania do specjalistów. Diagnostyka polega przede wszystkim na tym, aby znaleźć czynnik lub chorobę powodującą szumy uszne i ustalić jej leczenie.
Najważniejszym źródłem informacji w diagnostyce szumów usznych będzie wywiad lekarski, który pomoże ustalić ich przyczynę na podstawie tego na co chorujemy, jaki tryb życia prowadzimy i w jakim środowisku pracujemy.
Pacjent powinien zostać też dokładnie przebadany otolaryngologicznie, należy również ocenić stan jego uzębienia i mechanikę stawów skroniowo – żuchwowych.
Czy istnieje jeden skuteczny sposób na szumy uszne? Co zrobić aby szumy uszne przeszły?
Niestety obecnie nie istnieje jeden skuteczny sposób na szumy uszne, ponieważ u podłoża szumów usznych może leżeć wiele przyczyn.
Celem „specjalisty od szumów usznych” jest jak najdokładniejsze ustalenie przyczyny szumów – diagnostyka (jeżeli jest to możliwe) i podjęcie terapii w oparciu o najskuteczniejsze dostępne metody leczenia szumów usznych.
Celem leczenia jest obniżenie dolegliwości związanych z szumami usznymi lub sprawienie aby szumy uszne przeszły.
Szumy uszne – rodzaje dźwięków
Dźwięki, które słyszysz, mogą pomóc zidentyfikować możliwą przyczynę szumów usznych.
- Klikanie. Skurcze mięśni w uchu i wokół ucha mogą powodować ostre kliknięcia, które słyszysz w seriach. Mogą trwać od kilku sekund do kilku minut.
-
Dmuchanie. Te fluktuacje dźwięków są zwykle pochodzenia naczyniowego i możesz je zauważyć podczas ćwiczeń lub zmiany pozycji, na przykład podczas kładzenia się lub wstawania (szumy uszne naczyniowe).
-
Piski w uszach i subiektywne szumy to dotykają niemal 20% naszego społeczeństwa. Niektóre osoby potrafią się do nich przyzwyczaić. Piszczenie w uszach to wrażenie słuchowe świadczące o nadmiernej aktywności układu nerwowego. Bywa jednak, że pisk w uszach jest na tyle głośny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Część przyczyn pisków w uszach jest łatwa do wyeliminowania, natomiast część może być objawem poważniejszej choroby.
- Bicie serca. Problemy z naczyniami krwionośnymi, takie jak wysokie ciśnienie krwi, tętniak lub guz oraz zablokowanie przewodu słuchowego lub trąbki Eustachiusza, mogą wzmacniać bicie serca w uszach (pulsujący szum w uszach).
- Dzwonienie o niskim tonie. Choroby, które mogą powodować dzwonienie o niskim tonie w jednym uchu, to np. choroba Meniere’a. Szum w uszach może stać się bardzo głośny przed atakiem zawrotów głowy – możesz mieć poczucie, że ty lub twoje otoczenie kręcicie się lub poruszacie.
-
Wysokie dzwonienie. Narażenie na bardzo głośny dźwięk lub uderzenie w ucho może spowodować wrażenie słyszenia wysokiego dźwięku lub brzęczenia, które jednak zwykle ustępuje po kilku godzinach. Jeśli występuje również utrata słuchu, szum w uszach może być trwały. Długotrwałe narażenie na hałas, utrata słuchu związana z wiekiem lub leki mogą powodować ciągłe, wysokie dzwonienie w obu uszach. Nerwiak nerwu słuchowego może powodować ciągłe, wysokie dzwonienie w jednym uchu.
- Inne dźwięki. Sztywne kości ucha wewnętrznego (otoskleroza) mogą powodować szumy uszne o niskim tonie, które mogą być ciągłe lub pojawiać się i znikać. Woskowina, ciała obce lub włosy w przewodzie słuchowym mogą ocierać się o błonę bębenkową, powodując różnorodne dźwięki.
Trzeba szczerze przyznać, że w wielu przypadkach przyczyna szumów usznych nigdy nie zostaje ustalona. Specjalista może omówić z Tobą kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć nasilenie szumów usznych, rozpocznie leczenie lub pomoże Ci lepiej radzić sobie z hałasem.
J. A. Henry et al., tłum. A. Jabłońska-Som, „Wstępne różnicowanie szumu usznego” (podyplomie.pl), The Journal of Family Practice, 2010
Szumy uszne Poznań – możliwe przyczyny
Szacuje się, że u podłoża nawet 65% subiektywnych szumów usznych leżą przyczyny somatosensoryczne, w tym mięśniowo-powięziowy zespół bólowy (ang. myofascial pain syndrome, MFPS), związany z obecnością punktów spustowych (trigger points, TrP), zlokalizowanych w obrębie mięśnio-powięzi .
Pacjenci cierpiący na szumy uszne i szukający metod leczenia szumów usznych, zanim do trafią do naszej kliniki mieszczącej się w Swarzędzu pod Poznaniem, nierzadko szukają różnych sposobów na poradzenie sobie z dolegliwościami. Są to często krople na szumy uszne lub inne naturalne leki.
Ponieważ leczenie szumów usznych jest bardzo trudne i wymaga interdyscyplinarnego podejścia, nasi Pacjenci, bardzo często korzystają wcześniej z porady Laryngologa / Otolaryngologa, Audiologa / Foniatry lub Neurologa.
Zadzwoń – zapytaj jak wyleczyć szumy uszne:
Tel: 503-733-127
.
Punkty spustowe (TrP) a leczenie szumów usznych
Do cech charakterystycznych szumów usznych, które mogą wskazywać na ich pochodzenie mięśniowe należą:
- jednostronność,
- niskie natężenie,
- zmienność czasowa.
Diagnozę możemy postawić między innymi na podstawie wywołania szumu (lub zmiany jego natężenia) po podrażnieniu punktu spustowego w danym mięśniu.
Zapraszamy do lektury artykułu naszego specjalisty Dr n. med. Małgorzaty Chochowskiej na temat leczenia szumów usznych – opublikowanego w czasopiśmie Rehabilitacja w praktyce.
W przypadku leczenia szumów usznych, których źródłem są Punkty spustowe zwykle lokalizujemy (na podstawie charakterystycznego wzorca bólu) , a następnie podejmujemy pracę w obrębie następujących mięśni :
- m. skrzydłowy boczny;
- mięsień (m.) czworoboczny grzbietu;
- m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy ;
- m. potyliczno-czołowy ;
- m. żwacz ;
- m. skrzydłowy przyśrodkowy ;
Zapraszamy od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 20.00 do naszego centrum położonego w Swarzędzu pod Poznaniem. Można łatwo dojechać samochodem lub autobusem. Zadzwoń pod numer 503733127, i umów się na sesję diagnostyki i leczenia szumów usznych.
Prowadzimy także leczenie bólów głowy.
Szumy uszne a kręgosłup szyjny
Szum w uszach może być spowodowany o problemami w obrębie kręgosłupa szyjnego. Kręgosłup to struktura kostno-stawowa i bardzo ważna część naszego organizmu. Bardzo często nie mamy świadomości, jak wiele z pozoru niepowiązanych ze sobą objawów może wynikach z dolegliwości w obrębie kręgosłupa.
Zwyrodnienie kręgów szyjnych może być przyczyną powstania szumów w usznych. Szumy uszne od kręgosłupa są indukowane głównie w wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych.
Ucisk na struktury w okolicach kręgosłupa może być też wywołany osteofitami, czyli naroślami kostnymi. W przebiegu zmian degeneracyjnych w obrębie struktur kostnych lub w przebiegu chorób przewlekłych może dochodzić do niekorzystnej przebudowy kostnej krawędzi trzonów kręgów, wyrostków poprzecznych, co sprzyjać może prawidłowemu przepływowi w naczyniach krwionośnych.
Dyskopatia szyjna, czyli przesunięcia krążka międzykręgowego względem prawidłowej osi kręgosłupa również może powodować objawy szumów usznych.
By pozbyć się dolegliwości konieczna jest szczegółowa diagnostyka, stosowanie metod fizjoterapeutycznych, w celu zmniejszenia obciążenia na kręgosłup szyjny, a w ostateczności można rozważyć leczenie operacyjne.
Oprócz szumów usznych , Pacjenci skarżą się także na zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego.
Jak wyleczyłem szumy uszne? – historia Pacjenta
Mam na imię Jakub i pracuję w dużej firmie logistycznej. Zostałem poproszony o podzielenie się historią mojej walki z szumami usznymi i tym jak wyleczyłem szumy uszne.
Mój szum w uszach zaczął się 7 lat temu i na początku zupełnie go zignorowałem. Byłem pewien, że to nie potrwa długo, ale kiedy nie zniknął, bardzo się niepokoiłem i zacząłem go słyszeć coraz wyraźniej. Pewnej nocy obudziłem się z dźwiękiem, który w lewym uchu brzmiał tak głośno, jak silnik odrzutowy, ale wciąż słyszałem mój tykający zegar! Zacząłem też mieć kłopoty z zasypianiem.
Teraz wiem, że uległem zjawisku tzw. hiperakustyki, mój mózg skupił się na szumach usznych i wzmocnił odbieranie innych dźwięków, więc wszystko brzmiało za głośno. Zdałem sobie sprawę, że gdybym mógł to opanować, byłbym w stanie zmniejszyć to wzmocnienie i słyszeć normalnie. Nie chciałem słyszeć silnika odrzutowego, ale miałem nadzieję, że nadal będę słyszeć tykający zegar :)
Samodzielnie szukałem sposobów na opanowanie szumów usznych. Przerzuciłem się na herbatę z rumianku, smarowałam kołnierzyk olejkiem lawendowym, by wdychać uspokajający aromat i uczęszczałem na zajęcia jogi. W czasie jednego z urlopów pojechałem do mojego kuzyna na Podlasiu. Jednym z najlepszych momentów było przebywanie w lesie blisko natury.
Dźwięki natury pozytywnie wpłynęły na mój szum w uszach. Całe doświadczenie urlopu uspokoiło mnie i pomogło zredukować szum w uszach. Potem wróciłem do domu i do pracy i szum znowu się nasilił.
Około roku później bez konkretnego powodu stałem się niespokojny i przygnębiony, a szum w uszach powrócił. Nie pamiętam, czy ten stan przyszedł pierwszy czy wcześniej pojawiły się szumy w uszach. Postanowiłem, że w końcu muszę coś z tym zrobić.
Po tym, jak badanie słuchu wykazało, że mój słuch jest całkiem dobry zacząłem szukać pomocy jakiegoś specjalisty od leczenia szumów usznych.
Trafiłem do kliniki leczenia szumów usznych. Podczas mojej pierwszej wizyty w klinice szumów usznych doradzono mi, aby nigdy nie pozwolić, aby szum uszny powstrzymał mnie przed robieniem tego, co chcę zrobić. To jest najważniejsza rada, którą chciałbym przekazać.
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta uciskał mnie w rożnych miejscach blisko głowy i nagle nasiliły się piski, które tak dobrze znałem. Myślałem, ze to jakaś magia. Wytłumaczono mi, że przyczyną szumów usznych mogą być mięśnie.
W czasie spotkań z fizjoterapeutą odkryłem, że istnieje związek między stresem a szumem w uszach i że połączenie fizjoterapii z uspokojeniem umysłu może zmniejszyć szum w uszach. Obecnie np. nie otwieram służbowych emaili w piątkowe popołudnia, ponieważ jeśli nie mogę z kimś porozmawiać do poniedziałku rano, wywołuje to u mnie niepokój w weekend.
Gdy zrozumiałem przyczyny moich szumów i wyleczyłem szumy uszne, wpadłem w taką euforię, że wypożyczyłem campera, pojechałem na wakacje z przyjaciółmi i zrobiłem więcej wycieczek i pikników niż kiedykolwiek wcześniej :)
Moje szumy uszne przeszły dzięki odpowiedniemu leczeniu. Jeśli jesteś przygnębiony z powodu czegoś takiego jak szum w uszach, ciesz się, że nie masz czegoś gorszego, ciesz się z każdej chwili, kiedy szumy słabną.
Mam nadzieję, że moja historia okaże się pomocna i przydatna.
Jak się przygotować do wizyty diagnostycznej szumów usznych?
W naszej klinice leczenia szumów usznych bądź przygotowany, aby powiedzieć o:
- Objawach szumów usznych, ich częstości występowania, nasileniu i zmienności w czasie
- Dotychczasowej historii leczenia, w tym wszelkich innych choroby, takich jak utrata słuchu, wysokie ciśnienie krwi lub miażdżyca
- Wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych.
Terapeuta prawdopodobnie zada Ci kilka pytań na temat szumów usznych, w tym:
- Kiedy zacząłeś odczuwać objawy szumów usznych?
- Jak brzmi dźwięk, który słyszysz?
- Czy słyszysz to w jednym czy w obu uszach?
- Czy dźwięk, który słyszysz, był ciągły, czy przychodzi i znika?
- Jak głośny jest hałas?
- Jak bardzo przeszkadza Ci hałas?
- Co, jeśli w ogóle, wydaje się łagodzić objawy?
- Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać objawy?
- Czy byłeś narażony na głośne dźwięki?
- Czy miałeś chorobę ucha lub uraz głowy?
- Inne...
W dalszej części artykułu dowiesz się:
Czy można wyleczyć szumy uszne?
Jakie są efekty leczenia szumów?
Jakie urządzenia pomagają w leczeniu szumów?
Jakie leki próbowano stosować w leczeniu szumów usznych?
Efekty leczenia szumów usznych Poznań
Należy podkreślić, że leczenie, diagnostyka i leczenie szumów usznych jest niezwykle trudne i podejmujemy się tego zadania tylko w sytuacji wykluczenia poważnych schorzeń organicznych oraz zawsze informujemy Pacjentów o możliwości niepewnego rezultatu leczenia.
Szumy uszne nowe metody leczenia
Nasze doświadczenia kliniczne wskazują, że nasza metoda leczenia szumów usznych będąca połączeniem leczenia manualnego i osteopatycznego (m.in.: masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, kompresja TrP, autoterapia, terapia czaszkowo-krzyżowa, mobilizacja segmentu C0-C1 oraz suchego igłowania) pozwala na złagodzenie szumów usznych u ok. 50-60% Pacjentów.
Szum w uszach – leczenie domowe – sposoby na szumy uszne
Niestety zdarza się, że szumu w uszach nie można wyleczyć. Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na szumy uszne. Czasami jednak leczenie domowe szumów usznych może przynieść pewną poprawę.
Niektórzy Pacjenci przyzwyczajają się do szumów usznych i po czasie zauważają je mniej niż na początku. Dla wielu osób pewne sposoby na szumy uszne sprawiają, że objawy stają się mniej uciążliwe.
Te wskazówki mogą Ci pomóc:
- Unikaj możliwych czynników drażniących. Zmniejsz ekspozycję na czynniki, które mogą pogorszyć szum w uszach. Typowe przykłady to głośne dźwięki, kofeina i nikotyna.
- Zamaskuj szumy uszne. W cichym otoczeniu wentylator, cicha muzyka lub ciche zakłócenia radiowe mogą pomóc w maskowaniu szumów usznych.
- Naucz radzić sobie ze stresem. Stres może pogorszyć szum w uszach. Radzenie sobie ze stresem, czy to poprzez terapię relaksacyjną, biofeedback czy ćwiczenia, może przynieść pewną ulgę.
- Zmniejsz spożycie alkoholu. Alkohol zwiększa przepływ krwi, rozszerzając naczynia krwionośne, powodując większy przepływ krwi, szczególnie w obszarze ucha wewnętrznego.
Leczenie szumów usznych – Aparat na szumy uszne
Wspomaganie leczenia szumów usznych przy pomocy aparatów na szumy uszne polega na emisji dźwięków, które odwracają uwagę od szumów usznych i pomagają zredukować ich obciążenie. Efektem działania jest możliwość odprężenia i skoncentrowania się na tym, co chcemy usłyszeć.
Aparaty wyposażone w funkcje generatora szumu wytwarzają delikatny dźwięk w postaci przyjemnego, terapeutycznego sygnału akustycznego Łagodne dźwięki, redukują drażniący wpływ Tinnitus.
Przeczytaj więcej o aparatach na szumy uszne i zobacz ceny
Zauszne generatory szumów maja niewielkie rozmiary, małą masę (ok. 3 g) i są bardzo dyskretne. Doprowadzają one dźwięk do ucha za pomocą specjalnie wyprofilowanej plastikowej rurki.
Stacjonarne generatory szumów. Są polecane na problemy z zaśnięciem i wieczornym wyciszeniem. Urządzenia te są proste w użyciu, a ich zadaniem jest ułatwienie zasypiania poprzez otoczenie naturalnymi dźwiękami – białym szumem, uspokajającymi dźwiękami płynącej wody czy padającego deszczu.
Nowy lek na szumy uszne?
Mimo licznych prób i badań klinicznych obecnie w praktyce klinicznej nie ma jednego leku na szumy uszne, który skutecznie potrafi wyeliminować problem niechcianego szumu w uszach. Poniżej niektóre leki, które stosowalo się lub stosuje w leczeniu szumów usznych.
Karoweryna (Calmaspray ®)
Karoweryna (caroverina, tinnitin) – hamuje działanie kwasu glutaminowego, który jest potencjalnym neurotransmiterem w obrębie synapsy aferentnej, jest zalecana w przypadkach występowania szumu ślimakowego.
Lidokaina
Wyniki badań pokazały, że ksylokaina działa bezpośrednio na ślimak, gdzie reguluje jego mikromechanikę. W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczną redukcję szumów przez lidokainę. Niestety efekt był nietrwały a objawy uboczne powodują bardzo ograniczone możliwości zastosowania w praktyce klinicznej.
Leki przeciwdepresyjne.
Wykazano efekt podobny do efektu placebo. Z poprawą w okresie snu.
Betahistyna
Ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne w uchu wewnętrznym.
Blokery kanałów wapniowych
Wpływają na rozkurcz naczyń oraz obniżenie ciśnienia.
Suplementy diety na szumy uszne
W sprzedaży są też dostępne suplementy diety, wspomagające słuch, równowagę i układ nerwowy np. TONE lub inne preparaty na szumy uszne.
Audiocontrol – tabletki na szumy uszne
Działanie audioCONTROL:
Kompozycja składników, które wspomogą odpowiednie funkcjonowanie narządu słuchu. Preparat audioCONTROL to wyciągi roślinne wzbogacone witaminami z grupy B oraz witaminą C, a także diosminą i hesperydyną. Frakcja flawonowa (diosmina i hesperydyna) pozyskane były z ekstraktu z pomarańczy, dodatkowo zostały poddane procesowi mikronizacji.
Skład uzupełniają glikozydy flawonowe z liści miłorzębu dwuklapowego, a także ruskogeniny z korzenia ruszczyka kolczastego. Witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz witamina C wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Diosmina, hesperydyna, ruszczyk i miłorząb japoński wpływają korzystnie na właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, tym samym na mikrocyrkulację krwi. Dodatkowo melatonina sprzyja szybszemu zasypianiu.
Olej CBD
Podejmuje się również próby zastosowania oleju CBD w leczeniu szumów usznych.
Szumy uszne leczenie Poznań
Zapraszamy do naszego Cennika.
Zadzwoń i umów się na wizytę:
Tel: 503-733-127
OPINIE O NAS:
Propriocepcja: brakujące ogniwo w patogenezie szumów usznych?
Najnowsze badania Henk Koninga, Proprioception: the missing link in the pathogenesis of tinnitus?, 2021 Jan 25;24(2):102-107, opublikowane w 2021, w The International Tinnitus Journal, potwierdzają nasze obserwacje kliniczne wiążące szumy uszne z dolegliwościami bólowymi w obrębie szyi, głowy i stawu skroniowo-żuchwowego.
Niestabilność postawy jest ważnym czynnikiem różnicującym u pacjentów z bólem szyi oraz u pacjentów z szumem usznym jako główną dolegliwością.
U pacjentów z bólem szyi niestabilność postawy była związana z występowaniem szumów usznych.
U pacjentów z szumami usznymi istnieją dowody na dwa profile szumów somatycznych, różnicowane przez występowanie niestabilności postawy i ubytku słuchu w zakresie niskich częstotliwości.
Wydaje się, że połączenie szumów usznych i niestabilności postawy zaczyna się jako zespół bólowy w obrębie szyi i karku i że z czasem szumy uszne nasilają się, być może w wyniku wystąpienia ubytku słuchu, chorób wewnętrznych lub zabiegów operacyjnych.
SZUMY USZNE PODSUMOWANIE
Szumy uszne (tinnitus) i piski w uszach to subiektywne wrażenia dźwiękowe słyszane przez chorego przy nieobecności bodźca akustycznego. U podłoża nawet 65% subiektywnych szumów usznych leżą przyczyny somatosensoryczne, w tym mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (trigger points, TrP) zlokalizowane m.in. w następujących mięśniach: mostkowo-obojczykowo-sutkowym, żwaczu, czworobocznym grzbietu, skrzydłowych (przyśrodkowym i bocznym) oraz potyliczno-czołowym.
Do dezaktywacji TrP wykorzystuje się m.in. suche igłowanie (ang. dry needling, DN), której celami są zmniejszenie ilości napiętych pasm tkanki mięśniowo-powięziowej, przywrócenie sarkomerom odpowiedniej długości i zwiększenie przestrzeni międzykomórkowej, co przekłada się na lepsze odżywienie tkanki i zmniejszenie stężenia substancji drażniących.
Przeczytałeś artykuł na temat Leczenie szumów usznych Poznań.
Bibliografia
- Arab, Amir Massoud i Mohammad Reza Nourbakhsh. The effect of cranial osteopathic manual therapy on somatic tinnitus in individuals without otic pathology: Two case reports with one year follow up . International Journal of Osteopathic Medicine, vol. 17, nie. 2, 2014, s. 123–128., Doi: 10.1016 / j.ijosm.2013.11.002.
- Baisakhiya, Nitish i in. „Efficacy of an eccentric osteopathic manipulation treatment in somatic tinnitus”. Indian Journal of Otology, vol. 23, nie. 2, 2017, s. 125., doi: 10.4103 / indianjotol.indianjotol_83_16.
- McFerran, Don J i in. „Why Is There No Cure for Tinnitus?” Frontiers in neuroscience vol. 13 802. 6 sierpnia 2019, doi: 10.3389 / fnins.2019.00802
- Hesja, Gerhard. „Dowody i luki w leczeniu szumów usznych”. Aktualne tematy GMS w otorynolaryngologii, chirurgii głowy i szyi vol. 15 Doc04. 15 grudnia 2016 r., Doi: 10.3205 / cto000131
- Chochowska M., Igłoterapia sucha w leczeniu chorych z szumami usznymi, Rehabilitacja w praktyce, 4/2020
Julia Kucharczyk – Redaktor medyczny
Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.
Data publikacji: 06.07.2020
Data ostatniej aktualizacji: 25.06.2024