Leczenie szumów usznych – Klinika w Swarzędzu

Zajmujemy się leczeniem szumów usznych u Pacjentów z Poznania i okolic. Przeczytaj artykuł do końca, żeby poznać skuteczne metody leczenia szumów usznych.

 

Leczenie szumów usznych klinika poznań

Szumy uszne (tinnitus) należą do wrażeń dźwiękowych słyszanych przez chorego w jednym lub w obu uszach. Brak przy tym  bodźca akustycznego w otoczeniu osoby słyszącej szumy uszne. Ocenia się, że występują one u ok. 5 do nawet 17% osób. Wśród osób cierpiących na szumy uszne nieznaczną przewagę stanowią kobiety.

Szumy uszne mogą być pierwszym lub jednym z głównych objawów różnych procesów chorobowych, które zagrażają zdrowiu fizycznemu oraz dobremu samopoczuciu (często tak niekorzystnie wpływają na jakość życia, że chorzy podejmują próby samobójcze z ich powodu), a tylko u 1% Pacjentów stanowią główną dolegliwość .

 

Zadzwoń – umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

 

Najbardziej powszechny podział wyróżnia:

 • szumy uszne subiektywne (zwane także prawdziwymi lub podmiotowymi) oraz
 • szumy uszne obiektywne,

przy czym pierwsze z wymienionych stanowią zdecydowaną większość.

 

Czy istnieje jeden skuteczny sposób na szumy uszne?

Niestety obecnie nie istnieje jeden skuteczny sposób na szumy uszne, ponieważ u podłoża szumów usznych może leżeć wiele przyczyn.

Celem specjalisty jest jak najdokładniejsze ustalenie przyczyny szumów usznych – diagnostyka (jeżeli jest to możliwe) i podjęcie terapii w oparciu o najskuteczniejsze dostępne metody leczenia szumów usznych.

 

Szumy uszne – rodzaje dźwięków

 

Dźwięki, które słyszysz, mogą pomóc wi zidentyfikować możliwą przyczynę.

 

 • Klikanie. Skurcze mięśni w uchu i wokół ucha mogą powodować ostre kliknięcia, które słyszysz w seriach. Mogą trwać od kilku sekund do kilku minut.
 • Dmuchanie. Te fluktuacje dźwięków są zwykle pochodzenia naczyniowego i możesz je zauważyć podczas ćwiczeń lub zmiany pozycji, na przykład podczas kładzenia się lub wstawania (szumy uszne naczyniowe).
 • Bicie serca. Problemy z naczyniami krwionośnymi, takie jak wysokie ciśnienie krwi, tętniak lub guz oraz zablokowanie przewodu słuchowego lub trąbki Eustachiusza, mogą wzmacniać bicie serca w uszach (pulsujący szum w uszach).
 • Dzwonienie o niskim tonie. Choroby, które mogą powodować dzwonienie o niskim tonie w jednym uchu, obejmują chorobę Meniere’a. Szum w uszach może stać się bardzo głośny przed atakiem zawrotów głowy – poczucie, że ty lub twoje otoczenie kręcicie się lub poruszacie.
 • Wysokie dzwonienie. Narażenie na bardzo głośny dźwięk lub uderzenie w ucho może spowodować wysoki dzwonek lub brzęczenie, które zwykle ustępuje po kilku godzinach. Jeśli jednak występuje również utrata słuchu, szum w uszach może być trwały. Długotrwałe narażenie na hałas, utrata słuchu związana z wiekiem lub leki mogą powodować ciągłe, wysokie dzwonienie w obu uszach. Nerwiak akustyczny może powodować ciągłe, wysokie dzwonienie w jednym uchu.
 • Inne dźwięki. Sztywne kości ucha wewnętrznego (otoskleroza) mogą powodować szumy uszne o niskim tonie, które mogą być ciągłe lub pojawiać się i znikać. Woskowina, ciała obce lub włosy w przewodzie słuchowym mogą ocierać się o błonę bębenkową, powodując różnorodne dźwięki.

W wielu przypadkach przyczyna szumów usznych nigdy nie zostaje ustalona. Specjalista może omówić z Tobą kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć nasilenie szumów usznych, rozpocznie leczenie lub pomoże Ci lepiej radzić sobie z hałasem.

 

Szumy uszne Poznań – przyczyny

Szacuje się, że u podłoża nawet 65% subiektywnych szumów usznych leżą przyczyny somatosensoryczne, w tym mięśniowo-powięziowy zespół bólowy (ang. myofascial pain syndrome, MFPS),związany z obecnością punktów spustowych (trigger points, TrP), zlokalizowanych w obrębie mięśnio-powięzi .

Pacjenci cierpiący na szumy uszne, zanim do trafią do naszej kliniki mieszczącej się w Swarzędzu pod Poznaniem, nierzadko szukają różnych sposobów na poradzenie sobie z dolegliwościami są to często krople na szumy uszne lub inne naturalne leki.

Ponieważ leczenie szumów usznych jest bardzo trudne i wymaga interdyscyplinarnego podejścia, bardzo często korzystają wcześniej z porady Laryngologa / Otolaryngologa lub Audiologa / Foniatry.

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

.

Punkty spustowe (TrP) a leczenie szumów usznych

szumy uszne

 

 

 

Do cech charakterystycznych szumów usznych, które mogą wskazywać na ich pochodzenie mięśniowe, to:

 • jednostronność,
 • niskie natężenie,
 • zmienność czasowa.

Diagnozę możemy postawić między innymi na podstawie wywołania szumu (lub zmiany jego natężenia) po podrażnieniu punktu spustowego w danym mięśniu.

 

Zapraszamy do lektury artykułu naszego specjalisty Dr n. med. Małgorzaty Chochowskiej na temat leczenia szumów usznych – opublikowanego w czasopiśmie Rehabilitacja w praktyce.

W przypadku leczenia szumów usznych, których źródłem są Punkty spustowe zwykle lokalizujemy (na podstawie charakterystycznego wzorca bólu) , a następnie podejmujemy pracę w obrębie następujących mięśni  :

 • m. skrzydłowy boczny;
 • mięsień (m.) czworoboczny grzbietu;
 • m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy ;
 • m. potyliczno-czołowy ;
 • m. żwacz ;
 • m. skrzydłowy przyśrodkowy ;

Zapraszamy od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 20.00 do naszego centrum położonego w Swarzędzu pod Poznaniem. Można łatwo dojechać samochodem lub autobusem.  Zadzwoń pod numer  503733127, i umów się na sesję diagnostyki i leczenia szumów usznych. Prowadzimy także leczenie bólów głowy.

 

Jak się przygotować do wizyty?


W naszej klinice leczenia szumów usznych bądź przygotowany, aby powiedzieć  o:

 • Objawach szumów usznych
 • Dotychczasowej historii leczenia, w tym wszelkie inne choroby, takich jak utrata słuchu, wysokie ciśnienie krwi lub miażdżyca
 • Wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. klinika leczenia szumów usznych

Terapeuta prawdopodobnie zada Ci kilka pytań na temat szumów usznych, w tym:

 • Kiedy zacząłeś odczuwać objawy?
 • Jak brzmi dźwięk, który słyszysz?
 • Czy słyszysz to w jednym czy w obu uszach?
 • Czy dźwięk, który słyszysz, był ciągły, czy przychodzi i znika?
 • Jak głośny jest hałas?
 • Jak bardzo przeszkadza Ci hałas?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się łagodzić objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać objawy?
 • Czy byłeś narażony na głośne dźwięki?
 • Czy miałeś chorobę ucha lub uraz głowy?

W dalszej części artykułu dowiesz się:

Czy można wyleczyć szumy uszne?

Jakie są efekty leczenia szumów?

Jakie urządzenia pomagają w leczeniu szumów?

Jakie leki próbowano stosować w leczeniu szumów usznych?

Efekty leczenia szumów usznych Poznań

Należy podkreślić, że leczenie, diagnostyka i rehabilitacja szumów usznych jest niezwykle trudna i podejmujemy  się tego zadania tylko w sytuacji wykluczenia poważnych schorzeń organicznych oraz zawsze informujemy Pacjentów o możliwości niepewnego rezultatu leczenia.

Szumy uszne nowe metody leczenia

Nasze doświadczenia kliniczne wskazują, że nasza metoda leczenia szumów usznych będąca połączeniem leczenia manualnego i osteopatycznego (m.in.: masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, kompresja TrP, autoterapia, terapia czaszkowo-krzyżowa, mobilizacja segmentu C0-C1) oraz suchego igłowania) pozwala na złagodzenie szumów usznych u ok. 50-60% Pacjentów.

 

Szum w uszach – leczenie domowe – sposoby na szumy uszne


Często szumu w uszach nie można wyleczyć. Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na szumy uszne. Czasami jednak leczenie domowe szumów usznych może przynieść pewną poprawę. Niektórzy jednak przyzwyczajają się do tego i zauważają to mniej niż na początku. Dla wielu osób pewne dostosowania sprawiają, że objawy są mniej uciążliwe. Te wskazówki mogą pomóc:

 • Unikaj możliwych czynników drażniących. Zmniejsz ekspozycję na czynniki, które mogą pogorszyć szum w uszach. Typowe przykłady to głośne dźwięki, kofeina i nikotyna.
 • Zamaskuj szumy uszne. W cichym otoczeniu wentylator, cicha muzyka lub ciche zakłócenia radiowe mogą pomóc w maskowaniu szumów usznych.
 • Naucz radzić sobie ze stresem. Stres może pogorszyć szum w uszach. Radzenie sobie ze stresem, czy to poprzez terapię relaksacyjną, biofeedback czy ćwiczenia, może przynieść pewną ulgę.
 • Zmniejsz spożycie alkoholu. Alkohol zwiększa przepływ krwi, rozszerzając naczynia krwionośne, powodując większy przepływ krwi, szczególnie w obszarze ucha wewnętrznego.

Aparat na szumy uszne

Wspomaganie leczenia szumów usznych  przy pomocy aparatów na szumy uszne polega na emisji dźwięków, które odwracają uwagę od szumów usznych i pomagają zredukować ich obciążenie. Efektem działania jest możliwość odprężenia i skoncentrowania się na tym, co chcemy usłyszeć.

Aparaty wyposażone w funkcje generatora szumu wytwarzają delikatny dźwięk w postaci przyjemnego, terapeutycznego sygnału akustycznego Łagodne  dźwięki, redukują drażniący wpływ Tinnitus.

aparat szumy usznePrzeczytaj więcej o aparatach na szumy uszne i zobacz ceny

 

Zauszne generatory szumów maja niewielkie rozmiary, małą masę (ok. 3 g) i są bardzo dyskretne. Doprowadzają one dźwięk do ucha za pomocą specjalnie wyprofilowanej plastikowej rurki.

Stacjonarne generatory szumów. Są polecane na  problemy z zaśnięciem i wieczornym wyciszeniem. Urządzenia te są proste w użyciu, a ich zadaniem jest ułatwienie zasypiania poprzez otoczenie naturalnymi dźwiękami – białym szumem, uspokajającymi dźwiękami płynącej wody czy padającego deszczu.

 

Nowy lek na szumy uszne?

Mimo licznych prób i badań klinicznych obecnie w praktyce klinicznej nie ma jednego leku, który skutecznie potrafi wyeliminować problem z szumami usznymi.

Karoweryna (Calmaspray ®)

Karoweryna (caroverina, tinnitin) – hamuje działanie kwasu glutaminowego, który jest potencjalnym neurotransmiterem w obrębie synapsy aferentnej, jest zalecana w przypadkach występowania szumu ślimakowego.

calmaspray na szumy uszne

Przeczytaj tutaj o karowerynie i zobacz cenę.

Lidokaina

Wyniki badań pokazały, że ksylokaina działa bezpośrednio na ślimak, gdzie reguluje jego mikromechanikę. W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczną redukcję szumów przez lidokainę. Niestety efekt był nietrwały a objawy uboczne powodują bardzo ograniczone możliwości zastosowania w praktyce klinicznej.

nowy lek na szumy uszne

Leki przeciwdepresyjne.

Wykazano efekt podobny do efektu placebo. Z poprawą w okresie snu.

Betahistyna

Ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne w uchu wewnętrznym.

Blokery kanałów wapniowych

Wpływają na rozkurcz naczyń oraz obniżenie ciśnienia.

 

Leczenie szumów usznych Poznań Swarzędz cena

Koszt wizyty diagnostyczno terapeutycznej wynosi 130 zł. Zapraszamy do naszego Cennika.

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

SZUMY USZNE PODSUMOWANIE

Szumy uszne (tinnitus) to wrażenia dźwiękowe słyszane przez chorego przy nieobecności bodźca akustycznego. U podłoża nawet 65% subiektywnych szumów usznych leżą przyczyny somatosensoryczne, w tym mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (trigger points, TrP) zlokalizowane m.in. w następujących mięśniach: mostkowo-obojczykowo-sutkowym, żwaczu, czworobocznym grzbietu, skrzydłowych (przyśrodkowym i bocznym) oraz potyliczno-czołowym.

Do dezaktywacji TrP wykorzystuje się m.in. igłoterapię suchą (ang. dry needling, DN), której celami są zmniejszenie ilości napiętych pasm tkanki mięśniowo-powięziowej, przywrócenie sarkomerom odpowiedniej długości i zwiększenie przestrzeni międzykomórkowej, co przekłada się na lepsze odżywienie tkanki i zmniejszenie stężenia substancji drażniących.

Przeczytałeś artykuł na temat Leczenie szumów usznych Poznań.