To niezwykłe, jak ból stopy może sprawić, że nawet proste codzienne czynności będą niezwykle trudne. Ścięgna, więzadła, kości i mięśnie stóp mogą ulec uszkodzeniu.
Ostrogi piętowe to częsty problem, który może wpływać na zdrowie stóp, ale na szczęście dostępnych jest kilka metod leczenia. Jedną z takich metod są maści na ostrogi piętowe.
W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania pomogliśmy już ponad 600 osobom cierpiącym na ostrogi piętowe.
Umów się na leczenie ostrogi piętowej:
Tel: 503-733-127
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to wyrostek kostny w kształcie haka, który tworzy się na spodzie lub z tyłu kości piętowej lub kości piętowej. Ostrogi wynikają z przewlekłego stresu lub urazu kości piętowej. Organizm rekompensuje to rosnącą kością w dotkniętym obszarze.
Czy domowa maść na ostrogi piętowe może pomóc w zapaleniu rozcięgna podeszwowego?
Kiedy cierpisz na stan zapalny, taki jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, normalne jest, że jesteś zainteresowany uzupełniającymi opcjami leczenia ostrogi piętowej, które przyniosą ulgę w doświadczanych objawach.
Jedną z takich metod jest maść na ostrogi piętowe.
Dzisiejsze opcje leczenia dostępne dla osób cierpiących na zapalenie rozcięgna podeszwowego obejmują sposoby domowe, fizjoterapię, leki i interwencje chirurgiczne.
Zalecane są również miejscowe środki zaradcze, a maści na ostrogi piętowe znajdują się na szczycie listy rekomendacji.
Ale czy są one rzeczywiście skuteczne? Czy domowa maść na ostrogi piętowe pomoże w wyleczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Leczenie miejscowe jest często zalecane w przypadku objawów zapalenia rozcięgna podeszwowego, ponieważ ma mniej skutków ubocznych niż leki doustne, a ulga w bólu pojawia się szybciej.
Podczas gdy zwykła maść do stóp nie działa na odczuwane objawy, istnieją maści zawierające składniki aktywne o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Na przykład można użyć kremu, który zawiera NLPZ jako składniki aktywne (stosowanie miejscowe).
Jak już wspomniano powyżej, środki miejscowe są bardziej pomocne niż leki doustne. Dzieje się tak dlatego, że są natychmiast wchłaniane na poziomie skóry, w przeciwieństwie do leków doustnych, które najpierw muszą zostać wchłonięte do krwiobiegu.
Maści polecane na zapalenie rozcięgna podeszwowego mają właściwości przeciwbólowe, będąc w stanie złagodzić zarówno odczuwany ból, jak i stan zapalny. Czasami mają również właściwości znieczulające, uśmierzając obszar bólu lub dyskomfortu.
Kolejną zaletą tych kremów do stosowania miejscowego jest zmniejszona liczba skutków ubocznych. Ponadto, stosując w domu maść na ostrogę piętową, równolegle pacjent może skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych takich jak fala uderzeniowa lub terapia manualna.
Jak skuteczne są maści na ostrogi piętowe?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że żaden krem czy maść nie może wniknąć tak głęboko, aby dotrzeć do powięzi podeszwowej. Tak więc w najlepszym przypadku środek miejscowy będzie miał tylko powierzchowny i tymczasowy efekt.
W zależności od składników użytych w maści na ostrogi do stosowania miejscowego, możesz odczuwać ulgę w doświadczanych objawach.
Wskazane jest stosowanie się do zaleceń dotyczących aplikacji, wmasowując krem w obszar dyskomfortu i/lub bólu.
Należy również zwrócić uwagę na składniki zawarte w kremie; naturalne składniki mogą przynieść ulgę w bólu i stanach zapalnych, bez dodatkowego ryzyka.
Jednak możliwe jest również, że niektóre składniki wywołają uczucie gorąca lub zimna. Biorąc pod uwagę takie potencjalne reakcje, zawsze najlepiej przetestować dany krem na małej powierzchni skóry (test płatkowy).
Czy możesz użyć dowolnej maści na ostrogi piętowe?
Odpowiedź brzmi wyraźnie nie. W wielu sytuacjach kremy do stóp mają jedynie nawilżyć i odżywić skórę, bez dodatkowego wpływu na objawy odczuwane przez pacjenta z zapaleniem rozcięgna podeszwowego.
Zawsze należy szukać maści, która zawiera składniki aktywne, które łagodzą ból, stany zapalne i inne objawy. Domowe maści na ostrogi piętowe mogę nie spełniać tych założeń.
Fakt, że nie wszystkie kremy do stosowania miejscowego są skuteczne w objawach zapalenia rozcięgna podeszwowego, został potwierdzony w badaniu opublikowanym w Complementary Therapies in Medicine.
Maść świstakowa na ostrogi piętowe
Maść z tłuszczem świstaka : Produkt ma stanowić naturalną alternatywę dla kortyzolu. Mówi się, że tłuszcz gryzoni pomaga w problemach ze stawami i mięśniami. Ważna informacja: Maść jest wytwarzana z tłuszczu świstaka. Zwierzęta muszą za to oddać życie.
Sposób użycia: Raz lub dwa razy dziennie wcierać maść ze świstaka w bolące miejsce na chorej stopie.
Maść kapsaicynowa na ostrogi, ciekawa opcja leczenia
Jeśli lubisz jeść ostrą paprykę, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że substancją odpowiedzialną za intensywne ciepło jest kapsaicyna. Co ciekawe, kapsaicyna znana jest również ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Kapsaicyna stosowana na poziomie skóry może powodować lekkie pieczenie. Z tego powodu zaleca się unikanie dotykania oczu lub błon śluzowych po użyciu takich kremów. W przeciwnym razie możesz odczuwać silne pieczenie i wymagać leczenia.
Krem z kapsaicyną stał się przedmiotem licznych badań, często doceniany za swoje dobroczynne właściwości. Według badań opublikowanych w Phytotherapy Research maść z kapsaicyną może być skutecznie stosowany w leczeniu przewlekłego bólu tkanek miękkich, znacznie poprawiając odczuwane objawy.
W innym badaniu, które zostało opublikowane w Journal of Pain Research , krem z kapsaicyną jest przedstawiany jako wysoce skuteczny preparat do stosowania miejscowego łagodzący ból.
Czy maść magnezowa pomaga na ostrogi piętowe?
W przeciwieństwie do stanu zapalnego spowodowanego przez wirusy lub bakterie, to własny układ nerwowy i immunologiczny podtrzymuje stan zapalny w ostrodze piętowej.
W związku z tym środki przeciwzapalne są uważane za odpowiednie w leczeniu ostrogi piętowej. Również dieta przeciwzapalna może mieć pozytywny wpływ. Na przykład magnez ma działanie przeciwzapalne.
Zgodnie z oświadczeniem Leibniz Universität Hannover, ocena kilku badań pokazuje, że „niedostateczne spożycie magnezu w pożywieniu jest często związane z zapaleniem (...) Wystarczająca podaż magnezu, którą można uzupełnić wodą mineralną bogatą w magnez, jest zatem jednym z kilku warunków wstępnych zmniejszenia ryzyka wystąpienia procesów zapalnych i związanych z nimi chorób”.
W tym kontekście wymienia się choroby układu krążenia i cukrzycę. Jak i czy odpowiednia podaż magnezu jest również przydatna w leczeniu ostrogi piętowej, nie zostało jeszcze naukowo potwierdzone.
Maść z arniki na silnie bolesne ostrogi piętowe
Arnika zawsze była popularna w leczeniu domowym i sprawdziła się przez długi czas. Arnika na stałe zagościła również w homeopatii – jest często stosowana zwłaszcza przy tępych urazach i stanach zapalnych. Arnika jest często używana jako domowy środek w postaci maści na ostry ból spowodowany ostrogą piętową.
Stosowanie: Do trzech razy dziennie smarować dotknięty obszar maścią z arniki. Jeśli silny ból spowodowany ostrogą piętową nie ustępuje, należy zasięgnąć porady lekarza.
Maść z oleju kokosowego na ostrogi piętowe
Olej kokosowy pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból, działając jednocześnie jako naturalny środek nawilżający do stóp. To zmiękczy ostrogę i złagodzi objawy.
Sposób użycia : Natrzyj dotknięty obszar ciepłym olejem kokosowym (z drogerii lub sklepu ze zdrową żywnością) i pozostaw na około trzy godziny. Procedurę można powtarzać, aż ból się zmniejszy. Jeśli tak nie jest, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Leki na ostrogę piętową
Leki mogą pomóc złagodzić ból spowodowany ostrogą piętową, ale nie leczą samej ostrogi ani podstawowego problemu. Zazwyczaj wystarczające są okłady z lodu i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, ale cięższy ból może wymagać zastrzyków z kortykosteroidów.
Przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są zwykle wystarczające, aby opanować ból spowodowany ostrogą piętową. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, ibuprofen lub naproksen, złagodzą ból i zmniejszą obrzęk tkanek miękkich otaczających ostrogę piętową.
U pacjentów, którzy nie tolerują skutków ubocznych NLPZ, acetaminofen złagodzi ból, ale nie pomoże w przypadku obrzęku. Oblodzenie dotkniętego obszaru przez 10 do 15 minut cztery razy dziennie może pomóc zmniejszyć obrzęk tkanek miękkich, a także złagodzić ból.
Kortykosteroidy
Kiedy bólu nie można leczyć zachowawczo, ortopeda może wstrzyknąć kortykosteroid, taki jak metyloprednizolon lub deksametazon , w tkanki miękkie otaczające ostrogę kostną. Kortykosteroidy szybko zmniejszają obrzęk tych tkanek i mogą zapewnić ulgę w bólu spowodowanym przez ostrogę kostną na kilka tygodni do kilku miesięcy.
Zastrzyki są zwykle podawane co dwa miesiące przez okres do sześciu miesięcy. Jednakże badania naukowe nie są zbyt przychylne do tej metody ze względu na jej krótkotrwałość i możliwość powikłań. Może bowiem dojść do miejscowej martwicy tkanek, a nawet całkowitego zerwania włóknistej struktury rozcięgna.
Jaki jest najlepszy lek na ostrogę piętową?
Leki łagodzą ból spowodowany objawową ostrogą piętową. Ulga w bólu jest bardzo subiektywna i nie rozwiązuje problemu, więc nie ma „najlepszego” leku na ostrogę piętową.
Najlepsze leki na ostrogę piętową | ||||
---|---|---|---|---|
Nazwa leku | Rodzaj Leku |
Sposób podania |
Standardowe dawkowanie | Częste skutki uboczne |
Kwas acetylosalicylowy | NLPZ | Doustny | 325 do 650 mg co cztery godziny. Maksymalnie 4000 mg dziennie | Rozstrój żołądka, zgaga, krwawienie |
Ibuprofen | NLPZ | Doustny | W razie potrzeby od 200 do 400 mg co cztery do sześciu godzin. Maksymalnie 1200 mg dziennie | Nudności, ból głowy, wysypka |
Naproksen | NLPZ | Doustny | 500 mg raz, a następnie 250 mg co sześć do ośmiu godzin w razie potrzeby. Maksymalnie 1250 mg pierwszego dnia i 1000 mg w kolejnych dniach | Nudności, zgaga, ból głowy |
Acetaminofen | Przeciwbólowy | Doustny | 650 mg co cztery do sześciu godzin w razie potrzeby. Maksymalnie 3250 mg dziennie | Nudności, swędzenie, ból głowy |
Octan metyloprednizolonu | Kortykosteroid | Zastrzyk | Dawkowanie różni się w zależności od odpowiedzi pacjenta i ciężkości stanu | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia, wysypka, obrzęk |
Deksametazon | Kortykosteroid | Zastrzyk | Dawkowanie różni się w zależności od odpowiedzi pacjenta i ciężkości stanu | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia, wysypka, obrzęk |
Powyższe dawkowanie to dawki standardowe. Dawkowanie jest ustalane przez lekarza na podstawie stanu zdrowia, odpowiedzi na leczenie, wieku i masy ciała. Istnieją inne możliwe skutki uboczne. Ta lista nie jest kompletna.
Jakie są częste działania niepożądane leków na ostrogę piętową?
Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne w łagodzeniu bólu pięty. Najbardziej znaczącymi działaniami niepożądanymi NLPZ, takimi jak ibuprofen lub aspiryna, są ból brzucha, wrzody żołądka, problemy z krwawieniem i zgaga.
Ponieważ NLPZ blokują zdolność organizmu do tworzenia skrzepów krwi i chronią układ pokarmowy przed kwasem żołądkowym, osoby z krwawieniami lub zaburzeniami kwasu żołądkowego powinny unikać NLPZ.
Acetaminofen nie wpływa na układ żołądkowo-jelitowy ani nie zakłóca krzepnięcia krwi, ale lek może powodować nudności, ból głowy lub ból brzucha. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym acetaminofenu jest uszkodzenie wątroby w wyniku przedawkowania, dlatego należy uważnie postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
Kortykosteroidy zwykle powodują działania niepożądane, ale dawki na ból pięty są bardzo niskie i rozłożone w miesiącach. Często występujące działania niepożądane, takie jak zmiany nastroju i zachowania, agresywność, zwiększony apetyt, zatrzymanie płynów i przyrost masy ciała, są mniej prawdopodobne przy niskich dawkach.
Pacjenci z bólem pięty częściej są narażeni na ból w miejscu wstrzyknięcia, zwiększony ból w poduszce pięty, osłabienie skóry na spodzie stopy i pęknięcie rozcięgna podeszwowego. Nawet w małych dawkach wstrzykiwane kortykosteroidy mogą zwiększać ciśnienie krwi i poziom glukozy we krwi, dlatego pacjenci z cukrzycą i nadciśnieniem powinni zachować ostrożność.
Działania niepożądane są możliwe przy wszystkich lekach. Różne leki mają różne skutki uboczne. To nie jest pełna lista skutków ubocznych, więc skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz obawy dotyczące możliwych skutków ubocznych lub interakcji z lekami.
Maść na ostrogi piętowe – podsumowanie
Maści na ostrogi piętowe mogą być stosowane w celu umiarkowanej poprawy objawów zapalenia rozcięgna podeszwowego, ale muszą one zawierać aktywne składniki, które mogą przynieść niezbędną ulgę w odczuwanym bólu i stanie zapalnym.
Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie wszystkie kremy do stosowania miejscowego są skuteczne w objawach zapalenia rozcięgna podeszwowego, nawet jeśli mogą być reklamowane jako takie.
Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem miejscowym, najlepiej zapytaj specjalistę o skuteczne maści na ostrogi piętowe, których możesz użyć. Pamiętaj, że te miejscowe terapie działają tylko powierzchownie i zapewniają tymczasową ulgę w doświadczanych objawach.
Mogą jednak pomóc Ci rozpocząć sesje fizjoterapeutyczne lub spróbować terapii manualnej.
Jeżeli używasz maści na ostrogi po raz pierwszy, przeczytaj etykietę i sprawdź składniki. Jeśli masz wrażliwą skórę, najlepiej najpierw wykonać test płatkowy; jeśli nie pojawi się zaczerwienienie ani podrażnienie, krem można nałożyć na większą powierzchnię.
Umów się na leczenie ostrogi piętowej:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia:
- Fizjoterapia w ortopedii, dr hab. n. med. Dariusz Białoszewki
- Ortopedia i traumatologia 2, prof. dr hab. med. Tadeusz Sz. Gaździk
- Karolina Stępień, “Ostroga piętowa” https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa
- Julia Wolin, Ostroga piętowa – objawy, diagnostyka, leczenie https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ostroga-pietowa—leczenie-i-objawy-ostrogi-pietowej,artykul,1639803.html
- Jan Paradowski, “Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie” https://www.sport-med.pl/leczenie/ostroga-pietowa
- Boerner E., Porównanie skuteczności działania ultradźwięków w zależności od dawki w leczeniu ostrogi kości piętowej. Acta Bio-Optica et Informatica Medica 3/2009, vol. 15.
- Czyrny Z., Obraz USG i histologiczny entezopatii w obrębie pięty, czyli co to są „ostrogi piętowe” i co z tego wynika. J Orthop Surg Rek Res 2 (18) 2010.
- Jaźwa i wsp., OCENA SKUTECZNOŚCI WYBRANYCH ZABIEGÓW FIZJOTERAPEUTYCZNYCH U PACJENTEK Z OSTROGĄ PIĘTOWĄ. Young Sport Science of Ukraine. 2013. V. 3, s 260-266.
- Koch M. i wsp., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej. Hygeia Public Health 2014, 49(4): 838-844.
- Straburzyńska-łupa A. i wsp., Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu tzw. „ostrogi piętowej” w świetle badań własnych. Ortophedia Traumatologia Rehabilitacja 7, Nr 1, 2005, 79-86.
- https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,jaka-masc-na-ostrogi-pietowe-stosowac-,porada,31662923.html
Data publikacji: 05.04.2023
Data ostatniej aktualizacji: 07.05.2024
Dagmara Porada - Redaktor medyczny
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.