Przybliżony czas czytania: 5 min.

 

W latach 1999-200 Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadził badania na 12 000 losowo wybranych osobach, z trzech regionów Polski. Wynika z nich, że aż około 20% Polaków po 18 roku życia zmaga się z szumami usznymi. To oznacza, że co piąta osoba mijana przez nas na ulicy ma ten problem. Warto pamiętać, że są one objawem choroby, a nie nią samą.

Mogą przybierać różne formy dźwięku, ale dla uproszczenia nazywane są zbiorczo szumami usznymi. Mogą mieć różne natężenie, występować krótko lub przerodzić się w przewlekły problem. Terapia polega najczęściej nie na leczeniu ich samych, ale chorób i innych problemów, które są ich przyczyną.

Jest to więc dość powszechne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, z którym może mierzyć się każdy z nas.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy duże doświadczenie w leczeniu szumów usznych o podłożu napięciowym.

Czym jednak dokładnie możemy nazwać szumy uszne?

Jakie są powody ich powstawania?

I najważniejsze pytanie, czyli jak możemy je leczyć i czy istnieje lek bez recepty na szum w uszach? Na te pytania spróbujemy dzisiaj znaleźć odpowiedź.

 

leki na szumy uszne

Czym są szumy w uszach?

Najprościej tłumacząc szumy w uszach polegają na tym, że wydaje nam się, że słyszymy jakiś dźwięk chociaż nigdzie nie ma źródła, z którego mógłby dochodzić.

Jednak pod tym pojęciem, możemy również znaleźć dzwonienie, brzęczenie, tętnienie, stukanie, dudnienie, piski, świsty, terkotanie, które słyszymy tylko my.

Szumy uszne mogą mieć różne natężenie, od bardzo cichych do takich, które słyszymy bardzo głośno. Mogą występować jedno lub obustronnie.

Mogą występować tylko przez jakiś czas, a mogą mieć one charakter stały. Możemy różnie odczuwać jego intensywność np. podczas aktywności fizycznej lub gdy zmieniamy pozycje naszego ciała.

Stanowią one poważny problem, ponieważ znacznie wpływają na życie pacjenta. Niemal uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie.

Taki człowiek może być rozdrażniony, spięty, może mieć trudności w zasypianiu, trudności z porozumiewaniem się, być zmęczony, a nawet zachorować na depresję.

Szumy uszne dzielimy na:

  • obiektywne – słyszy je zarówno chory, jak i osoby z jego otoczenia. Ich powstawanie ma miejsce wewnątrz ciała.
  • subiektywne – słyszy je tylko chory. Ich przyczyną są zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego lub nieprawidłowej pracy, którejś z części układu słuchowego.

Mogą też wystąpić szumy uszne pierwotne lub inaczej idiopatyczne, których przyczyna występowania jest nieznana. Są też wtórne, które pojawiają się po wystąpieniu konkretnych przyczyn.

Tabletki na szumy uszne – na receptę

Lekarstwa zmniejszające szumy uszne, które podaje się pacjentowi w stanach nagle pojawiających się szumów usznych to Nicergolina, Vinpocetyna czy Pentoksyfilina, które podawane są przez wlew dożylny, i trwa to około 7-10 dni.

Każda z wyżej wymienionych substancji występuje też jako tabletki na szumy uszne – na receptę. Jeśli lekarz zaleci dłuższe leczenie, to po wypisaniu recepty bez problemu dostaniemy je w aptekach. Ich działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co ma ułatwić przepływ krwi i zniwelować szumy uszne.

 

  1. Betahistyna: Ten związek zwiększa przepływ krwi w okolicach ślimaka oraz w mózgu. Poprawia także krążenie krwi w uchu wewnętrznym. Jest dostępny pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak Histigen, Betaserc, Betanil Forte.
  2. Pentoksyfilina: Ten lek poprawia przepływ krwi i zmniejsza jej lepkość. U pacjentów z chorobowymi zmianami w tętnicach, zwiększa dopływ krwi do tych obszarów i poprawia natlenowanie tkanek. Pentoksyfilina może również nieznacznie rozszerzać naczynia krwionośne. Można go znaleźć pod nazwami handlowymi, takimi jak Polfilin prolongatum, Agapurin SR.
  3. Winpocetyna: Jest to związek o złożonym mechanizmie działania, który wpływa zarówno na metabolizm mózgowy, jak i przepływ krwi w mózgu. Poprawia mikrokrążenie, zwiększa ilość krwi przepływającej przez naczynia mózgowe oraz wpływa na właściwości reologiczne krwi, takie jak jej lepkość. Winpocetyna jest dostępna pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak Cavinton, Vicebrol, Vinpoton.
  4. Nicergolina: Ten lek zmniejsza opór naczyniowy, co zwiększa przepływ krwi, zwłaszcza w mózgu. Dodatkowo hamuje agregację płytek, zmniejszając lepkość krwi. Produkty lecznicze zawierające nicergolinę to Sermion, Nicergolin, Nicerin, Nilogrin.

 

W leczeniu szumów usznych stosuje się też inne leki na receptę:

  • leki miejscowo znieczulające np. Lidocaina
  • działaniu przeciwdrgawkowym np. Amizepin
  • pobudzające metabolizm komórek nerwowych np. Nootropil
  • poprawiające przepływ krwi np. Tanakan

Do złagodzenia psychicznych następstw występowania szumów usznych u pacjenta podaje się mu również leki uspokajające czy przeciwdepresyjne.

 

 

Leki bez recepty na szum w uszach

W lekach bez recepty na szum w uszach znajdziemy różne dawki znanej rośliny – miłorzęby japońskiego.

Od lat wykorzystujemy jego właściwości, aby polepszyć przepływ krwi, zwiększyć koncentrację i pamięć. Okazuje się, że jego właściwości mogą pomóc również w szumach usznych.

Mechanizm działania tego surowca nie jest w pełni poznany, ale wiadomo, że zmniejsza lepkość krwi, ogranicza agregację płytek oraz rozszerza naczynia krwionośne, co może przyczynić się do redukcji szumów usznych.

Najpopularniejszymi lekami bez recepty z miłorzębem japońskim są Ginkofar, Bilobil i Tanakan.

Mamy też grupę suplementów diety, które wedle obietnic producenta ma zmniejszyć szum w uszach. Ich głównym składnikiem również jest miłorząb japoński, jednak suplementy zawierają dodatkowo witaminy z grupy B, magnez, witaminę C, ekstrakt z pomarańczy czy ruszczyka. Obecność tych substancji ma pozytywnie wpłynąć na nasz układ nerwowy i krwionośny.

W aptece znajdziemy je pod nazwami Audicontrol, Audition, Mbrance Focus Balance. Te tabletki na szumy uszne kupimy za około 25-30 złotych, a w opakowaniu znajdziemy 30 tabletek.

 

Nowy lek na szumy uszne

Poszukiwania najnowszych leków na szumy uszne cały czas trwają, ponieważ mimo wielu rodzajów leków na ten problem ich skuteczność jest różna i nie leczy problemu  w stu procentach.

Problemem jeśli chodzi zapowiadane jako najnowsze leki szumy uszne jest to, że najczęściej odpadają one w 2 fazie badań bo nie mają one faktycznego działania na ludziach.

Ostatnio nastąpił jednak przełom i najprawdopodobniej w tym roku zakończy się 3 faza badań a do leczenia trafi nowy lek na szumy uszne.

Jego nazwa to Ebselen lub SPI-1005. Ma w sobie cząsteczkę selenu a jego działanie jest przeciwzapalne, przeciwutleniające i cytoprotekcyjne. Działa tak jak peroksydaza glutationowa, której działanie ma chronić organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Badania dają nadzieje pacjentom cierpiącym na szumy w uszach, utratę słuchu i chorobę Méniere’a.

Jednak niewątpliwie na przeszkodzie może stanąć dostępność leku. Jest on na razie testowany tylko w Stanach Zjednoczonych i nie wiadomo, kiedy trafi on do Europy.

A drugą przeszkodą może być jego cena, nie jest ona jeszcze znana, ale wstępnie koszt terapii jest szacowany nawet na kilka tysięcy dolarów.

 

Niefarmakologiczne leczenie szumów usznych

Nowa metoda terapii to bezpośrednia stymulacja nerwu błędnego. Polega ona na drażnieniu gałęzi nerwu błędnego w sposób bezpośredni, podczas operacji oraz stymulacji gałązki usznej nerwu błędnego przezskórnie.

Specjalne urządzenie ma za zadanie wytworzyć impulsy, które poprzez gałązkę uszną nerwy błędnego będą trafiały do pnia mózgu, a stamtąd do kory mózgowej.

Proces leczenia w ten sposób może trwać nawet kilka tygodni, jednak może on znacznie zredukować występowanie szumów usznych, a nawet całkowicie je zlikwidować.

Leczenie chirurgiczne szumów usznych, jest dla pacjentów, którzy ich przyczynę mają w ucisku naczyń krwionośnych na nerw słuchowy. Zabieg polega na dekompresji konfliktów naczyniowo-nerwowych i może skutecznie zlikwidować szumy uszne. Jednak jest wiele sprzecznych opinii badaczy odnośnie prawdziwej skuteczności tego typu leczenia.

Możemy również dokonać wszczepienia implantu ślimakowego, jeśli pacjent ma stwierdzony jednostronny głęboki niedosłuch, a prawidłowy słuch w drugim uchu.

Badania pokazują również zależność między występowaniem szumów usznych a odczuwaniem bólu w obrębie głowy, szyi i stawu skroniowo-żuchwowego. Przyczyną zarówno bóli jak i szumów, może być niestabilność postawy i to ona będzie źródłem problemu u niektórych pacjentów.

Dodatkowo takie problemy jak zwyrodnienie kręgów szyjnych czy dyskopatia szyjna również mięśniowo – powięziowy zespól bólowy mogą być przyczyną występowania szumów usznych. Dlatego warto z takimi bólami udać się do fizjoterapeuty, który pomoże uporać się z problem i zastosuje odpowiednie techniki leczenia.

Wiemy też, że za szumy w uszach mogą być odpowiedzialne czynniki psychiczne. Tutaj z pomocą może nam przyjść terapia behawioralna i techniki relaksacyjne.

Stres, strach i inne trudne emocje mogą wpływać na występowanie szumów usznych. Dlatego, warto udać się do specjalisty, który wskaże nam drogę w leczeniu naszej strefy psychicznej.

Spotkania z psychologiem bądź psychoterapeutą są również wskazane, aby w jakiś sposób pogodzić się z chorobą i nauczyć się z nią żyć. Jak wiemy chorzy często w wyniku tego schorzenia zaczynają mieć problemy ze strefą emocjonalną i psychiczną.

 

Lek na szumy uszne – co tak naprawdę leczy?

Jak widać mamy całkiem pokaźną pulę możliwości jeśli chodzi o leczenie szumów usznych. Zarówno jeśli chodzi leki bez recepty na szum w uszach, jak i o tabletki na szumy uszne bez recepty. Badania najprawdopodobniej w końcu z sukcesem skończy też nowy lek na szumy uszne.

Jednak co tak naprawdę, zadziała w naszym przypadku? Odpowiedź nie jest prosta. Powodzenie i sposób leczenia zależą przede wszystkim od tego co jest źródłem problemu i powoduje szumy uszne.

Niektórzy poczują zmianę już po lekach bez recepty na szumy uszne. Niektórzy będą musieli przejść szerszą diagnostykę i sięgnąć bo lekarstwa zmniejszające szumy uszne na receptę oraz wyleczyć choroby, które je powodują.

Niektórym pomoże interwencja fizjoterapeuty, a jeszcze innym pójście do psychologa lub do psychoterapeuty i nauka radzenia sobie ze stresem i emocjami.

Ostatecznie możemy również zostać zakwalifikowani do zabiegu operacyjnego, jeśli przyczyna leży w głuchocie jednostronnej lub konflikcie naczyniowo – nerwowym.

 

Profilaktyka występowania szumów usznych

Jak mówią badania, najczęstszą przyczyną szumów usznych jest występujący niedosłuch. Dlatego profilaktyka będzie głownie opierała się na unikaniu dużego hałasu, czy to w miejscu pracy czy przy codziennych pracach wokół domu.

Ważne jest, aby przy wykonywaniu takich czynności stosować zatyczki do uszy, bądź innych specjalnych narzędzi ochraniających nasz słuch np. słuchawek wygłuszających.

Warto też zrezygnować lub mocno ograniczyć alkohol. Zadbać o stan całego organizmu, właściwą dietę aby uniknąć niedoborów. Można skontrolować poziom witamin, szczególnie z grupy B, ponieważ mają one duże znaczenie w prawidłowym działaniu naszego układu nerwowego.

Jeśli występują u nas niedobory, lub nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie właściwej podaży witamin albo składników mineralnych, bo np. jesteśmy na diecie wegańskiej gdzie nie jemy mięsa i produktów odzwierzęcych, które są głównym źródłem witaminy B12 warto sięgnąć po suplementacje.

Trzeba pamiętać, że suplementy mogą również nam zaszkodzi jeśli bierzemy je nieodpowiednio lub nie są one do nas indywidualne dobrane, dlatego przed kupnem tabletek warto skonsultować się z lekarzem i dobrać taki zestaw witamin i minerałów, który nie zrobi nam krzywdy.

Gdy bierzemy leki, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz słuch w razie wystąpienia niepokojących objawów należy od razu udać się do lekarza. Ostrożność również należy zachować czy popularnych lekach bez recepty.

Każdy z nas w domowej apteczce ma lekarstwa, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosujemy je najczęściej na ból np. głowy czy kręgosłupa. Są też składnikiem preparatów wieloskładnikowych najczęściej takich na przeziębienie czy grypę.

Warto zatem zorientować się czy w składzie naszych leków występują takie substancje jak np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak czy ketoprofen. Zawsze o skład leków możemy zapytać farmaceutę.

Jeśli jednak regularnie łykamy środki przeciwbólowe, należy rozważyć wizytę u lekarza aby zdiagnozować jego przyczynę. Branie często i w dużych ilościach niesteroidowych leków przeciwzapalnych może nie tylko negatywnie wpłynąć na nasz słuch, ale spowodować również inne przykre dolegliwości i schorzenia np. wrzody żołądka.

 

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele lekarstw zmniejszających szumy uszne. Jeśli chodzi o leki bez recepty na szumy uszne to prym wiedzie ekstrakt z miłorzębu japońskiego.

Mamy też grupę suplementów diety specjalnie dedykowaną do tego problemu, gdzie również znajdziemy ten roślinny ekstrakt z dodatkiem najczęściej witamin z grupy B, witaminy C, ekstraktu z ruszczyka, magnezu. Takie połączenie ma wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, a także polepszyć przepływ krwi.

Tabletki na szumy uszne na receptę, zostają dobierane przez lekarza do źródła naszych problemów. Niektórym pacjentom pomogą np. leki, które usprawniają przepływ krwi w naczyniach mózgowych,
a inni będą widzieli poprawę po lekach uspokajających czy przeciwdepresyjnych.

Nadzieją dla wielu pacjentów jest nowy lek na szumy uszne, ale na jego dostępność w Europie będziemy musieli najprawdopodobniej dość długo poczekać. Problemem może być też cena leczenia.

Ważną rolę odgrywa też fizjoterapia, gdy zmagamy się bólami w obrębie głowy, szyi czy karku oraz terapia behawioralna, gdy podłożem naszego problemu są nasze trudności w radzeniu sobie ze stresem lub emocjami.

Możemy też skorzystać z leczenia chirurgicznego czy wszczepnia implantu ślimakowego.

Nawet jeśli nie mamy problemu z szumami usznymi, ani ogólnie problemów ze słuchem warto o niego zadbać jak i o cały nasz organizm. Stosujmy więc zdrową dietę, unikajmy alkoholu i nadużywania środków przeciwbólowych bez recepty.

Najważniejsze aby chronić uszy przed dużymi źródłami hałasu np. dźwiękami piły, wystarzałami czy głośną muzyką. Warto, więc zakupić zatyczki do uszu, dostępne w każdej aptece i drogerii, ich koszt to kilka złotych, a skutecznie pomogą nam ochronić nasz słuch.

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.
Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

Źródła:

Szumy uszne – przegląd aktualnej literatury, A. Niedzielski, S. Kędzierawska

Szumy uszne; J. Szymańska, W. Dubielis, A. Koszuta

Niespecyficzne metody wykorzystywane w terapii szumów usznych – przegląd wybranych technik, R. Milner, M. Lewandowska, M. Ganc

Występowanie szumów usznych u dorosłych – przegląd piśmiennictwa, D. Raj – Koziak

Szumy uszne: przyczyny, objawy i leczenie. Jak się pozbyć szumu w uszach?, M. Zagor, P. Czarnecka, M. Janoska – Jaździk, M. Wiercińska

Development of ebselen for the treatment of sensorineural hearing loss and tinnitus, J. Kil, E. E. Harruff, R. J. Longenecker

Proprioception: the missing link in the pathogenesis of tinnitus?; H. M. Koning

Data ostatniej aktualizacji: 06.05.2024

Julia Kucharczyk Farmaceuta
Julia Kucharczyk - redaktor medyczny

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.