Stymulacja nerwu błędnego pozwala na eliminację lęku, hiperwersji, zachowań antyspołecznych i unikających. Wskazaniami do zabiegu są:
- zespół stresu pourazowego (PTSD)
- zaburzenia lękowe (czasami uzupełniane lekami na uspokojenie)
- niskoprogowe stany zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów
- zaburzenia opróżniania żołądka
- depresja (wskazana jest też konsultacja z lekarzem psychiatrą ( leki na depresję ), podjęcie psychoterapii lub psychoterapii online)
- lekooporna padaczka.
W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy bardzo duże doświadczenie kliniczne w terapii nerwu błędnego.
Z artykułu dowiesz się:
Nerw błędny – ćwiczenia
Istnieje więcej sposobów, aby pobudzić nerw błędny. Należą do nich:
- uciśnięcie oczu
- szybkie wypicie szklanki wody
- płukanie gardła
- wzmożenie wydzielania śliny
- śpiew przeponowy
- pozycja głową w dół, tzw. pozycja Trendelenburga
- joga
- naprzemienne zimne i gorące prysznice
- spanie na lewym boku.
Osteopatyczna stymulacja nerwu błędnego
Ćwiczenia oddechowe, które również mają wpływ na aktywację nerwu błędnego, są zalecane przez osteopatów i lekarzy specjalizujących się w medycynie wschodniej.
Pozwalają one przez odpowiednie oddychanie uciskać struktury wewnętrzne, co stymuluje nerw błędny. W gabinecie osteopaty to on kieruje oddechem pacjenta, dodając do tego techniki manualne.
Są jednak takie ćwiczenia, które można wykonać samemu. Kiedy nabierasz powietrza do płuc, ulegają one rozszerzeniu, a przepina uciska na trzewia. Spróbuj zatkać nos i nabrać jedną dziurką powietrza. Zacznij od prawej strony, gdzie jest wątroba. Narząd ten schodzi w dół, uciska struktury położone niżej, np. jelita. Powtórz to kilka razy.
Następnie powinien nastąpić wdech drugą dziurką. Tym razem żołądek i śledziona schodzą w dół. Nerw błędny oplata jelita i żołądek, dlatego uciskanie oddechowe świetnie go stymuluje. Ciśnienie krwi obniża się, samopoczucie ulega poprawie, a wszystko dzięki prostym manewrom.
Objawy niepożądane stymulacji nerwu błędnego
Liczne prace kliniczne i poglądowe donoszą, że stymulacja nerwu błędnego pozostaje bez objawów niepożądanych, a jeżeli takowe występują, to są dobrze tolerowane przez pacjentów. Do objawów ubocznych stymulacji należą:
- czkawka
- drżenia mięśni w obrębie twarzoczaszki i szyi
- nudności.
Trzeba pamiętać, że obecnie nie stosuje się stymulacji nerwu błędnego samodzielnie. Zazwyczaj jest to dodatek do terapii farmakologicznej, dlatego twierdzenie o braku skutków ubocznych jest tutaj niepełne.
Przeciwwskazania do stymulacji nerwu błędnego
Przeciwwskazań do stymulacji nerwu błędnego jest stosunkowo niewiele. Należy do nich między innymi wcześniejsze uszkodzenie lewego nerwu błędnego (np. w wyniku zabiegu wagotomii).
Przeciwwskazaniami są także epizody atypowej dużej depresji, depresji psychotycznej, nasilone myśli samobójcze, próby samobójcze w wywiadzie, nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych.
Stymulacja nerwu błędnego – pamiętaj o umiarze!
Ćwiczenia stymulujące nerw błędny są stosunkowo proste, łatwe do opanowania i wykonywania w domu. Pamiętaj jednak, że aktywizacja nerwu błędnego działa z dużą siłą. Z jej pomocą można wiele zmienić w organizmie – ograniczyć PTSD, depresję, rozładować napięcie emocjonalne.
Każdy kij ma jednak dwa końce – przestymulowanie nerwu błędnego jest łatwo osiągalne i niebezpieczne. Może prowadzić do tzw. omdlenia wazowagalnego.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności, mającej na celu zwiększenie napięcia nerwu błędnego, warto zasięgnąć porady specjalisty – osteopaty, fizjoterapeuty lub lekarza, który zna się na funkcjonowaniu tego nerwu.
Stymulacja nerwu błędnego metodą VNS
Standardowo stany padaczkowe udaje się opanować farmakologicznie. Jeżeli pacjent odpowiada na leczenie, jest to jedyna stosowana metoda. Zdarza się jednak tak, że farmakoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów. W takich chwilach z pomocą przychodzi stosunkowo nowa metoda leczenia padaczki lekoopornej, czyli VNS.
Mechanizm jej działania nie jest jeszcze dobrze poznany, chociaż są przypuszczenia, że stymulacja wpływa na szlaki układu serotoninergicznego i noradrenergicznego. VNS polega na drażnieniu lewego nerwu błędnego przez specjalny stymulator, zasilany na baterie. Posiada on elektrody, które doprowadzają prąd wprost do nerwu błędnego.
Za pomocą fal radiowych można sterować urządzeniem, zmieniać jego właściwości i wyłączać je. Wskazaniem do leczenia VNS jest lekooporna depresja nawracająca i przewlekła oraz padaczka oporna na farmakoterapię.
Wszczepienie stymulatora w przypadku osób z padaczką jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym, podczas którego pacjent pozostaje w znieczuleniu ogólnym.
Skuteczność leczenia VNS jest porównywalna z lekami nowej generacji. Po wszczepieniu stymulatora u kilkunastu procent chorych napady ustępują całkowicie, a u ok. 60% ich liczba zmniejsza się o połowę.
Wady terapii VNS
Dolegliwości związane z wszczepieniem stymulatora są najczęściej dość łagodne i przemijające. Ich przyczyna jest w większości przypadków sama obecność urządzenia.
Pacjenci skarżą się z reguły na ból i mrowienia w szyi, chrypkę, zmianę barwy głosu, nudności, skurcze krtani, bóle głowy, kaszel oraz problemy z przełykaniem kęsów. Bardzo ważne jest to, że chorzy po zabiegu wszczepienia stymulatora nie mogą mieć wykonywanego rezonansu magnetycznego.
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia
- Nerw błędny – tajemniczy reduktor stresu, Marta Szperlich Kosmala
- Agnieszka Piątkowska, Edward Koźluk (2008) Czy głównym winowajcą omdleń jest mózg czy układ naczyniowy? Forum Medycyny Rodzinnej 2008
- Frederick Saldmann, Twoje zdrowie w twoich rękach, Muza, Warszawa
- Liem T. Vagus activation and stress response from an osteopathic perspective, Osteop Med 2021
- Odstresuj się za pomocą masażu nerwu błędnego i zresetowania, Mary Nason
- O TRE okiem pacjenta, Magdalena Serafin
- Some remarks about application of the technique of vagus nerve stimulation in therapy of depression, T.Zys, P.Gorczyca, A.Zięba, D.Dudek, R.T. Hese, J.Sobiś
- Stymulacja nerwu błędnego — obiecująca propozycja w terapii depresji lekoopornej? Święcki Ł., Psychiatria 2007
- Stymulacja nerwu błędnego, K. Ziaja
Data publikacji: 20.09.2024
Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2024
Dagmara Porada - Redaktor medyczny
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.