Wyrwanie zęba, w fachowym języku nazywane jest również ekstrakcją zęba. Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na wyrwaniu zęba z miejsca, w którym się znajdował – zębodołu. Jest to jedna z metod leczenia zębów w stomatologii. Niestety ekstrakcja jest tą ostateczną.
W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie kliniczne w nieoperacyjnym leczeniu stanów po wyrwaniu zęba.
Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?
Dziąsło po wyrwanym zębie jest nadal obolałe, obrzęknięte. Miejsce po usuniętym zębie staje się bardzo podatne na wszelkie urazy np. mechaniczne, stany zapalne, jak również inne powikłania np. zapalenie dziąseł.
Gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba wymaga czasu, ale jeśli rana została dobrze zaopatrzona tj. miejsce po ekstrakcji jest zaszyte, pielęgnacja miejsca jest zgodna z zaleceniami wydanymi przez lekarza, to rana powinna zacząć się zabliźniać w granicach do 7 dni od wykonanego zabiegu. Standardowe kształty, dziąsło powinno osiągnąć w okolicy 6 miesiąca po wykonanym zabiegu usunięcia.
Wśród domowych metod, dość często stosowanych, aby przyspieszyć gojenie się dziąseł jest roztwór na bazie: 1 łyżki wody utlenionej, 1/2 szklanki wody. Przygotowanym roztworem nie wolno płukać jamy ustnej.
Roztwór ten należy potrzymać w jamie ustnej przez 30 sekund i wypluć. Taką czynność powtarzać 3 razy dziennie po posiłku. Pamiętaj, aby nie dopuścić do wypłukania skrzepów, gdyż to one odpowiedzialne są za wytwarzania nowej tkanki.
Laser biostymulacyjny po wyrwaniu zęba
Popularną i bardzo skuteczną metodą fizjoterapii stomatologicznej, wykorzystywaną do przyspieszania gojenia się ran jest zastosowanie lasera biostymulacyjnego. Działanie biostymulacyjne lasera ma również zastosowanie w leczeniu ran dziąseł po leczeniu chirurgicznym.
Laser biostymulacyjny pozwala zadziałać bezpośrednio w okolicę zmienionego miejsca, działa antybakteryjnie. Mobilizuje komórki do regeneracji okolicznych tkanek. Laser również uaktywnia mikrokrążenie, pozwalające na szybsze gojenie się ran.
Wspomniane działanie lasera wśród wymienionych działań, swoim portfolio ma również funkcję przeciwbólową oraz przeciwzapalną, co w sytuacji po usuniętym zębie, otwartym zębodole jest bardzo ważne.
W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy bardzo duże doświadczenie kliniczne w leczeniu stanów zapalnych, suchego zębodołu oraz porażeniu nerwu twarzowego po usuniętym zębie.
LASER po wyrwaniu zęba:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Co jeść po wyrwaniu zęba?
Dla bezpieczeństwa pacjenta bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się spożywania płynów oraz posiłków przez około 2 godziny, wynika to z zastosowanego znieczulenia, które może upośledzać kontrolę jamy ustnej. Po upływie 30 minut od usunięcia zęba należy pozbyć się tamponu, którego zadaniem było tamowanie krwotoku.
Pierwsze dni po usunięciu zęba są niezwykle ważne, należy wystrzegać się spożywania produktów alkoholowych, wyrobów tytoniowych. Posiłki o wysokiej temperaturze również powinny poczekać.
Najlepszym rozwiązaniem powinno być przyjmowanie posiłków o temperaturze pokojowej lub delikatnie schłodzonych, co może przynieść ulgę, na obrzęknięte dziąsła. Konsystencja pokarmów powinna być zbliżona do płynnej. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą: jogurty, koktajle, zupy o temperaturze letniej, pokojowej.
Ważne jest, aby, wystrzegać się przyjmowania posiłków przez słomkę, nie należy również płukać jamy ustnej. W sytuacji, kiedy dopadł Cię katar, pamiętaj, aby wycierać nos chusteczką, zamiast dmuchać. Działanie te mogłaby zaburzyć tworzenie się skrzepu, zabliźnianie się rany w zębodole.
Co jeść po usunięciu /wyrwaniu ósemki?
Jeśli w ostatnim czasie miałeś/miałaś usuwane ósemki tzw. zęby mądrości, to proszę zatrzymaj się w tym miejscu i przeczytaj, aby pomóc sobie w trudnych chwilach.
Wyrywanie zęba trzonowego jakim jest ósemka nie należy do najłatwiejszych. Czasami zdarza się, że owa ósemka jest zatrzymana w okolicy dziąsła, a nawet szczęki i nieodzowne stanie się podczas zabiegu usuwania proces dłutowania zęba. Proces dłutowania powinien zakończyć się założeniem szwów. Dlatego po usunięciu zęba ważne jest, aby pokarmy były delikatne, a temperatura potraw odpowiednia.
Pokarmy, które nie powinny sprawić problemów po zabiegu usunięcia ósemek to:
- Zupy – najlepiej w formie zmiksowanej. Sprawdzić się mogą obiadki dla niemowląt w słoiczkach,
- kisiel – w temperaturze letniej
- galaretki – najlepiej, jeśli nie będą zawierały kawałków owoców
- jogurty – lepiej, jeśli chwilkę odczekają i złapią temperatury pokojowej
- lody – sprawdzą się podczas uśmierzania bólu oraz ściąganiu obrzęku.
Niektóre produkty można przygotować w formie puree tj.:
- bułki,
- ziemniaki,
- makarony,
- drobno posiekane owoce
- owsianki
- gotowane mięso.
Lekarze często zalecają, aby przez pewien czas etap gryzienia oraz żucia odbywał się po tej stronie, po której ząb nie został usunięty. Gdy proces gojenia rany, będzie odbywał się w sposób prawidłowy z czasem do diety można włączyć średnio twarde produkty.
Skrzep po wyrwaniu zęba
Może nie jest to najprzyjemniejszy temat do rozmowy, ale pacjenci powinni wiedzieć, jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba. Prawidłowo tworzący się skrzep w miejscu ekstrakcji po usunięciu zęba jest oznaką, że jama ustna dobrze się goi i jesteś na dobrej drodze do wyzdrowienia.
Jeśli nie jesteś świadomy tego, jak to wygląda i jak się czujesz, możesz nie zdawać sobie sprawy, że masz infekcję lub inne powikłania po zabiegu ekstrakcji zęba.
Jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba?
To nie jest estetyczny widok, ale mokry strup. Strupy to zasadniczo zewnętrzne skrzepy krwi. Monitoruj miejsce ekstrakcji przez kilka dni po zabiegu za pomocą lusterka i latarki, aby upewnić się, że się zmniejsza.
Możesz zauważyć czarne ślady; nie jest to powód do niepokoju, ponieważ są to tylko szwy, które dentysta lub chirurg szczękowy użył do zaszycia miejsca ekstrakcji.
Możesz również zauważyć kremowo-białą galaretowatą tkankę. Nazywa się to tkanką ziarninową. Składa się z kolagenu, białych krwinek i naczyń krwionośnych. Pojawienie się ziarniny również nie jest powodem do niepokoju, ponieważ wskazuje, że organizm prawidłowo pokrywa ranę.
Po wyrwaniu zęba nie wolno...
Po wyrwaniu zęba należy ograniczyć spożywanie produktów twardych, gorącej kawy, herbaty. Palenie tytoniu oraz alkohol lepiej odłożyć na co najmniej 24 godziny po wykonanym zabiegu. Wysiłek fizyczny powinien również poczekać, gdyż może spowodować wzrost krwawienia z rany. Jeśli zażywasz środki, które działają na krzepliwość krwi, poinformuj o tym lekarza przed planowanym zabiegiem.
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba
W pierwszej fazie rana po usuniętym zębie – zębodół wypełnią się krwią. W ciągu kilku do kilkunastu minut w zębodole utworzy się skrzep, który jest niezbędny do prawidłowego procesu gojenia się rany.
Skrzep ten jest naturalną barierą fizjologiczną przed drobnoustrojami, a także chroni przed nadmiernym odwodnieniem. Ciągłość tkanek w wyniku urazu, w tym wypadku w wyniku usunięcia zęba powoduje natychmiastowe zwężanie się naczyń krwionośnych.
W naczyniach tych rozpoczyna się proces krzepliwości krwi, dzięki którym po upływie niewielkiej ilości czasu tworzy się charakterystyczny, galaretowaty skrzep.
W sytuacji, gdy dojdzie do wypłukania tworzącego się skrzepu, mogą wystąpić powikłania po usunięciu zęba nazywane suchym zębodołem. Z reguły schorzenie te pojawia się podczas usunięcia zębów z dolnego łuku. Dotyczy blisko 4 % pacjentów.
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba?
To pytanie jest najczęściej zadawane w gabinecie stomatologicznym. Zaleca się, aby powstrzymać się od przyjmowania pokarmów oraz wszelkich napojów ok. 2 godziny. Związane to jest z podanym w gabinecie znieczuleniem, którego działanie sięga do dwóch godzin.
Znieczulenie upośledza błonę śluzową jamy ustnej, co może doprowadzić do powstania nowych urazów jamie ustnej, a nawet zachłyśnięcia pokarmem, napojem.
Kiedy można normalnie jeść po wyrwaniu ósemki?
Po usunięciu zęba jakim jest ósemka, należy stosować się do zaleceń, które wskazał lekarz. Podobnie jak w sytuacji po usunięciu innych zębów należy stosować dietę o konsystencji miksowanej. Należy oszczędzać stronę jamy ustnej, po której został usunięty ząb.
Do posiłków zbliżających się do tych, przed wykonaną ekstrakcją zęba można wrócić stopniowo, eliminując te produkty, które mogą drażnić okolicę zębodołu. Dieta blendowana czasami może trwać blisko 7 dni.
Krwawienie po wyrwaniu zęba
Proces krwawienia po wyrwaniu zęba jest procesem naturalnym, wynika to z przerwania ciągłości tkanek, która została wskutek przeprowadzonego zabiegu zaburzona. Krwawienie po usuniętym zębie jest w zupełności normalne.
Na początku lekarz po przeprowadzonym zabiegu umieszcza tampon w miejscu zębodołu. Tampon ten powinien zostać utrzymany do 30 minut, aby zatamować krwawienie. Po upływie 30 minut należy pozbyć się tamponu. Ważne jest, aby nie płukać jamy ustnej, gdyż może to doprowadzić do wypłukania skrzepu, który w procesie gojenia ma główną rolę.
Rana po usuniętym zębie może nadal podbarwiać się krwią, ale nie powinno to stanowić niepokoju. Pokrwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Ma to związek m.in. z przyjmowanymi lekami np. lekami na krzepliwość krwi, trybem życia itp. O stosowanych lekach powiadom lekarza przed wykonywanym zabiegiem.
Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu
Czasami może zdarzyć się tak, że po ekstrakcji zęba mamy wrażenie, „że coś jeszcze zostało”. Możliwe jest, że w wyniku usunięcia zęba, pewne elementy jego budowy mogą zostać w dziąśle. Nieusunięte elementy budowy zęba stanowią zagrożenie zdrowotne. Bardzo prawdopodobne jest wystąpienie powikłań do których należą:
- ropnie,
- torbiele,
- zapalenie tkanek okolicznych,
- zapalenie kości szczęki.
Dlatego niezwłocznie powinieneś/powinnaś udać się do stomatologa. Lekarz po wykonaniu badania, a także po przeprowadzonej analizie zdjęcia RTG zadecyduje, czy jakiś element zęba pozostał w dziąśle. Jeśli ingerencja lekarza jest potrzebna to pierwszym etapem będzie zastosowanie właściwej metody znieczulenia. Następnie, zależnie od potrzeb, możliwe jest nacięcie dziąsła, w celu odsłonienia korzeni zębowych.
Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi – co należy zrobić?
Często po wykonanym zabiegu usunięcia zęba, bardzo przyglądamy się zmianom, jakie towarzyszą w procesie gojenia. Oprócz stworzenia się skrzepu w zębodole po wyrwanym zębie może, zdarzyć się również, że z rany wydobywa się nieprzyjemny zapach.
Proces ten związany jest z oczyszczaniem się rany, która pozbywa się resztek krwi, śliny. Jest to naturalny etap wygajania poekstrakcyjnej rany. Jeśli jednak coś Cię niepokoi po wyrwaniu zęba, umów się do lekarza na wizytę kontrolną.
Czym płukać usta po wyrwaniu zęba
W tym samym dniu po wykonanym zabiegu, najlepiej jest powstrzymać się od stosowania wszelkich płukanek, które mogłyby doprowadzić do spowolnienia procesu gojenia.
Po usunięciu zęba, w miejscu, gdzie on się znajdował (w zębodole) tworzy się skrzep, który jest pierwszym etapem gojenia się rany, co pozwala chronić ranę przed różnymi czynnikami w przyszłości.
W kolejnych dniach można rozpocząć proces płukania jamy ustnej, ale należy przeprowadzać to w sposób delikatny, gdyż rana nadal jest świeża oraz preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. W aptece są dostępne m.in. płyn Eludril lub Eludril Classic, płyn Elumaxin, Elumaxin Classic.
W domowym zaciszu przydatne mogą okazać się płukanki z: roztworu soli lub wody utlenionej, jak i rumianku lub szałwii.
Zalecenia po wyrwaniu zęba
Oto 10 zaleceń po wyrwaniu zęba:
- W miejscu po wyrwanym zębie tj. zębodole, znajduje się tampon, który powinien zostać przez ok. 30 minut od wyjścia z gabinetu.
- Po wyrzuceniu tamponu, nie wolno dotykać rany oraz przepłukiwać jamy ustnej.
- W ciągu dwóch godzin od zabiegu, należy powstrzymać się od posiłków oraz napojów
- Przez najbliższą dobę wystrzegaj się posiłków gorących, ostro doprawionych oraz tych które mają w sobie bardzo twarde składniki.
- Postaraj się przez ok. 12 godzin nie szczotkować zębów,
- Zrezygnuj z picia alkoholu oraz palenia papierosów przez co najmniej dobę.
- Nie zasysaj śliny w okolice zębodołu.
- Jeśli znieczulenie odpuszcza, a ból stopniowo staje się nie do wytrzymania, skorzystaj z dostępnych środków przeciwbólowych. Nie zażywaj aspiryny, gdyż swoimi właściwościami rozrzedzającymi krew może spowodować krwotok w okolicy świeżej rany Najlepiej sprawdza się środki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.
- Aby złagodzić ból możesz przykładać chłodne kompresy do policzka, które powinny przynieść ulgę, pamiętaj, aby nie wychłodzić za mocno.
- Jeśli krwawienie po kilkunastu godzinach nie ustąpiło, masz gorączkę lub ból nie ustępuje skonsultuj się z lekarzem
Leczenie po wyrwaniu zęba:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia:
- https://www.infodent24.pl/techdentpost/laseroterapia-po-ekstrakcji,110915.html
- https://warsawdentalcenter.pl/wyrwane-osemki-co-mozna-jesc-i-pic-po-zabiegu/
- https://www.medicover.pl/stomatologia/ekstrakcja-zeba-stalego/
- https://stomatologa.pl/stomatologia/ekstrakcja-zeba
- Grad P., Paruzel-Pliskowska A., Żegleń A., Pytko-Polończyk J., Przegląd wybranych atraumatycznych metod ekstrakcji, Nowa Stomatologia, 3/2019.
- Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
- Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/588438,bol-zeba-rodzaje-przyczyna-leczenie-stomatolog-tlumaczy.html
- https://www.drmax.pl/blog-porady/suchy-zebodol-jak-mu-zapobiegac-po-usunieciu-zeba
- https://dentonet.pl/esktrakcja-osemek-znieczuleniu-ogolnym-forum-film/#gref
Data publikacji: 09.03.2022
Data ostatniej aktualizacji: 28.11.2024
Kornelia Iwanowicz - mgr pielęgniarstwa, redaktor medyczny
Z wykształcenia magister pielęgniarstwa, pracująca na oddziale zachowawczym. Uwielbia swoją pracę ponieważ pozwala jej na ciągły rozwój. Wie, jak ważna jest relacja pacjent-pielęgniarka. Dlatego w pracy z drugim człowiekiem staram się tworzyć przyjazną atmosferę. Uwielbia sport i muzykę.