Opuchlizna i obrzęki pojawiają się u prawie wszystkich pacjentów po zabiegu liposukcji – jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na uraz – a organizm człowieka każdy zabieg operacyjny traktuje jako uraz. Obrzęki pojawiają się już w pierwszej dobie po zabiegu.
Jednym z czynników które są kluczowe w zwalczaniu obrzęków jest właściwe noszenie odzieży uciskowej.
Drugim kluczowym aspektem w zwalczeniu obrzęków jest odpowiednia fizjoterapia – drenaż limfatyczny. Metoda ta jest nie tylko skuteczna, ale również przyjemna. Połączenie tych dwóch technik jest nazywane kompleksową terapią udrażniającą.
Celem drenażu limfatycznego jest manualne wprowadzenie nadmiarowych płynów i innych substancji tworzących obrzęk, do naczyń limfatycznych, czyli chłonnych.
Układ limfatyczny, w przeciwieństwie do układu krwionośnego, jest układem otwartym – oznacza to, ze naczynia chłonne posiadają otwarte zakończenia w obrębie tkanek.
Dzięki temu fizjoterapeuta podczas masażu może wprowadzić do nich nadmiarowe płyny. Z naczyń limfatycznych chłonka trafia do węzłów chłonnych, a następnie do krwioobiegu – uściślając, do naczyń żylnych.
Jego prawidłowe wykonanie wymaga wiedzy specjalistycznej, znajomości odpowiednich technik oraz anatomii całego organizmu – dlatego niezwykle ważny Jest wybór odpowiedniego specjalisty do wykonania tego zadania.
Masaż limfatyczny jest bezbolesny i przyjemny dla pacjentów. Drenaż limfatyczny rozpoczyna się centralnie, od obszarów niezajętych obrzękiem, a następnie przechodzi się do drenowania części obrzękniętych.
Techniki masażu po zabiegu liposukcji
Techniki te stosuje się po kolei, a ich penetracja wgłąb tkanek stopniowo zwiększa się. Podczas głaskania fizjoterapeuta stara się obejmować dłonią jak największy obszar ciała.
Celem tego etapu jest przygotowanie skóry pacjenta do kolejnych technik. Rozcieranie może być wykonywane na trzy różne sposoby. Są to: ruchy koliste, posuwiste lub spiralne.
Rozcieranie koliste polega na wykonywaniu 3-4 kółek w jednym miejscu, a następnie przesunięciu dłoni i ponownym wykonaniu tej techniki w miejscu, które zachodzi na jedną trzecią poprzedniego kółeczka.
Rozcieranie posuwiste polega na głębokim i naprzemiennym przesuwaniu opuszkami palców lub całymi dłońmi w linii prostej. Z kolei rozcieranie spiralne to nic innego jak rozcieranie posuwiste, z tą różnicą, że wykonywane ruchy są okrężne.
Ostatnim elementem masażu jest ugniatanie. Jest ono kluczowym etapem ponieważ to właśnie podczas tego etapu nadmiar płynu jest najefektywniej przepychany do naczyń limfatycznych.
Prawidłowe wykonanie
Kluczowym aspektem wykonywania masażu limfatycznego jest również jego kierunek – powinien on być zgodny z kierunkiem odpływu chłonki. Dobry fizjoterapeuta zna doskonale anatomię i w prawidłowy sposób ustali kierunek wykonywania masażu.
Prawidłowo wykonany masaż limfatyczny nie tylko zmniejsza obrzęk, ale również poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego.
Kiedy jeszcze warto wykonać masaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny jest pomocny nie tylko po operacji liposukcji. Wykonuje się też go również w innych sytuacjach. Należą do nich:
- Intensywne obrzęki nóg u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi np. w przewlekłej niewydolności żylnej,
- Stan po zabiegu limfadenektomi, czyli wycięciu węzłów chłonnych, najczęściej w wyniku choroby nowotworowej,
- Po radioterapii – gdy promieniowanie uszkodzi naczynia limfatyczne,
- Żylaki kończyn dolnych
- Reumatoidalne zapalenie stawów,
- Fibromialgia,
- Obrzęki pourazowe.
Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielkości partii ciała, która będzie masowana. Zabiegi można powtarzać nawet codziennie, aż do uzyskania pożądanych efektów.
Automoasaż limfatyczny
Pacjenci mogą też próbować stosować techniki automasażu limfatycznego – czyli wykonywania technik, które wykonuje fizjoterapeuta samemu.
Czasami decydują się na to pacjentki po mastektomii, które wymagają masażu limfatycznego jednej kończyny górnej z powodu wycięcia węzłów chłonnych podczas operacji.
Jednak jest to bardzo trudne do wykonania na obszarze tak dużym jak brzuch po liposukcji.
Pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego kierunku masażu, zgodnego z kierunkiem odpływu chłonki – w konsekwencji może to doprowadzić do pogorszenia obrzęków. Dlatego współpraca z fizjoterapeutą jest kluczowa w aspekcie rekonwalescencji po liposukcji.
Mimo tego, że pacjenci powinni zdać się na pomoc fizjoterapeuty w kwestii masażu limfatycznego, to są oni w stanie go wspomóc w inny sposób. Są nim lekkie ćwiczenia fizyczne, najlepiej dobrane pod kontrolą fizjoterapeuty.
Jest tak dlatego, że mięśnie działają jak pompa dla układu limfatycznego – podczas ich pracy chłonka powoli przesuwa się w stronę odpowiedniego spływu.
Nawet wybranie się na spacer może wspomóc terapię przeciwobrzękową kończyn dolnych.
W innych obszarach, takich jak brzuch, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, w sprawie tego jak możesz ćwiczyć, aby uruchomić odpowiednie mięśnie, które będą popychały chłonkę w odpowiednim kierunku.
Rekonwalescencja po liposukcji – co jest ważne i na co zwrócić uwagę?
Najważniejszym aspektem rekonwalescencji po liposukcji jest ścisłe przestrzeganie zasad ustalonych przez lekarza. Kluczowe są trzy opisane wyżej aspekty:
- prawidłowe noszenie odzieży uciskowej przez odpowiedni okres,
- zabiegi masażu limfatycznego wykonywane u fizjoterapeuty,
- odpowiednia mobilizacja blizny.
Skrupulatne stosowanie się do powyższych zasad poskutkuje tym, że zarówno brzuch, jak i reszta okolic poddanych zabiegowi, będzie wyglądała zgodnie z oczekiwanym efektem.
Dzięki temu pozbędziesz się powstałych po zabiegu obrzęków i pomoże się to uporać z luźną skórą pozostałą po zabiegu. Należy również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry używając różnego rodzaju balsamów nawilżających i ujędrniających.
Bardzo istotnym aspektem rekonwalescencji po zabiegu liposukcji, podobnie jak po innych zabiegach czy operacjach, bardzo ważna jest współpraca z fizjoterapeutą. Pozwoli to na szybsze obserwowanie efektów zabiegu oraz zapewni poprawienie sprawności.
Fizjoterapeuta może być przewodnikiem na drodze do oczekiwanych efektów i pomocną ręką w tym, aby brzuch (i nie tylko) po liposukcji wyglądał zgodnie z oczekiwaniami.
Umów się na wizytę w naszej klinice
Umów się na wizytę:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Specjaliści KORE
Bibliografia:
Varun V. Dixit, Milind S. Wagh – Unfavourable outcomes of liposuction and their management, Indian J Plast Surg. 2013 May-Aug; 46(2): 377–392, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901919/
https://fizjoterapeuty.pl/masaz/drenaz-limfatyczny.html
Anna Pyszora- Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, Medycyna Paliatywna w Praktyce 2010, 4, 1: 23–29
Data publikacji: 11.02.2025
Data ostatniej aktualizacji: 11.02.2025