Na preparatach z melatoniną bardzo często spotykamy zapis, że produkt jest zalecany dla pacjentów, którzy skończyli 18 rok życia.

Jednak z zaburzeniami snu borykają się nie tylko dorośli. Rodzice często są zaniepokojeni, że ich dziecko nie chce położyć się spać, a gdy już to zrobi mijają długie godziny zanim zaśnie.

To powoduje, że w ciągu dnia jest senne co przekłada się na postępy w nauce, życie towarzyskie i rodzinne. Dodatkowo na rynku coraz częściej pojawiają się preparaty z melatoniną w formie przystosowanej dla dzieci, najczęściej żelek. Kuszą one swoim wyglądem nie tylko najmłodszych, ale także ich opiekunów.

Czy jednak melatonina może być podawana dzieciom?

 

melatonina na sen dla dzieci

 

Zaburzenia snu u dzieci

Tak jak w przypadku dorosłych także niemowlętom, dzieciom i nastolatkom zdarzają się przejściowe problemy ze snem. Jest to zupełnie normalne. Jednak co w przypadku, gdy zaburzenia snu nie mijają.

Wśród dzieci i nastolatków najczęściej  występuje zaburzenie związane z opóźnioną fazą snu i czuwania. Zazwyczaj objawia się trudnościami z zaśnięciem, sen przychodzi z kilkugodzinnym opóźnieniem w stosunku do reszty domowników.

Czasami dziecko, gdy zbliża się pora spania dostaje dodatkowego zastrzyku energii i wcale nie ma ochoty kłaść się do łóżka. Skutkuje to trudnościami
z wstawianiem rano i uczuciem zmęczenia w ciągu dnia.

Może też wystąpić inny niż 24-godzinny tryb snu i czuwania oraz zaburzenie polegające na nieregularnym rytmie snu i czuwania, jednak występują one rzadziej u dzieci zdrowych.

Zaburzenia snu szczególnie możemy zaobserwować u dzieci i młodzieży z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), w spektrum autyzmu czy cierpiących na zaburzenia lękowe. Tutaj oprócz opóźnionej fazy snu i czuwania, mogą występować też problemy z dłuższym trybem snu i czuwania oraz nieregularność tego trybu.

Pierwszą drogą leczenia będzie oczywiście próba uregulowania rytmu dnia i przestrzeganie higieny snu. Jednak gdy to nie pomoże, należy skierować się do specjalisty, który może zalecić przyjmowanie melatoniny.

 

Stosowanie melatoniny u dzieci

U dzieci poniżej 2 roku życia brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego preparatu.

Natomiast u starszych dzieci i młodzieży bez chorób towarzyszących potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo stosowania melatoniny w leczeniu zaburzeń z opóźnioną fazą snu  i czuwania.

Zarówno u dzieci zdrowych, jak i zaburzeniami takimi jak ADHD, czy w spektrum autyzmu. Sugerowane dawki to 1-10 mg melatoniny na dobę, oczywiście pod kontrolą lekarza.

U dzieci w spektrum autyzmu, innymi zaburzeniami neurozwojowymi albo cierpiących na niepełnosprawność intelektualną częściej obserwujemy zaburzenia z nieregularnym rytmem snu i czuwania jednak stosowanie melatoniny jest u nich równe skuteczne.

Dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi odnotowuje się mniejsze różnice między stężeniem melatoniny w dzień i w nocy. Mają one też wyższy poziom kortyzolu. Te czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze snem.

Jednak zanim sięgniemy po melatoninę dla dzieci, warto spróbować zadbać o higienę snu i unormowanie rytmu dobowego. Kolejnym krokiem niech będzie wizyta u lekarza, który właściwie rozpozna typ zaburzeń snu i przepisze preparat odpowiedni dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Źródła:

Znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne melatoniny – obecny stan wiedzy, A.Lewiński, M. Karbownik – Lewińska

Melatonina, wielofunkcyjna cząsteczka sygnałowa w organizmie ssaka: miejsca biosyntezy, funkcje, mechanizmy działania, K. Skwarło – Sońta, P. Majewski

Melatonin: What you need to know

Is melationin safe for kids? What parents need to know

Data ostatniej aktualizacji: 10.02.2025

Julia Kucharczyk Farmaceuta
Julia Kucharczyk - redaktor medyczny

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.