Zgrzytanie zębami przez sen i zaciskanie szczęki jest często związane ze stresem lub niepokojem .

 

Czym jest zgrzytanie zębami przez sen?leczenie zgrzytania zębami w nocy

Zgrzytanie zębami przez sen nie zawsze powoduje objawy, ale niektórzy ludzie odczuwają ból twarzy i głowy, które z czasem mogą powodować ścieranie zębów.

Większość ludzi, którzy zgrzytają zębami w nocy przez sen i zaciskają szczękę, nie zdaje sobie sprawy, że to robią.

Zgrzytanie zębami zdarza się podczas snu, ale też w czasie czuwania podczas koncentracji lub stresu.

 

Bruksizm  to stan, w którym zgrzytasz zębami lub zaciskasz zęby. Jeśli masz bruksizm, możesz nieświadomie zaciskać zęby, gdy nie śpisz lub zaciskać je lub zgrzytać podczas snu w nocy.

Zgrzytanie zębami przez sen jest uważane za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zaciskają lub zgrzytają zębami podczas snu, są bardziej narażone na inne zaburzenia snu, takie jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny).

Łagodne stukanie zębami w nocy może nie wymagać leczenia. Jednak u niektórych osób zgrzytanie zębami w nocy może być na tyle częste i ciężki, że prowadzi do zaburzeń szczęki, bólów głowy, uszkodzeń zębów i innych problemów.

Ponieważ możesz zgrzytać zębami przez sen i nie zdawać sobie z tego sprawy do czasu wystąpienia powikłań, ważne jest, aby znać oznaki i objawy bruksizmu i poszukać specjalistycznej pomocy.

 

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

 

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?

Przyczyna zgrzytania zębami przez sen nie zawsze jest jasna, ale zwykle jest związana z innymi czynnikami, takimi jak  stres , niepokój czy problemy ze snem .

Stres i niepokój

Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub niepokojem i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się podczas snu.

Leki

Zgrzytanie zębami może czasami być efektem ubocznym przyjmowania pewnych rodzajów leków.

W szczególności zgrzytanie zębami jest czasami związane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako  selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . Przykłady SSRI obejmują paroksetynę , fluoksetynę i sertralinę .

zgrzytanie zębami w nocy

Zaburzenia snu

Jeśli chrapiesz lub masz zaburzenia snu, takie jak  obturacyjny bezdech senny (OBS) , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami podczas snu. OBS przerywa oddech podczas snu.

Jest też bardziej prawdopodobne, że zgrzytasz zębami w nocy, jeśli:

  • rozmawiasz lub mamrotasz podczas snu
  • zachowujesz się gwałtownie podczas snu, na przykład kopiesz lub uderzasz pięścią
  • masz tzw. paraliż senny , czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas budzenia się lub zasypiania
  • masz  halucynacje , w których widzisz lub słyszysz rzeczy, które nie są rzeczywiste, będąc półprzytomnym

Styl życia

Inne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo lub pogorszyć zgrzytanie zębami przez sen, to:

  • picie alkoholu
  • palenie
  • zażywanie narkotyków rekreacyjnych , takich jak ecstasy i kokaina
  • picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa (6 lub więcej filiżanek dziennie)

Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci

Zgrzytanie zębami podczas snu może się również zdarzać u dzieci. Zwykle dzieje się to po pierwszym pojawieniu się zębów mlecznych lub zębów dorosłych, ale zazwyczaj ustaje po całkowitym uformowaniu zębów dorosłych.

Skontaktuj się z fizjoterapeutą stomatologicznym i stomatologiem, jeśli obawiasz się zgrzytania zębami dziecka, szczególnie jeśli ma to wpływ na jego sen (zgrzytanie zębami w nocy). Dzieci zgrzytające zębami przez sen mogą odczuwać stres i napięcie, które objawia się właśnie w ten sposób.

Zgrzytanie zębami u dziecka może być również spowodowane wadami zgryzu. Zdarza się też, że zgrzytanie zębami u dzieci jest reakcją  na bóle głowy, mięśni czy ucha. Bywa że jest reakcją na farmakoterapię. Przyczyna zgrzytanie zębami u  niemowląt może leżeć w niedojrzałości ukł.nerwowego oraz mięśniowego. Ważną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci mogą być choroby pasożytnicze. Warto zaznaczyć, że zgrzytanie zębami u dzieci jest zjawiskiem często spotykanym.

 

zgrzytanie zębami podczas snu

 

Leczenie zgrzytania zębami przez sen  – koszty

Koszt sesji diagnostyczno-terapeutycznej wynosi 130 zł. Przeczytaj więcej na temat fizjoterapii stomatologicznej. oraz indywidualnych szyn relaksacyjnych na zgrzytanie zębami.

Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu na leczenie bruksizmu z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.

 

Tel: 503-733-127

Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć!

 

Stukanie zębami przez sen – stres i sen

 Większość ludzi prawdopodobnie od czasu do czasu zgrzyta i zaciska zęby podczas snu. Sporadyczne stukanie zębami przez sen  medycznie nazywane bruksizmem, zwykle nie powoduje szkód, ale gdy zgrzytanie zębami występuje regularnie, zęby mogą ulec uszkodzeniu i mogą pojawić się inne komplikacje, takie jak dyskomfort mięśni szczęki lub ból stawu skroniowo-żuchwowego.

Dlaczego ludzie zgrzytają zębami?

Chociaż przyczyny bruksizmu nie są tak naprawdę znane, może być zaangażowanych kilka czynników. Wydaje się, że przyczyniają się do tego sytuacje stresowe, nieprawidłowy zgryz oraz krzywe lub brakujące zęby. Istnieją również dowody na to, że zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, mogą powodować zgrzytanie zębami.

Czy można zapobiec zgrzytaniu zębami?

Zgrzytaniu zębami w nocy można zapobiec stosując szynę relaksacyjną na zęby. Ochraniacz na zęby, może być dopasowany do zębów, aby zapobiec ocieraniu się zębów o siebie. Pomocna może być również redukcja stresu i inne modyfikacje stylu życia, w tym unikanie alkoholu i kofeiny. Fizjoterapeuta może zadać Ci pytania dotyczące Twoich nawyków związanych ze snem, aby sprawdzić, czy potrzebne jest badanie snu.

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

Bibliografia