Wdowi garb, czyli nieprawidłowe zgrubienie okolicy szyjno – piersiowej, to wada coraz bardziej powszechna. Choć nazwa niewątpliwie zapada w pamięć, aktualnie nie ma już odzwierciedlenia w rzeczywistości. W przeszłości deformacja w obrębie karku dotyczyła w znacznej większości przypadków kobiet w wieku okołomenopauzalnym, które w tym czasie zwykle były już owdowiałe, stąd charakterystyczna nazwa tego stanu.
W obecnych czasach nie jest to regułą. Innym często spotykanym określeniem na tego typu wadę postawy jest „bawoli garb”. Choć ze względu na charakterystyczne zgrubienie z tkanki tłuszczowej w obrębie karku bawoła nazwa ta jest aktualnie znacznie bardziej adekwatna, wdowi garb wciąż pozostaje najczęściej stosowanym określeniem.
Z artykułu dowiesz się:
Wdowi garb – co to jest?
Wdowi garb jest wadą postawy występującą zarówno u kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Charakteryzuje się obecnością wyniosłości w obszarze rozcięgna mięśnia czworobocznego, czyli okolicy szyjno – piersiowej kręgosłupa. Zgrubienie to jest spowodowane nagromadzeniem tkanki tłuszczowej u podstawy karku. Wadzie towarzyszy także nadmierne wysunięcie głowy do przodu oraz zaokrąglenie pleców.
Bawoli garb nie jest jedynie defektem estetycznym. Może wywoływać liczne objawy dodatkowe i dolegliwości bólowe. Brak odpowiedniego postępowania leczniczego i rehabilitacji może skutkować pogłębieniem się wady, dlatego w przypadku zauważenie u siebie objawów należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Wdowi garb – przyczyny
Jak powstaje wdowi garb? Przyczyny występowania zgrubienia na karku nie są do końca jasne. Prawdopodobnie etiologia jest wieloczynnikowa i wada ta może się pojawić z różnych powodów.
Nieprawidłowa postawa ciała
Najczęstszą przyczyną garbu szyjnego jest długotrwale utrzymywana nieprawidłowa postawa ciała. Sprzyja temu szczególnie częsta praca w pozycji siedzącej, na przykład przed komputerem. Utrzymywanie ciała w takiej postawie przez dłuższy czas uszkadza odcinek szyjny kręgosłupa i skutkuje przykurczem mięśni karku, a to może doprowadzić do powstania bawolego garbu.
Do sytuacji takiej zdecydowanie przyczynić się może brak aktywności fizycznej, otyłość, ale także wady wzroku, które powodują nadmierne wysunięcie głowy do przodu.
Choroby towarzyszące
Garbienie się może być także wynikiem innych chorób. Często garb wdowi to objaw osteoporozy. W chorobie tej mikrozłamania trzonów kręgów zrastając się formują zgrubienie. Garb na karku może być także spowodowany chorobą Cushinga, schorzeniami nadnerczy i tarczycy, a także kręgozmykiem.
Nierzadko bawoli kark jest spowodowany przyjmowaniem leków, na przykład przeciwwirusowych lub sterydów. Coraz częściej jako przyczynę wskazuje się również czynniki genetyczne.
Przewlekły stres
Badania potwierdzają, że wdowi garb może być wywołany nadmiarem kortyzolu, nazywanego też hormonem stresu. Substancja ta wydzielana jest pod wpływem silnego napięcia, zdenerwowania. Zbyt duże stężenie kortyzolu może powodować przemieszczenie tkanki tłuszczowej wywołując wdowi garb.
Dodatkowo nasz stan emocjonalny, także stres, często jest odzwierciedlony przez postawę ciała. Garbienie się, opuszczona głowa, skulona sylwetka ciała – to wszystko nieuchronnie prowadzi do powstania karku bawolego.
Wdowi garb – objawy
Klasycznym objawem wdowiego karku jest charakterystyczny wygląd pacjenta. U podstawy karku widoczna jest specyficzne zgrubienie tworzące garb. Głowa i barki są wysunięte do przodu, a plecy zaokrąglone w odcinku piersiowym. Kifoza piersiowa jest pogłębiona, natomiast lordoza szyjna znacznie spłycona.
To powoduje zwiększone napięcie i sztywność w obrębie karku, ramion, tułowia, które nie pozwalają się w pełni wyprostować. Skóra wokół przejścia szyjno – piersiowego może być tkliwa i dawać uczucie pieczenia. Typowo garb bawoli powoduje także ból głowy i pleców.
Objawy te mogą się pogłębiać i wywoływać dodatkowe dolegliwości, takie jak:
- osłabienie siły mięśniowej
- mrowienie palców dłoni
- zawroty głowy
- nudności
- problemy z koncentracją
- szumy uszne
- bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami
- trudności w oddychaniu
Z powodu wszystkich dolegliwości garb karku może spowodować znaczne obniżenie jakości życia.
Wdowi garb – jak się go pozbyć?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się wdowiego garbu. Odpowiedź nie jest niestety taka prosta. To, jak zlikwidować wdowi garb, zależy przede wszystkim od przyczyny jego powstania. W pierwszym etapie zawsze warto udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty w celu ustalenia możliwych powodów występowania garbu bawolego na karku oraz możliwości jego leczenia.
W większości przypadków odwrócenie procesu powstawania wdowiego garbu jest długotrwałe. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty daje.
W przypadku bawolego garbu spowodowanego długotrwałym utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała niezbędna jest rehabilitacja. Zwykle nie jest to proces krótki i wymaga od pacjentów dużego poświęcenia i dyscypliny.
Do leczenia garbu spowodowanego obecnością innych chorób, na przykład osteoporozy lub choroby Cushinga, konieczna jest w pierwszej kolejności kuracja schorzeń podstawowych. Zazwyczaj terapia musi być wsparta dodatkową fizjoterapią. A jak pozbyć się garbu na karku wywołanego przewlekłym stresem? Bardzo często konieczne jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który wesprze w procesie pracy nad negatywnymi emocjami.
Niezwykle istotnym elementem w procesie walki z wdowim garbem jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Nierzadko kark bawoli jest spowodowany nieprawidłową postawą ciała wynikającą z braku ruchu i otyłością. Dieta i aktywność fizyczna pozwolą zadbać o zdrową sylwetkę, co z jednej strony zniweluje nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie kręgosłupa szyjnego, z drugiej znacznie poprawi kondycję i postawę ciała.
Jeśli wszystkie dostępne nieinwazyjne metody radzenia sobie z wdowim karkiem zawodzą, możliwe jest poddanie się zabiegom medycyny estetycznej lub operacji w celu usunięcia zgrubienia.
Wdowi garb – fizjoterapia
Wdowi garb jest wynikiem zmian postępujących latami, dlatego też jego fizjoterapia może być trudna, wymagająca i długotrwała. Zdecydowanie wymaga od pacjenta dyscypliny i regularności. Wszystkie ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie w zależności od przyczyny bawolego karku, zaawansowania wady, ogólnego stanu zdrowia, mobilności pacjenta oraz wielu innych czynników.
W KORE Fizjoterapia Specjalistyczna posiadamy duże doświadczenie kliniczne w skutecznym leczeniu wdowiego garbu.
Edukacja
Podstawowym elementem pierwszych etapów leczenia wdowiego karku jest edukacja na temat prawidłowej postawy ciała. Wyzbywanie się złych nawyków jest kluczowe, ponieważ daje możliwość podjęcia dalszych kroków i zapobiega przed nawrotem garbu. Edukacja w zakresie prawidłowej postawy ciała obejmuje naukę prawidłowego ustawiania ciała w trakcie codziennych czynności, aktywności fizycznych, ale także pracy, szczególnie w trybie siedzącym.
Rehabilitacja
Rehabilitacja obejmuje zarówno pracę z fizjoterapeutą jak i samodzielne ćwiczenia. Autoterapia wdowiego garbu jest równie ważna co trening pod okiem specjalisty. Kluczowym elementem w celu uzyskania pożądanych efektów jest bowiem dyscyplina i regularność. Pomocne w rehabilitacji wdowiego garbu mogą być pewne dodatkowe rozwiązania, między innymi pas prostujący, gorset tułowia, taśmy do kinesiotapingu.
Umożliwiają one stabilizację kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjno – piersiowym. Redukują także napięcie mięśniowe w okolicy karku, a co za tym idzie – zmniejszają uczucie bólu i sztywności. Popularnym i skutecznym narzędziem pomocniczym jest także mata do akupresury. Jej działanie polega na rozluźnieniu spiętych mięśni części grzbietowej szyi i tym samym redukcję nieprzyjemnych dolegliwości.
Terapia manualna
W rehabilitacji pacjentów z wdowim garbem wykorzystywane są różnorodne metody. Jedną z nich jest pinopresura, nazywana inaczej pinoterapią. Jest to metoda polegająca na uciskaniu, nakłuwaniu ciała bez przerywania ciągłości skóry za pomocą specjalnych miedzianych narzędzi nazywanych pinami. Terapia ta wykorzystuje zdolność organizmu do samoleczenia.
Jej efekty to przede wszystkim zmniejszenie napięcia mięśni, pobudzenie krążenia krwi, stymulacja działania układu współczulnego oraz zmniejszenie bólu. Pinopresura wpływa też pozytywnie na sferę psychiczną, szczególnie poprzez redukcję stresu.
Metodą stosowaną w rehabilitacji karku bawolego jest też suche igłowanie. Polega ono na nakłuwaniu skóry za pomocą igieł do akupunktury. Według wielu badań terapia ta przynosi ulgę w bólu. Skutecznością wykazuje się także stosowanie techniki PIR, czyli poizometrycznej relaksacji mięśni.
Polega ona na rozciąganiu mięśni przez ich naprzemienne napinanie i rozluźnianie. Fizjoterapia wdowiego garbu obejmuje także inne metody, między innymi techniki wisceralne, terapię punktów spustowych, czy neuromobilizację nerwów kończyny górnej.
Niezależnie od wykonywanych ćwiczeń czy zastosowanych metod terapii, efekty leczenia bawolego karku powinny być w każdym przypadku takie same. Celem fizjoterapii jest poprawa nawyków ruchowych, wzrost mobilności, korekta sylwetki ciała i zmniejszenie objawów. Redukcja dolegliwości nie jest w pełni możliwa bez odpowiedniej nauki prawidłowej postawy ciała, jest to więc etap decydujący o dalszym stanie zdrowia pacjenta.
Wdowi garb – masaż
Skuteczną metodą leczenia jest także masaż na wdowi garb. Wada ta jest spowodowana nieprawidłową postawą i co za tym idzie spięciem mięśni w okolicy karku. Masaż jest świetnym sposobem radzenia sobie z wszelkimi objawami bawolego garbu.
Powoduje on rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, wyrównanie napięcia, mobilizację kręgosłupa szyjnego, stymulację naczyń krwionośnych, przywrócenie ruchomości oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Czyli wszystko to, czego potrzebujemy w walce z garbem na karku. Warto więc wdrożyć masaż jako element leczenia tej wady postawy.
Wdowi garb – ćwiczenia
Ćwiczeń na wdowi garb jest całe mnóstwo. Powinny być one indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta w zależności od przypadku, przyczyny, stanu zdrowia i wielu innych czynników. Celem ćwiczeń na bawoli kark jest przede wszystkim rozluźnienie, rozciągnięcie mięśni, wzmocnienie ich siły oraz korekta postawy ciała.
Podstawowe ćwiczenia na garb wdowi są proste. Jednak skuteczne dopiero wtedy, gdy wykonywane są precyzyjnie i regularnie.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń na bawoli garb do wykonania w domu:
Ćwiczenie 1
- Usiądź z plecami wyprostowanymi
- Jedną rękę oprzyj na krześle, drugą umieść na skroni przeciwnej do dłoni
- Pochyl głowę w kierunku pachy
- Delikatnie uciskaj ręką na skroń wywołując napięcie. Utrzymaj przez 20- 30 sekund
- Oddychaj głęboko rozluźniając mięsień
- Powtórz z drugiej strony. Następnie powtórz cykl 5 razy na każdą ze stron
Ćwiczenie 2
- Połóż się na brzuchu
- Wyprostowane ręce rozłóż na boku
- Unieś ręce do góry w taki sposób, aby łopatki zbliżyły się do siebie
- Przytrzymaj tą pozycję przez około 10 sekund
- Powtórz 20 razy
Ćwiczenie 3 – automasaż z wykorzystaniem rollera
- Roller przyłóż do ściany przytrzymując go plecami
- Poruszaj się rolując tym samym plecy w okolicy szyjno – piersiowej
- Utrzymuj przez około 1-2 minuty
Wdowi garb – leczenie
Odpowiedź na pytanie jak leczyć wdowi kark znajduje się powyżej. To właśnie odpowiednia, regularna rehabilitacja jest podstawą procesu leczenia garbu bawolego. Jeśli jednak wszystkie inne techniki zawodzą, możliwe jest wykorzystanie metod bardziej inwazyjnych.
Operacyjne usunięcie wdowiego garbu jest możliwe, jednak zalecane wyłącznie w ostateczności. Jeśli bawoli garb jest w postaci wyjątkowo zaawansowanej, zaniedbanej i nie ma możliwości naprawy tego stanu za pomocą rehabilitacji, zalecane jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu nagromadzonej w obrębie karku tkanki tłuszczowej.
Należy jednak pamiętać, że zabieg ten jak każdy inny obarczony jest ryzykiem powikłań i wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Liposukcja w okolicy szyjno – piersiowej jest procedurą dość skomplikowaną ze względu na obecność w obrębie tkanki tłuszczowej licznych zwłóknień, które utrudniają dokładne usunięcie narośli. Dodatkowo zabieg na wdowi garb leczy wyłącznie objawy, a nie przyczynę wady postawy.
Sam w sobie nie edukuje na temat prawidłowych nawyków, dlatego niezbędne jest wdrożenie dodatkowych rozwiązań: rehabilitacji, terapii manualnej. W przeciwnym wypadku garb na karku może nawrócić.
Inną metodą leczenia garbu wdowiego jest stosowana w medycynie estetycznej technika lipolizy iniekcyjnej. Polega ona na ostrzykiwaniu okolicy karku za pomocą substancji leczniczych – fosfatydylocholiny i deoksycholatu, które mają za zadanie „rozbijanie” tkanki tłuszczowej.
Tłuszcze są uwalniane z komórek, transportowane do wątroby skąd następnie są usuwane z organizmu. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego jest bezbolesny.
A może cierpisz na ból pod pachą? Tutaj poznasz możliwe przyczyny.
Poduszka na wdowi garb
Pomocnym narzędziem w walce z wdowim garbem jest poduszka ortopedyczna. Należy pamiętać, że sama w sobie nie jest ona w stanie wyleczyć objawów bawolego karku, nie spowoduje więc zmniejszenia zgrubienia. Aby jej stosowanie przyniosło jak najlepsze efekty konieczne jest połączenie snu na odpowiednio wyprofilowanej poduszce z prawidłową fizjoterapią.
W przypadku garbu na karku bardzo ważne jest, aby w trakcie leżenia na plecach głowa nie unosiła się nadmiernie do góry. Poduszka musi więc być wyprofilowana w taki sposób, aby nie była zbyt wysoka, co pogłębiłoby tylko wadę.
Zadaniem poduszki ortopedycznej na wdowi garb jest przede wszystkim podtrzymywanie, stabilizacja kręgosłupa szyjnego w trakcie snu.
Dzięki temu karb pozostaje w pozycji neutralnej i prawidłowa lordoza szyjna jest zachowana. Poduszka jest niewątpliwym wsparciem dla kręgosłupa. Powoduje jego odciążenie, zmniejszenie napięcia mięśniowego i umożliwia prawidłową regenerację podczas snu. Tutaj przeczytasz jak wybrać dobrą poduszkę ortopedyczną.
FAQ – Wdowi Garb
Co to jest wdowi garb?
Wdowi garb jest to charakterystyczne zgrubienie w okolicy kręgosłupa szyjno – piersiowego spowodowane nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Powoduje wysunięcie głowy do przodu oraz zaokrąglenie kształtu pleców.
Co powoduje wdowi garb?
Wdowi garb może być spowodowany licznymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest długotrwale utrzymywana nieprawidłowa postawa ciała, szczególnie podczas pracy przed ekranem komputera. Innymi powodami bawolego karku mogą być czynniki genetyczne, choroby towarzyszące (np. osteoporoza, choroba Cushinga, choroby tarczycy), a także przewlekły stres.
Czy wdowi garb można wyleczyć?
Tak, wdowi garb można wyleczyć. Wymaga to jednak dużej dyscypliny, powrót do prawidłowej postawy jest bowiem czasochłonny. Leczenie opiera się przede wszystkim na rehabilitacji z wykorzystaniem technik manualnych, samodzielnych ćwiczeniach w domu, masażach leczniczych.
Wdowi garb – jak leczyć?
Leczenie wdowiego karku to przede wszystkim regularna rehabilitacja. Wymaga ona ćwiczeń zarówno pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty jak i samodzielnej pracy w domu. Kluczem do odzyskania formy jest wdrożenie odpowiednich nawyków związanych z utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała w trakcie wykonywania codziennych czynności. Aby całkowicie wyleczyć wdowi garb warto zastosować także masaże. Można zastanowić się również nad zabiegami medycyny estetycznej.
Wdowi garb – czy da się go pozbyć?
Aby zniwelować bawoli garb należy zastosować regularne ćwiczenia. Pomagają one w rozluźnianiu mięśni, zmniejszeniu bólu, wzrostu mobilności, dzięki czemu możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Jeśli techniki fizjoterapii zawiodą, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu liposukcji, czyli usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli operacja nie będzie połączona z rehabilitacją, wdowi garb może niestety powrócić.
Jak masować wdowi garb?
Masaż jest bardzo skuteczną metodą pomocniczą walki z wdowim garbem. Powoduje zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę krążenia i ogólne polepszenie samopoczucia. Najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się masażowi wykonywanemu przez doświadczonego fizjoterapeutę. Jednak dużą skutecznością wykazuje się także automasaż z wykorzystaniem specjalnego rollera.
Jakie ćwiczenia na wdowi garb?
Odpowiednie ćwiczenia na bawoli garb powinny być indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia, zaawansowania wdowiego karku, przyczyny występowania wady. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozluźnienie karku, wzmocnienie mięśni, poprawa mobilności, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa.
Jaka poduszka na wdowi garb?
W celu walki z garbem na karku przydatna może okazać się specjalnie wyprofilowana poduszka ortopedyczna. Niezależnie od jej ogólnego kształtu, najważniejsze jest, aby nie była ona za wysoka. Mogłoby to spowodować pogłębienie wady. Poduszka nie wyleczy wdowiego garbu, może jednak znacząco pomóc w stabilizacji kręgosłupa podczas snu.
Czy wdowi garb występuje u dzieci?
Wdowi garb niegdyś charakterystyczny był dla osób w podeszłym wieku. W obecnych czasach może jednak dotyczyć osób w każdym wieku. Jest to spowodowane częstszym spędzaniem czasu w niewygodnej pozycji przed ekranem komputera. Bawoli garb może więc występować także u dzieci, nie jest to jednak częste zjawisko.
Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.
Bibliografia:
- https://www.proquest.com/openview/2f609deac55e6e9e718b46ece5927617/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1286340
- https://pulsmedycyny.pl/wdowi-garb-wada-postawy-ktora-mozna-skutecznie-korygowac-885452
- Roczniak W., Babuśka-Roczniak M., Roczniak A., Diagnostyka i farmakoterapia osteoporozy, Lekarz, 12/2010
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21876336/
- Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S., Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Phys Ther Rev. 2014 Aug; 19(4): 252–265.
Data publikacji: 13.10.2021
Data ostatniej aktualizacji: 07.05.2024