Naderwanie mięśnia, czyli inaczej nadwyrężenie mięśnia II stopnia, jest bolesnym i niekomfortowym urazem. Polega na częściowym przerwaniu ciągłości włókien mięśniowych i dotyczyć może każdej grupy mięśni. W zdecydowanej większości przypadków jednak dochodzi do kontuzji mięśni kończyn dolnych.
Naderwany mięsień to przypadłość, która dotyka głównie sportowców, jednak może wystąpić u każdego z nas z powodu wykonywania gwałtownych, nieostrożnych ruchów.
W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w leczeniu naderwanych mięśni.
Jak objawia się naderwanie mięśnia?
Jakie są jego przyczyny?
Jak leczyć naderwany mięsień?
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest naderwanie mięśnia?
Naderwanie mięśnia jest to uraz, który polega na przerwaniu ciągłości włókien mięśniowych. Dochodzi do niego zwykle w miejscu, w którym brzusiec, a więc główna część mięśnia, przechodzi w ścięgno. W wyniku traumy włókna mięśniowe przemieszczają się względem siebie, tracą integralność, co doprowadza do stanu zapalnego i trudności w wykonywaniu ruchów.
Najbardziej narażonymi na uszkodzenie strukturami są mięśnie dwubrzuścowe, które posiadają dużą ilość włókien szybkokurczliwych. Należą do nich między innymi mięsień dwugłowy uda, a także mięsień brzuchaty łydki, które to najczęściej zostają nadwyrężone.
Naderwany mięsień jest wynikiem wykonywania gwałtownych czynności, na przykład nagłego zatrzymania, przyspieszenia lub zmiany kierunku ruchu. Choć zdarza się to najczęściej osobom uprawiającym sport, może spotkać każdego w trakcie wykonywania codziennych czynności. W zależności od stopnia uszkodzenia wyróżnia się trzystopniową klasyfikację nadwyrężenia mięśni.
Stopień I to łagodny uraz, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia mniej niż 5% włókien mięśniowych. Taką kontuzję nazywamy naciągnięciem mięśnia. Jej objawy są ograniczone, a okres rekonwalescencji stosunkowo krótki.
Stopień II to właśnie naderwanie mięśnia. Jest to uszkodzenie w średnim zakresie, obejmujące ponad 5% włókien mięśniowych. Jego objawy przyjmują znacznie większe nasilenie, a wykonywanie ruchów jest w dużym stopniu ograniczone.
Stopień III to znacznie bardziej zaawansowana kontuzja. Dochodzi w niej do zerwania bardzo dużej ilości włókien mięśniowych w całym przekroju poprzecznym mięśnia. Objawy tego rodzaju urazu są znacznie nasilone, a wykonywanie ruchów staje się niemal niemożliwe. Tego rodzaju uraz jest nazywany zerwaniem mięśnia.
Umów się na leczenie naderwania:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Przyczyny naderwania mięśni
Naderwanie mięśnia dwugłowego uda, łydki lub każdego innego mięśnia to wynik przerwania ciągłości włókien mięśniowych. Przyczyn tego stanu może być wiele. Zdecydowanie najczęstszą z nich jest nadwyrężenie w wyniku zbyt intensywnego treningu, czyli tak zwane przetrenowanie.
Skutki są szczególnie dotkliwe w sytuacji, gdy ćwiczenia fizyczne nie zostały poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Mięśnie są wówczas nieprzygotowane i nierozciągnięte, a nagłe wykonywanie intensywnych ruchów doprowadza do ich przeciążenia. Podobnie dzieje się w przypadku nagłego uderzenia w mięsień.
Nie bez znaczenia jest także technika wykonywania treningu. Nieprawidłowo i nieumiejętnie przeprowadzane ćwiczenia mogą w łatwy sposób doprowadzić do urazu. Warto także słuchać swojego organizmu.
Do urazu może dojść znacznie łatwiej w stanie zmęczenia, osłabienia. Konieczne jest także dbanie o odpowiednią rekonwalescencję. Kontuzje z przeszłości mogą doprowadzić do osłabienia siły mięśniowej, a nieuważne wykonywanie ruchów – do ponownego urazu.
Naderwany mięsień nie jest jednak stanem, który dotyczy wyłącznie sportowców. Spotkać może każdego w sytuacji wykonywania nagłych, gwałtownych ruchów. Dotyczy szczególnie osób o siedzącym trybie życia i niewielkiej aktywności fizycznej. Nierozciągnięte mięśnie są w tym przypadku znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.
Szczególnie narażone na nadwyrężenia mięśni są także osoby o nieprawidłowej postawie ciała oraz z zaburzoną równowagą mięśniową. Tak zwany dysbalans mięśniowy to sytuacja, w której jeden z mięśni jest znacznie silniejszy niż jego antagonista.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstanie nadwyrężenia mięśni to mikrourazy. Dotyczy to szczególnie zawodów, w których konieczne jest wykonywanie powtarzalnych czynności. W wyniku tego dochodzi do łagodnych nadwyrężeń, które nie nadążają się goić. Z czasem dochodzi do ich sumowania, co skutkuje naderwaniem. Do nadwyrężenia mięśnia może dojść także w wyniku urazu mechanicznego, na przykład podczas upadku lub wypadku komunikacyjnego. Takie sytuacje zdarzają się jednak znacznie rzadziej.
Objawy naderwania mięśni
Objawy naciągnięcia mięśni II stopnia są uzależnione od ciężkości urazu oraz stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków towarzyszy mu stan zapalny o różnym stopniu nasilenia oraz związane z nim dolegliwości: ból, obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie oraz pogorszenie funkcji.
Ból spowodowany naderwanym mięśniem ma zwykle charakter ostry, kłujący. Występuje w spoczynku, a jego nasilenie znacznie wzrasta przy próbie wykonywania ruchu. Towarzyszy mu także tkliwość. Oprócz zaczerwienienia skóry uszkodzonej okolicy może pojawić się na niej zasinienie, a nawet krwiak.
Jednym z głównych objawów jest także ograniczenie ruchomości. W przypadku naderwanego mięśnia łydki lub mięśnia dwugłowego uda pacjent zwykle musi się zmagać z trudnościami w chodzeniu. Dochodzi do sztywności oraz zmniejszenia siły mięśniowej.
Palpacyjnie można także wyczuć zgrubienie mięśni oraz zagłębienie w nich w miejscu kontuzji. Gdy mięsień jest zerwany, a więc uraz jest o znacznym nasileniu, często pojawiają się jego mimowolne skurcze.
Ostre objawy naciągnięcia mięśni trwają zwykle kilka dni. Im poważniejszy uraz, tym dłużej jednak mogą się one utrzymywać. W większości przypadków konieczne jest odpowiednie leczenie, a przede wszystkim rehabilitacja.
Jak leczyć naderwany mięsień?
W przypadku urazu mięśnia należy jak najszybciej ograniczyć do minimum wykonywanie ruchów uszkodzoną kończyną. Aby zredukować szybko postępujący stan zapalny warto w pierwszej kolejności zastosować zimny układ. Niska temperatura wpłynie na zwężenie naczyń krwionośnych, co ograniczy powstawanie obrzęku, tworzenie krwiaka, a także nasilenie bólu.
Zimne okłady działają szybko i skutecznie, dlatego też warto stosować je kilka razy dziennie przez parę dni – aż do złagodzenia dolegliwości. Przez pierwsze kilka dób od kontuzji warto zastosować także bandaż elastyczny, który powodując ucisk wpłynie na zmniejszenie obrzęku, ale także stanowić będzie stabilizację kończyny.
Podstawą rekonwalescencji po naderwaniu mięśnia jest odpoczynek. Uszkodzona kończyna powinna być ułożona nieco powyżej poziomu serca, aby ograniczyć jej obrzęk. Wypoczynek umożliwi także samoistną regenerację naderwanego mięśnia. Aby zminimalizować skutki uszkodzenia można sięgnąć także po farmakoterapię.
Czytaj więcej o metodzie RICE – co można zrobić samemu?
Skuteczne będą leki przeciwbólowe (np. paracetamol) lub przeciwzapalne -niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen), które przyspieszą gojenie stanu zapalnego oraz zmniejszą dolegliwości bólowe.
Co ważne, po urazie warto zgłosić się do lekarza, który oceni, jak poważne jest uszkodzenie, a także czy kończyna nie została złamana. W tym celu powinien zlecić wykonanie badań obrazowych, na przykład USG lub rezonansu magnetycznego.
Gdy stan zapalny miejsca, którego dotknął uraz minie, należy rozpocząć mobilizację tkanki. W tym celu powinno się wykonywać ćwiczenia mające na celu przywrócenie odpowiedniej funkcji mięśnia.
Naderwanie mięśni – najlepsza decyzja
Najlepszą decyzją jest trening pod okiem fizjoterapeuty, który zrobi USG, najlepiej dostosuje ćwiczenia do stanu pacjenta, a dodatkowo skontroluje poprawność ich wykonywania, co znacznie przyspieszy okres rekonwalescencji po traumie. Trening na ma celu poprawę elastyczności, kurczliwości oraz wzmocnienie mięśni, a także poprawę krążenia.
Doskonałe efekty w leczeniu naderwania mięśnia przynoszą różnego rodzaju metody fizjoterapeutyczne. Jedną z nich jest masaż tkanek miękkich. Taka terapia manualna zmniejsza stan zapalny oraz przyczynia się do przywrócenia prawidłowej funkcji mięśni. Metodą, która przynosi świetne efekty jest także kinesiotaping.
Technika ta nazywana także plastrowaniem dynamicznym polega na przyklejaniu na powierzchnię ciała specjalistycznych, elastycznych taśm. Mają one za zadanie odciążenia uszkodzonego mięśnia poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz stabilizację kończyny. Dzięki temu szansa na prawidłową regenerację mięśnia zwiększa się.
Do innych zabiegów, które przyczyniają się do minimalizowania stanu zapalnego, dolegliwości bólowych, napięcia mięśniowego, a także pobudzenia tkanek do regeneracji należą:
-
laseroterapia,
-
krioterapia,
-
ultradźwięki,
-
fonoforeza,
Szczególnie dobre efekty są widoczne w przypadku zastosowania laseroterapii, a konkretnie lasera wysokoenergetycznego HILT. Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda terapeutyczna.
Jej działanie polega na emitowaniu światła o odpowiednio dobranej długości fali oraz mocy, które następnie przenika do struktur tkanki podskórnej, w tym mięśni, i pobudza leczenie w procesie nazywanym fotobiostymulacją. HILT wykorzystywany jest do miejscowej stymulacji tkanek. Laser cechuje się wysoką dokładnością zarówno lokalizacji, jak i głębokości działania. HILT powoduje:
-
niemal natychmiastową ulgę w bólu,
-
zmniejszenie stanu zapalnego,
-
redukcję obrzęku,
-
spadek napięcia mięśniowego,
-
zwiększenie produkcji kolagenu,
-
przyspieszenie regeneracji,
-
poprawę mobilności.
Jednocześnie zastosowanie lasera wysokoenergetycznego jest wolne od niepożądanych skutków ubocznych. Moc HILT jest znacznie wyższa niż tradycyjnych laserów, dlatego również efekty jego działania są lepsze i szybsze. Ile trwa takie leczenie naderwanego mięśnia? Skutki terapii są dostrzegalne już po 3-4 zabiegach i utrzymują się długoterminowo.
Warto pamiętać, że prawidłowa rehabilitacja jest warunkiem odpowiedniego gojenia się uszkodzonych mięśni. Przyspiesza powrót do zdrowia, a także zapobiega nawrotowi kontuzji w przyszłości.
Skręcona kostka – Jak szybko wyleczyć skręcenie kostki?
Umów się na leczenie naderwania:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Źródła:
- https://www.medonet.pl/zdrowie,naderwanie-miesnia—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1730605.html
- T J Noonan, W E Garrett Jr, „Muscle strain injury: diagnosis and treatment”, DOI: 5435/00124635-199907000-00006
- Kamran Ezzati,E-Liisa Laakso, Amir Salari, Anahita Hasannejad, Reza Fekrazad, Arash Aris, „The Beneficial Effects of High-Intensity Laser Therapy and Co-Interventions on Musculoskeletal Pain Management: A Systematic Review”, DOI: 15171/jlms.2020.14
Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.
Data publikacji: 26.09.2022
Data ostatniej aktualizacji: 16.02.2023