Dlaczego pojawia się ból krocza w ciąży?

 

Wiele kobiet w okresie okołoporodowym odczuwa ból krocza w ciąży, ból pochwy w ciąży, ból pachwin w ciąży lub ból szyjki macicy w ciąży.  Może on też przybierać formę ucisku lub uczucie ciężkości wokół pochwy. Jest to normalne zjawisko i możeuczucie rozpierania w kroczu w ciąży się zdarzyć w pierwszym, drugim lub trzecim trymestrze.

Macica kobiety w ciąży musi zwiększyć swój rozmiar się z rozmiaru pomarańczy do rozmiaru arbuza lub nawet większego. Ciało będzie musiało nie tylko zapewnić przestrzeń i składniki odżywcze nowej osobie do rozwoju, ale będzie musiało także wyprodukować zupełnie nowy organ w postaci łożyska.

Przy tak wielu zmianach nie jest zaskakujące, że wiele kobiet zauważa nagłe i niezwykłe zmiany w odczuwaniu ciała. Uczucie ucisku w pochwie, miednicy lub podbrzuszu, ból krocza w ciąży to powszechne odczucia we wszystkich trzech trymestrach ciąży.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i objawach bólu krocza w ciąży na każdym etapie ciąży, a także o możliwościach leczenia i możliwych powikłaniach.

educatorZobacz jak ćwiczyć mięśnie  krocza

Jakie są przyczyny bólu krocza w ciąży?

 

Ból krocza jest częstą sytuacją podczas ciąży. Kobiety mają różne doświadczenia związane z dolegliwościami bólowymi okolicy krocza podczas ciąży. Niektóre mogą odczuwać intensywny ucisk w pochwie, podczas gdy inne będą miały tępy ból w obrębie miednicy lub poczują, że ciężar spoczywa na ich całej dolnej części ciała. Inne narzekają na ból krocza w ciąży przy chodzeniu.

Uczucie rozpierania w pochwie w ciąży, jest szczególnie dostrzegalne pod czwartego trymestru ciąży. Jest ono często spowodowane ciężarem dziecka obciążającym dno miednicy, ale wiele innych czynników może powodować ból krocza w ciąży.

ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia

Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia

 

Twardy czy napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia, wysiłku lub wieczorem po wyczerpującym dniu. Masz takie odczucia? Nie jesteś sama. To zdarza się wielu kobietom w ciąży. Musisz tylko wiedzieć, kiedy twardy brzuch w ciąży to norma, a kiedy należy się skonsultować z lekarzem.

Pierwszy trymestr ciąży może obfitować w różne odczucia ze strony ciężarnej macicy. Napinanie się wiązań macicy, rozciąganie się tkanek a do tego zmiany hormonalne – to wszystko może powodować ból, dyskomfort czy wzdęcia.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy czujesz ciągnięcie brzucha w ciąży i brzuch jest twardy?

Zawsze wtedy:

 • kiedy skurcze są bolesne
 • kiedy skurcze są regularne
 • kiedy towarzyszy im krwawienie lub kłucie w pochwie
 • kiedy podejrzewasz, że sączą się wody płodowe

 

Poniżej przeczytasz na temat różnych przyczyny bólu w obrębie krocza i dna miednicy w zależności od trymestru ciąży.

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

Bóle krocza w pierwszym trymestrze ciąży

W przypadku większości kobiet pierwszy trymestr ciąży jest zbyt wczesny, aby przyrost masy ciała powodował ucisk w pochwie. Jeśli odczuwasz ból krocza na początku ciąży, ucisk w pochwie lub miednicy w pierwszym trymestrze lub na początku drugiego, nie obwiniaj jeszcze swojego dziecka. We wczesnych tygodniach ciąży Twoje dziecko jest prawdopodobnie zbyt małe, aby mogło być przyczyną. Ile tygodni trwa faktycznie ciąża? – zobacz nasz kalkulator ciąży.

Rola relaksyny w bólach krocza – ból pochwy w ciąży

ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Zamiast tego za dolegliwości bólowe może  odpowiadać hormon relaksyna. Hormon ten pomaga rozluźnić mięśnie, ułatwiając dziecku przejście przez obszar miednicy podczas porodu. Jednak poziom relaksyny jest najwyższy we wczesnej ciąży. Wysoki poziom tego hormonu pomaga zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w macicy.

U niektórych kobiet relaksyna może powodować ból lub napięcie mięśni, w tym w kroczu, pochwie lub wokół niej. Według badań na modelach zwierzęcych relaksyna może również osłabiać więzadła podtrzymujące miednicę. Może to prowadzić do uczucia ucisku, jakby coś naciskało na pochwę.

Ból krocza spowodowany skurczami

Skurcze we wczesnych tygodniach ciąży mogą być spowodowane rozszerzającą się macicą. Uważaj na oznaki krwawienia z pochwy, jeśli jednocześnie odczuwasz bóle przypominające skurcze. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zaczniesz plamienie lub krwawienie. Skurcze mogą być objawem poronienia .

 

Bóle krocza w drugim i trzecim trymestrze ciąży

W drugim i trzecim trymestrze, połączenie osłabienia dna miednicy i zwiększonego obciążenia wywieranego na miednicę może powodować ból krocza.

Dno miednicy przypomina konstrukcję wykonaną z mięśni. Wspiera narządy miednicy, w tym macicę, pochwę, cewkę moczową i pęcherz. Ciąża może osłabić dno miednicy.

Kobiety, które rodziły wcześniej, mogą mieć rozejście spojenia łonowego, co może spowodować jego dalsze osłabienie w późniejszej ciąży.

Dodatkowa masa ciała w ciąży często staje się bardziej zauważalna w drugim trymestrze. W miarę postępu ciąży macica wywiera coraz większy nacisk na dolną część ciała. Gdy dno miednicy słabnie, ucisk ten może powodować uczucie pełności w pochwie lub uogólniony ból i ucisk w biodrach i miednicy określany jako “ból krocza w ciąży”.

U niektórych kobiet w późniejszych etapach ciąży ucisk w miednicy może być wczesnym objawem porodu. Jeśli wystąpią również skurcze żołądka lub poczują, że coś uciska macicę, może to oznaczać, że zaraz się rodzą.

Typowe dolegliwości mogące powodować ból krocza w ciąży we wszystkich trymestrach

 

Wiele stanów może powodować uczucie rozpierania w pochwie w ciąży i ból w obrębie krocza. Niektóre czynniki mogą powodować takie stany na wszystkich etapach ciąży

Obejmują one:

Zaparcia w ciąży

Wiele kobiet zmaga się z zaparciami przez całą ciążę. Zaparcia mogą powodować uczucie pełności lub rozpierania w pochwie, zwłaszcza gdy stolec jest twardy lub minęło kilka dni od wypróżnienia.

Picie dużej ilości wody oraz jedzenie owoców i innych pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w zaparciach.

Infekcje pęcherza w ciąży

U niektórych kobiet ucisk lub ból mogą oznaczać infekcję pęcherza. Kobiety są bardziej narażone na infekcję pęcherza w czasie ciąży.

Jeśli ucisk w pochwie lub miednicy towarzyszy trudnościom z wyjściem do łazienki, bólem podczas oddawania moczu lub gorączką , należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Infekcje pęcherza są łatwe do wyleczenia, ale bez leczenia mogą się pogorszyć i zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych podczas ciąży.

Wypadanie narządów miednicy w czasie ciąży

Kiedy uczucie rozpierania w pochwie jest intensywne, może to być oznaką wypadania narządów miednicy. Występuje ono, gdy narządy w miednicy lub w jej pobliżu przesuwają się w dół, czasami do pochwy lub odbytnicy.

Jest to stan uleczalny, ale może powodować nietrzymanie moczu , silny ból i poważne komplikacje.

Kobiety, które nagle odczuwają silny ucisk, mają trudności z kontrolowaniem jelit lub pęcherza lub zauważają, że coś wydaje się wciskać im do pochwy, powinny skonsultować się z uroginekologiem.

Osłabienie i ból szyjki macicy w ciąży

Niektóre kobiety mają osłabioną szyjkę macicy, która jest czasami nazywana wiotką szyjką macicy lub niewydolnością szyjki macicy.

Niektóre kobiety z tym schorzeniem mogą poronić lub rozpocząć przedwczesny poród, ponieważ szyjka macicy nie jest wystarczająco mocna, aby utrzymać macicę. W większości przypadków słabą szyjkę macicy można leczyć za pomocą wczesnej interwencji.

Kobiety, które odczuwają niewyjaśniony ucisk w pochwie, szczególnie we wczesnej ciąży, mogą poprosić lekarza o zbadanie szyjki macicy. Wcześniejszy zabieg szyjki macicy lub uraz szyjki macicy, w tym powstałe podczas porodu, mogą zwiększać ryzyko osłabienia szyjki macicy.

educatorZobacz jak działa osobisty przyrząd do treningu mięśni krocza

Jak złagodzić ból i uczucie rozpierania w pochwie w ciąży

Ponieważ ucisk pochwy jest często spowodowany słabymi mięśniami i naciskiem na miednicę, pomocne mogą być delikatne rozciąganie. Spróbuj rozciągnąć plecy i biodra, aby złagodzić ból i ucisk.

Konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego może pomóc w znalezieniu wygodnych i bezpiecznych ćwiczeń.

Użycie wałka piankowego może pomóc rozluźnić napięte mięśnie. Jeśli ból jest intensywny, pomocne może być nałożenie poduszki elektrycznej na obolały obszar. Utrzymuj ciepło na niskim poziomie i zdejmij poduszkę po maksymalnie 10 minutach. Aby natychmiast zmniejszyć ucisk, spróbuj położyć się na boku i skupić się na oddychaniu. Możesz również wypróbować następujące sposoby.

Inne metody na ból krocza w ciąży mogą nie przynosić natychmiastowej ulgi, ale mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych stanów, które powodują ból krocza. Te sposoby obejmują:

 • Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy pod kontrolą USG . Nauka ćwiczeń mięśni dna miednicy przy ból krocza na początku ciążyużyciu USG pozwoli na prawidłowy trening mięśni dna miednicy. Niestety wiele kobiet w ciąży ćwiczy niewłaściwe mięśnie co może nawet pogłębić istniejące dolegliwości. Napnij mięśnie dna miednicy, jakbyś próbował uniknąć oddawania moczu, przytrzymaj przez 10 sekund, a następnie zwolnij. Powtarzaj 10 razy co najmniej dwa razy dziennie. Może to również pomóc wzmocnić mięśnie, których ciało używa do wypychania dziecka w czasie porodu. Wykonaj kilka ćwiczeń miednicy, takich jak przechylanie i przewracanie miednicy.

 

 • Pozostawanie aktywnym podczas ciąży . Nawet ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, mogą pomóc wzmocnić mięśnie i promować dobrą postawę. Może to złagodzić ból krocza i ucisk oraz wzmocnić mięśnie miednicy. Jeśli regularnie ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę, nie przestawaj. W razie potrzeby modyfikuj , ale konsekwentnie ćwicz. Jeśli nie masz pewności, jak zmodyfikować swoje treningi, zapytaj położnika lub swojego fizjoterapeutę uroginekologicznego.

 • Picie dużej ilości wody . Pozostań nawodnioną, szczególnie po treningu i podczas upałów. Może to pomóc w zapobieganiu zaparciom, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do bólu w obrębie krocza.

 • Skorzystanie z masażu prenatalnego u licencjonowanego terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu kobiet w ciąży.

 • Kojąca kąpiel z ciepłą wodą (nie gorącą). Możesz także stanąć pod prysznicem i skierować wodę w plecy.

 • Unikanie gwałtownych ruchów. Staraj się nie skręcać talii. Zamiast tego obracaj się całym ciałem.

 
 

Komplikacje związane z bólem krocza w ciąży

 

W większości przypadków ucisk w pochwie i ból krocza jest po prostu nieprzyjemnym efektem ubocznym ciąży, wynikającym z osłabienia mięśni miednicy i przyrostu masy ciała.

Czasami jednak poważniejsza przyczyna bólu krocza w ciąży wymaga leczenia, aby nie zaszkodzić kobiecie i dziecku. Na przykład nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się po całym organizmie i narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Może nawet spowodować przedwczesny poród.

Bardzo słabe mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do obniżenia narządów miednicy. Ten bolesny stan może powodować nietrzymanie moczu, ból podczas współżycia i zmiany w wyglądzie narządów płciowych.

Niektóre kobiety doznają urazów mięśni podczas ciąży lub porodu. Hormon relaksyna może zwiększać ryzyko urazów mięśni. Dlatego ważne jest, aby pozostać aktywnym fizycznie, aby mięśnie dna miednicy były mocne. Zawsze podnoś nogami, a nie plecami, i zgłoś się do specjalisty w przypadku niewyjaśnionego bólu mięśni.

Każdy uraz, którego doświadcza kobieta w czasie ciąży, może utrudnić poród. Powikłania związane z ciążą mogą również utrudniać okres poporodowy, spowolnić powrót do zdrowia i potencjalnie szkodzić zdrowiu psychicznemu.

 

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

ciągnięcie brzucha w ciąży przy chodzeniu

Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać lekarza położnika lub położną oraz skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Ważne jest, aby podczas tych wizyt omówić wszystkie niepokojące objawy, nawet jeśli wydają się niewielkie.

We wczesnym okresie ciąży kobiety mogą odwiedzać lekarza ginekologa tylko co kilka tygodni. Jeśli odczuwają silny ucisk lub ból lub mają inne objawy, takie jak gorączka, bolesne oddawanie moczu, krwawienie lub zmiana w ruchach dziecka, należy natychmiast zgłosić się do szpitala.

Jeśli jest po godzinach, należ udać się na pogotowie. Szybka interwencja może uratować zarówno kobietę, jak i dziecko.

Inne powody, dla których należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, obejmują:

 • ból miednicy tak intensywny, że nie możesz chodzić ani mówić;
 • silny ból głowy;
 • zawroty głowy;
 • nagły obrzęk dłoni, twarzy, stóp.

Istnieją poważne przyczyny bólu miednicy podczas ciąży. Mogą to być poronienie, ciąża pozamaciczna lub poród przedwczesny . Inne niebezpieczne stany, takie jak stan przedrzucawkowy lub oderwanie łożyska, mogą również powodować ból krocza w ciąży.

 

Jeśli problem bólu krocza w ciąży dotyczy również Ciebie – możesz umówić się również na konsultację do  specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

ból krocza w ciąży specjalista

Dr n. med. Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

lub umów się na

Konsultację on-line

 

 

Podsumowanie

Ucisk w pochwie podczas ciąży lub ból krocza w ciąży to tylko jedne z wielu dolegliwości, jakie mogą wystąpić u kobiety w ciąży. Zwykle nie powinno to być powodem do niepokoju i może być dobrym znakiem, że organizm uwalnia odpowiednie hormony, a macica rośnie zgodnie z oczekiwaniami.

Odrobina ostrożności w ciąży może pomóc wykryć problemy, zanim staną się nagłe. Nigdy nie wahaj się przed wizytą u specjalisty, nawet jeśli problem wydaje się niewielki. Jest mało prawdopodobne, aby wystąpił poważny problem, ale troska o zdrowie  może ułatwić przebieg ciąży i sam poród. Jeśli coś jest nie tak, najlepiej jak najwcześniej wykryć sytuację problemową.

 

Przeczytaj więcej na temat innych dolegliwości ciążowych:

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzieuczucie rozpierania w kroczu w ciąży

przepuklina kresy białej.                                                                                                         rozejście spojenia łonowego

 

educator-cena

Jak przeciwdziałać bólowi i ćwiczyć mięśnie krocza