Przybliżony czas czytania: 4 min.

 

Ból krocza w ciąży pojawia się zazwyczaj w III trymestrze, ale może pojawić się też w okresie całej ciąży. Najczęściej jest spowodowany rozluźnianiem się więzadeł pod wpływem hormonu – relaksyny oraz obniżeniem dna miednicy.

Zazwyczaj jest odczuwany podczas chodzenia lub długotrwałego siedzenia. O bólu krocza w ciąży należy poinformować ginekologa, warto tez skonsultować go z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

ból krocza w ciążyDlaczego pojawia się ból krocza w ciąży?

Wiele kobiet w okresie ciąży odczuwa ból krocza w ciąży, ból pochwy w ciąży, ból pachwin w ciąży lub ból szyjki macicy w ciąży.  Może on też przybierać formę ucisku lub uczucia ciężkości w obszarze pochwy. Jest to normalne zjawisko i może się zdarzyć w pierwszym, drugim lub trzecim trymestrze.

Macica kobiety w ciąży musi zwiększyć swój rozmiar z rozmiaru pomarańczy do rozmiaru arbuza lub nawet większego. Ciało będzie musiało zapewnić przestrzeń i składniki odżywcze konieczne do rozwoju dziecka. Będzie musiało także wyprodukować zupełnie nowy organ w postaci łożyska.

Przy tak wielu zmianach nie jest zaskakujące, że wiele kobiet zauważa nagłe i niezwykłe zmiany w odczuwaniu swojego ciała. Uczucie ucisku w pochwie, miednicy lub podbrzuszu, ból krocza w ciąży to powszechne odczucia we wszystkich trymestrach ciąży.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i objawach bólu krocza w ciąży na każdym etapie ciąży, a także o możliwościach leczenia i możliwych powikłaniach.

uczucie rozpierania w kroczu w ciąży

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i objawach bólu krocza w ciąży na każdym etapie ciąży, a także o możliwościach leczenia i możliwych powikłaniach.

 

Jakie są przyczyny bólu krocza w ciąży?

Ból krocza jest częstą sytuacją podczas ciąży. Kobiety mają różne doświadczenia związane z dolegliwościami bólowymi okolicy krocza podczas ciąży. Niektóre mogą odczuwać intensywny ucisk w pochwie, podczas gdy inne będą miały tępy ból w obrębie miednicy. Inne narzekają na ból krocza w ciąży przy chodzeniu.

Uczucie rozpierania w pochwie w ciąży, jest szczególnie dostrzegalne pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Jest ono często spowodowane ciężarem dziecka obciążającym dno miednicy, ale również wiele innych czynników może powodować ból krocza w ciąży.

 

ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia

Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia

Twardy czy napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia, wysiłku lub wieczorem po wyczerpującym dniu.

Masz takie odczucia?

Nie jesteś sama.

Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia zdarza się wielu kobietom w ciąży. Musisz tylko wiedzieć, kiedy twardy brzuch w ciąży to norma, a kiedy należy się skonsultować z lekarzem.

Pierwszy trymestr ciąży może obfitować w różne odczucia ze strony powiększającej się  macicy i rozciągających więzadeł, które odpowiadają za jej prawidłową pozycję w miednicy. Rozciąganie się więzadeł macicy, rozciąganie się innych tkanek miękkich, a do tego zmiany hormonalne – to wszystko może powodować ból, dyskomfort czy wzdęcia.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy czujesz ciągnięcie brzucha w ciąży i brzuch jest twardy?

Zawsze wtedy:

  • kiedy skurcze są bolesne
  • kiedy skurcze są regularne
  • kiedy towarzyszy im krwawienie lub kłucie w pochwie
  • kiedy podejrzewasz, że sączą się wody płodowe

Poniżej przeczytasz na temat różnych przyczyny bólu w obrębie krocza i dna miednicy w zależności od trymestru ciąży.

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

 

Bóle krocza w pierwszym trymestrze ciąży

W przypadku większości kobiet pierwszy trymestr ciąży jest zbyt wczesny, aby przyrost masy ciała powodował ucisk w pochwie. Jeśli odczuwasz ból krocza na początku ciąży, ucisk w pochwie lub miednicy w pierwszym trymestrze lub na początku drugiego, nie obwiniaj jeszcze swojego dziecka. We wczesnych tygodniach ciąży Twoje dziecko jest prawdopodobnie zbyt małe, aby mogło być przyczyną.

ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza spowodowany skurczami

Skurcze we wczesnych tygodniach ciąży mogą być spowodowane rozszerzającą się macicą. Uważaj na oznaki krwawienia z pochwy, jeśli jednocześnie odczuwasz bóle przypominające skurcze. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz plamienie lub krwawienie.

Poznaj nasz kalkulator ciąży.

 

Bóle krocza w drugim i trzecim trymestrze ciąży

W drugim i trzecim trymestrze, połączenie osłabienia dna miednicy i zwiększonego obciążenia wywieranego na miednicę może powodować ból krocza.

Dno miednicy jest konstrukcją wykonaną z mięśni  i powięzi. Wspiera narządy miednicy, w tym macicę, pochwę, cewkę moczową i pęcherz. Ciąża może osłabić dno miednicy.

Dodatkowa masa ciała w ciąży często staje się bardziej zauważalna w drugim trymestrze. W miarę postępu ciąży macica wywiera coraz większy nacisk na miednicę i narządy które się w niej znajdują. Gdy dno miednicy słabnie, ucisk ten może powodować uczucie pełności w pochwie lub uczucie uogólnionego bólu i ucisku w biodrach i miednicy, który określany  przez Pacjentki ogólnie jako „ból krocza w ciąży”.

 

Typowe dolegliwości mogące powodować ból krocza w ciąży we wszystkich trymestrach

Wiele stanów może powodować uczucie rozpierania w pochwie w ciąży i ból w obrębie krocza. Niektóre czynniki mogą powodować takie stany na wszystkich etapach ciąży

Obejmują one:

Zaparcia w ciąży

Wiele kobiet zmaga się z zaparciami przez całą ciążę. Zaparcia mogą powodować uczucie pełności lub rozpierania w pochwie, zwłaszcza gdy stolec jest twardy lub minęło kilka dni od wypróżnienia.

Picie dużej ilości wody oraz jedzenie owoców i innych pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w zaparciach (np. siemię lniane)

Infekcje pęcherza w ciąży

U niektórych kobiet ucisk lub ból mogą oznaczać infekcję pęcherza. Kobiety są bardziej narażone na infekcję pęcherza w czasie ciąży.

Jeśli ucisk w pochwie lub miednicy towarzyszy trudnościom z wyjściem do łazienki, bólem podczas oddawania moczu lub gorączką , należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Infekcje pęcherza są łatwe do wyleczenia, ale bez leczenia mogą się pogorszyć i zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych podczas ciąży.

Obniżenie  narządów miednicy w czasie ciąży

Kiedy uczucie rozpierania w pochwie jest intensywne, może to być oznaką obniżenia narządów miednicy. Występuje ono, gdy narządy w miednicy lub w jej pobliżu przesuwają się w dół.

Ten stan może powodować nietrzymanie moczu, silny ból i poważne komplikacje.

Kobiety, które nagle odczuwają silny ucisk, mają trudności z kontrolowaniem jelit lub pęcherza lub zauważają, że coś wydaje się wciskać im do pochwy, powinny skonsultować się z uroginekologiem.

educatorZobacz jak działa osobisty przyrząd do treningu mięśni krocza

Jak złagodzić ból i uczucie rozpierania w pochwie w ciąży

Ponieważ ucisk pochwy jest często spowodowany słabymi mięśniami i naciskiem na miednicę, to odpowiednie ćwiczenia, ustalone z fizjoterapeutą uroginekologicznym pomogą zmienić ten stan.

Konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego może pomóc w znalezieniu wygodnych i bezpiecznych ćwiczeń.

Inne metody na ból krocza w ciąży mogą nie przynieść natychmiastowej ulgi, ale mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych stanów, które powodują ból krocza. Te sposoby obejmują:

 

  • Pozostawanie aktywnym podczas ciąży. Nawet ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, mogą pomóc wzmocnić mięśnie i promować dobrą postawę. Może to złagodzić ból krocza i ucisk oraz wzmocnić mięśnie miednicy. Jeśli nie masz pewności, jak zmodyfikować swoje treningi, zapytaj położnika lub swojego fizjoterapeutę uroginekologicznego.
  • Picie dużej ilości wody . Pozostań nawodnioną, szczególnie po treningu i podczas upałów. Może to pomóc w zapobieganiu zaparciom, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do bólu w obrębie krocza.
  • Skorzystanie z masażu prenatalnego u licencjonowanego terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu kobiet w ciąży.
  • Kojąca kąpiel z ciepłą wodą (nie gorącą). Możesz także stanąć pod prysznicem i skierować wodę na plecy.
  • Woreczek z rozgrzanymi pestkami wiśni. Jeżeli odczuwać ból krocza połóż na nim suchy termofor z ogrzanymi pestkami wiśni.
  • Połóż się na boku. Ułóż grubą poduszkę pomiędzy kolanami – w ten sposób zrelaksujesz biodra.
  • Kinesiotaping. Umiejętnie założony kinesiotaping brzucha może pomóc zmniejszyć obciążenie wywierane przez powiększającą się macicę na dno miednicy i krocze.
  • Unikanie gwałtownych ruchów. Staraj się nie skręcać talii. Zamiast tego obracaj się całym ciałem.

 

ból krocza na początku ciąży

 

Komplikacje związane z bólem krocza w ciąży

W większości przypadków ucisk w pochwie i ból krocza jest po prostu nieprzyjemnym doznaniem w czasie ciąży, wynikającym z osłabienia mięśni miednicy i przyrostu masy ciała.

Czasami jednak poważniejsza przyczyna bólu krocza w ciąży wymaga leczenia, aby nie zaszkodzić kobiecie i dziecku. Wymaga to wtedy zastosowania celowanego leczenia.

Ból krocza może być wywołany przez obniżenie narządów miednicy mniejszej, które wywierają nacisk na krocze z powodu osłabienia mięśni dna miednicy. Ten bolesny stan może powodować nietrzymanie moczu, ból podczas współżycia, problemy z wypróżnianiem i zmiany w wyglądzie narządów płciowych.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

ciągnięcie brzucha w ciąży przy chodzeniu

Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać lekarza położnika lub położną oraz skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Ważne jest, aby podczas tych wizyt omówić wszystkie niepokojące objawy, nawet jeśli wydają się błache.

Zwykle we wczesnym okresie ciąży kobiety odwiedzaj a lekarza ginekologa co kilka tygodni. Jeśli jednak odczuwają silny ucisk lub ból lub mają inne objawy, takie jak gorączka, bolesne oddawanie moczu, krwawienie lub zmiana w ruchach dziecka, należy natychmiast zgłosić się do szpitala.

Istnieją poważne przyczyny bólu miednicy podczas ciąży. Mogą to być poronienie, ciąża pozamaciczna lub poród przedwczesny . Inne niebezpieczne stany, takie jak stan przedrzucawkowy lub oderwanie łożyska, mogą również powodować ból krocza w ciąży.

Czytaj więcej: ból brzucha w ciąży

Umów się na wizytę w naszej klinice – masaż krocza w ciąży

Umów się na masaż krocza:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

 

Podsumowanie

Ucisk w pochwie podczas ciąży lub ból krocza w ciąży to jedne z wielu dolegliwości, jakie mogą wystąpić u kobiety w ciąży. Zwykle nie powinno to być powodem do niepokoju.

Nigdy nie wahaj się przed wizytą u specjalisty, nawet jeśli problem wydaje Ci się niewielki. Odrobina ostrożności w ciąży może pomóc wykryć problemy, zanim staną się nagłe. Troska o zdrowie  może ułatwić przebieg ciąży i sam poród. Jeśli coś jest nie tak, najlepiej jak najwcześniej wykryć sytuację problemową.

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Przeczytaj więcej na temat innych dolegliwości ciążowych:

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzieuczucie rozpierania w kroczu w ciąży

przepuklina kresy białej.                                                                                                         rozejście spojenia łonowego

 

educator-cena

Data ostatniej aktualizacji: 05.07.2023