Przybliżony czas czytania: 3 min.

Do czego służy pas na rozejście spojenia łonowego?

Pas na rozejście spojenia łonowego jest przeznaczony do podtrzymywania dolnej części pleców i brzucha w czasie ciąży. Ta elastyczna odzież podtrzymująca może przynieść wiele korzyści kobietom, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Ciąża prowadzi do zmian w obrębie miednicy, rozluźnionych więzadeł i osłabienia mięśni. Prowadzi to do niestabilności kręgosłupa i miednicy, która mogą przybrać formę dysfunkcji spojenia łonowego. [1. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management]

 Pas na rozejście spojenia łonowego opinie

 

Poniżej poznasz pięć powodów dla których warto stosować

pas na rozejście spojenia łonowego

oraz dowiesz się jak można otrzymać pas na rozejście spojenia łonowego na NFZ.

 

1. Pas na rozejście spojenia łonowego pomaga zmniejszyć ból

Bóle pleców i stawów podczas ciąży mogą być frustrujące i utrudniać uczestnictwo w codziennych czynnościach. W badaniach na temat częstotliwości występowania bólu pleców i miednicy podczas ciąży, okazało się, że aż 71 procent kobiet zgłasza bóle krzyża, a 65 procent zgłasza ból obręczy miednicy.

Noszenie pasa na spojenie łonowe podczas ciąży może pomóc w utrzymaniu dolnej części pleców podczas aktywności, co może skutkować ogólnym zmniejszeniem bólu.

Ból stawów krzyżowo-biodrowych

Ból stawów krzyżowo-biodrowych często występuje również w czasie ciąży w wyniku wzrostu poziomu relaksyny,  hormonu, który powoduje rozluźnienie i mniejszą stabilność stawów biodrowych.

Jest to ostry i czasami rozdzierający ból w dolnej części pleców w sąsiedztwie kości ogonowej. Ortezy na rozejście spojenia łonowego, które wspierają ten obszar, pomagają ustabilizować staw, co może zapobiegać bólowi. Może się też pojawić ból kości ogonowej.

Ból więzadła obłego

Ten objaw występuje w drugim trymestrze. Opisuje się go jako ból  – od tępego po ostry ból z przodu biodra i poniżej brzucha.

Z powodu dodatkowego ciężaru i nacisku na więzadła podtrzymujące rosnącą macicę, jest to problem przejściowy, ale czasami nie do zniesienia. Pasy na rozejście spojenia łonowego pomagają rozłożyć ciężar dziecka na plecach i brzuchu, co może pomóc zmniejszyć nacisk na więzadła obłe i zmniejszyć ból.

 


2. Pas na rozejście spojenia łonowego zapewnia delikatny ucisk podczas aktywności

Czy kiedykolwiek chodziłaś pobiegać bez biustonosza sportowego? Brzmi okropnie, prawda? Ta sama zasada dotyczy rosnącego brzucha. Delikatny ucisk na pas brzuszny może pomóc podeprzeć macicę i zmniejszyć dyskomfort związany z ruchem podczas aktywności fizycznej.

Jedna uwaga: zbyt duży ucisk na brzuch może osłabić krążenie i może mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Może również przyczyniać się do zgagi i niestrawności.

 

3. Pasy na rozejście spojenia łonowego dostarczają zewnętrznych bodźców wspierając prawidłową postawę ciała

Orteza miednicy na rozejście spojenia łonowego zapewnia ciału zewnętrzne bodźce ułatwiające utrzymanie prawidłowej postawy. Wspierając dolną część pleców i tułów, pasy brzuszne zachęcają do prawidłowej postawy i zapobiegają nadmiernemu wyprostowi dolnej części pleców.

Typowy wygląd „kołyszącej się” ciąży wynika z dodatkowego ciężaru przenoszonego przed ciałem w połączeniu z rozciąganiem i osłabianiem kluczowych mięśni tułowia, które podtrzymują kręgosłup.

 

4. Pas na rozejście spojenia łonowego pozwala wygodnie angażować się w codzienne czynności

Ćwiczenia w ciąży mają wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Ćwiczenia prenatalne mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Ćwiczenia zwiększają napięcie i wytrzymałość mięśni oraz zmniejszają częstość występowania nadciśnienia, depresji i cukrzycy. Wiele kobiet nie jest w stanie ćwiczyć lub kontynuować pracy w czasie ciąży z powodu bólu i dyskomfortu. Noszenie pasa ortopedycznego na spojenie łonowe może pomóc zmniejszyć dyskomfort i umożliwić uczestnictwo w codziennych czynnościach, przynosząc korzyści fizyczne i finansowe.

 

5. Pas na rozejście spojenia łonowego można nosić po ciąży jako wsparcie

Zmniejszona siły mięśniowej jest powszechne w tygodniach po urodzeniu. Mięśnie i więzadła, które były rozciągane i napięte podczas ciąży, potrzebują czasu, aby wrócić do poprzedniego stanu. Osłabienie w połączeniu z wymagającą pracą związaną z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem może być wyzwaniem i prowadzić do urazów.

Wiele kobiet uważa, że ​​noszenie pasa na rozejście spojenia łonowego po porodzie zapewnia dodatkowe wsparcie dla brzucha i dolnej części pleców, zmniejszając dyskomfort. Opaska na brzuch może być korzystna dla kobiet, które doświadczyły rozejścia mięśni brzucha (rozejście kresy białej). W połączeniu z określonymi ćwiczeniami może to pomóc w zmniejszeniu szczeliny między mięśniami brzucha.

Pamiętaj, że opaska na brzuch to tymczasowe rozwiązanie. Nie leczy podstawowego stanu lub dysfunkcji. Wspierając brzuch, może „wyłączyć” mięśnie, powodując długotrwałe osłabienie. Zawsze skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

 

educator

Zobacz jak ćwiczyć mięśnie  krocza

 

Jak wybrać pas na rozejście spojenia łonowego?

Niezależnie od tego, czy szukasz pasa na rozejście spojenia łonowego, czy opaski na brzuch, podczas wyszukiwania należy wziąć pod uwagę kilka czynników.orteza miednicy

 • Komfort: Zarówno pasy na rozejście spojenia łonowego, jak i pasy ciążowe muszą być wygodne. O to właśnie chodzi w ich noszeniu! Pasy ciążowe powinny zmniejszać nacisk i utrzymywać poziom bólu na możliwym do opanowania.

Opaski na brzuchu powinny podtrzymywać spodnie i zapewniać lekkie wsparcie. Żadna opcja nie powinna wydawać się zbyt ciasna, dlatego zawsze wybierz odpowiedni rozmiar pasa na rozejście spojenia łonowego.

 • Łatwość czyszczenia: pas na rozejście spojenia łonowego będziesz nosić codziennie, więc musisz móc go czyścić przy jak najmniejszym wysiłku. Te najlepsze można prać w pralce.
 • Cena: Nie kupuj najtańszych pasów, które nie są wytrzymałe na pranie i będą się mechacić.
 • Zapięcie: Większość pasów brzusznych jest wykonana z jednego kawałka elastycznego materiału. Lepsze są pasy ciążowe, które można zapinać lub regulować na wiele sposobów. Wiele kobiet preferuje rzepy ze względu na łatwość ich użycia. Inne pasy ciążowe są wyposażone w zapięcia na haftki, co nie jest dobrym rozwiązaniem w czasie gdy Twoje palce mogą być spuchnięte, wyglądem przypominając „kiełbaski”.

 

Jakie są korzyści płynące z noszenia pasów ciążowych?

 

Opaski na brzuch i pasy brzuszne mogą zapewnić wiele pozytywnych efektów:

 

 • Zmniejszony obrzęk nóg. Kiedy ciężar Twojego brzuszka jest bardziej równomiernie rozłożony, odczuwasz mniejsze obciążenie dolnej części pleców i nóg. Może to prowadzić do mniejszego obrzęku nóg podczas ciąży.
 • Poprawa postawy ciała. Pasy pomagają stabilizować brzuch i dolną część pleców poprzez wyrównanie środka ciężkości.
 • Ułatwienie w wykonywaniu  ćwiczeń. Według American College of Obstetricians and Gynecologists noszenie pasa w późniejszych etapach ciąży może sprawić, że bieganie lub chodzenie będzie wygodniejsze. Pas brzuszny może również pomóc kobietom w ciąży uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń.
 • Mniejsze ryzyko upadków. Opaski na brzuch stabilizują miednicę i mogą poprawić równowagę.
 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych. Pasy  bardziej równomiernie rozkładają ciężar dziecka na brzuchu i dolnej części pleców. Zmniejsza to nacisk na mięśnie dolnych partii ciała, więzadła, stawy i plecy, zmniejszając ból.
 • Zapobieganie skurczom przedwczesnym. Wsparcie i stabilność zapewniane przez pasy zmniejszają ogólny nacisk na ciało i mogą pomóc w zapobieganiu przedwczesnym skurczom.
 • Zmniejszone ciśnienie w pęcherzu. Pasy podnoszą brzuch, zmniejszając nacisk na pęcherz.
 • Stabilizacja stawów krzyżowo-biodrowych. Więzadła tych stawów rozluźniają się w czasie ciąży, co może powodować ból. Rozłożenie wagi dziecka za pomocą pasa brzusznego może zmniejszyć ten ból i dyskomfort spowodowany objawami rwy kulszowej.

PAS MIEDNICZY NA ROZEJŚCIE SPOJENIA ŁONOWEGOpas na spojenie łonowe

Co jeszcze muszę wiedzieć o noszeniu pasa na rozejście spojenia łonowego?

 • Jak nosić pas na rozejście spojenia łonowego? orteza na rozejście spojenia łonowegoNoś pas na rozejście spojenia łonowego lub odzież podtrzymującą nie dłużej niż dwie do trzech godzin za jednym razem, aby zapobiec nadmiernemu uzależnieniu.
 • Ćwiczenia wzmacniające poprzeczne mięśnie brzucha należy wykonywać w połączeniu z pasem brzusznym w celu wzmocnienia mięśni zarówno w czasie ciąży, jak i po jej zakończeniu.
 • Zawsze skonsultuj się z położnikiem przed użyciem jakiejkolwiek odzieży uciskowej np. pasa na spojenie łonowe. Kobietom z niewłaściwym krążeniem lub nieprawidłowym ciśnieniem krwi należy odradzić stosowanie jakiegokolwiek pasa uciskającego brzuch.
 • Należy podkreślić, że pasy na rozejście spojenia łonowego są doraźnym sposobem na ulgę w bólu. Ważne jest, aby zająć się podstawową dysfunkcją. Należy skorzystać z pomocy specjalisty aby uśmierzyć trwający ból zarówno podczas ciąży, jak i po jej zakończeniu.

Chcesz kupić pas na rozejście spojenia łonowego? Sprawdź oferty tutaj

 

uniwersalny pas na rozejscie spojenia łonowego

 

 

pas na spojenie łonowe

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

 

Jeśli problem rozejścia spojenia łonowego dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę z USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.

Na wizycie specjalista zarekomenduje odpowiedni pas. Otrzymasz także zlecenie na

Pas na rozejście spojenia łonowego refundowany przez NFZ.

Rozejście spojenia łonowego mamaginekolog

Dr n. med. Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

 

Bibliografia

 

Data ostatniej aktualizacji: 01.10.2023