Przybliżony czas czytania: 5 min.

 

Rozejście spojenia łonowego  to rozsunięcie się kości łonowych. Do rozejścia spojenia łonowego zachodzi zwykle w dwóch przy przypadkach, pierwszy związany jest z urazem w obrębie miednicy, a drugi z okresem ciąży.

U kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zwiększonego wydzielania relaksyny, co powoduje naturalne rozluźnienie więzadeł miednicy.

Dr Małgorzata Chochowska z KORE Fizjoterapia Specjalistyczna ma ponad 10-letnie doświadczenie w leczeniu rozejścia spojenia łonowego. W celu potwierdzenia diagnostyki funkcjonalnej wykonuje również USG spojenia łonowego.

 

rozejście spojenia łonowego w ciąży
Rozejście spojenia łonowego to dolegliwość która może pojawić się w ciąży.

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe to staw chrzęstny (staw wykonany z chrząstki szklistej i włóknistej) znajdujący się między lewą i prawą kością łonową w pobliżu linii środkowej ciała. Mówiąc dokładniej, spojenie łonowe leży się nad zewnętrznymi narządami płciowymi.

Niestabilność miednicy w ciąży  – spojenie łonowe w ciąży

Podczas ciąży rosnąca masa nienarodzonego dziecka obciąża Twoje ciało. Niestabilna miednica jest jednym z zagrożeń w ciąży. Niestabilność o obrębie miednicy może powodować  ból w rejonie miednicy i może ograniczać swobodę poruszania.

 

Wejdź jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wybrać dobry pas na rozejście spojenia łonowego.

 

ból spojenia łonowego w ciąży objawy
Objawem rozejścia może być ból spojenia łonowego w ciąży.

 

Ból spojenia łonowego w ciąży – kiedy występuje?

 

Podczas ciąży wiele kobiet odczuwa ból z powodu rozluźnienia stawów i więzadeł miednicy. W niektórych przypadkach ból jest silny. Podczas ciąży stawy i więzadła rozluźniają się z powodu relaksyny, hormonu wydzielanego przez całą ciążę.

Jego zadaniem jest przygotować ciało do porodu (rozszerzyć miednicę i poprawić jej elastyczność).  Jednakże w wyniku tego procesu dochodzi też do  zmiany postawy ciała, co może wywoływać ból w rejonie miednicy i ograniczać swobodę poruszania.

Ból spojenia łonowego w ciąży zwykle rozwija się stopniowo, a następnie nasila się. Ból miednicy zwykle występuje od drugiego trymestru ciąży i nasila się wraz z postępem ciąży.

Rozejście spojenia łonowego leczenie

Rozejście spojenia łonowego – dolegliwości bólowe

Ból może przybrać postać ostrego kłucia w nad wzgórkiem łonowym (w obszarze spojenia łonowego). W wielu przypadkach ból promieniuje do pachwiny i dalej w dół do uda. Ból spojenia łonowego w ciąży może się nasilać podczas stania i chodzenia – a także podczas przewracania się w łóżku.

Należy mieć na uwadze, że coraz częściej dysfunkcje w obrębie spojenia łonowego dotyczą nie tylko okresu ciąży, a dotykają również osób aktywnych fizycznie.

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Rozejście spojenia łonowego objawy czyli co mogę czuć?

 

  1. Każda kobieta w ciąży odczuwa ból inaczej. Ból może się zmieniać z dnia na dzień.
  2. Możesz odczuwać ból w dolnej części pleców lub odczuwać ból w okolicy kości łonowej (ból w podbrzuszu),a także w obrębie pośladków, pachwiny, kości ogonowej, macicy oraz ból promieniujący w dół wzdłuż nogi.
  3. Możesz czuć, że Twoje nogi są zdrętwiałe (drętwienie nóg). Inne objawy mogą nawet objąć uczucie, że biodra, miednica i nogi zaraz się zapadną lub zwichną.
  4. Ból spojenia łonowego w ciąży często nasila się podczas ruchu, na przykład, w łóżku przejście od leżenia na plecach do leżenia na boku.
  5. Objawy bólowe nasilają się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów – wstawaniu, dźwiganiu ciężkich przedmiotów czy noszeniu dziecka.
  6. Ból może się nasilić, podczas wchodzenia po schodach co zmusza do stawiania bardzo małych, ostrożnych kroków.
  7.  Spojenie łonowe jest tkliwe, a niekiedy wydaje się że spojenie łonowe jest „spuchnięte”.

 

rozejście spojenia łonowego mamaginekolog
Kinesiotaping to jedna ze stosowanych przez nas metod na rozejście spojenia łonowego.

 

Rozejście i ból spojenia łonowego USG – kto może mi pomóc?

Rozejście spojenia łonowego – diagnostyka

Jeśli masz niestabilną miednicę, skonsultuj się specjalistą, który wie jak zbadać rozejście spojenia łonowego i który objaśni Ci, jak najlepiej poruszać się, uniknąć nadwyrężenia i zmniejszyć ból spojenia łonowego.

Do rozpoczęcia leczenia konieczne będzie wykonanie USG spojenia łonowego oraz konsultacja się z doświadczonym fizjoterapeutą  uroginekologicznym lub lekarzem, który rozpocznie leczenie rozejścia spojenia łonowego oraz pokaże ćwiczenia na rozejście spojenia łonowego.

USG spojenia łonowego poznań

Niezbędne będzie pozostanie pod opieka specjalisty, który zaproponuje odpowiednie postępowanie i będzie na bieżąco monitorował stan kobiety w ciąży. Przy okazji fizjoterapeuta uroginekologiczny może wykonać również USG kresy białej.

Ważne jest, aby skupić się na odpoczynku.  Leki przeciwbólowe w ciąży nie są dobrym rozwiązaniem!

Rozejście spojenia łonowego norma

Dzięki przeprowadzeniu badania USG spojenia łonowego fizjoterapeuta uroginekologiczny lub lekarz są w stanie określić czy rozejście spojenia łonowego jest w normie fizjologicznej .

 

Rozejście spojenia łonowego – ciąża i poród

Uszkodzenia spojenia łonowego mogą wynikać z:

  • urazu okołoporodowego
  • wydłużonego czasu porodu
  • zbyt dużej masa dziecka w relacji do rozmiarów miednicy kostnej

 

Jeśli problem rozejścia spojenia łonowego dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę z USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

Rozejście spojenia łonowego mamaginekolog

Dr n. med. Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

Na wizycie specjalista zarekomenduje odpowiedni pas na rozejście spojenia łonowego.

Otrzymasz także zlecenie na

Pas na rozejście spojenia łonowego refundowany przez NFZ.

 

 

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jakie są przyczyny bólu kości łonowej?

Dokładna przyczyna rozejścia spojenia łonowego jest nieznana.

spuchnięte spojenie łonowe w ciąży
Obszar spojenia łonowego może być spuchnięty w ciąży.

Ciąża wiąże się ze zwiększonym obciążeniem miednic i rozluźnieniem więzadeł, co może prowadzić do niestabilności miednicy, rozumianej jako dysfunkcja spojenia łonowego. Stan ten objawia się zwykle bólem w rzucie spojenia łonowego i kości łonowych. [1. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management]

We wczesnych stadiach ciąży ciałko żółte wydziela dużo relaksyny i progesteronu, a po 12 tygodniu ciąży funkcję tę przejmuje łożysko. Wymienione hormony są odpowiedzialne m. in. za strukturę kolagenu z którego złożone są więzadła miednicy np. relaksyna zwiększa destrukcję kolagenu i wpływa na jego wiotkość.

W efekcie mamy do czynienia z rozluźnieniem i mniejsza odpornością więzadeł na obciążenia.

Do innych czynników przyczyniających się do rozejścia spojenia łonowego należy nadmierna praca fizyczna w czasie ciąży oraz zmęczenie powiązane ze złą postawą i brakiem ruchu. Pewną rolę mogą również odgrywać przyrost masy ciała, ilość przebytych porodów, zwiększony wiek matki i historia trudnych porodów.

Norweskie badanie wykazało, że genetyczna podatność na dysfunkcję stawów jest prawdopodobnie spowodowana aberracją relaksyny. Wydawać by się mogło, że obecność wiotkości w wyniku powiązania hormonalnego jest niekwestionowana. [1. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management]

 

Ze względu na ciążę (hormony) więzadła i mięśnie stają się bardziej rozluźnione i nie mają już takich samych zdolności jak wcześniej, dlatego ciąża prowadzi do zmienionego obciążenia miednicy. Może doprowadzić to do niestabilności kręgosłupa i miednicy, najczęściej objawiającego się jako rozejście spojenia łonowego. [1. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management]

 

Podsumowując można powiedzieć że przyczyny rozejścia spojenia łonowego obejmują przyczyny  hormonalne (relaksyna), metaboliczne (wapń), biomechaniczne (sam przebieg ciązy lub wysiłek fizyczny), osłabienie mięśni, masa ciała, zmiany anatomiczne i genetyczne.

Wszystkie te zmiany mogą powodować ból spojenia łonowego w ciąży. [2. Aslan A. and Fynes M., Symphyseal pelvic dysfunction]

 

Rozejście spojenia łonowego jak stwierdzić?

Wśród typowych oznak rozejścia spojenia łonowego wymienia się:

  • ból w okolicach spojenia łonowego, nasilający się podczas chodzenia, dźwigania czy zmiany pozycji ciała;
  • promieniowanie bólu w rejony kości krzyżowej oraz w obszarze ud;
  • kaczkowaty chód;
  • bolesność palpacyjna podczas badania;
  • USG potwierdzające rozejście spojenia łonowego.


O spojenie łonowe w ciąży należy zadbać i kontrolować jego stan. W celu ustalenia przyczyn bólu w obrębie spojenia łonowego oprócz badań obrazowych (USG spojenia łonowego) przeprowadza się  badania fizykalne i diagnostykę funkcjonalną.

Kompleksowe podejście obejmujące USG oraz testy diagnostyczne pozwala stwierdzić rozejście spojenia łonowego oraz rozróżnić rozejście spojenia łonowego od innych dolegliwości takich jak np. problemy z kręgosłupem lędźwiowym lub „wypadnięty dysk”.

Jak zbadać rozejście spojenia łonowego poza USG spojenia łonowego?

Najbardziej przydatne testy w diagnostyce rozejścia spojenia łonowego to:

  • Badanie palpacyjne w obrębie całej przedniej powierzchni spojenia łonowego wywołuje ból, który utrzymuje się dłużej niż 5 sekund po usunięciu ręki badającego. (swoistość 99%, czułość 60% i współczynnik Kappa 0,89 ).
  • Pacjent stojąc na jednej nodze, nie jest  w stanie utrzymać miednicy w płaszczyźnie poziomej, następuje odwrotne opadanie pośladków (swoistość 99%, czułość 60% i współczynnik 0,63 Kappa) .
  • Test Patricka, (swoistość 99%, 40% czułość i współczynnik 0,54 Kappa).

Te testy dla rozejścia spojenia spojenia w ciąży mają wysoką swoistość, czułość i wiarygodność.

 

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozejścia spojenia łonowego?

Pacjentki, które planują kolejne ciąże i miały już problem z rozejściem spojenia łonowego lub odczuwają ból spojenia łonowego, powinny skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który wykona USG spojenia łonowego i ustali program leczenia i profilaktyki oraz dobierze najwłaściwsze ćwiczenia na rozejście spojenia łonowego.

Wspomagająco można stosować pas na rozejście spojenia łonowego .

 

Zalecenia dla Pacjentek z rozejściem spojenia łonowego i bólem spojenia łonowego

 

  • unikaj długotrwałego stania i siedzenia;
  • unikaj przysiadów i kucania;
  • unikaj przenoszenia ciężarów;
  • leż na boku z poduszką między kolanami;
  • unikaj siadania w niskiej pozycji;
  • jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas chodzenia po schodach, wypróbuj chodzenie bokiem

Czytaj więcej: ból brzucha w ciąży

 

Czy można całkowicie wyleczyć rozejście spojenia łonowego?

U większości Pacjentek u których w okresie okołoporodowym doszło do rozejścia spojenia łonowego, prawidłowo zastosowane leczenie powoduje ustąpienie objawów rozejścia spojenia łonowego. Niestety rozejście spojenia łonowego może pojawić się w kolejnych ciążach.

 

Co jeszcze muszę wiedzieć o rozejściu spojenia łonowego?

W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do rozerwania spojenia łonowego, co jest stanem zwanym diastazą  spojenia łonowego lub oddzieleniem spojenia i może powodować poważny ból miednicy, pachwin, bioder i pośladków. Może również stanowić wskazanie do cesarskiego cięcia.

Diastaza spojenia łonowego

Diastaza spojenia łonowego polega na rozdzieleniu normalnie połączonych kości łonowych. Rozdzielenie spojenia łonowego może nastąpić samoistnie w czasie porodu drogami natury. Występuje zwykle po porodzie i wiąże się z porodem kleszczowym, szybkim drugim etapem porodu lub długotrwałym odwodzeniem ud w trakcie porodu.

Typowe oznaki i objawy obejmują ból spojenia łonowego nasilony przez obciążenie i chodzenie, kaczkowaty chód, tkliwość łonową i wyczuwalną szczelinę. Ból może promieniować do okolic brzucha lub pachwin, kończyn dolnych lub pleców, może też wystąpić objaw określany jako spuchnięte spojenie łonowe.

Objawy mają tendencję do nasilania się podczas ruchu, przenoszenia obciążenia lub podnoszenia nogi. Czasami ból w obrębie spojenia może promieniować do dolnego odcinka kręgosłupa lub może mu towarzyszyć skomplikowanie poruszania się prowadzące do niestabilności i niezdolności do chodzenia lub stania.

Mniej powszechnymi objawami są dysfunkcja moczu oraz zwiększony i / lub nierówny ruch stawów miednicy[3. Jain S , Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: A practical approach to management. ,  2006 The Obstetrician & Gynaecologist 8(3)]

W przypadku wprowadzenia reżimu łóżkowego należy koniecznie skonsultować się z fizjoterapeutą w celu wdrożenia ćwiczeń, które zapobiegną konsekwencjom pozostawanie w bezruchu przez długi czas (akinezy).

 

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu. Poznaj nasz ginekologiczny kalkulator ciąży.

 

 

Bibliografia

1. Schulz R.L., Feitis R.: Nieskończona sieć. Virgo, Poznań 2011, wyd. 3.
2. Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie. Konferencja naukowa, SUM, Katowice 2016.
3. Jain S., Eedarapalli P., Jamjute P., Sawdy R.: Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management.
„The Obstetrician & Gynaecologist”, 2006,8, 153-8.
4. Senechal P.K.: Symphysial pubis separation during childbirth. „J Am Board Fam Pract”, 1994, 7, 141-4.
5. Owens K., Pearson A., Mason G.: Symphysis pubis dysfunction – a cause of significant obstetric morbidity.”
Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol”, 2002, 105, 143-6.
6. Dudenhausen J.W., Pschyrembel W.: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze. PZWL, Warszawa, 2010.

7. Kozłowska J., Curyło M.: Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie. Część praktyczna. AWF Kraków, Kraków 2013.
8. Smolarek N., Pisarska-Krawczyk M., Sajdak S.: Fizjoterapia jako sposób terapii stosowanej u kobiet z powodu nietrzymania moczu. „Ginekologia Praktyczna”, 2007, 4, 23-7.

9. Rola i dostępność fizjoterapii w połogu w ocenie kobiet.

 

Data ostatniej aktualizacji: 02.11.2023