Przybliżony czas czytania: 2 min.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy bardzo duże doświadczenie kliniczne w leczeniu rwy kulszowej i możemy znacząco skrócić czas jej trwania. Wiemy tez jak można zapobiegać rwie kulszowej.

jak zapobiegać rwie kulszowej

Jak zapobiegać wystąpieniu rwy?

 

Czy można zapobiegać rwie kulszowej?

Niektórym źródłom rwy kulszowej nie można zapobiec: choroba zwyrodnieniowa dysku, rwa kulszowa spowodowana ciążą lub przypadkowymi upadkami.

Chociaż może nie być możliwe zapobieganie wszystkim przypadkom rwy kulszowej, podjęcie następujących kroków może pomóc chronić plecy i zmniejszyć ryzyko:

  1. Utrzymuj dobrą postawę : przestrzeganie dobrych technik ergonomii podczas siedzenia, stania, podnoszenia przedmiotów i snu pomaga zmniejszyć nacisk na dolną część pleców. Ból może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym, że nie jesteś odpowiednio wyrównany. Jeśli zaczniesz odczuwać ból lub sztywność, dostosuj swoją postawę.
  2. Nie pal: Nikotyna zmniejsza dopływ krwi do kości. Osłabia kręgosłup i dyski kręgowe, co powoduje większy nacisk na kręgosłup i dyski oraz powoduje problemy z plecami i kręgosłupem.
  3. Utrzymuj zdrową wagę: Nadwaga i zła dieta wiążą się ze stanem zapalnym i bólem w całym ciele. Aby schudnąć lub nauczyć się zdrowszych nawyków żywieniowych, zapoznaj się z dietą śródziemnomorską . Im bliżej jesteś idealnej masy ciała, tym mniej obciążasz kręgosłup.
  4. Ćwicz regularnie: Ćwiczenia na rwę kulszową obejmują rozciąganie, aby utrzymać elastyczność stawów i ćwiczenia wzmacniające „rdzeń” – mięśnie dolnej części pleców i brzucha. Te mięśnie wspierają kręgosłup. Nie siedź też przez długi czas.
  5. Wybierz aktywność fizyczną, która ma jak najmniejsze prawdopodobieństwo urazów w obrębie pleców: Rozważ aktywności takie jak pływanie, spacery, joga lub nordic walking.
  6. Chroń się przed upadkami: noś buty, które są dopasowane i utrzymuj schody i chodniki wolne od bałaganu, aby zmniejszyć ryzyko upadku. Upewnij się, że pokoje są dobrze oświetlone, w łazienkach znajdują się uchwyty, a na schodach znajdują się poręcze.

 

 

 

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

Umów się on-line na fizjoterapię ortopedyczną

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Bibliografia

  1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
  2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
  3. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

Data ostatniej aktualizacji: 01.10.2023