Ostroga piętowa, jeśli występuje, nie zawsze jest źródłem bólu, pierwszym krokiem w łagodzeniu bólu pięty jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu. Często będzie to powięź podeszwowa, ścięgno Achillesa lub inna struktura wokół pięty, taka jak poduszka tłuszczowa.

Zawsze należy przeprowadzić leczenie specyficzne dla diagnozy. W większości przypadków występują podstawowe problemy ze stopą i chodem, które wymagają leczenia, takie jak nadmierna pronacja (stopy toczą się) lub supinacja (stopy toczą się).

Leczenie uszkodzonych struktur często usuwa cały ból i objawy. Jeśli tak się nie stanie, może być wskazana operacja usunięcia ostrogi piętowej, ale jest to ostateczność.

Najlepszym sposobem leczenia jest zawsze profilaktyka i leczenie zachowawcze.

 

ostroga piętowa leczenie

 

W Centrum KORE w Swarzędzu (15 min. jazdy od Centrum Poznania) posiadamy duże doświadczenie w leczeniu ostrogi piętowej.

 

 

Umów się na leczenie ostrogi piętowej:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

                              Pomogliśmy już PONAD 600 Pacjentom cierpiącym na ostrogę piętową!

 

Leczenie ostrogi piętowej – metody

Leczenie ostrogi piętowej przebiega od mechanicznego do chirurgicznego. Na szczęście 90% osób cierpiących na ostrogę piętową wraca do zdrowia bez operacji.

Oto typowe, niechirurgiczne metody leczenia ostrogi piętowej:

  • Okłady z lodu po spacerze i ćwiczeniach
  • Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy
  • Zastrzyki z leków przeciwzapalnych, takich jak kortyzon
  • Ćwiczenia rozciągające, zwłaszcza przed snem
  • Fizykoterapia: fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, elektroliza przezskórna – Duża skuteczność!
  • Odpoczynek dla stóp
  • Wkładki ortopedyczne do butów, które zapewniają wsparcie łuku stopy

 

Ostroga piętowa leczenie, czyli jak leczyć ostrogi na stopach?

Musimy tu zaznaczyć, że złogi tworzące charakterystyczny obraz ostrogi na zdjęciu RTG nie są przyczyną wystąpienia choroby, a jedynie skutkiem jej rozwinięcia. Dlatego techniki leczenia skupiają się głównie na poprawie struktury powięzi i stanu jej naciągnięcia.

Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rekonwalescencja jest długotrwała, a różne formy leczenia ostrogi piętowej nie przynoszą jednakowych efektów u wszystkich pacjentów.

 

Fala uderzeniowa na ostrogi piętowe – ostrogi piętowe, rozbijanie

Jednym z najbardziej skutecznych i nowoczesnych zabiegów w leczeniu ostrogi piętowej jest fala uderzeniowa (z angielskiego ESWT, czyli Extracorporeal Shock Wave Therapy).

Na czym polega?

Metoda wykorzystuje impuls ciśnieniowy, który poprzez specjalny aplikator przyłożony do tkanek trafia do źródła zapalenia. Tkanki poddane są działaniu najpierw wysokiego ciśnienia (przy gwałtownym wzroście), a następnie jego stopniowemu spadkowi wraz z opóźnioną falą ujemnego ciśnienia.

Zabiegi są krótkie (trwają kilka minut). Należy je wykonywać mniej więcej co 5-7 dni. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po trzecim zabiegu w postaci zmniejszającego się bólu.

 

Fala uderzeniowa – skuteczna terapia w leczeniu ostrogi piętowej

Efekty leczenia są szybkie i zauważalne. Fala uderzeniowa sprawia, że nagromadzone zwapnienia ulegają rozpuszczeniu, zostaje stymulowana angiogeneza (rozrost i tworzenie się naczyń krwionośnych), polepszony metabolizm tkanek i pobudzenie regeneracji struktury rozcięgna, które ulega miejscowej przebudowie zyskując większą odporność na rozciąganie i obciążenia.

Skuteczność metody to aż 80%!

Leczenie falami uderzeniowymi  w leczeniu ostrogi piętowej  jest rekomendowaną formą leczenia.

 

 

ostroga piętowa fala uderzeniowa opinie

 

 

Ostrzykiwanie ostrogi piętowej – blokada na ostrogę piętową

Jeśli podstawowe leczenie zachowawcze (czyli odpoczynek, stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych czy noszenie specjalnych wkładek do butów) nie przynosi efektów, lekarz może zlecić podanie blokady sterydowej (rzadko!).

Leczenie to polega na ostrzykiwaniu powięzi odpowiednim lekiem o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jednakże badania naukowe nie są zbyt przychylne do tej metody ze względu na jej krótkotrwałość i możliwość powikłań. Może bowiem dojść do miejscowej martwicy tkanek, a nawet całkowitego zerwania włóknistej struktury rozcięgna.

Należy pamiętać, że zastrzyki sterydów (zastrzyki z kortyzonu) mają na celu złagodzenie bólu, a nie wyleczenie ostrogi piętowej. W rzeczywistości te zastrzyki zmniejszają ból i obrzęk w dotkniętych obszarach. Są przepisywane tylko w bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy leki przeciwzapalne OTC nie są skuteczne.

 

Ostrzykiwanie ostrogi piętowej
Ostrzykiwanie ostrogi piętowej

 

Chirurgiczne usunięcie ostrogi piętowej – jak pozbyć się ostrogi piętowej?

Obecnie mało praktykowana metoda, jednak wciąż możliwa. Polega na chirurgicznym pozbyciu się narastających złogów na kości piętowej i zszyciu przyczepu powięzi. Operację przeprowadza się tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ nie daje idealnych wyników i może powodować nawracanie objawów lub wywołać inne dolegliwości.

Operacja ostrogi piętowej jest uważana za metodę przestarzałą. Dawniej uważano, że ostroga piętowa powoduje ból pięty i dlatego należy ją usunąć. Ale lekarze wiedzą już, że ból jest spowodowany stanem zapalnym ścięgna.

Operacja jest rzadko wskazana i nie daje też żadnej gwarancji całkowitej wolności od bólu.

Laserowe usuwanie ostrogi piętowej

Metoda podobna do chirurgicznej, jednak wykorzystuje wiązkę światła laserowego w celu rozbicia ostrogi. Niejednokrotnie trzeba wykonać kilkanaście sesji, by skutecznie pozbyć się odkładających się złogów. Laseroterapia wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i regeneracyjne.

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym w leczeniu ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej zwykle rozpoczyna się od doustnych leków przeciwzapalnych. Terapia jest długotrwała – trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy i eliminuje jedynie stan zapalny, a nie narośl.

Leczenie farmakologiczne niestety często nie przynosi wymiernych efektów – pomimo długotrwałego przyjmowania środków przeciwzapalnych ból nie ustępuje.

W przypadku, gdy standardowe leczenie nie przynosi rezultatów zarówno w przypadku ostrogi piętowej górnej i dolnej, jak i pięty Haglunda, niektórzy lekarze stosują terapię osoczem bogatopłytkowym.

  • Terapia osoczem bogatopłytkowym to sprawdzona i poparta badaniami, bezpieczna metoda leczenia. W metodzie tej substancje hamujące stany zapalne pozyskiwane są bezpośrednio z krwi pacjenta za pomocą specjalnych technik. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio u źródła stanu zapalnego.
  • Terapię osoczem bogatopłytkowym stosuje się w miejscu dotkniętym stanem zapalnym, najczęściej spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Mieszanka autologicznych białek surowicy podana do organizmu nie zawiera żadnych obcych substancji. Podczas terapii pacjent otrzymuje mieszankę białek sporządzoną z jego własnej krwi.

Pozwala to pacjentowi na przywrócenie równowagi w miejscu, w którym wystąpiły zmiany zapalne. Sam proces i postępujące wcześniej niszczenie tkanek zostaje zahamowane lub wręcz zatrzymane.

W wyniku leczenia ból wywołany stanem zapalnym zostaje w znacznym stopniu złagodzony, a w wielu przypadkach całkowicie wyeliminowany.

 

Ostroga piętowa – rehabilitacja w leczeniu ostróg piętowych

Fizjoterapia przewiduje wiele metod, które przynoszą pozytywne skutki w leczeniu zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego (leczeniu ostrogi piętowej).

  • Fizykoterapia – obejmują takie sposoby jak: masaż lodem, falę uderzeniową skoncentrowaną oraz radialną, ultradźwięki, fonoforezę, zabiegi wodolecznicze albo laser biostymulacyjny. Wszystkie te zabiegi powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych i szybsze gojenie się stanu zapalnego.
  • Zmniejszanie napięcia rozcięgna podeszwowego – w tym przypadku polega to głównie na masażu głębokim stopy oraz terapii punktów spustowych bólu.
  • Zmniejszenie napięcia mięśni łydki – również poprzez masaż lub stosując techniki powięziowe.

 

Metoda EPTE (Elektroliza przezskórna) w leczeniu ostróg piętowych

To nowoczesna technika leczenia ostrogi piętowej, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów cierpiących na tę bolesną dolegliwość, u których inne metody okazały się mało skuteczne.

Metoda EPTE opiera się na zastosowaniu elektrolizy w celu stymulowania procesu regeneracji tkanek ścięgien i mięśni w obszarze uszkodzenia. Oto główne założenia i kroki związane z tą terapią:

1. Diagnoza i ocena: Przed przystąpieniem do leczenia metodą EPTE, pacjent jest dokładnie oceniany przez lekarza lub specjalistę fizjoterapii. Dokonywana jest ocena stanu ostrogi piętowej, jej nasilenia oraz ogólnego zdrowia pacjenta.

2. Przygotowanie i lokalizacja obszaru leczenia: Obszar leczenia jest zlokalizowany za pomocą USG, co pozwala na precyzyjne umieszczenie igły w obszarze uszkodzenia tkanki.

3. Elektroliza: Podczas procedury, cienka igła wprowadzana jest w obszar uszkodzenia tkanek, a następnie kontrolowany prąd galwaniczny jest aplikowany za pomocą urządzenia do elektrolizy. Ten prąd stymuluje proces elektrolizy, który działa na poziomie komórkowym i stymuluje regenerację tkanek.

4. Regeneracja tkanek: Działanie elektrolizy sprzyja mikrokolagenizacji, czyli tworzeniu się nowych włókien kolagenowych, co pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek. Proces ten zmniejsza stan zapalny i sprzyja gojeniu się tkanek ścięgien oraz mięśni.

5. Sesje terapeutyczne: Typowy plan terapeutyczny obejmuje serię sesji, zwykle w odstępach tygodniowych. Ilość sesji może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i nasilenia dolegliwości.

6. Po sesji: Po zakończeniu sesji pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, zaczerwienienie czy obrzęk w miejscu zabiegu, co jest normalną reakcją organizmu na stymulację tkanek. Zazwyczaj jednak te objawy ustępują w krótkim czasie.

7. Skuteczność i uwagi: Metoda EPTE okazuje się skuteczna u wielu pacjentów, przynosząc ulgę w bólu i poprawiając jakość życia. Jednak nie jest to jedyna opcja terapeutyczna i nie zawsze może być odpowiednia dla każdego pacjenta. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tej terapii.

 

 

 

Umów się na leczenie ostrogi piętowej:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

mgr Krzysztof Rujna

.fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

mgr Katarzyna Grabowska

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wicseralny

 

Bibliografia:

  1. Karolina Stępień, “Ostroga piętowa” https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa
  2. Julia Wolin, Ostroga piętowa – objawy, diagnostyka, leczenie https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ostroga-pietowa—leczenie-i-objawy-ostrogi-pietowej,artykul,1639803.html
  3. Jan Paradowski, “Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie” https://www.sport-med.pl/leczenie/ostrogi-pietowe
  4. Boerner E., Porównanie skuteczności działania ultradźwięków w zależności od dawki w leczeniu ostrogi kości piętowej. Acta Bio-Optica et Informatica Medica 3/2009, vol. 15.
  5. Koch M. i wsp., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej. Hygeia Public Health 2014, 49(4): 838-844.
  6. Straburzyńska-łupa A. i wsp., Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu tzw. „ostrogi piętowej” w świetle badań własnych. Ortophedia Traumatologia Rehabilitacja 7, Nr 1, 2005, 79-86.
  7. Thomas JL., Christensen JC., Liaison B. i in.: “The Diagnosis and Treatment of Heel Pain” J. Foot Ankle Surg. 2001, 40,5:329-340.
  8. Rompe JD., Kullmer K., Riehle HM. i in.: “Effectiveness of low-energy extracorporeal shock waves for chronic plantar fasciitis”, J. Foot Ankle Surg. 1996, 2: 215-221.

Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023

Dagmara_Porada

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.