Przybliżony czas czytania: 3 min.

Dokładny mechanizm powstawania Zespołu Jelita Drażliwego nie jest dobrze znany, a wymienione wcześniej czynniki ryzyka są trudne lub niemożliwe do wyeliminowania. Leczenie IBS jest więc nakierowane na redukcję objawów choroby. 

W przypadku biegunek stosuje się leki takie jak loperamid (popularny stoperan), które mają zmniejszyć częstotliwość oddawanych stolców. Z bólami brzucha pacjenci radzą sobie za pomocą leków rozkurczowych, natomiast w przypadku występowania zaparć stosuje się preparaty błonnika rozpuszczalnego. Dostępna farmakoterapia nie powoduje wyleczenia choroby, dlatego niezwykłe istotna jest modyfikacja stylu życia, która wpłynie na zmniejszenie częstości i intensywności objawów. 

Zespół jelita drażliwego dieta lowFODMAPDieta lowFODMAP

Jedną z najskuteczniejszych interwencji jakie można zalecić w Zespole Jelita Drażliwego jest dieta lowFODMAP. Opiera się ona na założeniu, że niektóre składniki obecne w pożywieniu są szybko fermentowane przez bakterie jelitowe, co prowadzi do powstawania dużej ilości gazów, które powodują dolegliwości bólowe. Wykluczenie z diety tych substancji powoduje zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów. 

Niestety jest to interwencja wymagająca dużych restrykcji, co sprawia, że niewłaściwie stosowana niesie za sobą ryzyko niedoborów pokarmowych. Jej utrzymanie może okazać się dużym wyzwaniem dla pacjentów, ponieważ wiele produktów uznawanych jako „podstawowe” musi być wykluczonych z codziennego jadłospisu.

Dietę lowFODMAP przeprowadzą się w trzech etapach. Etap pierwszy zakłada wykluczenie z jadłospisu produktów, które zawierają duże ilości szybko fermentujących węglowodanów oraz polioli. Do substancji tych zaliczać będziemy fruktozę, laktozę, fruktooligosacharydy (FOS), galaktooligosacharydy (GOS) oraz alkohole wielowodorotlenowe, takie jak sorbitol czy mannitol. Są one powszechnie obecne w żywności, a ich źródła pokarmowe przedstawia poniższa tabelka. 4

Produkty o wysokiej zawartości FODMAPs

Laktoza

Fruktoza

Fruktooligosacharydy/
Galaktooligosacharydy

Poliole

§  Mleko

§  Ser twarogowy

§  Serki kanapkowe

§  Jogurty

§  Lody

§  Śmietana

 

§  Arbuz

§  Wiśnia

§  Mango

§  Jabłko

§  Gruszki

§  Karczochy

§  Szparagi

§  Groszek

§  Soki owocowe

§  Puszkowane owoce

§  Miód

§  Produkty słodzone syropem glukozowo-fruktozowym

§  Cebula

§  Czosnek

§  Produkty zbożowe np.makaron, kasza, chleb (pszenny i żytni)

§  Nasiona roślin strączkowych

§  Brzoskwinie

§  Arbuzy

 

§  Grzyby

§  Nektarynki

§  Porzeczki

§  Guszki

§  Morele

§  Śliwki

§  Arbuz

§  Kalafior

§  Słodziki takie jak ksylitol, mannitol

 

LowFODMAP – faza restrykcji

  Lista produktów, które należy wykluczyć z diety jest bardzo długa, a ograniczenia trudne do realizacji. Ta faza diety jest jednak przejściowa i służy wyciszeniu objawów choroby. Należy utrzymywać ją przez około 4-6 tygodni, do momentu, kiedy osiągnięta zostanie zauważalna poprawa.

W tym okresie jadłospis oparty jest na produktach o niskiej zawartości FODMAPs. Należą do nich nabiał bezlaktozowy, twarde sery, ryż, makaron ryżowy, mąka kukurydziana (i wszystkie wyroby z niej sporządzone), quinoa, mięso, jajka, warzywa takie jak pomidor, dynia, a także cytrusy, kiwi i banany.

LowFODMAP – faza testowania tolerancji

  Jeśli faza restrykcji przyniosła zamierzony efekt, można przejść do kolejnego etapu polegającego na powolnym wprowadzaniu wykluczanych wcześniej produktów i obserwowaniu ich tolerancji. Szybko fermentujące węglowodany wprowadza się do jadłospisu pojedynczo, w kilkutygodniowych odstępach.

  Obserwacja objawów pozwala stwierdzić, które z FODMAPs są nietolerowane przez pacjenta i czy istnieje ilość, która nie wywoła objawów. Ostatni etap tego postępowania dietetycznego opiera się właśnie na personalizacji diety. Produkty, które nie zwiększają dyskomfortu mogą zostać wprowadzone do diety na stałe, a te, które wywołują objawy, są z niej permanentnie wykluczane. Stworzone na tym etapie personalne zalecenia są już zdecydowanie łagodniejsze i mają umożliwić skomponowanie urozmaiconego, pełnowartościowego jadłospisu.

 

Najczęściej popełniane błędy w stosowaniu diety lowFODMAP

 

  Częstym błędem pacjentów stosujących dietę lowFODMAP jest niewychodzenie z fazy restrykcji pokarmowych. Pierwszy etap pozwala skutecznie zredukować objawy, co zachęca do jego dalszego stosowania. Nie jest to jednak korzystne dla zdrowia. Etap testowania tolerancji jest niezwykle istotny i pozwala stwierdzić, które restrykcje są niepotrzebne.

  Nie ma jednego schematu, którym należy się kierować. Niektórzy po fazie restrykcji będą w stanie włączyć ponownie do jadłospisu większość produktów i nie spowoduje to nasilenia dolegliwości. Inni będą odczuwać dolegliwości już po spożyciu niewielkich ilości FODMAPs. Kluczem jest personalizacja diety i stworzenie jak najbardziej urozmaiconego jadłospisu, który będzie możliwy do przestrzegania.

dieta lowfodmap

Fizjoterapia wisceralna w leczeniu zespołu jelita drażliwego

 

  Fizjoterapia manualna to alternatywna forma terapii, która może przynieść pewną ulgę w objawach pacjentów z Zespołem Jelita Drażliwego. Poprzez różnego rodzaju techniki manualne można oddziaływać na poszczególne grupy mięśniowe, układ oddechowy, układ nerwowy oraz układ krążenia, co wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w tym jelit.

Dokładny mechanizm stojący za skutecznością tego typu interwencji nie został jeszcze poznany. Z badań wynika jednak, że zastosowanie terapii wisceralnej redukuje ból brzucha, biegunki, zaparcia i przyczynia się do poprawy jakości życia chorych. Plusem jest również fakt, że ten rodzaj interwencji nie niesie za sobą żadnych poważnych skutków ubocznych.5,6

 

Umów się na diagnostykę i leczenie zespołu jelita drażliwego:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Źródła:

  1. Szczeklik, A. Choroby wewnętrzne. (Medycyna Praktyczna, 2005).

  2. Adrych, K. Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych. Forum Med. Rodz. 12, 224–233 (2018).

  3. Nehring, P., Mrozikiewicz-Rakowska, B., Krasnodȩbski, P. & Karnafel, W. Zespół jelita drażliwego – Nowe spojrzenie na etiopatogenezȩ. Prz. Gastroenterol. 6, 17–22 (2011).

  1. Jarocka-Cyrta, E. & Przybyłowicz, K. E. Rola FODMAP w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego Część 2 . Dieta z ograniczeniem FODMAP . następstwa. Stand. Med. 12, 89–94 (2015).

  2. Müller, A., Franke, H., Resch, K. L. & Fryer, G. Effectiveness of osteopathic manipulative therapy for managing symptoms of irritable bowel syndrome: A systematic review. J. Am. Osteopath. Assoc. 114, 470–479 (2014).

  1. Andrijuk, U., Fizjoterapeuta, L. & Batkiewicz, A. W. Manualna terapia wisceralna. Rehabil. Prakt. 1, 43–47 (2016).

 

Patrycja Kantor Dietetyk

Patrycja Kantor – redaktor medyczny

 Zainteresowana szczególnie chorobami gastroenterologicznymi. Miłośniczka zdrowego stylu życia i psychologii. Obecnie studiuje Dietetykję na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Data ostatniej aktualizacji: 03.12.2022