Przybliżony czas czytania: 2 min.

Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, które wpływa na układ pokarmowy , który jest odpowiedzialny za rozkładanie i wchłanianie pokarmu. Chociaż najczęstszymi objawami są bóle brzucha, skurcze, wzdęcia, zaparcia i biegunka , niektóre osoby z zespołem jelita drażliwego zgłaszają również ból pleców .

Specjaliści uważają, że może to być spowodowane dyskomfortem jelitowym lub tak zwanym „bólem rzutowanym”, w którym mózg przypadkowo sygnalizuje odczuwanie bólu w innym obszarze ciała. Na szczęście jest możliwe leczenie tych objawów zespołu jelita drażliwego.

W Centrum KORE w Swarzędzu skutecznie zajmujemy się pacjentami cierpiącymi na bóle pleców i cierpiących na zespół jelita drażliwego.

 
 
jelito drażliwe objawy ból pleców
 

Czy jelito drażliwe może powodować ból pleców?

 

Oprócz wzdęć i gazów u osób z IBS często pojawiają się objawy pozajelitowe lub objawy obejmujące części ciała poza jelitami. Mogą to być problemy ze snem, bóle głowy, problemy z oddawaniem moczu, zmęczenie, ból mięśni, ból miednicy, ból szczęki oraz ból pleców.

 

Dlaczego IBS powoduje ból pleców?

 

Ból pleców jest powszechny wśród pacjentów z jelitem drażliwym, chociaż dokładna częstość występowania nie jest znana. Badania szacują, że dotyka od 28 do 81 procent osób z tym zaburzeniem. Niektórzy eksperci uważają, że może to być ból przeniesiony lub ból, który pochodzi z innej części ciała i jest odczuwany w plecach.

W badaniach objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy i wzdęcia, zostały powiązane z bólem pleców.

Inna możliwość: osoby z zespołem jelita drażliwego często cierpią jednocześnie na inne schorzenia, którym  towarzyszą bóle pleców.

Należą do nich:

  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza – przewlekła choroba, która powoduje ucisk i ból pęcherza 

  • fibromialgia.

Badania wykazały, że około 3 na 10 osób, u których zdiagnozowano IBS, również spełnia kryteria fibromialgii.

Ponadto IBS może być związany z innymi stanami zapalnymi, w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów, które mogą prowadzić do bólu pleców. Objawy IBS z bólem pleców powinny skłonić cię do udania się do specjalisty, abyś mógł mieć pewność, że twoje objawy nie są spowodowane żadnymi innymi schorzeniami.

 
 
 
 

 

Umów się na leczenie w Swarzędzu:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

Związek między objawami jelita drażliwego a bólem pleców – podsumowanie

Oprócz objawów związanych z brzuchem, badania pokazują, że osoby z IBS mogą odczuwać ból w innych częściach ciała.  Nawet 81% osób z IBS może również odczuwać ból pleców. 

 

Chociaż podstawowa przyczyna tego bólu pleców różni się w zależności od osoby, specjaliści uważają, że może być powiązana z IBS w następujący sposób:

 
  • Czynniki fizyczne : Odczucia w jelitach, takie jak ciśnienie gazu, skurcze okrężnicy lub obrzęk jelit, mogą prowadzić do bólu brzucha i dolnej części pleców.

  • Ból rzutowany : W wielu stanach chorobowych ból pochodzący z jednej części ciała (w tym przypadku z jelit) może być odczuwany w innej części ciała (w tym przypadku z pleców).

  • Inne choroby współwystępujące : Osoby z zespołem jelita drażliwego często doświadczają jednocześnie innych stanów zapalnych, takich jak fibromialgia, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego lub reumatoidalne zapalenie stawów. Stany te mogą obejmować ból pleców jako główny objaw.

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 01.12.2022