Przybliżony czas czytania: 2 min.

Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, które wpływa na układ pokarmowy , który jest odpowiedzialny za rozkładanie i wchłanianie pokarmu. Chociaż najczęstszymi objawami są bóle brzucha, skurcze, wzdęcia, zaparcia i biegunka , niektóre osoby z zespołem jelita drażliwego zgłaszają również ból pleców .

Specjaliści uważają, że może to być spowodowane dyskomfortem jelitowym lub tak zwanym „bólem rzutowanym”, w którym mózg przypadkowo sygnalizuje odczuwanie bólu w innym obszarze ciała. Na szczęście jest możliwe leczenie tych objawów zespołu jelita drażliwego.

W Centrum KORE w Swarzędzu skutecznie zajmujemy się pacjentami cierpiącymi na bóle pleców i cierpiących na zespół jelita drażliwego.

 
 
jelito drażliwe objawy ból pleców
 

Czy jelito drażliwe może powodować ból pleców?

 

Oprócz wzdęć i gazów u osób z IBS często pojawiają się objawy pozajelitowe lub objawy obejmujące części ciała poza jelitami. Mogą to być problemy ze snem, bóle głowy, problemy z oddawaniem moczu, zmęczenie, ból mięśni, ból miednicy, ból szczęki oraz ból pleców.

 

Dlaczego IBS powoduje ból pleców?

 

Ból pleców jest powszechny wśród pacjentów z jelitem drażliwym, chociaż dokładna częstość występowania nie jest znana. Badania szacują, że dotyka od 28 do 81 procent osób z tym zaburzeniem. Niektórzy eksperci uważają, że może to być ból przeniesiony lub ból, który pochodzi z innej części ciała i jest odczuwany w plecach.

W badaniach objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy i wzdęcia, zostały powiązane z bólem pleców.

Inna możliwość: osoby z zespołem jelita drażliwego często cierpią jednocześnie na inne schorzenia, którym  towarzyszą bóle pleców.

Należą do nich:

  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza – przewlekła choroba, która powoduje ucisk i ból pęcherza 

  • fibromialgia.

Badania wykazały, że około 3 na 10 osób, u których zdiagnozowano IBS, również spełnia kryteria fibromialgii.

Ponadto IBS może być związany z innymi stanami zapalnymi, w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów, które mogą prowadzić do bólu pleców. Objawy IBS z bólem pleców powinny skłonić cię do udania się do specjalisty, abyś mógł mieć pewność, że twoje objawy nie są spowodowane żadnymi innymi schorzeniami.

 
 
 
 

 

Umów się na leczenie w Swarzędzu:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Związek między objawami jelita drażliwego a bólem pleców – podsumowanie

Oprócz objawów związanych z brzuchem, badania pokazują, że osoby z IBS mogą odczuwać ból w innych częściach ciała.  Nawet 81% osób z IBS może również odczuwać ból pleców. 

 

Chociaż podstawowa przyczyna tego bólu pleców różni się w zależności od osoby, specjaliści uważają, że może być powiązana z IBS w następujący sposób:

 
  • Czynniki fizyczne : Odczucia w jelitach, takie jak ciśnienie gazu, skurcze okrężnicy lub obrzęk jelit, mogą prowadzić do bólu brzucha i dolnej części pleców.

  • Ból rzutowany : W wielu stanach chorobowych ból pochodzący z jednej części ciała (w tym przypadku z jelit) może być odczuwany w innej części ciała (w tym przypadku z pleców).

  • Inne choroby współwystępujące : Osoby z zespołem jelita drażliwego często doświadczają jednocześnie innych stanów zapalnych, takich jak fibromialgia, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego lub reumatoidalne zapalenie stawów. Stany te mogą obejmować ból pleców jako główny objaw.

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 01.12.2022