W ostatnim czasie na rynku możemy spotkać się z dość nowym produktem nazywanym olejkiem intymnym lub olejkiem do miejsc intymnych. Używanie olejów do pielęgnacji ciała i twarzy, jest od dawna znaną metodą. Stosuje się je już nawet od pierwszych dni życia dziecka. Co każe nam przypuszczać, że jest to bezpieczna metoda dbania o skórę.
Nasze delikatne okolice intymne są wyjątkowo delikatne, podatne na podrażnienia i otarcia. Dodatkowo depilacja, noszenie ciasnej bielizny i zbyt małe nawilżenie w tych okolicach powoduje często zaczerwienienia, swędzenie czy szorstkość.
Czym jednak różnią się olejki intymne od znanych nam wszystkich oliwek?
Do czego możemy ich używać i jakie będziemy mieli z tego korzyści?
Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.
Oleje w pielęgnacji ciała
Zanim przeanalizujemy skład i działanie olejków do miejsc intymnych, poznajmy działania olejów na naszą skórę. Na początku musimy dowiedzieć się jak działa nasza skóra. Jest ona pierwszą barierą, odgradzającą nasz organizm od czynników zewnętrznych. Jej najbardziej powierzchowna część to warstwa naskórka, a dokładnie warstwa rogowa naskórka.
To ona zatrzymuje w sobie wodę i tworzy hydrolipidowy płaszcz nad kolejnymi bardziej wewnętrznymi warstwami skóry. W niej w skomplikowany sposób ułożone są korneocyty, naturalne czynniki nawilżające (NMF) oraz odpowiedni poziom i skład lipidów. Wszystko to przypomina coś co możemy porównać do ułożonych cegieł i zaprawy murarskiej.
Tworzy to szczelne zabezpieczenie przed zewnętrznym środowiskiem, i tym co naszą skórę może podrażnić albo wysuszyć. Jednak jej działanie jest najbardziej prawidłowe, gdy ma ona wszystkie składniki, aby być odpowiednio szczelnie budowana.
Gdy nasza skóra traci lipidy, nawilżenie ten naturalny mur traci swoją zwartość. A przez konstrukcję, która jest nieuporządkowana i pozbawiona ważnych składników budulcowych, łatwiej przedostać się czynnikom drażniącym i alergenom.
Taka skóra jest bardziej podatna na działanie zewnętrznych czynników drażniących.
Rozerwanie warstwy rogowej naskórka prowadzi do szybszej utraty wody, mniejszego nawodnienia i większego pH. Ponadto tak uszkodzona bariera może prowadzić do powstawania chorób skóry np. atopowego zapalenia skóry i kontaktowego zapalenia skóry. Taka skóra też staje się sucha i szorstka. Jest pozbawiona blasku i staje się szara.
I tutaj na ratunek mogą przyjść m.in. oleje. Uzupełnią one poziom wewnątrzkomórkowych lipidów, stworzą swego rodzaju uszczelnienie na skórze, co prowadzi do poprawy nawilżenia warstwy rogowej naskórka, zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji niepożądanych drobnoustrojów oraz alergenów wnikających do organizmu.
Oczywiście ważne, są też inne składniki nawilżające i zapobiegające utracie wody z naskórka np. aminokwasy, mocznik i kwas mlekowy.
Oleje, które najczęściej wykorzystujemy do pielęgnacji skóry ciała i twarzy:
- Olej kokosowy
- Olej z nasion krokosza barwierskiego
- Oliwa z oliwek
- Olej jojoba
- Olej z pestek winogron
- Olej słonecznikowy
- Olej arganowy
- Olej owsiany
- Olej ze słodkich migdałów
To tylko niektóre z pośród wszystkich dostępnych na rynku. Jest ich całe mnóstwo i choć ogólną zasadę działania mają taką samą, to poszczególne oleje różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Co jest ważne, gdy chcemy dobrać olej do naszego typu skóry. Zupełnie inny olej dobierzemy do skóry tłustej, skłonnej do trądziku, a inny do skóry suchej.
Mimo, że oleje mają swoje wskazania do stosowania to musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny i nawet jeśli kupujemy olej dedykowany do naszego typu skóry nie musi się on sprawdzić. Może być dla nas np. zbyt bogaty i ciężki co prowadzi do zapchania skóry, czyli pojawienia się małych czarnych kropek – zapchanych porów albo małych wyprysków. To znak, że olej należy zmienić.
Jak każda rzecz nawet pochodzenia naturalnego, tak oleje również mogą wywołać u nas reakcje alergiczną. Dlatego, warto najpierw przetestować wybrany kosmetyk na małym fragmencie skóry.
Właściwości wybranych olejów
Oliwa z oliwek – chyba najpopularniejszy olej na całym świecie. Wykorzystywany z powodzeniem zarówno w kuchni, jak i w rytuałach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim ma działanie natłuszczające, zmiękczające i antyoksydacyjne. Sprawdzi się więc do skór suchych, szorstkich i posiadających zmarszczki. Opóźnia też starzenie się. Jej dobroczynne właściwości znane są już od czasów Starożytnego Egiptu.
Olej kokosowy – jakiś czas temu świat podbiła moda na tej olej zarówno w kuchni jak i w pielęgnacji. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i naprawcze. Świetnie sprawdzi się dla skór bardzo suchych, a także u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Jego działanie przeciwbakteryjne, przez zawartość monolauryny można też z powodzeniem wykorzystać dla cer trądzikowych.
Olej z krokosza barwierskiego – również jest olejem jadalnym. Świetnie zmiękcza i regeneruję skórę. Ma właściwości antyoksydacyjne. Ponadto zastosowany po depilacji zapobiegnie tworzeniu się tzw. truskawkowej skóry, czyli czerwonych kropeczek oraz podrażnień. Dodatkowo zmiękcza włoski i zwalnia tempo ich odrastania. Dobrze sprawdzi się u skór mieszanych, tłustych i trądzikowych.
Olej jojoba – tradycyjnie używany przez rdzennych Amerykanów do pielęgnacji włosów i ciała. Ma unikalny skład lipidów, co czyni go bardzo podobnym do naszego naturalnego sebum. Sprawdzi się dobrze, gdy mamy zaburzoną barierę ochronną skóry lub gdy nasza skóra wytwarza mało łoju.
Z powodzeniem możemy go stosować w atopowym zapaleniu skóry, trądziku różowatym, łuszczycy, łojotokowym zapaleniu skóry.
Olej słonecznikowy – jeden z najbardziej popularnych olejów. Używany często zarówno w kuchni, jak i do produkcji kosmetyków. Ma działanie regenerujące, zmiękczające, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i pomaga odbudować naturalną barierę skóry. Przez swoje wszechstronne właściwości dobrze sprawdza się już u noworodków, ale też może pomóc cerom trądzikowym i starzejącym się.
Olej arganowy – nazywany złotem Maroka, bo to stamtąd pochodzi ten cudowny specyfik. Stosowany w pielęgnacji skóry i włosów. Zmniejsza suchość skóry, działa przeciwantyoksydacyjnie, przeciwzmarszczkowo i reguluje produkcję sebum. Dodatkowo odżywia łamliwe paznokcie i dodaje połysku włosom. Tradycyjnie był stosowany w leczeniu trądziku, i jest to jak najbardziej aktualne zastosowanie, ze względu na zmniejszenie ilości wydzielanego serum. Sprawdzi się od skór suchych po tłuste.
Olej z pestek winogron – również jego obecność możemy odnotować w kuchni i w kosmetykach. Ma działanie ochronne na skórę, zapobiega jej podrażnieniu. Stosowany też do masażu. Działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Sprawdzi się przy każdym typie skóry.
Olej ze słodkich migdałów – stosowany przede wszystkim do masażu. Często możemy znaleźć go na sklepowych półkach z podpisem, że jest to olej dla kobiet ciężarnych do masażu krocza, co ma przygotować je do porodu. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji niemowląt już od pierwszych dni życia. Opóźnia starzenie się skóry, regeneruje ją, odbudowuje barierę ochronną. Poprawia ogólny wygląd cery. Sprawdzi się do skór suchych, potrzebujących regeneracji.
Jak widzimy właściwości poszczególnych olejów mogą różnić się między sobą. Każdy z wymienionych wyżej może być składnikiem olejków intymnych. Wiedząc jakie działanie posiadają konkretne z nich, łatwiej będzie nam znaleźć produkt dostosowany do naszych potrzeb.
Czym jest olejek intymny?
Olejek intymny to nic innego jak olej bądź częściej mieszanka kilku olejów, które dobrane są tak aby pielęgnować nasze wrażliwe okolice intymne. Są one bowiem narażone cały czas na tarcie od bielizny i ubrań, dodatkowo depilacja prowadzi do podrażnień i naruszenia naszej naturalnej bariery ochronnej.
Przez skóra w okolicach intymnych może być sucha, szorstka, podrażniona. Dodatkowo możemy przez to odczuwać pieczenie i swędzenie tych okolic. Może też pojawić się zaczerwienienie skóry.
Tutaj z pomocą przychodzi nam olejek do miejsc intymnych. Specjalnie dobrane oleje i inne składnik takie jak np. aloes, gliceryna czy panthenol mają za zadanie zadbać o naszą skórę. Tak, aby była ona nawilżona, mniej podatna na podrażnienia, zregenerowana.
Olejek intymny po goleniu
Pierwszym przychodzącym nam do głowy zastosowaniem olejku do okolic intymnych, jest użycie go po goleniu. Nie ważne czy niechcianego owłosienia pozbywamy się woskiem, pastą cukrową, depilatorem czy maszynką do golenia wspólne będzie podrażnienia, czasami czerwone krostki, a nawet wrastające włoski.
Aplikacja olejku intymnego po goleniu zapewni nam ukojenie skóry, jej regenerację. Zapewnimy jej dodatkową ochronę przez czynnikami zewnętrznymi, i przyśpieszymy proces odbudowy warstwy ochronnej. Unikniemy w ten sposób czerwonych kropeczek. A włoski będą odrastać bardziej miękkie, przez to mniej kłujące i drażniące naszą skórę.
Chodź olejek intymny nasuwa nam, że powinniśmy go stosować po depilacji okolic bikini to również świetnie się sprawdzi w innych miejscach na ciele. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy użyli go po goleniu równie wrażliwych okolic pach czy ud. A także w celu uniknięcia tzw. truskawkowych nóg, szczególnie w okolicy łydek.
Olejek intymny na podrażnienia
Podrażnienia głównie kojarzą nam się, z tymi po goleniu. Jednak mogą one powstać również podczas intensywnych ćwiczeń, uprawiania sportów np., od siodełka rowerowego, czy podczas stosunku seksualnego.
Niezależnie od przyczyny i miejsca ich powstania tutaj również bardzo dobrze sprawdzi się olejek do miejsc intymnych. Załagodzi stan zapalny, otuli skórę ochronnym płaszczem i ułatwi jej regenerację.
Podrażnienia też mogą powstać od ocierania się naszej skóry ud wzajemnie. Szczególnie możemy zaobserwować to w lecie. Jeśli mamy taką budowę sylwetki, która predysponuje nas do takich otarć bez wahania możemy sięgnąć po olejek intymny.
Jego właściwości pomogą nam uporać się z problemem. Dodatkowo natłuszczenie tych okolic zmniejszy tarcie, co zapobiegnie tworzeniu się kolejnych podrażnień.
Olejek intymny do masażu
Olejek intymny z powodzeniem możemy wykorzystać do masażu samodzielnego lub we dwójkę. Sprawdzi się do masażu zarówno miejsc intymnych jak i całego ciała. Zapewni nam to miękką, elastyczną i zadbaną skórę.
Regularny masaż dłonią lub przyrządami mu dedykowanymi pozwolą nam ujędrnić naszą skórę, zmniejszyć rozstępy czy cellulit. Szczególnie efekty będziemy mogli zauważyć na „świeżych” rozstępach czyli takich, które są jeszcze czerwone. To ich spłycenia i zmniejszenia możemy się spodziewać.
Masaż olejkiem intymnym jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Regularnie wykonywany masaż krocza pozwoli przygotować się lepiej do porodu, aby skóra tam była miękka i elastyczna. Co zapobiegnie pęknięciu lub nacięciu krocza podczas porodu.
Olejek najlepiej po ciepłej kąpieli zaaplikować na dłoń lub bezpośrednio na skórę i kolistymi ruchami wykonać masaż. Tu szczególnie ważna jest regularność. To ona zapewni nam najlepsze efekty. Skóra będzie nawilżona, miękka, elastyczna i jędrna.
Naturalny olejek intymny
Mimo, że każdy z olejów przytoczonych dzisiaj ma oczywiście naturalne pochodzenie to nie wszystkie składniki olejków nawilżających intymnych są tego samego pochodzenia. Warto zwrócić uwagę na skład olejku intymnego. Musimy pamiętać, że będzie on używany w bardzo wrażliwych strefach naszego ciała. Dodatkowo będziemy go stosować na podrażnioną, czasami piekącą i swędzącą skórę.
Aby zapobiec nieprzyjemnym incydentom podczas stosowania, najlepiej wybrać naturalny olejek intymny. To taki, który w składzie nie będzie miał sztucznych barwników i środków zapachowych. Ich dodatek może spotęgować pieczenie i swędzenie skóry, oraz jeszcze nasilić podrażnienie. Wybierajmy takie oleje, które wiemy że nas nie uczulają.
Dodatkowo stosowanie kompozycji zapachowych, mimo że uprzyjemnia aplikacje, może maskować objawy infekcji intymnych. Dlatego najbezpieczniejszym wyborem będzie olejek pozbawiony dodatku perfum.
Trzeba pamiętać, że mimo naturalnego składu olejku i często użycia olejów również spożywczych olejek nawilżający intymny jest do użycia tylko zewnętrznego.
Olejki intymne – przegląd oferty
Teraz przyjrzymy się paru olejkom intymnym, które bez problemu dostaniemy w drogeriach.
Olejek Intymny Your Kaya – w jego składzie znajdziemy olej z nasion konopi, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, ekstrakt z nagietka i aloes. Oleje regenerują skórę, wzmacniają jej barierę ochronną, odżywiają i sprawiają, że jest ona bardziej elastyczna. Dodatek nagietka i aloesu dodatkowo koi i łagodzi podrażnienia.
Olejek jest wielofunkcyjny, sprawdzi się zarówno po goleniu, jak i do masażu, ale też do pielęgnacji całego ciała i włosów. Jego dodatkową zaletą jest brak substancji zapachowych. A jego skład jest prawie całkowicie naturalny. Za buteleczkę z funkcjonalną pipetą, o pojemności 30ml zapłacimy około 50 złotych.
Intymny olejek do pielęgnacji Czuły dotyk Yope – jest pełny dobroczynnych olejów takich jak: olej marula, olej z ogórecznika lekarskiego, olej z cykorii, olej z pestek moreli, olej z soi, olejek z czarnej herbaty i olej z wiesiołka. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji skóry po goleniu, niezależnie od miejsca.
Złagodzi podrażnienia i dobrze sprawdzi się do masażu okolic krocza przed porodem. Skóra będzie zaopiekowana, a bariera hydrolipidowa wzmocniona. Olejek posiada zapach. I w 99% jest zrobiony ze składników pochodzenia naturalnego. Za buteleczkę zawierającą 50ml produktu, wyposażoną w pipetę zapłacimy około 28 złotych.
Naturalny olejek intymny Hagi – w jego składzie znajdziemy m.in.: olej z lnu, olej z bawełny, olej z pestek winogron, olej makadamia. Ma działanie kojące, łagodzące, regenerujące i ochronne. Sprawdzi się dobrze po goleniu, aby zapobiec powstaniu czerwonych kropek. Można go również stosować do masażu krocza. Jego zapach ma rozbudzać zmysły zarówno podczas codziennej pielęgnacji, jak i podczas masażu niekoniecznie w pojedynkę.
W 97% jego skład to produkty pochodzenia naturalnego. Jest to największy olejek w naszym zestawieniu, bo jego pojemność to aż 100ml, i wyróżnia go aplikator – jest to spryskiwacz. Jego cena to około 37 złotych.
Olejek Intymny – Soczysta Brzoskiwnia; Pielęgnacja & Przyjemność Auna – w jego składzie znajdziemy tytułowy olej brzoskwiniowy, a także olej nagietkowy, olej jojoba i bisabolol. Mają one za zadanie łagodzić podrażnienia i regenerować skórę. Produkt pielęgnuje i uelastycznia skórę.
Sprawdzi się stosowany po goleniu miejsc intymnych, pach czy nóg, a także do masażu we dwójkę. Zawiera w sobie roślinny silikon, aby dodatkowo umilić masaż. Olejek ma zapach soczystej brzoskwini i ma żółto-pomarańczowy kolor. Za opakowanie z pompką, o objętości 50ml zapłacimy około 69 złotych.
Olejek do masażu krocza Weleda – to olejek o najkrótszym składzie w naszym zestawieniu. Jego głównymi składnikami są olej ze słodkich migdałów ora olejek z kiełków pszenicy. Mają one za zadanie natłuścić skórę, zregenerować i uelastycznić.
Jest on dedykowany masażom krocza kobiet w ciąży, od 34 tygodnia. Produkt nie zawiera syntetycznych konserwantów i sztucznych substancji zapachowych. Za buteleczkę z 50ml produktu zapłacimy około 45 złotych.
Jak widać producenci dbają, aby ich olejki intymne były o jak najbardziej naturalnym składzie. Każdy z nas może dobrać olejek w zależności od preferencji co do użytych składników czy zapachu.
Jak widać są to produkty naprawdę wszechstronne, możemy je używać praktycznie do całego ciała. Jedyną ich wadą może być cena. Jednak musimy pamiętać, że olejku stosujemy tylko kilka kropel przez co czyni go to dość wydajnym kosmetykiem.
Podsumowanie
Olejki intymne składają się z olejów, które są z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce od lat. Często tych samych olejów używamy w naszych kuchniach. Olejki nawilżające intymne uratują nas w sytuacjach, gdy nasza skóra jest podrażniona, przesuszona czy szorstka. Warto po nie sięgać po goleniu, ale także do masażu i jako element codziennej pielęgnacji, aby nasza skóra była miękka i jędrna.
Przy wyborze olejku warto kierować się jak najbardziej naturalnym składem, aby nie zawierał on syntetycznych barwników i kompozycji zapachowych. Ich dodatek może wywołać podrażnienie i świąd. Na szczęście mnogość tych produktów na rynku powoduje, że każdy dobierze odpowiedni dla siebie.
Olejek intymny może nam również służyć za wielozadaniowy kosmetyk do ciała, twarzy i włosów. Jedna mała buteleczka, choć może nie jest najtańsza to bardzo wydajna i starczy nam na naprawdę długo.
FAQ
Czym rożni się olejek intymny od żelu intymnego?
Olejek intymny i żel intymny to dwa różne rodzaje produktów stosowanych do pielęgnacji intymnej. Oto kilka różnic między nimi:
- Skład: Olejek intymny zwykle składa się głównie z naturalnych olejów roślinnych, takich jak olej jojoba, migdałowy, kokosowy, czy z wyciągów z ziół. Z kolei żel intymny zawiera wodę jako główny składnik i zawiera zazwyczaj dodatkowe substancje myjące, nawilżające lub pielęgnacyjne.
- Konsystencja: Olejek intymny ma lekką i oleistą konsystencję, która dobrze się rozprowadza po skórze. Żel intymny ma gęstszą konsystencję, zbliżoną do żelu, która tworzy pianę podczas stosowania.
- Zastosowanie: Olejek intymny jest często stosowany jako produkt nawilżający i natłuszczający skórę w okolicach intymnych. Może pomóc w łagodzeniu suchości, podrażnień i uczucia dyskomfortu. Żel intymny z kolei służy głównie do mycia okolic intymnych lub jako intymny żel nawilżający jest stosowany jako lubrykant. Może zawierać dodatkowe substancje np. antybakteryjne, łagodzące podrażnienia.
-
Efekt: Olejek intymny działa głównie jako produkt pielęgnacyjny, nawilżający i zmiękczający skórę. Może też pomóc w utrzymaniu naturalnej równowagi pH w okolicach intymnych. Żel intymny ma za zadanie oczyścić okolice intymne, usunąć zanieczyszczenia i bakterie, oraz utrzymać naturalne pH lub służyć jako lubrykant.
Źródła:
Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector; P. Viola, M. Viola
Natural Oils for Skin-Barrier Repair: Ancient Compounds Now Backed by Modern Science; A. R. Vaugh, A. K. Clark, R. K. Sivamani, V. Y. Shi
The Enigma of Bioactivity and Toxicity of Botanical Oils for Skin Care; E. M. Moor, C. Wagner, S. Komarnytsky
The uses and properties of almond oil; Z. Ahmad
An updated review on efficacy and benefits of sweet almond, evening primrose and jojoba oils in skin care applications; J. Blaak, P. Staib
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Data publikacji: 02.05.2023
Data ostatniej aktualizacji: 27.11.2024
Julia Kucharczyk - redaktor medyczny
Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.