Przybliżony czas czytania: 6 min.

 

Seksualność jest integralną częścią naszego życia. Udane życie seksualne jest ważne, a jeszcze ważniejsze jest zachowanie zdrowia w tej sferze. Na komfort współżycia ma wpływ wiele czynników, jednym z nich jest nawilżenie.

Ułatwia to stosunek, zapobiega bolesnym otarciom, a co za tym idzie infekcją. Naturalnie nawilżenie jest produkowane przez organizm kobiety, podczas stosunku gdy dochodzi do podniecenia.

W wyniku różnych schorzeń, wieku albo przyjmowanych leków możemy zacząć zmagać się  z niewystarczającym nawilżeniem podczas stosunku. Wtedy udajemy się do apteki lub do drogerii, gdzie na odpowiednim dziale znajdziemy regały uginające się pod przeróżnymi opakowaniami  z napisem „żel intymny”.

Czym one się różnią? I jak wybrać ten właściwy?

Na te pytania odpowiem, w tym artykule.

 

żeli intymny

Jak działają żele intymne nawilżające?

W sprzedaży występują żele intymne na bazie wody, silikonu czy olejów – różnice między nimi omówimy w dalszej części. Jednak nie zależnie od tego co jest głównym składnikiem lubrykantu, ich zadanie jest takie samo – nawilżanie, zmniejszenie tarcia, a przez to zwiększenie komfortu podczas stosunku.

Nakładamy żel na części intymne partnerów, a ich działanie jest natychmiastowe. Znoszą suchość pochwy, zmniejszają ból podczas stosunku. Zmniejszają tym samym możliwość powstania otarć w okolicach narządów rozrodczych, tym samym ciężej będzie o podrażnienie i infekcję.

Ich głównym celem jest zapewnienie komfortu podczas stosunku, jednak coraz częściej możemy spotkać się z lubrykantami które posiadają dodatkowe właściwości. Są żele specjalne przystosowane do stosunku i do masażu, zapewniające mrowienie a przez to zwiększenia doznań.

Możemy też kupić żele, których działanie opiera się na odczuciach temperatury np. rozgrzewające, które delikatnie drażnią skórę i powodują jej przekrwienie, ale też zawierające w sobie mentol czy olejek miętowy, które będą powodowały efekt chłodzenia.

 

Po co się stosuje żele intymne?

Oczywiście nie ma przeciwskazań, aby stosować taki żel intymny z ciekawości czy dla urozmaicenia życia seksualnego. Tym bardziej, że producenci prześcigają się w coraz to nowych formułach mających zapewniać dodatkowe  doznania np. formuły rozgrzewające albo chłodzące.

Jednak szczególnie warto zainteresować się żelami intymnymi nawilżającymi, gdy mamy problem  z suchością pochwy. Jej podłoże może być różne, w okresie okołomenopauzalnym zmniejsza się poziom wydzielanego śluzu.

Przyczyną może też być stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Żele intymne są też polecane dla osób doświadczających dyspareunii – to ból podczas stosunku płciowego lub innej aktywności seksualnej powiązanej z penetracją pochwy.

Kolejnym powodem, dla którego warto sięgnąć po lubrykanty jest uprawianie seksu analnego. Znajdziemy specjalnie dedykowane do tego aktywności żele nawilżające w aptece lub w drogerii.

Żele intymne nawilżające zaleca się również stosować, gdy korzystamy z prezerwatyw. Zmniejsza to szanse na pękniecie prezerwatywy, co dodatkowo zwiększa naszą ochronę przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Lubrykanty nawet gdy nie mamy żadnych problemów z nawilżenie i bólem podczas stosunku, mogą ułatwiać stosunek, zwiększać przyjemność i zadowolenie z życia seksualnego. Dodatkowo mogą stanowić ciekawe urozmaicenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lubrykantu?

Lubrykanty różnią od siebie składnikami nawilżającymi ale też mogą zawierać substancje rozgrzewające skórę, które działają na nią drażniąco. Mogą zawierać olejki eteryczne, których zadaniem będzie wywołanie uczucia chłodu na ciele. Spotkamy też dodatki smakowe.

Trzeba pamiętać, że przy wyborze żelu intymnego należy zwrócić uwagę na składniki dodatkowe, które mogą nas uczulić lub wywołać podrażnienia.  Warto też zwrócić uwagę na parabeny i glikole w składzie, ponieważ mogą one prowadzić do wystąpienia podrażnień oraz zaburzać naturalną florę w pochwie co może skutkować infekcjami.

Możemy też bez obaw stosować żele intymne nawilżające, gdy staramy się zajść w ciąże. Badania potwierdziły, że stosowanie lubrykantu nie wpływa negatywnie na ruchliwość plemników oraz szanse na zapłodnienie.

W suchości pochwy mogą nam pomóc żele intymne specjalistyczne, które zawierają w sobie kwas hialuronowy, glicerynę i kwas mlekowy. Pierwsze dwa dobrze łagodzą suchość i świąd, a kwas mlekowy pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH.

Gdy borykamy się z bardzo uciążliwą suchością pochwy, a lubrykanty nie do końca nam pomagają warto wybrać się do lekarza. Może być to wina zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo lekarz może zalecić specjalne kremy lub żele nawilżające na receptę albo stosowanie dodatkowo np. globulek nie podczas stosunku, ale w trakcie dnia aby odbudować naturalne nawilżenie.

Warto też, kupować żele intymne w wiarygodnych źródłach lub aptekach, żeby mieć pewność wysokiej jakości produktu oraz odpowiednich warunków przechowywania. Ważne też, aby na opakowaniu lubrykantu znajdował się pełny skład produktu. Jeśli coś przy jego stosowaniu nas uczuli, z pełnym składem łatwiej będzie ustalić co to był za składnik.

 

Rodzaje żeli nawilżających intymnych:

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, lubrykanty mogą się różnić między sobą bazą z jakiej zostały zrobione. Wyróżniamy żele nawilżające intymne na bazie wody, silikonów i olejów. W zależności  od naszych potrzeb i preferencji możemy dobrać taki produkt, który spełni nasze osobiste wymagania  i będzie bezpieczny w użytkowaniu. Lubrykanty mogą być stosowane nie tylko w trakcie stosunku,  ale także jako urozmaicenie gry wstępnej np. do masażu.

Rodzaje lubrykantów

 

Lubrykant na bazie wody

Ich głównym składnikiem jest woda, przez co ma dość lejącą konsystencję. Jest to najpopulerniejsza grupa lubrykantów, zdecydowanie to w nich mamy największy wybór oraz ich ceny są zazwyczaj niższe niż silikonowych. Jego zaletami na pewno będzie to, że łatwo go zmyć ze skóry. Są lepiej tolerowane przez kobiety niż te na bazie silikonu. Rzadko uczulają. Nie mają raczej barwy i zapachu, co dla niektórych stanowi dodatkowy plus. Nie zostawiają plam na pościeli i łóżku.

Najważniejszą zaletą tej grupy, jest pH zbliżone mocno do naturalnego pH w ciele kobiety. Dlatego też, są najczęściej rekomendowane przez specjalistów. Dostaniemy porcję nawilżenia, ale nie wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie i naturalną florę bakteryjną w pochwie, a przez to unikniemy podrażnień oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Bez obaw możemy je stosować jako żele nawilżające do pochwy.

Niektóre z nich mogą mieć w sobie dodatkowe substancje takie jak: gliceryna, glikol propylenowy czy środki rozgrzewające. Ich dodatkową zaletą, jest to że bez obaw możemy używać ich razem
z prezerwatywami.

Minusem lubrykantów na bazie wody, może być nie wystarczające nawilżenie lub będzie ono szybko znikać. Przez to, że produkt szybko odparowuje z ciała konieczne jest użycie jego kolejnej porcji co też przekłada się na zmniejszenie wydajności i większe koszty.

 

Lubrykanty na bazie silikonu

Kolejną kategorią są żele intymne, gdzie bazę stanowi silikon. Konsystencja takich żeli jest bardziej gęsta w porównaniu z wodnymi. Przez co łatwiej jest dozować produkt i nie pobrudzić otoczenia. Największą zaletą żelów silikonowych jest to, że dają większe nawilżenie niż ich wodni odpowiednicy, a dodatkowo efekt nawilżenia utrzymuje się o wiele dłużej. Lubrykanty silikonowe będą więc bardziej wydajne.

Przez ich właściwości i dużą wydajność będą też bardzo dobrze nadawać się do masażu zarówno całego ciała jak i stref intymnych.

W tej kategorii znajdziemy lepsze żele nawilżające pochwę. Ze względu na to, że żel silikonowy jest gęstszy i dłużej utrzymuje się na skórze, przez co lepiej ją zabezpiecza będzie on dobry jako żel na suchość pochwy. Są też hipoalergiczne.

Ich dodatkową funkcją, jest możliwość używania w wodzie. To ta grupa, też jest najczęściej polecana jako lubrykanty do stosunku analnego. Odbytnica człowieka naturalnie wytwarza bardzo małe ilości śluzu, które nie dadzą rady spełniać roli żelu nawilżającego podczas stosunku. Są też żele nawilżające analne na bazie wody, jednak ze względu na mniejsze właściwości nawilżające i poślizgowe są mniej rekomendowane.

Żele intymne na bazie silikonu również bez obaw możemy stosować z lateksowymi prezerwatywami, jednak nie należy ich używać z silikonowymi zabawkami, ponieważ mogą je uszkodzić.

Ich minusem jest to, że mogą zostawać na skórze i tworzyć lepiącą warstwę. Jednak bez problemu pozbędziemy się jej pod prysznicem. Odradza się też ich stosowanie, gdy często mamy problemy  z infekcjami intymnymi.

 

Lubrykanty na bazie oleju

Ostatnia kategoria lubrykantów. W ich składzie znajdziemy oleje pochodzenia naturalnego, roślinnego np. masło shea, masło kakaowe, olej migdałowy i słonecznikowy. Jest to najmniej liczna grupa żeli nawilżających i obecnie raczej nie rekomendowana, przy mnogości innych lepszych produktów na rynku.

Lubrykanty na bazie oleju są przede wszystkim bardzo tłuste, co nie koniecznie będzie wszystkim odpowiadać. Nie nadają się też do użytku wewnętrznego, ze względu na to że ciężko pozbyć się później ich resztek i może prowadzić do infekcji.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy stosowaniu produktów na bazie oleju jest to, żeby nie stosować ich wraz z prezerwatywami. Substancje olejowe mogą ją uszkodzić, co prowadzi do pęknięcia i zmniejsza to ochronę przed ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Lubrykanty na bazie oleju (olejki intymne) można wykorzystać np. do masażu ciała, w ten sposób ich użycie będzie bezpieczne.

 

Lubrykanty hybrydowe

Od niedawna na rynku są dostępne lubrykanty hybrydowe, które łączą w sobie właściwości żelu nawilżającego na bazie wody, z właściwościami żelu silikonowego. Ich działanie jest z jednej strony jest tak  delikatne jak wodnych, ale z drugiej strony ich nawilżenie trwa dłużej.

Są bezpieczne zarówno do stosowania z prezerwatywami, i też z zabawkami erotycznymi. Wyjątkiem są lubrykanty hybrydowe, które mają dodatek olejów, bo jak wiemy mogą oną uszkadzać prezerwatywy.

 

lubrykanty intymne nawilżające

Żel intymny naturalny – czym powinien się charakteryzować?

Ciekawą propozycją mogą być żele intymne naturalne. Zawierają one w swoim składzie składniki pochodzenia naturalnego, znajdziemy w ich np. aloes. Najczęściej są one na bazie wody, co dodatkowo ma sprawić aby produkt był delikatny i bezpieczny w stosowaniu.

Czym powinien się charakteryzować taki żel? Przede wszystkim nie może zawierać sztucznych barwników ani kompozycji zapachowych. Mogą one wywoływać negatywne skutki na naszej skórze.

Mogą one zawierać glicerynę lub kwas hialuronowy, żeby zapewnić dodatkowe nawilżenie.

Jednak musimy pamiętać, że nawet 100% naturalny skład nie zagwarantuje nam, że produkt nas nie uczuli. Szczególnie jeśli w produkcie znajduje się aloes, który na wielu jest silnie alergizujący.

 

 

Żel intymny dla mężczyzn

Choć tak naprawdę, żele intymne mogą być stosowane przez obie płcie, zdarzają się na rynku lubrykanty dedykowane specjalnie mężczyznom. Czym one się wyróżniają?

Przede wszystkim za napisem „żel intymny dla mężczyzn” najczęściej kryją się obietnice producenta, że wybrany produkt zwiększy erekcje, zapobiegnie przedwczesnemu wytryskowi, powiększy penisa  oraz zwiększy doznania.

Ich działanie polega na zastosowaniu składników, które zwiększają mikrokrążenie, a w konsekwencji większy napływ krwi do tkanek w penisie. Co może dać wizualny efekt powiększenia. Za ten efekt mogą być odpowiedzialne dodawane do składu: L-arginina, ekstrakt z szyszek chmielu, żeń- szeń czy pokrzywa.

Takie żele intymne dla mężczyzn mogą stanowić ciekawe urozmaicenie, ale na pewno nie mogą być stosowane jako remedium na problemy. Jeśli borykamy się z  zaburzeniami erekcji i wytrysku, lepiej udać się do lekarza, bo żaden żel ani suplement sprzedawany w internetowych drogeriach nie rozwiąże naszego problemu.

 

Żel do miejsc intymnych – przegląd oferty w aptekach

W aptece dostaniemy przeróżne żele do miejsc intymnych. Zarówno te bardziej specjalistyczne, polecane dla wrażliwych osób, jak i te, które mają zapewnić dodatkowe doznania. Przyjrzymy się paru lubrykantom dostępnych w aptekach, ich właściwością i cenie.

Feminum – pierwszą propozycją jest żel na bazie wody z dodatkiem kwasu hialuronowego. Dodatkową zaletą jest to, że w swoim składzie zawiera kwas mlekowy, który wspomaga naturalną florę bakteryjną pochwy. Przeznaczony dla kobiet, które mają niewystarczającą ilość śluzu w pochwie, ale także może być używany do badań lekarskich np. do ultrasonogorafii. Bezpieczny także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Za 60g produktu będziemy musieli zapłacić około 17 złotych.

Durex Naturals Pure – kolejny lubrykant na bazie wody. Producent deklaruje, że został wykonany
w 100% ze składników naturalnych. Nie zawiera sztucznych barwników ani kompozycji zapachowych. Posiada pH odpowiednie dla okolic intymnych. Znajdziemy w nim też kwas mlekowy. Cena za tubkę 100ml to około 26 złotych.

Unimil Infiniti – lubrykant na bazie silikonu. Jak wiemy takie charakteryzują się większą wydajnością, dlatego producent zapewnia, że wystarczy już kilka kropli aby uzyskać maksymalny komfort. Można go używać pod prysznicem i w kąpieli. Nie zawiera konserwantów i nie ma zapachu. Dodatkowo w przeciwieństwie od konkurentów nie jest zamknięty w tubie, a w pojemniku z pompką co ułatwią dozowanie. Opakowanie zawierające 100ml to koszt około 32 złotych.

Skyn Oriental Touch – to żel 2w1, który oprócz standardowych właściwości nawilżających posiada też właściwości rozgrzewające. Wszystko za sprawą ekstraktu z jaśminu i zielonej herbaty. Ten żel świetnie sprawdzi się też do masażu. Ma nietłustą konsystencję i nie pozostawia plam. Ma zdecydowanie większą pojemność niż poprzednicy, bo aż 200ml. Cena to około 29 złotych.

Durex Play Massage Lube Guarana – dzięki zawartości guarany ma dodatkowe właściwości stymulujące. Dodatkowo producent zapewnia, że jego zapach oraz formuła może zadziałać aromaterapeutycznie. Dobrze się sprawdzi zarówno do masażu, jak i do stosunku. Zmniejsza suchość pochwy i uczucie dyskomfortu. Łatwo go zmyć z ciała. Również ma dużą pojemność – 200ml, a cena to około 28 złotych.

Skyn Excite – jak wspominaliśmy o żelach dedykowanym mężczyznom, które pobudzają mikrokrążenie tak tutaj mamy do czynienia z wersją dla kobiet. Producent nazwał go, żelem potęgującym kobiecy orgazm. Składnikiem, który ma zapewnić delikatne mrowienie i rozgrzanie skóry jest L-arginina. Rozszerza naczynia krwionośne, a przez to zwiększa doznania. Żel ma nietłustą konsystencję i nadaje się do masażu stref intymnych. Jednak jego wadą może być cena, ponieważ za jedynie 15ml zapłacimy około 34 złote.

Yesforlov analny żel nawilżający – dedykowany specjalnie stosunkom analnym. Jego bazą jest woda. Dodatkowym składnikiem jest ekstrakt z liścia jojoba. Przygotowuje on ciało do stymulacji przez relaksacje odbytu. Jest to zdecydowanie najdroższa propozycja w naszym zestawieniu, za 100ml będziemy musieli zapłacić 90 złotych.

Jak widzimy już w samych aptekach, możemy znaleźć naprawdę imponujący wybór żel intymnych nawilżających. Bez problemu dopasujemy coś dla siebie, za równo jeśli potrzebujemy delikatnych produktów dla alergików, jak i gdy chcemy wypróbować jedną  z wielu opcji zwiększające doznania oferowanych przez producentów.

 

Podsumowanie

Jak widzimy warto korzystać z żeli intymnych nawilżających, nie tylko wtedy gdy mamy problem z nawilżeniem i poślizgiem podczas stosunku, ale też dla poprawy komfortu i zadowolenia z naszego życia seksualnego. Warto zwrócić uwagę, czy dany lubrykant może być stosowany z prezerwatywami  i czy nie zawiera środków, które mogą nas podrażnić lub uczulić.

Nie używajmy w celach nawilżających przy stosunku rzeczy takich jak oleje spożywcze, kosmetyczne czy wazelina. Ze względu na to, że nie mają one odpowiednich właściwości żeby móc je stosować w okolicy stref intymnych. Dodatkowo możemy nabawić się powikłań i infekcji po ich stosowaniu. Asortyment żeli nawilżający jest wystarczająco duży oraz są one stosunkowo niedrogie, aby zrezygnować z działania na własną rękę.

Warto dodać, że problemy z suchością podczas stosunku dotyczy wielu par, i nie ma w tym nic wstydliwego. Dlatego, nie ma co się wstydzić zakupu lubrykantu w aptece czy drogerii. Jednak jeśli nadal się wstydzimy zostają nam ich strony internetowe, gdzie oprócz dyskrecji, będziemy mieć o wiele większy wybór.

Nie kupujmy tylko żeli nawilżających intymnych z podejrzanych źródeł internetowych albo takich, które nie mają wymienionych wszystkich składników zawartych w produkcie.

 

Źródła:

Lubricants for the promotion of sexual health and well-being: a systematic review; C. E. Kennedy, P. T. Yeh, J. Li, L. Gonsalves, M. Narasimhan

Effect of Vaginal Lubricants on Natural Fertility; A. Z. Steiner, D. Leann Long, C. Tanner, A. H. Herring

Treating vulvovaginal atrophy/genitourinary syndrome of menopause: how important is vaginal lubricant and moisturizer composition?; D. Edwards, N. Panay

Management of post-menopausal vaginal atrophy and atrophic vaginitis; C. Castelo-Branco, M. J. Cancelo, J. Villero, F. Nohales, M. D. Julia

Implementing Raman Spectroscopy as a tool to characterize sexual lubricants; S. A. L. Thomas, N. Andersen, M. Marić, C. Bridge

 

 

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.
Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

Julia Kucharczyk FarmaceutaJulia Kucharczyk – Redaktor medyczny

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 07.05.2024