Przybliżony czas czytania: 7 min.

 

Wiele kobiet po porodzie nie jest zadowolona z wyglądu swojego brzucha. Staje się on bardziej wiotki, jego obwód jest większy niż przed ciążą. Wpływ na wygląd brzucha po ciąży może mieć kilka czynników, w tym rozciągnięcie skóry oraz mięśni brzucha. Istotne znaczenie ma także rozejście kresy białej.

Istnieje kilka sposobów na to, aby przywrócić wyjściowy wygląd i ujędrnić brzuch po ciąży. Na pewno pomocne są zabiegi medycyny estetycznej. Konieczna jest także konsultacja z rehabilitantem, który opracuje odpowiedni zestaw ćwiczeń i poprawi stan mięśni prostych brzucha dzięki zabiegowi kinesiotapingu.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu dolegliwości w obrębie brzucha występujących po ciąży oraz poprawie estetyki powłok brzusznych.

 

brzuch po ciąży

Mięśnie brzucha przed ciążą i po ciąży

Mięśnie brzucha pełnią w organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim – wraz z tkanką tłuszczową chronią narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami i utrzymują we właściwym położeniu wątrobę, śledzionę, trzustkę, żołądek i dwunastnicę.

Kolejną istotną funkcją mięśni brzucha jest stabilizowanie kręgosłupa i aktywny udział w utrzymaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. I wreszcie – dzięki mięśniom brzucha możliwy jest sprawny przebieg procesu oddychania.

Wśród mięśni brzucha wyróżnić można mięśnie ściany przednio-bocznej oraz ściany tylnej. Do mięśni ściany przednio-bocznej zaliczamy:

– mięsień skośny brzucha,

– mięsień piramidowy,

– mięsień skośny zewnętrzny brzucha,

– mięsień skośny wewnętrzny brzucha,

– mięsień poprzeczny brzucha.

Z kolei mięśnie ściany tylnej to mięsień czworoboczny lędźwi, mięsień lędźwiowy większy, mięsień lędźwiowy mniejszy oraz mięsień biodrowy.

Omawiając mięśnie brzucha, nie sposób przeoczyć kresy białej (linea alba). Jest to splot włókien kolagenowych,  tworzących powięź mięśniową na przedniej ścianie brzucha. Kresa biała ma około 1-2 centymetrów szerokości i poszerza się nieco w okolicy pępka. Rozciąga się od mostka aż do spojenia łonowego.

Zlokalizowana jest pomiędzy mięśniami prostymi brzucha, a jej funkcją jest utrzymywanie mięśni prostych w odpowiedniej odległości od siebie.

 

Brzuch po ciąży a kresa biała

Mięśnie brzucha po ciąży ulegają rozciąganiu i osłabieniu. Wynika to ze znacznego powiększenia obwodu brzucha. Towarzyszy temu wydłużenie i poszerzenie kresy białej. Może ona wydłużyć się nawet do 15-20 cm.

O ile szerokość kresy białej nie przekracza 2-2,5 cm, wówczas należy traktować to jako zjawisko fizjologiczne. Jeśli jednak dochodzi do nadmiernego poszerzenia kresy białej – nie jest to zjawisko prawidłowe.

Rozejście kresy białej zazwyczaj ma miejsce w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch osiąga znaczne rozmiary. Czynnikami najbardziej sprzyjającymi pojawieniu się rozejścia kresy białej podczas ciąży są:

– ciąża mnoga,

– duża masa płodu,

– krótki odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami,

– wielorództwo,

– duża objętość wód płodowych,

– wiek powyżej 35 roku życia, gdyż wraz z wiekiem włókna kolagenowe ulegają osłabieniu,

– niewłaściwa aktywność fizyczna podczas ciąży,

– nieprawidłowa postawa ciała,

– parcie w toalecie, towarzyszące zaparciom.

 

Jakie są konsekwencje wystąpienia rozejścia kresy białej?

Na pewno rozejściu mięśni prostych brzucha towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe, zlokalizowane w okolicy pleców. Wynikają one ze zmniejszenia udziału mięśni brzucha w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Skutkuje to przeciążeniem mięśni pleców i wystąpieniem bólu kręgosłupa.

Ponadto mogą pojawić się problemy trawienne, wynikające z uwypuklenia się jelit ku powierzchni skóry. Wówczas może pojawiać się niestrawność, zespół jelita drażliwego, a także zaparcia. Najpoważniejszą konsekwencją rozejścia mięśni prostych brzucha jest przepuklina kresy białej.

Polega ona na uwypukleniu zawartości jamy brzusznej przez naruszone powłoki. W pierwszym etapie przepuklina ma charakter odprowadzalny, co oznacza, że zawartość przepukliny (którą stanowią pętle jelit) jest miękka i istnieje możliwość ponownego umieszczenia ich w jamie brzusznej.

Jednak z czasem przepuklina kresy białej się powiększa się i nie można jej odprowadzić w głąb jamy ustnej. Wówczas zwiększa się ryzyko uwięźnięcia pętli jelit i ich martwicy – a to jest stan bezpośrednio zagrażający życiu.

 

Jak sprawdzić, czy doszło do rozejścia kresy białej?

Możliwe jest samodzielne rozpoznanie, czy pojawił się problem z nadmiernym rozejściem kresy białej po ciąży. W tym celu należy wykonać następujące czynności. Najpierw zalecane jest przyjęcie pozycji leżącej na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach. Kolejnym krokiem powinno być ułożenie palca wskazującego oraz środkowego jednej ręki powyżej pępka, a druga dłoń położyć pod głową. W takim położeniu należy wykonać brzuszek, unosząc klatkę piersiową nad podłoże. W takiej pozycji należy zbadać szerokość kresy białej. Prawidłowo nie powinna być ona większa niż szerokość dwóch palców. Warto zwrócić uwagę także na to, czy palce nie zapadają się zbyt głęboko. Prawidłowo kresa powinna być na tyle zwarta i twarda, aby uniemożliwić zagłębienie się palców w głąb brzucha.Należy pamiętać o tym, aby zbadać położenie kresy a całej jej długości, czyli od mostka aż do spojenia łonowego.

Oczywiście – najlepiej jest udać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wykona badanie USG. Wówczas mamy pewność, że problem zostanie trafnie rozwiązany. Jednocześnie można liczyć na to, że specjalista zaproponuje odpowiednie postępowanie. Przyjęło się uważać, że – w zależności od stopnia rozejścia kresy białej – dalsze postępowanie przedstawia się w następujący sposób:

– jeśli szerokość kresy białej nie przekracza 2-2,5 cm, nie ma powodu do niepokoju; takie poszerzenie kresy białej jest zjawiskiem prawidłowym; nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby udać się do fizjoterapeuty – warto, aby zrobiła to każda kobieta po porodzie;

– jeśli szerokość kresy przekracza 3cm, zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą; zaproponuje on odpowiedni zestaw ćwiczeń

– gdy rozejście kresy białej wynosi około 4 cm, należy jak najszybciej udać się do specjalisty; w takim przypadku postępowanie ustalane jest indywidualnie dla każdej osoby; konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego, choć najpierw zalecane jest podjęcie najpierw próby rozwiązania problemu przy pomocy odpowiedniej rehabilitacji;

– jeżeli rozejście kresy białej przekracza 7-8 cm, nie obejdzie się bez leczenia operacyjnego.

 

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Zazwyczaj brzuch po ciąży wygląda inaczej niż przed ciążą. Jest nieco większy i odstający, sprawia wrażenie „galaretowatego”, traci jędrność. Wpływ na to ma wiele czynników.

Ostateczny wygląd brzucha po porodzie zależy od stanu skóry i mięśni, a dokładniej – tego, w jakim stopniu ich struktura uległa osłabieniu i rozciągnięciu. Ale nie tylko – ogromne znaczenie ma utrzymywanie się powiększonej macicy, a także retencja płynów w obrębie jamy brzusznej i miednicy.

Podczas ciąży rozciągnięciu ulega skóra, włókna kolagenowe są osłabione. Rozciągają się także mięśnie, a kresa biała ulega rozejściu. Obwisła skóra na brzuchu, zauważalna po porodzie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Trudno jest jednoznacznie określić, jak długo skóra na brzuchu będzie się obkurczać.

Średni czas trwania tego procesu to od 6 do 12 tygodni. To, jak długo skóra powraca do kondycji sprzed ciąży zależy od kilku czynników. Istotne znaczenie ma to, w jakim stanie była skóra przed ciążą – jeśli już wtedy była wiotka, proces obkurczania może trwać dłużej.

Ważną kwestią jest pielęgnacja skóry – zarówno przed ciążą, w jej trakcie, jak i po porodzie. Nawilżona skóra powinna szybciej powrócić do stanu wyjściowego sprzed ciąży.

Co jeszcze ma wpływa na obkurczanie brzucha po porodzie?

Na wygląd brzucha po porodzie ogromny wpływ na wielkość macicy. Jej normalna waga to około 70 g, natomiast w ciąży organ ten może znacznie powiększyć swoje rozmiary. Średnio macica osiąga wówczas wagę 1000-1400 gram.

Oczywiste jest, że tak znacznie powiększona macica nie powraca do wyjściowych wymiarów bezpośrednio po porodzie. Warto wspomnieć o udziale stałego napięcia macicy, występującego do pięciu dni po porodzie. Wówczas macica jest stale napięta i twarda, co ma zapobiec wykrwawieniu się.

W tym okresie macica nie ulega znacznemu obkurczeniu, następuje to w kolejnych dniach. Podlega ona stopniowemu obkurczaniu, a tempo jej zmniejszania w dużej mierze kontrolowane jest przez hormony. Najistotniejszym z nich jest oksytocyna. Wzrost jej wydzielania obserwowany jest podczas porodu, gdyż to właśnie ten hormon odpowiada za pojawienie się skurczów macicy i postęp akcji porodowej.

Po urodzeniu dziecka wydzielanie oksytocyny pobudzane jest przez drażnienie brodawek sutkowych podczas karmienia malucha piersią. Wówczas wydzielana jest zarówno oksytocyna, jak i prolaktyna, czyli hormony promujące obkurczanie macicy po porodzie. Tego typu skurcze określane są mianem skurczów odruchowych.

Za obkurczanie macicy odpowiadają także skurcze samoistne, czyli skurcze występujące do kilku dni po porodzie. Występowanie tych skurczów pokrywa się z obecnością stałego napięcia macicy. To właśnie samoistne skurcze macicy odpowiadają za wydostawanie się z macicy tzw. odchodów połogowych. Tym skurczom może towarzyszyć umiarkowany ból brzucha.

Na wygląd brzucha wpływ ma nie tylko wielkość, ale także położenie macicy. Podczas ciąży ulega ona podniesieniu. Bezpośrednio po porodzie dno macicy zlokalizowane jest pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Ponieważ podczas kilku dni po porodzie macica może zmniejszyć swoje wymiary nawet o połowę – dochodzi do obniżenia dna macicy. Wówczas znajduje się ono w okolicy spojenia łonowego.

 

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym

Bez względu na rodzaj porodu, wygląd brzucha zmienia się po ciąży. Zarówno po porodzie siłami natury, jak i drogą cesarskiego cięcia, skóra na brzuchu jest bardziej wiotka. Tym, co odróżnia brzuch kobiet po cesarskim cięciu jest obecność blizny. Biegnie ona tuż nad spojeniem łonowym i ma 10-15 cm długości.

Oczywiste jest, że obecność nacięcia wymaga nieco innego postępowania po porodzie. Przede wszystkim – wymagana jest odpowiednia pielęgnacja rany. W pierwszych dniach po porodzie, gdy rana jest jeszcze świeża, wskazane jest przemywanie jej szarym mydłem i dezynfekowanie odpowiednim preparatem. Zazwyczaj szwy zewnętrzne ściągane są po 7-8 dniach.

Ponadto należy mieć na uwadze, że po wykonaniu cesarskiego cięcia należy nieco dłużej powstrzymać się od powrotu do bardziej intensywnej aktywności fizycznej. A to oznacza, że u kobiet po zabiegu cesarskiego cięcia brzuch może nieco dłużej pozostać wiotki. Nie oznacza to jednak, że wskazane jest bierne czekanie na poprawę stanu brzucha.

Faktem jest, iż odradzane są bardziej zaawansowane ćwiczenia fizyczne, jednak pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty można zadbać o stopniowy powrót do umiarkowanej aktywności fizycznej.

 

Obwisły brzuch po porodzie – co można zrobić?

Można zrobić naprawdę wiele, aby poprawić wygląd obwisłego brzucha po ciąży. Odpowiednie postępowanie powinno obejmować właściwą pielęgnację skóry brzucha, właściwie zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia. Ponadto warto oddać się w ręce specjalistów. Dotyczy to zwłaszcza rehabilitanta uroginekologicznego, a także eksperta medycyny estetycznej.

Fizjoterapeuta na pewno opracuje indywidualny plan ćwiczeń, ponadto może zaproponować zabiegi kinesiotapingu na rozejście kresy białej.

W warunkach domowych należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry – takie codzienne rytuały mogą korzystnie wpłynąć na wygląd brzucha po porodzie. Zalecane jest codzienne wcieranie balsamu ujędrniającego, najlepiej rano i wieczorem.

Najlepiej, gdy kosmetyk zawiera takie składniki aktywne jak olejek ze słodkich migdałów, olej kokosowy, masło kakaowe, kolagen i elastyna, aloes, kwas hialuronowy czy wąkrotka azjatycka.

Jeśli kobieta karmi piersią, warto zwrócić uwagę, czy stosowany kosmetyk ujędrniający może być stosowany podczas laktacji. Codzienną aplikację kosmetyków ujędrniających brzuch warto połączyć z regularnie wykonywanymi masażami oraz szczotkowaniem na sucho. Takie zabiegi świetnie pobudzają krążenie krwi, poprawiając odżywienie i dotlenienie komórek.

Oczywiście – w przypadku, gdy wykonane zostało cesarskie cięcie, należy unikać aplikowania kosmetyków na bliznę. Miejsce nacięcia powinno być zabezpieczane przy pomocy odpowiednich preparatów, takich jak maści na blizny. Można natomiast aplikować balsamy ujędrniające na pozostałe obszary brzucha.

Należy jedynie pamiętać, aby nie wcierać kosmetyku zbyt mocno i nie naciągać skóry brzucha, gdyż mogłoby to zakłócić proces gojenia rany po cesarce.

Aby skóra odzyskała jędrność i gładkość, konieczne jest nawadnianie organizmu i dostarczanie wraz z dietą takich związków jak witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe, białko czy witaminy A i E. Dlatego konieczne jest wypijanie co najmniej 2-2,5 litra wody mineralnej.

Posiłki powinny zawierać jak najmniej przetworzone produkty, z wykluczeniem cukru, słodyczy, fast foodów. Posiłki można komponować z warzyw, owoców, orzechów, pełnych ziaren zbóż (pieczywo razowe, brązowy ryż, kasze), ryb i mięs oraz jaj.

 

DOWIEDZ SIĘ JAK LECZYMY BLIZNY I ROZSTĘPYTUTAJ

 

Kinesiotaping brzucha po porodzie

Jednym z najbardziej polecanych zabiegów na rozejście kresy białej jest kinesiotaping, czyli wykorzystanie elastycznych taśm kinetycznych. Naklejanie tejpów w określonych miejscach na brzuchu pomaga usprawnić procesy regeneracji skóry. Dzięki takiej terapii pobudzone zostanie krążenie krwi w obrębie blizny po cesarskim cięciu.

Kolejną korzyścią jest wspomaganie terapii rozejścia mięśni prostych brzucha i promowanie procesu obkurczania kresy białej. Ponadto w przypadku kobiet karmiących piersią, doświadczających nawału pokarmu i bolesności brodawek piersiowych, kinesiotaping uwalnia przestrzeń miedzy skórą a powięzią i odblokowuje kanaliki mlekowe.

Zazwyczaj przyklejanych jest od 6 do 8 taśm. Przyklejane są one skośnie i naprzemiennie w poprzek kresy białej w taki sposób, aby tworzyły X krzyżujący się w miejscu rozejścia mięśni prostych brzucha.

Plastry wykorzystywane w zabiegu  tapingu mają właściwości zbliżone do skóry, są elastyczne. Nie są nasączone żadnymi lekami czy substancjami podrażniającymi skórę, nie wywołują alergii – dlatego mogą być bez obaw stosowane u kobiet po porodzie. Nie jest zalecane samodzielne stosowanie taśm.

Naklejać powinien je odpowiednio przeszkolony specjalista. Warto pamiętać ponadto o przeciwwskazaniach do zabiegu. Są nimi:

– otwarte rany i blizny

– infekcje skórne i stany zapalne w obrębie skóry poddawanej zabiegowi

– występowanie reakcji alergicznej po naklejeniu taśm (zdarza się to bardzo rzadko).

 

Kinesiotaping brzucha po porodzie

Jak ujędrnić brzuch po ciąży? Zabiegi medycyny estetycznej na brzuch po porodzie

Aby przywrócić nienaganny wygląd brzucha, ujędrnić skórę, a także zredukować widoczność blizny po cesarskim cięciu, nieocenione okazują się być zabiegi medycyny estetycznej. Wyboru można dokonać spośród zabiegów całkowicie nieinwazyjnych lub takich, które są inwazyjne w minimalnym stopniu. Wszystkie te procedury cechują się wysoką skutecznością, a także bezpieczeństwem.

 

Wśród nieinwazyjnych zabiegów ujędrniających brzuch po porodzie wymienić należy przede wszystkim endermologię czy radiofrekwencję Exilis.

Endermologia na brzuch po ciąży

Endermologia to zaawansowany, dogłębny masaż skóry i tkanki podskórnej, wykonywany przy pomocy specjalnej aparatury. Głowica generuje podciśnienie i posiada specjalne rolki, dzięki czemu możliwe jest zassanie fałdu skórnego i przesuwanie wzdłuż niego głowicy. Taki masaż pobudza krążenie krwi i limfy, przyczynia się do lepszego dotlenienia komórek, a także pobudza syntezę kolagenu i elastyny. Efektem jest ujędrnienie i wzmocnienie skóry.

Zabieg Exilis na brzuch po ciąży

Z kolei podczas zabiegu radiofrekwencji skóra poddawana jest działaniu fali radiowej oraz ultradźwięków. Tkanka jest podgrzewana do około 40 stopni, co powoduje obkurczanie włókien kolagenowych i syntezę nowego kolagenu.

Skutkuje to ujędrnieniem skóry i zredukowaniem jej wiotkości, a także nadmiaru skóry. Dodatkową korzyścią z zabiegu jest możliwość zredukowania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu można kompleksowo zadbać o wygląd brzucha.

 

 

Jak działają zabiegi falą radiową na brzuch po ciąży?

Zabiegi falą radiową na brzuch działają na kilka sposobów. Po pierwsze, energię fal radiowych można skupić na tkance tłuszczowej, co prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych. Komórki tłuszczowe są następnie usuwane z organizmu w naturalny sposób.

Po drugie, działanie fal radiowych prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze, co prowadzi do poprawy napięcia skóry i zmniejszenia widoczności cellulitu. Po trzecie, zabiegi te prowadzą do zwiększenia krążenia krwi i limfy, co pomaga w usunięciu toksyn z organizmu i zmniejszeniu obrzęków.

Kiedy można stosować zabiegi falą radiową na brzuch?

Zabiegi falą radiową na brzuch są polecane dla osób, które chcą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i poprawić napięcie skóry. Zabiegi te są skuteczne dla osób, które mają trudności w pozbyciu się tłuszczu z brzucha za pomocą tradycyjnych metod, takich jak dieta i ćwiczenia fizyczne.

 

Jaki jest koszt zabiegów EXILIS na brzuch?

Cena zabiegu falami radiowymi i ultradźwiękami EXILIS to 250 zł. Cykl terapeutyczny obejmuje od 4 do 6 zabiegów w odstępach tygodniowych.

 

zabieg na brzuch

Umów się na zabieg w Swarzędzu:

Tel: 503-733-127

 

Zarówno w przypadku endermologii, jak i radiofrekwencji wymagane jest wykonanie serii zabiegów. Oczywiście zauważalne efekty pojawiają się już po jednorazowym wykonaniu zabiegu, jednak maksymalizacja efektu jest możliwa wówczas, gdy zabieg zostanie powtórzony kilkukrotnie w określonych odstępach czasowych.

W przypadku masażu endermologicznego, zabieg można powtarzać z częstotliwością dwóch zabiegów na tydzień. Z kolei zalecany schemat terapii w przypadku radiofrekwencji Exilis to od 4 do 6 zabiegów, powtarzanych co 7-10 dni.

Inwazyjne zabiegi na brzuch po ciąży

Poza takimi całkowicie nieinwazyjnymi i bezbolesnymi zabiegami, można zdecydować się na procedury o nieco większej inwazyjności. Przykłady takich zabiegów to nakłuwanie Dermapen, radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny. Dermapen polega na nakłuwaniu skóry specjalnym urządzeniem, wyposażonym w kilkanaście igiełek.

Możliwe jest kontrolowanie głębokości nakłuć, a także ich częstotliwości, która może sięgać ponad 1000 razy na sekundę. Takie nakłuwanie pobudza syntezę kolagenu. Bardziej zaawansowanym działaniem wyróżnia się radiofrekwencja mikroigłowa. Igiełki nakłuwające skórę emitują falę radiową, co przyczynia się do podgrzania włókien kolagenowych i ich skracania.

Efektem jest wzmocnienie struktury skóry, zredukowanie jej nadmiaru i wiotkości.

Laser frakcyjny na brzuch po ciąży

Kontrolowane nakłuwanie skóry umożliwia także laser frakcyjny. Dziurkuje on naskórek i skórę właściwą wiązką światła, wywołując efekt termiczny w głębi skóry. Podobnie jak w przypadku pozostałych zabiegów frakcyjnych, polegających na nakłuwaniu skóry, pobudza to procesy regeneracyjne i syntezę kolagenu.

W przypadku zabiegów frakcyjnych także zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Wówczas możliwe jest długoterminowe pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, co skutkuje przebudową struktury skóry na brzuchu.

Zobacz też nasze zabiegi na twarz

Abdominoplastyka – czytaj więcej

 

Brzuch po ciąży – podsumowanie

Odzyskanie nienagannego wyglądu brzucha po porodzie jest możliwe. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry na co dzień, wykonywanie profesjonalnych zabiegów, a także – nieco cierpliwości i świadomości, że potrzebny jest czas. Brzuch nie wróci natychmiast to wyglądu sprzed ciąży, ale przy odrobinie regularnej pracy możliwy jest powrót do nienagannej sylwetki.

Poznaj nasz kalkulator ciąży.

Umów się na leczenie w Swarzędzu:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

 

 

Bibliografia:

  1. Skalik M., Stańczyk M., Naprawa przepukliny kresy białej; Chirurgia po Dyplomie, 2018/05
  2. East, N. Henriksen,N. Dames, M. Pawlak, M. East. A. Montgomery, A. de Beaux, Przepuklina pępkowa i Kresy białej – Informacje dla pacjentów na podstawie aktualnych wytycznych EHS i AHS, EuroHerniaS 2020.
  3. Podstawy Medycyny Estetycznej pod red. Andrzeja Przylipiaka; Białystok 2014
  4. Mosiejczuk H. i in., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna; Pomeranian J Life Sci, 2016, 62(1
  5. Weiss R., Noninvasive radio frequency for skin tightening and body contouring; Journal of drugs in dermatology, 2014, vol. 13, Issue 9.

 

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023

justyna_mazur
mgr Justyna Mazur

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, a z zawodu – copywriterka medyczna. Nie wyobraża sobie pracy, która nie wymagałaby stałego poszerzania swojej wiedzy.  Interesuje się wszystkim, co naturalne i zdrowe, jej medyczną fascynacją są terapie holistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dietoterapii.