Mnogość leków na potencję i preparatów stosowanych w zaburzeniach libido i erekcji wprawia w zakłopotanie wielu pacjentów.

Który z nich najlepiej wybrać? Czy te bez recepty są gorsze? Jakie skutki niesie ich używanie? Jak wystrzegać się podróbek? I właściwie czym się od siebie różnią?

Poniższy artykuł to kompleksowy przegląd tematu począwszy od przyczyn, a zakończywszy na wielu alternatywnych terapiach.

 

Z artykułu dowiesz się m.in.

Jak wybrać najmocniejszy lek na potencję bez recepty?

Środki na potencję, które mogą pomóc?

Jakie środki na potencję są dostępne bez recepty?

Jak otrzymać leki na potencję na receptę?

Jak wybrać tabletki na potencję bez recepty?

Który lek na potencję bez recepty dostępny w aptece jest najlepszy?

Na potencję tabletki – Które polecają mężczyźni?

Dostępne preparaty na erekcję – co jeszcze można zrobić?

 

leki na potencję

 

W CENTRUM KORE w Swarzędzu koło Poznania zajmujemy się poprawą erekcji metodą ESWT, efekty są trwałe i niesamowite. Leczenie trwa tylko 6 tygodni. Przeczytaj jak to robimy!

 

Potencja, libido, erekcja – czym są i czym się od siebie różnią?

Kwestia seksualności jest niezwykle delikatnym tematem. Dla wielu mężczyzn problem może stanowić już sama rozmowa. Niejednokrotnie krępuje fakt, że za pierwszym stołem w aptece stoi farmaceutka, która zada kilka pytań, żeby móc zaproponować najlepszy lek na potencję.

Jednak temat ten jest na tyle ważny i powszechny, że należy zgłębić go kompleksowo. Zacznijmy zatem od podstaw.

Często w rozmowie dominują zwroty dotyczące zaburzeń libido, potencji lub erekcji.

Czym tak naprawdę są owe pojęcia? Czy są one równoznaczne?

Żeby wyeliminować problem musimy najpierw prawidłowo go zdefiniować.

Według słownika PWN libido to inaczej popęd seksualny. Będziemy zatem definiować go jako chęć do odbycia stosunku.

Ta z reguły jest podyktowana podnieceniem seksualnym związanym z odbiorem konkretnych bodźców (np. wzrokowych). Zaburzenia libido będą zatem objawiały się obniżonym popędem seksualnym.

Ten sam słownik definiuje potencje jako zdolność „mężczyzny do odbycia stosunku seksualnego; też zdolność do zapłodnienia”.

Ta definicja jest już znacznie szersza. Bowiem poniekąd zawiera zarówno definicję popędu, jak i prawidłowej fizjologii narządów oraz zdrowego nasienia. Gdy mówimy o zaburzeniach tej sfery należy koniecznie sprecyzować gdzie dokładnie leży problem.

Erekcja zaś według Encyklopedii Powszechnej to „ stan pobudzenia narządów organizmu ludzkiego […], wyraża się usztywnieniem i powiększeniem tych organów. Wzwód jest warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia aktu kopulacji”

Zaburzenia z tej strony będą manifestować się problemami czysto fizjologicznymi, wynikającymi z definicji. Mogą one wystąpić pomimo podniecenia seksualnego.

Obraz kliniczny zaburzeń seksualnych

Psychiatria pod redakcją prof. Adama Bilkiewicza wyróżnia bardzo wiele obrazów klinicznych zaburzeń seksualnych. W tym:

  • Brak lub utratę potrzeb seksualnych – typowe przyczyny obejmują zaburzenia hormonalne, choroby, leki, zmęczenie, zaburzenia relacji partnerskich, przesyt stosunkami seksualnymi.
  • Awersję seksualną – w odróżnieniu od utraty pożądania, awersja to uczucie niechęci, leku lub obawy przed podjęciem stosunku. Przyczyny obejmują: zaburzenia relacji i rygoryzm wychowawczy.
  • Brak radosnego przeżywania – pomimo możliwego do odbycia stosunku brak jest satysfakcji i podniecenia seksualnego. Najczęściej przyczynami są depresja i zaburzone relacje partnerskie.
  • Brak reakcji genitalnej – obejmuje trzy stany: 1) łagodny, 2) umiarkowany i 3) całkowity brak erekcji. Przyczyny zaś mogą być zarówno psychogenne (około 15%), organiczne (np. neuronalne lub krążeniowe i stanowią około 50%), jak i wieloczynnikowe.
  • Inne zaburzenia preferencji seksualnych – obejmują ponad sto różnych rozpoznań

Tak szeroka gama potencjalnych obrazów zaburzeń sprawia, że konieczne jest dokładne zbadanie przyczyn przez lekarza specjalistę. Podjęte leczenie będzie efektem prawidłowo przeprowadzonego wywiadu, badań somatycznych, laboratoryjnych i psychologicznych. Dopiero na tej podstawie specjalista wybierze najskuteczniejszą metodę leczenia, którą mogą być np. leki na potencję.

 

Patogeneza zaburzeń libido – zanim wybierzesz lek na erekcję...

Zaburzenia popędu seksualnego dotyka niejednego mężczyznę, zwłaszcza po trzydziestym roku życia. Wynika to między innymi z naturalnych zmian w naszym organizmie.

Po trzydziestce zaczyna spadać poziom testosteronu, który związany jest ze spadkiem libido. Nie oznacza to od razu, że coś się dzieje. W naturalnym procesie może dojść do obniżenia chęci podejmowania aktów seksualnych.

Wielu mężczyzn zdaje sobie z tego sprawę i szuka naturalnych rozwiązań, które pomogłyby im w zniwelowaniu tego problemu, bez konieczności konsultacji z lekarzem.

Jednak przyczyny nadmiernego spadku libido mogą mieć też inne podłoże. Zmęczenie, stres, choroby i medykamenty znacznie wpływają na nasze życie, w tym na sferę seksualną.

O ile chorób nie przeskoczymy z dnia na dzień, a ewentualną zmianę leków może zaproponować lekarz lub farmaceuta, tak bodźce nas otaczające możemy zmienić sami.

Warto zadbać o komfort psychiczny. Relaks, sen, aromaterapia, detoks organizmu to jedne z wielu proponowanych działań. Dobrą praktyką jest nie przenoszenie spraw zawodowych do domu, który ma być naszym azylem. O tym wszystkim warto pamiętać zanim zdecydujemy się leczenie farmakologiczne – lekami na potencję.

 

Patogeneza zaburzeń erekcji – zanim napiszemy o lekach

Zaburzenia erekcji są zawsze stanem patologicznym i wymagają podjęcia leczenia. Należą one do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn.

Częste są poglądy, które przez wielu ekspertów uważane są za błędne. Zaburzają one prawidłowy obraz choroby. Należą do nich przeświadczenia takie jak:

  • Erekcja członka jest czułym wskaźnikiem pożądania i podniecenia mężczyzny
  • Erekcja członka musi być pełna przez cały czas trwania stosunku
  • Erekcja członka jest związana z wytryskiem nasienia
  • Mężczyzna powinien mieć erekcje członka „na zawołanie”

Mechanizm erekcji jest bardzo prosty. Najkrócej mówiąc polega ona na wypełnieniu krwią ciał jamistych prącia podczas pobudzenia seksualnego.

W mechanizmie tym uczestniczy tlenek azotu, który poprzez kaskadę zdarzeń powoduje rozszerzenie tętnic zaopatrujących prącie w krew. W ten sposób dochodzi do wzwodu.

Zaburzenie tego procesu na którymkolwiek z etapów skutkuje zaburzeniem erekcji. Przyczynami mogą być:

  • Zmniejszony napływ krwi tętniczej do ciał jamistych
  • Zwiększony odpływ krwi żylnej z ciał jamistych
  • Niska produkcja testosteronu
  • Hiperprolaktynemia
  • Stwardnienie rozsiane
  • Inne zaburzenia na tle neurogennym, psychogennym, naczyniowym i anatomicznym

W dzisiejszych czasach duże znaczenie odgrywają czynniki takie jak leki, używki (tytoń, alkohol, narkotyki), otyłość, cukrzyca i inne przewlekłe choroby.

 

leki na potencję na receptę

Czy leki mogą zaburzać erekcję?

Według niektórych badań aż 25% zaburzeń erekcji może mieć podłoże lekowe. W mechanizmie wzwodu biorą udział różnorakie układy, w tym: przywspółczulny, cholinergiczny, adrenergiczny i serotoninergiczny.

Zatem naturalne jest, że niektóre leki działające wobec tych układów mogą powodować pewne zaburzenia. Ich skutek może być natomiast różny.

Przykładowo leki pobudzające receptory 5HT1A wywołują zaburzenia erekcji, zaś pobudzające 5HT1C ułatwiają wystąpienie erekcji.

Przyczyn mechanizmów lekowych jest bardzo wiele. Od dysfunkcji omówionych powyżej układów po zaburzenia produkcji wspomnianego już wcześniej tlenku azotu.

Warto natomiast wymienić grupy leków szczególnie narażających na ryzyko zaburzeń erekcji. Wśród nich znajdziemy:

  • Leki stosowane w psychiatrii (przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, neuroleptyki)
  • Leki przeciwpadaczkowe
  • Leki układu sercowo-naczyniowego (głównie obniżające ciśnienie i moczopędne)
  • Leki stosowane w urologii
  • Leki stosowane w gastroenterologii
  • Azolowe leki przeciwgrzybicze
  • Naproksen i pochodne efedryny

Czasami pewne choroby (depresja czy przerost prostaty) mogą powodować zaburzenia erekcji. A leki podjęte w celu odpowiedniej kuracji (niektóre antydepresanty czy finasteryd – w leczeniu prostaty) również mogą dawać takie efekty tworząc swoiste błędne koło.

 

Zaburzenie erekcji, a cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że jest ściśle związana z naszym trybem życia i dietą.

Cukrzyca może prowadzić do wielu następstw w naszym organizmie, jak powstawanie wolnych rodników, uszkodzenie naczyń krwionośnych, upośledzenia funkcji tlenku azotu, wzrostu frakcji LDL (tak zwanego złego cholesterolu) i wielu innych.

Zaburzenia erekcji mogą wystąpić w skutek złego wyrównania metabolicznego cukrzycy lub stanowić późne jej powikłanie. Niestety zaburzenia wzwodu są jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy zarówno typu 1 jaki i 2.

Cukrzyca leży u podstaw około 60% wszystkich zaburzeń erekcji u mężczyzn. Pojawiają się one średnio po około 3 latach od rozpoznania choroby.

Co ważne zauważalny jest większy odsetek osób z zaburzeniami erekcji przed wystąpieniem cukrzycy typu 2 niż typy 1. Może zatem być to jeden z symptomów zbliżającej się choroby.

Na zaburzenia erekcji spowodowane cukrzycą bardzo dobrze działa leczenie falą uderzeniową ESWT, o którym przeczytasz niżej.

 

cukrzyca a leki na potencję

Przyczyny neurogenne zaburzeń erekcji

Za centralny i kluczowy ośrodek erekcji uważa się przyśrodkową okolicę przedwzrokową i jądro przykomorowe podwzgórza. W związku z tym naturalnym wydaje się fakt, że problemy ze wzwodem mogą mieć też podłoże neurogenne.

Dzieli się je na przyczyny pochodzenia:

  • Mózgowego
  • Rdzeniowego

Wśród możliwych przyczyn zaburzeń erekcji wymienić można uraz, udar czy guz mózgu, ponadto przewlekłe choroby otępienne, padaczkę i zapalenia opon mózgowych.

W leczeniu tych zaburzeń wyróżnia się farmakoterapię nieinwazyjną (leki podawane doustnie) oraz inwazyjną (wstrzyknięcia leku do ciał jamistych prącia).

Choroby układu krążenia. Czy mogą zaburzać wzwód?

Aktywność seksualna to oprócz sfery rozrodczej i psychicznej również kwestia podjęcia aktywności fizycznej. Chcąc nie chcąc, podczas stosunku wzrasta nam ciśnienie tętnicze, serce bije szybciej, a oddech przyśpiesza. Te zjawiska wymagają zatem oceny i zrozumienia przez pacjenta.

Standardową jednostką służącą do oceny wpływu wysiłku fizycznego na układ krążenia jest 1 MET (metabolic equivalent of task).

Oznacza on zużycie 3,5ml tlenu na kilogram masy ciała pacjenta, w ciągu 1 minuty, w stanie spoczynku. Obecnie zakłada się, że aktywność seksualna wymaga wysiłku na poziomie 2-6 MET (wyniki różnią się w zależności od badania).

Zatem jeśli pacjent jest w stanie wykonać próbę wysiłkową na poziomie 5-6 MET (dla porównania spacer to od 2 do 3 MET) to ryzyko wystąpienie niedokrwienia podczas stosunku jest niewielkie.

Znaczący wpływ mają natomiast czynniki takie jak:

  • Cukrzyca
  • Hiperlipidemia
  • Otyłość
  • Nadciśnienie tętnicze

Powyższe przykłada składają się na objawy tak zwanego zespołu metabolicznego.  Leczenie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi skupia się na  zmianie diety, redukcji masy ciała, zwiększeniu wysiłku fizycznego.

Te aktywności pomagają skutecznie przeciwdziałać nie tylko zaburzeniom erekcji ale i poprawia rokowania pacjentów kardiologicznych. Zaleca się zaprzestania spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Dietą zalecaną u pacjentów chorych kardiologicznie jest dieta śródziemnomorska. Jest ona bogata w warzywa i owoce, tłuszcze wielonienasycone i produkty pełnoziarniste.

Dobrym przykładem aktywności fizycznej są ćwiczenia aerobowe jak taniec, spacery, pływanie, trucht, tenis czy siatkówka. Należy jednak pamiętać że w pierwszej kolejności efekty będą widoczne wobec mięśnia sercowego. Zaś dopiero wytrwała zmiana trybu życia przyniesie korzyści w leczeniu problemów ze wzwodem.

Podsumowanie przyczyn

Jak zatem doskonale widać przyczyn zaburzeń zarówno erekcji, jak i potencji może być wiele. Podstawą do skutecznej terapii jest zatem odpowiednia diagnoza.

Niekiedy takowa nie wymaga wiele trudu, jednak zawsze leży ona po stronie lekarza specjalisty. Zaś konsultacja lekowa w zakresie interakcji, przeciwwskazań i ewentualnej sugestii zmiany leków jest domeną farmaceuty.

Zatem najważniejszą sprawą jest przełamanie bariery strachu/wstydu, który blokuje pacjentów przed prawidłowym leczeniem.

Leki na potencję na receptę

Leki stosowane w zaburzeniach erekcji są w znacznej mierze przepisywane na receptę. Wśród najpopularniejszych wyróżnić można sildenafil, wardenafil, tadalafil.

Są one wybiórczymi inhibitorami fosfodiesterazy PDE5. Jest to enzym, który występuje w ciałach jamistych prącia.

Zahamowanie jego działania sprawia, że zwiększa się dopływ krwi do owych ciał jamistych. U większości pacjentów leki te zwalczają zaburzenia wzwodu.

Należy zatem omówić osobno każdy z tych leków.

SIldenafil (sildenafilum)

Inhibitor fosfodiesterazy PDE5. Szybko wchłania się po podaniu doustnym. Maksymalny efekt odnotowuje się po około 60min.

Przyjęcie leku podczas posiłku wydłuża ten czas o dodatkowe 60min. Jednak średni czas do wystąpienia erekcji umożliwiającej podjęcie stosunku wynosi 25min.

Stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu i tętniczego nadciśnienia płucnego.

Przeciwwskazania to nadczynność na którykolwiek składnik preparatu, leki w postaci azotanów, przebyty niedawno udar mózgu, zawał serca, niskie ciśnienie tętnicze (poniżej 90/50), ciężka niewydolność wątroby i dziedziczne zmiany degeneracyjne w siatkówce.

Dawkowanie – dawka 50mg przyjmowana doustnie w zależności o potrzeb na około 1 godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Można w razie potrzeby zmniejszyć do 25mg lub zwiększyć do 100mg.

Maksymalna dawka wynosi 100mg. Stosować jedną dawkę na dobę (maksymalnie 100mg na dobę). Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia.

W aptece dostępnych jest bardzo wiele preparatów o różnej zawartości składnika aktywnego. Przykładowe preparaty to: Maxigra, SIldenafil Aurovitas, Viagra.

 

 

Wardenafil (vardenafilum)

Inhibitor fosfodiesterazy PDE5. Szybko wchłania się po podaniu doustnym. Maksymalny efekt odnotowuje się po około 30-120min.

Jednak średni czas do wystąpienia erekcji umożliwiającej podjęcie stosunku wynosi 25min.

Stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu.

Przeciwwskazania to nadczynność na którykolwiek składnik preparatu, leki w postaci azotanów, przebyty niedawno udar mózgu, zawał serca, niskie ciśnienie tętnicze (poniżej 90/50), ciężka niewydolność wątroby i dziedziczne zmiany degeneracyjne w siatkówce.

Dawkowanie – dawka 10mg przyjmowana doustnie w zależności o potrzeb na około 25-60min przed planowaną aktywnością seksualną. Maksymalna dawka wynosi 10mg.

Stosować jedną dawkę na dobę (maksymalnie 10mg na dobę). Dawkę można zwiększyć do 20mg tylko w uzasadnionych przypadkach, jak u osób w podeszłym wieku lub w zaburzeniach czynności nerek.

Jednak o tym decyduje lekarz. Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia.

W aptece dostępne są preparaty o różnej zawartości składnika aktywnego. Przykładowe preparaty to: Levitra i Viavardis.

 

Tadalafil (tadalafilum)

Inhibitor fosfodiesterazy PDE5. Maksymalny efekt odnotowuje się po około 2-4 godzinach.

Jednak średni czas do wystąpienia erekcji umożliwiającej podjęcie stosunku wynosi 25min. Lek ma działanie długotrwałe.

Stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu, nadciśnienia płucnego i przerostu prostaty.

Przeciwwskazania to nadczynność na którykolwiek składnik preparatu, leki w postaci azotanów, przebyty niedawno udar mózgu, zawał serca, niskie ciśnienie tętnicze (poniżej 90/50), ciężka niewydolność wątroby i dziedziczne zmiany degeneracyjne w siatkówce.

Dawkowanie – dawka 10mg przyjmowana doustnie w zależności o potrzeb na około min. 30min przed planowaną aktywnością seksualną. Maksymalna dawka wynosi 20mg.

Stosować jedną dawkę na dobę (maksymalnie 20mg na dobę). Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia.

W aptece dostępnych jest bardzo wiele preparatów o różnej zawartości składnika aktywnego. Przykładowe preparaty to: Cialis, Erlis, Tadalafil Aurovitas, Tadaxin, Tadulan.

 

Leki na potencję - na recepte i bez recepty 

Lek na potencję bez recepty w aptece

W aptece znajdziemy również leki na erekcje dostępne bez recepty. Będą to głównie preparaty na bazie omówionego wyżej sildenafilu.

Około rok temu na półki trafił nowy lek bez recepty o nazwie Tadalafil Maxon 10mg firmy Adamed, co było informacją dość przełomową na rynku tych farmaceutyków.

Preparaty na bazie sildenafilu i tadalafilu dostępne bez recepty są w odpowiednio mniejszych dawkach i opakowaniach. Przykładowo sildenafil sprzedawany jest bez recepty w dawkach 25-50mg i zazwyczaj w opakowaniach po 4 tabletki. Tadalafil zaś w dawce 10mg i opakowaniach po 2 tabletki.

Stosowanie tych leków nadal ogranicza się do jednej tabletki dziennie. Jeśli pacjent zamierza stsować więcej niż 2 tabletki tygodniowo powinien najpierw skonsultować się z lekarzem, ponieważ dawka w tego typu przypadkach powinna być obniżona.

Przykłady preparatów o statusie leku, dostępnych bez recepty to na przykład: Actigra, Doppelsil Max, Inventum, Mensil Max, Tadalafil Maxigra.

Środki na potencję bez recepty

Nie każdy środek musi być od razu lekiem. Na rynku (w tym także w aptekach) można spotkać mnogość suplementów diety.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie mają statusu leku, a co za tym idzie wymagają znacznie mniejszej ilości badań przed oraz w trakcie wprowadzenia do obrotu. Nadzór nad ich działaniem prowadzi SANEPID, a nie inspekcja farmaceutyczna.

Inne są też ścieżki kontroli i raportowania, a także wstrzymywania obrotu leków i suplementów diety. Niemniej nie jest też tak, że suplementy są od razu szkodliwe. Ich skład i działanie nie muszą odbiegać od preparatów o statusie leku, jednak dobrze jest znać powyższe różnice powierzając im swoje zdrowie.

Zaburzenia erekcji mogą mieć także podłoże dietetyczne, zatem zastosowanie suplementów diety może okazać się pomocne. Najpopularniejsze preparaty w tym zakresie to:

  • Ekstrakty z różnych odmian żeń-szenia. Niejednokrotnie wzbogacone w dodatkowe ekstrakty (np. z pieprzu czarnego), piperynę, magnez.
  • L-arginina – aminokwas poprawiający przepływ krwi i krążenie. Przekształcany do tlenku azotu. Działa przeciwutleniająco. Wpływa na wzrost potencji u mężczyzn.
  • Korzeń Maca – surowiec silnie adaptogenny, który także podnosi libido. Ponadto działa na stres, poprawia koncentrację i dodaje energii.
  • Tribulus terrestris – inaczej buzdyganek naziemny, roślina wchodząca w skład suplementu Permen. Pomaga w zapobieganiu zaburzeniom erekcji. Jest też środkiem moczopędnym.
  • Preparaty witaminowe oraz zawierające mikro- i markoelementy. Przykładowo suplement FertilMan Plus zawiera bogaty skład witaminowy, a także aminokwasy i związki nieorganiczne. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tych związków może prowadzić to działań niepożądanych. Preparaty tego typu przedstawiane są jako poprawiające witalność i zdrowie ogólne.
  • Preparaty uzupełniające cynk i selen. Oba te pierwiastki mają wpływ na proces erekcji. Cynk wspiera utrzymanie prawidłowych wartości testosteronu, zaś selen jest składnikiem nasienia. Uważa się że oba podwyższają libido. Tak samo jak w przypadku innych suplementów tego typu należy uważać aby nie przedawkować tych pierwiastków. Prawidłowe stężenie cynku we krwi u dorosłych mężczyzn wynosi 11-18μmol/l. Zaś co do selenu jest to 75-85μg/l, a po 60 roku życia 110-120μg/l.

Mnogość preparatów o statusie suplementu diety na polskim rynku nie jest niczym nowym. Pod kątem ich wykorzystania jesteśmy europejskim liderem.

Na temat ich skuteczności można znaleźć wiele opracowań. Mogą okazać się pomocne przy zmniejszonym libido, jednak z pewnością nie stanowią źródła pomocy w leczeniu jakichkolwiek zaburzeń chorobowych np. zaburzeń erekcji.

 

Najmocniejszy lek na potencje bez recepty

Częste pytaniem wielu mężczyzn brzmi „który lek bez recepty jest najmocniejszy?”. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Należy zastanowić się co to znaczy najsilniejszy.

Jeśli coś nie jest na receptę to z zasady nie może być jakoś wyjątkowo silne. Jeśli któryś lek jest zatem silniejszy to naturalnie zostaje on poddany formulacji w mniejszych dawkach.

Na rynku mamy dostępny sildenafil w tabletkach 50mg po 4 sztuki. Jest to obecnie największa dawka czystego sildenafilu jaki możemy kupić jednorazowo bez recepty.

Jednak należy pamiętać o prawidłowym dawkowaniu opisanym wyżej. Obecne są też opakowania 8 tabletek po 25mg każda.

Tadalafil jest lekiem działającym znacznie dłużej. Dla wielu pacjentów to właśnie długość działania jest synonimem słowa „siła”.

Tadalafil znajdziemy zatem bez recepty w dawce 10mg i pakowany po 2 tabletki w opakowaniu. Jego działanie utrzymuje się do 24-36 godzin od zażycia.

Stosowanie inhibitorów PDE5 wiąże się z możliwością podjęcia czynności seksualnych. Jednak do prawidłowego ich działania pacjent musi zapewnić dostęp stymulacji seksualnych. Nie są to preparaty podwyższające libido!

 

najmocniejszy lek na potencję bez recepty 

Tabletki na potencję bez recepty

Z pewnością wielu mężczyzn obawia się, że leczenie czy to zaburzeń erekcji, czy obniżonego libido może wymagać specjalistycznych zabiegów.

Tabletki są najwygodniejszą formą przyjmowania leków i innych preparatów. Nie inaczej jest i w przypadku leczenia zaburzeń erekcji.

Zdecydowana większość preparatów jest w postaci tabletek. W przypadku leków są to z reguły tabletki powlekane oraz tabletki do rozgryzania i żucia.

Aczkolwiek istnieją alternatywy. Alprostadyl jest lekiem stosowanym w zaburzeniach erekcji. Z reguły był wstrzykiwany do ciał jamistych prącia, lecz przełomem okazało się wprowadzenie leku w kremie.

Taką formę wprowadza się do ujścia cewki moczowej. Po przeszkoleniu przez personel medyczny pacjent może aplikować go sam. Działanie rozwija się do godziny czasu i utrzymuje do dwóch.

Stosować należy go raz dziennie, nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Alternatywa ta jest idealna dla pacjentów z przeciwwskazaniami do stosowania inhibitorów PDE5.

Lek wprowadzono po raz pierwszy w 1986 roku, a jego wysoka skuteczność i brak toksyczności ogólnoustrojowej sprawił, że stał się popularny.

Na potencję tabletki – Jakie polecają mężczyźni?

Z pewnością dużą popularnością cieszą się preparaty o statusie suplementu diety. Są one często reklamowane w telewizji, radiu i internecie.

To sprawia, że zyskują przewagę względem leków w rozpoznawalności wśród mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ leków na receptę nie wolno reklamować.

Jednak wśród mężczyzn nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o słynnej niebieskiej tabletce. Viagra, bo o niej mowa, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych leków na świecie, nie mówiąc już o lekach na erekcję.

O opinie pacjentów i najczęstsze wybory środków dostępnych bez recepty zawsze możemy zapytać w aptece. Farmaceuci na co dzień sprzedają ich wiele. Temat jest im bliski i zawsze pomogą.

Z pewnością w ostatnich miesiącach dużą popularnością i zainteresowaniem cieszył się tadalafil bez recepty. Sam byłem świadkiem wielu zapytań o ten lek w aptece.

 

Uwaga na podróbki

Fałszerstwo i podróbki są stare jak świat. Ale leki na zaburzenia erekcji to wyjątkowy temat w tym kontekście.

Są one jedną z najczęściej podrabianych grup leków. Wygląd opakowania, blistra, napisy i kody seryjne wyglądają łudząco podobnie. Jednak Polacy po dziś dzień potrafią kupować leki na receptę z podejrzanych stron internetowych, gdzie żadnej recepty nie potrzeba.

Nie mówiąc już o fałszywkach rozprowadzanych w inny sposób. Często są to łudząco podobne tabletki, których skład pozostaje dla nas zagadką. Nie ryzykujmy. Leki należy kupować w aptece. Szczególnie te na receptę.

 

Preparaty na erekcję – co jeszcze można zrobić?

Jednym z zabiegów zaliczanych do metod inwazyjnych jest wstrzyknięcie do ciał jamistych. Takiemu wstrzyknięci ulega lek alprostadyl.

Alprostadyl (alprostadilum) jest wstrzykiwany bezpośrednio do ciał jamistych prącia. Jest to prostaglandyna E1.

Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (poprzez nieco inny mechanizm niż blokada PDE5) i napływ krwi do ciał jamistych. Używana jest w leczeniu zaburzeń wzwodu i utrzymaniu drożności przewodu tętniczego Botalla.

 

Środki na potencję – Co jeszcze może pomóc?

Jak widać z powyższych rozważań środków na potencję jest bardzo wiele. Zarówno są to leki na receptę, bez recepty, jak i suplementy diety. Leczenie dobiera zazwyczaj lekarz.

Natomiast jeśli chcemy szukać alternatyw wśród preparatów (istnieją też zabiegi, o których będzie mowa dalej) to uzupełnieniem naszej diety i zdrowego stylu życia mogą być proste i popularne elementy naszej kuchni.

Afrodyzjaki znane są na całym świecie. W powszechnej opinii panuje wiele przekonań co do ich zbawczej mocy. Niektóre wzrosty libido są poparte badaniami. Inne to czyste placebo.

Jednak skoro placebo to 50% skuteczności, to z zachowaniem wszelkiej ostrożności można szukać pomocy w: imbirze, selerze, nasionach kakaowca, kawiorze, ostrygach i dziczyźnie. Koniec końców większość z nich i tak jemy na co dzień więc może akurat komuś przyniesie to dodatkowy efekt.

FEROMONY MĘSKIE – CZYTAJ WIĘCEJ

środki na potencję bez recepty

ESWT – Co to jest i jak może pomóc

Do leczenia pierwszego rzutu zaliczyć możemy inhibitory PDE5, urządzenia podciśnieniowe, a także falę uderzeniową o niskiej energii i częstotliwości (LESWT – low energy shock-wave therapy). Pierwotnie terapię tą opracowano w celach niszczenia złogów w drogach moczowych i pęcherzyku żółciowym.

Później odkryto zalety stosowania jej w leczeniu zaburzeń erekcji. Szczególne znaczenie miało to wobec pacjentów, którzy nie mogli zostać objęci leczeniem inhibitorami PDE5.

Dziś terapię LESWT stosuje się u mężczyzn, których dysfunkcja ma podłoże naczyniowe. Szczególną grupę stanowią pacjenci po 40 roku życia, z nadwagą oraz palacze. To do nich często adresowane jest to leczenie, gdyż stanowią główną grupę ryzyka.

Zabieg polega na kilku sesjach. W trakcie każdej z nich emitowana jest fala o niskiej energii i niewielkiej częstotliwości za pomocą odpowiedniego urządzenia (w postaci charakterystycznej głowicy). Materiałem sprzęgającym i przenoszącym fale w głąb tkanek członka jest żel ultrasonograficzny.

Aplikacja odbywa się w kilku punktach położonych wzdłuż członka. Fala wywołuje procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych (angiogenezy).

Wzrost ukrwienia i wytwarzania tlenku azotu sprawia, że terapia jest skuteczna, a jej efekty długotrwałe. Co ważne nie obserwuje się niemal żadnych poważnych skutków ubocznych z nią związanych.

Z pewnością takie zabiegi będą coraz popularniejszą alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

 

Fizjoterapia mięśni dna miednicy dla poprawy erekcji

Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji może odgrywać ważną rolę. Stymulacja i trening mięśni dna miednicy mogą okazać się kluczowe w poprawie napływu krwi do prącia. Mięśnie dna miednicy biorą udział w procesie utrzymania erekcji prącia.

Praca z fizjoterapeutą może przynieść poprawę pacjentom, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z metod farmakologicznych.

 

Terapia behawioralna

Poznanie drugiego człowieka, zrozumienie jego postrzegania świata i pomoc w leczeniu pewnych zaburzeń nie musi ograniczać się do jego numeru PESEL i wydania tabletek na taką czy inną chorobę.

Terapia poznawczo-behawioralna to alternatywa dla osób, które chcą kompleksowo poznać samego siebie. Może ona stanowić dopełnienie leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach być samowystarczalna.

Terapia może dotyczyć pojedynczych osób, par, może być tez grupowa. W jej cyklu terapeuta pomaga zmienić postrzeganie seksualności pacjentów, nauczyć ich jak rozumieć swoje ciało, przezwyciężyć presję.

Jest to ciekawy przykład leczenia, w którym zastosowano całkowicie spersonalizowane podejście do pacjenta. Zaś w połączeniu z farmakoterapią może być to kluczowa ścieżka leczenia.

 

Lek na erekcję – jakie są możliwości i jak wybrać najlepszy?

Choć dolegliwości związane z zaburzeniami potencji mogą być krępujące, warto zwrócić się z nimi do lekarza, ponieważ ich przyczyna może być poważna. W pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.

Następnie w zależności od źródła problemu leczeniem zajmuje się internista, urolog, kardiolog, seksuolog lub psychiatra. Możliwości terapii jest wiele. Decyzja o podjętym leczeniu powinna być podjęta wspólnie z pacjentem po otrzymaniu przez niego wyczerpujących informacji na temat opcji terapeutycznych, korzyści oraz możliwych powikłań.

Pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń erekcji jest modyfikacja stylu życia. Należy przede wszystkim włączyć aktywność fizyczną. Przyczyni się ona do redukcji masy ciała, poprawy krążenia oraz zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie – minimalizowania ryzyka miażdżycy. Niezwykle istotną rolę pełni też regularna, odpowiednio zbilansowana dieta.

Szczególnie zalecaną jest dieta śródziemnomorska. Należy także unikać wszelkich używek – alkoholu, papierosów, ale także kawy. Modyfikacja stylu życia wpłynie pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na poprawę samopoczucia psychicznego i wzrost ilości energii.

Zmiana stylu życia to jednak nie wszystko. Do możliwości leczenia zaburzeń erekcji zalicza się:

  • farmakoterapię doustną,
  • iniekcje do ciał jamistych,
  • aparaty próżniowe,
  • terapię falą uderzeniową,
  • psychoterapię,
  • zabiegi chirurgiczne.

Wybór metody uzależniony jest od przyczyny dolegliwości, stanu ogólnego i chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, ale również preferencji pacjenta.

 

Leki na potencję – najczęstsze pytania

 

Co to są leki na potencję?

Leki na potencję to leki, które pomagają mężczyznom poprawić erekcję. Są one stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji.

Czy leki na potencję są bezpieczne?

W większości przypadków leki na potencję są bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednakże, jak każdy lek, mogą powodować skutki uboczne.

Czy leki na potencję wymagają recepty?

Większość leków na potencję wymaga recepty. Niektóre preparaty dostępne są jednak bez recepty, ale ich skuteczność jest zwykle niższa.

Jakie są skutki uboczne leków na potencję?

Najczęstsze skutki uboczne leków na potencję to bóle głowy, zawroty głowy, nudności, biegunka, zaczerwienienie twarzy, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zaburzenia widzenia.

Czy leki na potencję są skuteczne?

Leki na potencję są skuteczne u większości mężczyzn, którzy mają problemy z erekcją. Jednakże skuteczność zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej sytuacji zdrowotnej i stylu życia.

Kiedy powinienem zacząć stosować leki na potencję?

Leki na potencję powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem. Zwykle są one zalecane, jeśli problemy z erekcją utrzymują się przez dłuższy czas.

Jakie są alternatywy dla leków na potencję?

Alternatywami dla leków na potencję są m.in. terapia behawioralna, zmiana stylu życia (np. zmniejszenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia), suplementy diety oraz leczenie hormonalne.

Czy leki na potencję wpływają na płodność?

Leki na potencję nie wpływają bezpośrednio na płodność, ale mogą pomóc w poprawie funkcji seksualnych, co może zwiększyć szanse na poczęcie dziecka.

Czy leki na potencję można stosować codziennie?

Leki na potencję należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W większości przypadków nie są one zalecane do stosowania codziennie.

Czy leki na potencję są odpowiednie dla każdego mężczyzny?

Leki na potencję nie są odpowiednie dla każdego mężczyzny. Należy unikać stosowania ich, jeśli pacjent ma problemy z sercem, nadciśnienie, choroby wątroby lub nerek, alergię na składniki leków na potencję, lub przyjmuje leki, które mogą wchodzić w interakcje z lekami na potencję. Przed rozpoczęciem stosowania leków na erekcję zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy leki te są bezpieczne dla pacjenta i czy stanowią odpowiednią formę leczenia jego problemów z erekcją.

 

Leki na erekcję – jak działają?

Podstawowymi lekami stosowany w zaburzeniach erekcji są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i). Powodują one rozkład substancji nazywanej cGMP, co prowadzi do pobudzenia działania tlenku azotu (NO) w komórkach mięśni gładkich naczyń znajdujących się w ciałach jamistych prącia.

Powoduje to rozkurcz ścian tętniczek, wzrost ich średnicy, a co za tym idzie – zwiększenie napływu krwi do członka w trakcie pobudzenia seksualnego, a w konsekwencji wzwodu. Leki z tej grupy nie inicjują erekcji samoistnie. Aby zadziałały, konieczne jest pobudzenie seksualne, czyli podniecenie.

 

Leki na potencję bez recepty – gdzie szukać i jak wybrać

Leki stosowane na zaburzenia erekcji można kupić zarówno bez recepty (oznaczone jako OTC – over-the-counter), jak i na receptę. Medykamentami pierwszego rzutu zalecanymi z powodu trudności z uzyskaniem oraz utrzymaniem wzwodu są przyjmowane doustnie inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i).

W Polsce lekiem z tej grupy dopuszczonym do obrotu i możliwym do kupienia bez recepty jest sildenafil, nazywany potocznie „niebieską tabletką”. Jest uważany za bezpieczny i bardzo skuteczny. Jego działanie rozpoczyna się już po 30-60 minutach od zażycia i utrzymuje się nawet do 12 godzin.

Na rynku można znaleźć także preparaty z johimbiną. Jej skuteczność ani toksyczność nie są jednak potwierdzone klinicznie, dlatego trudno jest oszacować korzyści z jej stosowania w stosunku do ryzyka. Niezalecane jest stosowanie ziół oraz suplementów diety na zaburzenia erekcji, ponieważ mogą przynieść odwrotny skutek. Przed stosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem.

 

Co zamiast leków na erekcję?

Inną metodą leczenia impotencji możliwą do zakupu bez recepty są aparaty próżniowe (VCD). Są to cylindryczne urządzenia, które umieszcza się po zewnętrznej stronie prącia. Za pomocą połączonej ze sprzętem pompki wokół członka wytwarzana jest próżnia. Prowadzi to do biernego napływu krwi do ciał jamistych, dzięki czemu powstaje wzwód.

W celu utrzymania stanu erekcji mogą być stosowane razem z pierścieniem zaciskającym, który umieszczony u podstawy prącia powoduje zatrzymanie odpływu krwi i utrzymanie wzwodu. Aparaty próżniowe należy stosować ostrożnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nieprawidłowe i długotrwałe ich stosowanie może doprowadzić do niedokrwienia i martwicy prącia.

Aparaty mogą także powodować powstawanie siniaków, problemy z ejakulacją, dyskomfort, a nawet ból. Dostępne są w sklepach z akcesoriami erotycznymi, a także w niektórych aptekach.

Leki na potencję na receptę które działają najszybciej a które najdłużej

Wiele leków stosowanych na zaburzenia erekcji można kupić wyłącznie na receptę. Należą do nich przede wszystkim wspomniane już inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Do grupy tej należą sildenafil, wardenafil, tadalafil oraz awanafil. Ich mechanizm działania jest podobny. Różnią się natomiast możliwymi powikłaniami, czasem działania, a co za tym idzie – dawkowaniem.

Najszybszym początkiem działania wykazuje się awanafil – 15-30 minut. Ma on jednak najkrótszy czas działania – do 6 godzin. Z kolei najdłuższym działaniem wykazuje się tadalafil – nawet do 36 godzin.

Z powodu zaburzeń potencji lekarz może także zalecić stosowanie innych leków, między innymi przeciwdepresyjnych (np. trazodonu lub bupropionu). Skutecznością wykazują się również: apomorfina, testosteron oraz bromokryptyna. W leczeniu impotencji kluczową rolę odgrywa także leczenie choroby podstawowej, np. normalizacja ciśnienia tętniczego krwi, profilu lipidowego lub glikemii.

Inną metodą leczenie zaburzeń erekcji są iniekcje do ciał jamistych z preparatem prostaglandyny E1, najczęściej alprostadylem. Rozwiązanie to jest wybierane zwykle w przypadku nieskuteczności innych metod, przeciwskazań do stosowania tabletek doustnych lub ze względu na preferencje pacjenta. Iniekcje należy powtarzać co jakiś czas.

Pierwszą z nich powinien wykonać lekarz, kolejne może już pacjent. Zaletą tej metody jest działanie bez względu na obecność stymulacji seksualnej.

Tabletki na wzwód – dlaczego i kiedy nie działają?

Chociaż leczenie zaburzeń erekcji jest skuteczne w ponad 90% przypadków, zdarza się, że nie przynosi oczekiwanych efektów. Przyczyn tej sytuacji może być kilka. Pierwszą z nich jest nieprawidłowo dobrana dawka substancji leczniczej. Jeśli pacjent przyjmuje lek w niskiej dawce, możliwe jest jej zwiększenie w celu osiągnięcia lepszych efektów.

Przyczyną nieskuteczności może być także nieprawidłowe przyjmowanie tabletek. Powinny być one spożywane około 2 godziny po posiłku, ponieważ pokarm zmniejsza wchłanianie się substancji aktywnej.

W przypadku przyjmowania leków z grupy PDE5i powodem nieskuteczności może być również brak stymulacji seksualnej. Tabletki nie są w stanie samoistnie zainicjować erekcji, konieczne jest do tego odpowiednie pobudzenie.

 

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

 

 

 

Bibliografia

Bibliografia

Bilkiewicz, A. (2004). Psychiatria. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Dęmbe, K., Jasik, M., et al. (2004). Patogeneza i częstość zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę. Seksuologia Polska, 2(2), 51–54.

Kałka, D., Gebala, J., et al. (2018). Fala uderzeniowa o niskiej energii w leczeniu zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska, 16(1), 20-35.

Karolczuk, M., et al. (2009). Encyklopedia powszechna. Kraków: Marketing Room Poland.

Kobosz, T. (2016). ESWT: dźwięk lepszy niż Viagra? Leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową. [31.03.2023].

Nowacka, M., (2023). Żeń-szeń – korzeń życia. Farmaprofit magazyn dla farmaceutów, 24, 6-7.

Sawka, M. (2004). Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska, 2(1), 13-17.

Woroń, J., Kostka-Trąbka, E. (2005). Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków. Seksuologia Polska, 3(1), 18-22.

Zdrojewicz, Z., Biega, P., et al. (2013). Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia. Seksuologia Polska, 11(2), 29-39.

Życzkowski, M., Nabrdalik, K. (2017). Alprostadil in cream — a new option of treating erectile dysfunctions in diabetic patients. Clinical Diabetology, 6(2), 70-75.

Data ostatniej aktualizacji: 28.11.2024

Łukasz Martowski - farmaceuta

Ukończył farmację na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Publikował między innymi w czasopiśmie Pharmacopola. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa.

malgorzata_skubis
Małgorzata Skubis - Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.