Trudności w oddawaniu moczu są powszechną grupą czasami wstydliwych dolegliwości. Należy jednak nie bać się badań i dalszego diagnozowania, gdyż wczesne odnalezienie przyczyny może umożliwić skuteczniejsze leczenie. W tym artykule dowiesz się jakie leki są najczęściej stosowane w leczeniu nietrzymania moczu, jakie mają wskazania i skutki uboczne.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania, od wielu lat skutecznie pomagamy osobom cierpiącym na zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu.

 

leki na nietrzymanie moczu

 

Wśród zaburzeń oddawania moczu można wyróżnić:

Nietrzymanie moczu dotyczy niezależnego od woli wypływu moczu, który zawsze jest nieprawidłowym objawem u pacjentów i powinien podlegać dalszej ocenie specjalistów. Może mieć ono charakter przejściowy lub trwały. Poniżej przyczyny przejściowego nietrzymania moczu:

  • Zaburzeni psychiczne (w tym depresja)
  • Choroby układu nerwowego
  • Zapalenia cewki moczowej
  • Zapalenia błony śluzowej pochwy
  • Polidypsja
  • Hiperkalcemii
  • Moczówka prosta
  • Hipokaliemia
  • Przyjmowanie niektórych leków ( w tym moczopędnych, przeciwdepresyjnych czy na Parkinsona)

 

Wśród przyczyn trwałego nietrzymania moczu wymienia się:

  • Długo utrzymujące się przejściowe nietrzymanie moczu
  • Zmiany chorobowe w mięśniu wypierającym pęcherza
  • Częściową niedrożność cewki moczowej
  • Porażenie zwieracza cewki moczowej

Często przyczyny te mogą nakładać się na siebie, szczególnie podczas stosowania leków moczopędnych u osób z osłabionym chorobowo mięśniem wypieracza pęcherza. Warto także na wstępie wyjaśnić czym jest nykturia, która  bywa niekiedy mylona z nietrzymaniem moczu.

Nykturia jest bowiem oddawaniem moczu częściej niż jeden raz w ciągu nocy. Ten objaw może mieć wiele przyczyn, począwszy od nadmiernego spożycia płynów przed snem, po stany zapalne dróg moczowych.

Jednak niejednokrotnie bywa związana z przerostem prostaty u mężczyzn i nie jest tym samym definiowana jako nietrzymanie moczu.

Należy także podkreślić, że pełna diagnoza leży zawsze po stronie lekarza specjalisty i nie należy podejmować leczenia samemu preparatami, które dostaliśmy z polecenia „od sąsiada”, ponieważ w ten sposób możemy zastosowanie zupełnie błędne leki i doprowadzić do poważnych szkód w naszym organizmie.

 

Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę

W lecznictwie istnieją zasadniczo 4 substancje stosowane w leczeniu nietrzymania moczu. Są to: solifenacyna, mirabegron, tolterodyna i oksybutynina. Substancje te znaleźć można w popularnych preparatach na receptę.

Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę wyróżnia siła i bardzo precyzyjny mechanizm działania. I choć nie należy zażywać ich samemu, bez ordynacji lekarza, to wiedza na temat ich działania może zawsze okazać się pomocna.

 

Solifenacyna to jeden z najpopularniejszych leków na rynku, stosowany w leczeniu nietrzymania moczu.

Przepisywany jest w następujących stanach: nietrzymaniu moczu, częstomoczu i parciu naglącym.

Substancja ta działa poprzez kompetycyjne blokowanie receptora muskarynowego M3. W efekcie dochodzi do zablokowania skurczu mięśniówki gładkiej wypieracza moczu. Skurcz ten w warunkach fizjologicznych powodowany jest przez pobudzanie owego receptora przez endogenna acetylocholinę.

Blokada ma zaś charakter kompetycyjny, co oznacza, że lek rywalizuje o miejsce połączenia z receptorem ze wspomnianą acetylocholiną. Substancja charakteryzuje się stosunkowo wysoką dostępnością biologiczną.

Spożywanie pokarmu nie wpływa na wchłanianie leku. Sama cząsteczka jest zaś metabolizowana w wątrobie do trzech metabolitów, z których jeden posiada aktywność farmakologiczną.

Leku nie należy stosować u dzieci. Występują także istotne interakcje z lekami z grupy cholinolityków, które mogą nasilać działania niepożądane solifenacyny. Najczęstszym skutkiem ubocznym zażywania solifenacyny jest suchość w jamie ustnej. Zwykle stosuje się dawkę 5mg leku.

Lek może zaburzać prawidłowe widzenie i nie powinno się prowadzić po nim pojazdów mechanicznych.

 

Mirabegron jest znacznie mniej popularnym lekiem.

Zapewne może wynikać to z faktu, iż jest najmłodszym preparatem z tej grupy. Zalecany jest w przypadku stwierdzenia zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Mechanizm działania polega na silnym i wybiórczym pobudzaniu receptorów β3-adrenergicznych. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mięśni gładkich pęcherza moczowego. Zmniejsza się także częstość skurczów niewywołujących mikcji, jednakże bez negatywnego wpływu na ciśnienie podczas czy objętość mikcji.

Lek wykazuje jednak niższą biodostępność niż solifenacyna. Standardowo zalecany jest w dawce 50mg niezależnie od posiłków. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią oraz nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży. Wśród działań niepożądanych często wymienia się zakażenia układu moczowego.

W związku z jego nietypowym mechanizmem działania, lek ten nie zaburza prawidłowego widzenia i można prowadzić pojazdy mechaniczne, będąc w trakcie kuracji mirabegronem.

 

Tolterodyna to lek na nietrzymanie moczu na receptę, który przepisywany jest w leczeniu niestabilnego wypieracza pęcherza moczowego.

Lek ten działa poprzez blokowanie receptorów muskarynowych, głownie M2 i M3. Warto zaznaczyć, że działanie to jest dość silnie wybiórcze, bowiem hamowanie receptorów w pęcherzu jest około dziesięciokrotnie silniejsze niż w śliniankach. W związku z tym suchość w jamie ustnej choć bywa częstym problemem, nie powinna być problemem poważnym i zagrażającym zdrowiu.

Biodostępność leku różni się w zależności od typu metabolizmu pacjenta. W przypadku szybkich metabolizerów może być ona bardzo niska i wynosić nawet poniżej 20%, zaś w przypadku wolnych metabolizerów bywa na poziomie 65%. Lek zwykle dawkowany jest w 2mg co 12 godzin.

Tak jak w przypadku solifenacyny istnieją istotne interakcje z lekami z grupy cholinolityków. Łączenie tych leków może nasilać działania niepożądane substancji. Nie powinno się stosować tolterodyny podczas ciąży ani karmienia piersią.

Lek może powodować zaburzenia widzenia i nie należy prowadzić po nim pojazdów mechanicznych.

 

Oksybutynia ordynowana jest w leczeniu chorób pęcherza moczowego, w tym nadreaktywności, w przypadku parć naglących, w moczeniu nocnym czy w neurogennych chorobach pęcherza moczowego.

Mechanizm tego leku jest jeszcze inny. Blokuje on bowiem kanały wapniowe oraz muskarynowe receptory M2 i M3. O ile mechanizm blokady receptorów muskarynowych jest identyczny jak w powyższych lekach, o tyle blokada kanałów wapniowych prowadzi do bezpośredniej relaksacji (rozkurczu) mięśni gładkich pęcherza moczowego.

Lek ten wykazuje ponadto słabe właściwości znieczulające. W efekcie działania oksybutyniny dochodzi do zmniejszenia częstości niekontrolowanego oddawania moczu.

Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami cholinolitycznymi. Podobnie jak w przypadku solifenacyny i tolterodyny może dochodzić do suchości w jamie ustnej, zaburzenia wydzielania potu i łez.

Oksybutynina zwykle dawkowana jest w postaci 5mg 2-3 razy na dobę. Jednak może być podawana dzieciom powyżej 5 roku życia w niższych dawkach. W trakcie leczenia może dochodzić do zaburzenia widzenia oraz senności. W związku z tym nie należy prowadzić pojazdów po zażyciu tej substancji.

 

tabletki na nietrzymanie moczu

 

Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty

 Leki na nietrzymanie moczu bez recepty to popularny temat wśród pacjentów poszukujących rozwiązań niejednokrotnie dopiero rozpoczynających się problemów z układem moczowym. Warto podkreślić zatem dwie rzeczy.

Po pierwsze problemy z nietrzymaniem moczu, nawet sporadyczne są alarmującą zmiana naszej fizjologii i należy udać się z nimi do lekarza. Wczesny kontakt jest szczególnie pomocny, gdyż przekłada się na lepszą kontrolę problemu w przyszłości.

Po drugie istniejące preparaty bez recepty są zazwyczaj zarejestrowane jako suplementy diety i lekami nie są. Są to zwykle preparaty ziołowe na bazie mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, lubczyku, ziela tysiącznika, liścia rozmarynu czy kwiatostanu lipy.

Preparaty te zwykle są w stanie pomagać w lekkich stanach zapalnych dróg moczowych, a nawet przeciwdziałać tworzeniu się kamieni nerkowych.

Tak samo preparaty ziołowe oparte w swym składzie o działanie dyni, palmy sabałowej czy śliwy afrykańskiej są w stanie wspomagać kurację przeciw łagodnemu rozrostowi prostaty, co w efekcie może pomóc pacjentom mającym łagodne problemy z nietrzymaniem moczu.

Nie zastąpią one jednak leczenia opartego o profesjonalną diagnozę, wykorzystującego specjalistyczne leki do tego przeznaczone.

 

 

Leki na nietrzymanie moczu u osób starszych

W przypadku leczenia osób starszych poza lekami na receptę wymienionymi wyżej stosowane bywają preparaty na przerost stercza (prostaty) u mężczyzn. Są nimi finasteryd i dustasteryd.

Leki te same w sobie nie są leczeniem nietrzymania moczu jako takiego. Niemniej w efekcie przerostu gruczołu krokowego jakim jest prostata dochodzić może do zbyt częstego parcia na pęcherz i oddawania moczu w małych, acz częstych ilościach.

Leki te są inhibitorami 5-α-reduktazy steroidowej. W efekcie zahamowane zostaje przekształcanie testosteronu do jego silniej działającej pochodnej, co doprowadza do zahamowania rozrostu prostaty.

Również w przypadku przerostu prostaty stosowane są leki z grupy blokerów receptorów α1-adrenergicznych jak alfuzosyna czy terazosyna.

Ich wpływ na pęcherz moczowy jest również istotny, ponieważ dochodzi do ułatwienia oddawania moczu poprzez zmniejszenie napięcia cewki moczowej. Dochodzi do zmniejszenia oporu podczas mikcji.

 

Leki na nietrzymanie moczu dla kobiet  oraz dla mężczyzn

Pacjenci często poszukują dedykowanych preparatów specjalnie dla kobiet albo specjalnie dla mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby na wstępie zaznaczyć, że leki na nietrzymanie moczu na receptę są przeznaczone zarówno dl kobiet, jak i dla mężczyzn.

Istnieją na rynku preparaty o statusie suplementu diety, które w swoim składzie zawierają wyciągi z soi, kompleksy flawonoidów z ostropestu, ekstrakt z lnu czy pestek dyni oraz inne kompleksy fitoestrogenów, które potencjalnie mogą wzmacniać dno miednicy, działać antyoksydacyjnie czy przeciwzapalnie.

Należy jednak pamiętać, że suplement diety to nie lek i należy zwrócić uwagę, że choć może wywierać działanie dobroczynne, to nie jest ono pewne.

Zaś sam preparat podlega zupełnie innym badaniom przed wprowadzeniem na rynek, a nad jego kontrolą (znacznie mniej rygorystyczną niż w przypadku leków) czuwają inne organy.

 

leki dla kobiet i mężczyzn

Leki na nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty

O ile przerost prostaty może powodować problemy z nietrzymaniem moczu, o tyle nie jest to warunek konieczny do ich wystąpienia. Przyczyn jak widać może być znacznie więcej.

Dlatego samo usunięcie prostaty nie musi być jeszcze warunkiem, że problemy te ustąpią (ponieważ ich podłoże może być inne).

Po usunięciu prostaty stosowanie leków na jej przerost nie ma zastosowania, jednak leki takie jak solifenacyna, tolterodyna, mirabegron czy oksybutynia nadal mogą być użyte z powodzeniem u pacjentów odpowiednio zdiagnozowanych.

 

Niefarmakologiczne metody leczenia nietrzymania moczu

Leki na nietrzymanie moczu to często tylko jedna składowa całej terapii. Istnieją przecież profesjonalne formy fizjoterapii umożliwiające poprawę stanu mięśni dna miednicy, które w połączeniu z profilaktyką i regularnymi badaniami mogą dać bardzo dobre efekty.

Ćwiczenia dna miednicy to jedna z metod fizjoterapii. Ponadto stosowana bywa także terapia behawioralna, gdyż jak widać podłoże dolegliwości może mieć swoje zawiązki w psychice. Osłabienie mięśni dna miednicy może wynikać także z otyłości. U kobiet dodatkowym czynnikiem ryzyka mogą być przebyta menopauza oraz poród.

W przypadku obecności zmian w mięśniach dna miednicy związanych z przebytymi urazami i zabiegami niekiedy bywa konieczne wdrożenie leczenia operacyjnego.

Pamiętaj zatem aby nie bagatelizować problemu.

Temat nietrzymania moczu bywa często pomijany, ponieważ przyjęło się twierdzić (na szczęście coraz rzadziej!), że jest to naturalny stan po przebyciu porodu (szczególnie kilku) lub po przekroczeniu pewnego wieku (szczególnie menopauz u kobiet i 50 roku życia u mężczyzn gdy zmiany w gruczole krokowym z reguły dotyczą większości z nich).

To nie prawda! Zmiany te można i należy powstrzymać, aby w przyszłości cieszyć się zdrowiem. Szczególnie ważne może być specjalistyczna pomoc fizjoterapeuty.

 

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

 

Bibliografia
  1. Interna Szczeklika 2020; Medycyna Praktyczna; Kraków 2020, 1565-1566
  2. Rechberger, T., Kulik-Rechberger, B., Miotła, P., & Wróbel, A. (2014). Nowa era w farmakologicznym leczeniu pęcherza nadreaktywnego (OAB): mirabegron–selektywny agonista receptora β3. Ginekol Pol, 85(3), 214-9.
  3. Nietrzymanie moczu – leczenie kobiet i mężczyzn – Kore Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej [27.10.2024r.]
  4. Solifenacyna (bursztynian solifenacyny) – Medycyna Praktyczna [27.10.2024r.]
  5. Oksybutynina (oxybutynin) – Medycyna Praktyczna [27.10.2024r.]
  6. Tolterodyna – Medycyna Praktyczna [27.10.2024r.]

Data ostatniej aktualizacji: 06.11.2024