Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Test 4 szklanek. Pobieranie próbek moczu przed, w trakcie i po masażu prostaty może pomóc w zlokalizowaniu infekcji bakteryjnej w obrębie dróg moczowych i jest stosowane w leczeniu zapalenia prostaty.

Tradycyjna technika zbierania moczu z czterech szklanek, opisana przez Mearesa i Stameya w 1968 roku, obejmuje badanie czterech próbek moczu.

Test 4 szklanek – jak przebiega procedura pobrania próbek?

Test 4 szklanek MEARESA STAMEYA
Test czterech szklanek
  1. Pierwsza próbka to początkowy strumień moczu (VB1), czyli pierwsze 10 ml moczu i reprezentuje próbkę z cewki moczowej.

  2. Następnie pacjent oddaje kolejne 100-150 ml moczu – środkowy strumień moczu.

  3. Pobiera się drugą próbkę, opróżniony pęcherz  (VB2), czyli kolejne 10 ml moczu i odpowiada próbce z pęcherza moczowego.

  4. Trzecią próbką jest wydzielina prostaty (EPS), czyli płyn pobrany podczas masażu prostaty.

  5. Czwarta próbka, pęcherz opróżniony  (VB3), składa się z pierwszych 10 ml moczu pobranego po masażu prostaty; zawiera EPS uwięziony w sterczowej cewce moczowej.

 

Wykonanie testu 4 szklanek umożliwia zbadanie flory bakteryjnej dróg moczowych  cewki moczowej, pęcherza oraz prostaty.

Dzięki diagnostyce na podstawie Testu 4 szklanek Mearesa Stameya, można odpowiednio określić rodzaj zapalenia prostaty oraz zaproponować odpowiednią formę leczenia np. antybiotykoterapię lub leczenie zapalenia prostaty metodą ESWT.

Alternatywna metoda wobec testu czterech szklanek jest tzw. test dwóch szklanek, który także znajduje zastosowanie w praktyce klinicznej.

 

Bibliografia

 

Data ostatniej aktualizacji: 12.08.2021