Przybliżony czas czytania: 6 min.

Ginekologia estetyczna zdobywa w ostatnich latach coraz to większą popularność. Nic dziwnego. Ta prężnie rozwijająca się gałąź medycyny potrafi znacznie poprawić zarówno fizyczny, jak i psychiczny komfort życia pacjentek. Jednym z zabiegów oferowanych przez ginekologię estetyczną jest labioplastyka. Na czym polega ta procedura? Dla kogo jest wskazana? Czy jest bezpieczna?

labioplastyka cenaLabioplastyka – co to jest?

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, jest zabiegiem polegającym na korekcji warg sromowych większych lub mniejszych. Modelowanie obejmuje zarówno ich wielkość, jak i kształt. Taka operacja plastyczna warg sromowych może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszym jest zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy pomocy skalpela. Obecnie istnieją jednak również nowoczesne metody labioplastyki laserowej. Są one znacznie mniej inwazyjne, dzięki czemu zabieg obarczony jest niewielką ilością powikłań.

Wskazania do labioplastyki

Operacja warg sromowych zdobywa coraz większą popularność. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim wzrostem dbałości kobiet o swój komfort fizyczny oraz psychiczny. Najczęstszą przyczyną wykonywania korekty warg sromowych większych lub mniejszych jest ich przerost. Jednak to nie wszystko. Wargi sromowe bywają także asymetryczne, zdeformowane, zwiotczałe.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej wynika to z wad anatomicznych. Przerost i zniekształcenie może się także pojawić po porodzie drogami natury. W jego wyniku wargi sromowe rozciągają się, zmniejsza się ich elastyczność przez co wyglądają na znacznie większe. Zmiany mogą być także spowodowane wypadkiem, przebytą operacją, a także – procesem starzenia.

Ta ostatnia przyczyna sprawia przede wszystkim, że wargi sromowe stają się wiotkie, asymetryczne.

Tego typu objawy w obrębie warg sromowych zwykle nie są groźne, stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Wiele kobiet nie czuje się z nimi komfortowo, uważają je za nieestetyczne, co znacznie obniża ich samoocenę i powoduje dyskomfort natury psychicznej. Wstyd związany ze zniekształceniem warg sromowych może doprowadzić do unikania zbliżeń i kontaktów seksualnych.

W niektórych przypadkach jednak przerost może dawać dodatkowe objawy. Powiększenie warg sromowych powoduje, że są one znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, otarcia i podrażnienia. Stanowi to wrota zakażenia przyczyniając się tym samym do powstawania nawracających infekcji intymnych.

Przerośnięte wargi sromowe mogą także w wielu sytuacjach sprawiać dyskomfort fizyczny, a nawet ból. Jest to szczególnie częste podczas aktywności fizycznej, np. jazdy konno, jazdy na rowerze, biegania. Ucisk i ocieranie bardzo szybko mogą doprowadzić w takich sytuacjach do powstawania podrażnień.

Przerost warg sromowych może także powodować ból w trakcie współżycia. Nie ulega wątpliwościom, że może to powodować znaczny dyskomfort natury fizycznej, ale też psychicznej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zabieg zmniejszania warg sromowych.

Przebieg zabiegu

Operacja plastyczna warg sromowych może być wykonana w sposób chirurgiczny lub laserowy. Metoda wykonania obu technik jest podobna, różni się jednak wykorzystywanym narzędziem – skalpelem lub laserem. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru warg sromowych, nadanie im odpowiedniego kształtu i poprawie napięcia.

plastyka warg sromowychSposobów wykonania procedury jest wiele. Wybór techniki jest kwestią indywidualną dla każdej pacjentki, w zależności od stanu warg sromowych oraz oczekiwanych efektów. Nacięcie może być między innymi wykonane wzdłuż brzegu warg lub przez ich część centralną. Przy wyborze techniki bierze się także pod uwagę widoczność w danym miejscu blizny pooperacyjnej, która może się pojawić.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak w niektórych przypadkach stosowana jest także anestezja ogólna. Trwa od 60 do 120 minut. Po dokonaniu zmniejszenia warg sromowych stosowane są szwy samowchłanialne, które rozpuszczają się w kolejnych tygodniach.

Po zakończeniu labioplastyki pacjentka zwykle może udać się do domu już po godzinie. W niektórych sytuacjach jednak może być konieczna jednodniowa obserwacja w szpitalu.

Czym jeszcze różni się zabieg zmniejszania warg sromowych chirurgicznie od laserowego? Druga opcja jest aktualnie preferowana, ponieważ jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym, a co za tym idzie – bezpieczniejszym. Ze względu na stosowaną w trakcie operacji koagulacji, utrata krwi jest minimalna, co jest zdecydowanie pożądane.

Sam zabieg jest dużo szybszy, a przy tym bardziej precyzyjny, dzięki czemu blizny są znacznie mniej dostrzegalne. To wszystko sprawia, że labioplastyka laserowa nie wymaga hospitalizacji, praktycznie nie powoduje działań niepożądanych i umożliwia szybszą rekonwalescencję.

 

Przygotowanie do zabiegu

Ze względu na to, że labioplastyka jest zabiegiem, który wykonywany jest w znieczuleniu, warto wykonać wcześniej badania krwi, szczególnie:

  • morfologię krwi,
  • poziom elektrolitów,
  • poziom glukozy,
  • układ krzepnięcia (APTT, PT, INR),
  • grupę krwi.

W trakcie konsultacji przed operacją zmniejszania warg sromowych lekarz może zlecić także EKG oraz dodatkowe badania krwi, na przykład w kierunku HIV, HCV lub HBs. W trakcie zabiegu pacjentka nie może mieć aktywnej infekcji intymnej, dlatego zalecane jest wykonanie wymazu z pochwy maksymalnie miesiąc przed korekcją oraz posiadanie wyników cytologii nie starszych niż rok.

Wykonanie procedury jest niemożliwe w przypadku stosowanie niektórych leków, dlatego należy na 1 miesiąc przed zabiegiem zaprzestać stosowania preparatów hormonalnych. 2 tygodnie przed konieczne jest zrezygnować ze stosowania kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryna) oraz innych leków lub ziół hamujących układ krzepnięcia.

2 dni przed operacją nie można z kolei przyjmować paracetamolu a także niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należy m.in. ibuprofen. Przed zabiegiem z wykorzystaniem znieczulenia należy być co najmniej 6 godzin na czczo. Konieczne jest także zrezygnowanie z palenia papierosów w dniu wykonywania labioplastyki, ponieważ może to spowodować zaburzenia gojenia się ran.

 

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu plastyki warg sromowych pacjentka zwykle wychodzi do domu po 1-2 godzinach obserwacji. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego konieczna jest zwykle hospitalizacja przed jedną dobę. Okres rekonwalescencji po zabiegu może wiązać się z drobnymi niedogodnościami, są one jednak krótkotrwałe.

labioplastyka operacjaPrzez kilka dni po operacji może pojawić się pewien dyskomfort związany z niewielkim obrzękiem i bólem warg sromowych. Można wówczas stosować zimne okłady z lodu. Objawy powinny minąć do tygodnia, a całkowite wygojenie zwykle następuje po 10-14 dniach od zabiegu. Przy wypisie ze szpitala pacjentka otrzymuje od lekarza receptę na leki, których zadaniem jest poprawa i przyspieszenie gojenia się ran, a także przeciwdziałanie objawom bólowym.

Niezwykle istotne jest w okresie pozabiegowym zachowanie odpowiedniej higieny intymnej. Zalecane jest częste podmywanie oraz stosowanie Octaniseptu do dezynfekcji rany. Pacjentka powinna także unikać ubierania bielizny wykonanej z materiałów syntetycznych oraz obcisłych ubrań. Aby przyspieszyć gojenie się ran potrzebny jest bowiem stały dopływ powietrza.

Dlatego też warto unikać przebywania w pozycji siedzącej ze ściśniętymi nogami, które uniemożliwia wietrzenie krocza. Po zabiegu zaleca się też wykonywanie nieobciążających ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, nazywanych potocznie mięśniami Kegla. Taka rehabilitacja może przyczynić się do wzrostu elastyczności tkanek po zabiegu.

Rekonwalescencja po operacji zmniejszania warg sromowych obejmuje również unikanie aktywności fizycznej przez okres 6 tygodni po operacji. Ćwiczenia mogą powodować uszkodzenia świeżo gojącej się rany. Przez 6 tygodni należy także unikać kąpieli w wannie, chodzenia na basen, jacuzzi, do sauny, ponieważ mogłoby to spowodować wdanie się w ranę zakażenia.

Przez jakiś czas po labioplastyce nie można także współżyć. W przypadku zabiegu na wargach sromowych większych zakaz obowiązuje przez okres 4 tygodni, przy znacznie delikatniejszych wargach mniejszych należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych przez 6 do 8 tygodni – w zależności od stanu sromu i zaleceń lekarza.

W późniejszym okresie rekomenduje się jednak stosowanie lubrykantów w celu zmniejszenia tarcia, które mogłoby spowodować uszkodzenia warg.

 

Labioplastyka – efekty

Czy wyniki operacji warg sromowych przed i po są widoczne? Na pierwsze efekty zabiegu nie trzeba długo czekać. Są one widoczne już tego samego dnia po operacji. Efekt nie jest jednak całkowity. Ze względu na obrzęk przez kilka dni po zabiegu oraz kilkutygodniowy okres rekonwalescencji, wizualny wynik leczenia będzie w pełni dostrzegalny po całkowitym zagojeniu ran.

W wyniku labioplastyki chirurgicznej lub laserowej wargi sromowe są mniejsze, poprawiony jest ich kształt i symetria, a co za tym idzie – wygląd i estetyka. Korekta sprawia, że znacznie polepsza się komfort życia pacjentek. Nie cierpią już one na częste otarcia, podrażnienia i infekcje intymne. Mogą czerpać znacznie większą przyjemność z aktywności fizycznej, a także seksualnej.

Poprawia się również ich samoocena, pewność siebie i komfort psychiczny. Efekty labioplastyki przed i po zabiegu są bezapelacyjne.

 

Labioplastyka – przeciwskazania

Mimo, że plastyka sromu jest zabiegiem stosunkowo łatwym i szybkim, wiąże się z pewnymi przeciwskazaniami.  Należą do nich przede wszystkim:

  • ciąża,
  • okres laktacji,
  • aktualna miesiączka lub inne krwawienia z pochwy,
  • aktywna infekcja intymna,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników znieczulenia.

Wykonanie zabiegu uniemożliwiają także niektóre choroby, między innymi cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory narządów płciowych oraz choroby autoimmunologiczne obejmujące tkankę łączną. Należy także zwrócić szczególną uwagę na wynik cytologii. Jeśli jest on nieprawidłowy, może świadczyć o procesie nowotworowym, co uniemożliwia wykonanie labioplastyki.

 

Labioplastyka laserowa i chirurgiczna – możliwe powikłania

W przypadku większości inwazyjnych procedur medycznych wystąpić mogą pewne powikłania. Nie inaczej jest w przypadku labioplastyki. Mimo, że efekty uboczne po tym zabiegu występują niezwykle rzadko, warto mieć je na uwadze.

Przez krótki okres czasu po operacji korekty warg sromowych mogą wystąpić pewne objawy mieszczące się w granicach normy. Szczególnie przez kilka pierwszych dni można zauważyć lekki obrzęk, zaczerwienienie oraz zasinienie. Dolegliwościom tym może towarzyszyć ból o niewielkim nasileniu, a także delikatne krwawienie z brzegów gojącej się rany. Wszystko to niewątpliwie prowadzi do uczucia dyskomfortu, jednak jest nieodłącznym elementem rekonwalescencji i szybko mija.

W przypadku, gdy objawy te nasilają się lub pojawiają się całkiem inne dolegliwości, należy być czujnym i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Do symptomów tych należą:

  • silny ból,
  • obfite krwawienie,
  • wysoka gorączka,
  • duży krwiak,
  • infekcja intymna,
  • opóźnione gojenie się rany.

W bardzo rzadkich przypadkach może także dojść do rozejścia się brzegów rany. Jest to objawem bardzo niepożądanym, ponieważ sytuacja taka wymagać może ponownego szycia rany. Symptomem, który może się pojawić po labioplastyce i który może utrzymać się na stale jest zmniejszenie wrażliwości warg sromowych na dotyk.

 

Plastyka warg sromowych – cena

Cena labioplastyki nie jest jednoznaczna. Może być różna w każdej klinice specjalizującej się w zabiegach ginekologii estetycznej. Cena korekty warg sromowych uzależniona jest od wielu czynników i ustalana indywidualnie między lekarzem a pacjentką przed zabiegiem. Na koszty leczenia ma wpływ wygląd warg sromowych przed labioplastyką, ogólny stan zdrowia, oczekiwane efekty zabiegu.

Operacja może być wykonana po jednej lub dwóch stronach w zależności od potrzeb, co również wpływa na cenę zmniejszenia warg sromowych. Nie bez znaczenia jest też miejsce wykonania procedury – na mniejszych lub większych wargach sromowych. Zależy ona również od zastosowanej metody zabiegowej, wykorzystanego znieczulenia, a także ewentualnej konieczności dłuższej obserwacji pacjentki w szpitalu.

Cena może się więc wahać od 3 000zł nawet do 14 000zł.

 

Nieinwazyjne zmniejszanie warg sromowych – Protege Intima

Nie ulega wątpliwościom, że zarówno labioplastyka chirurgiczna, jak i laserowa są zabiegami inwazyjnymi. Wiąże się to z pewnymi powikłaniami, a także kilkutygodniowym okresem rekonwalescencji. Ginekologia estetyczna nie stoi jednak w miejscu, prężnie się rozwija wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet. W ten sposób powstają coraz to nowe techniki, które są nieinwazyjne i bezbolesne.

Jedną z nich jest Protege Intima – niechirurgiczna metoda zmniejszania warg sromowych.

Protege Intima jest doskonałą alternatywą operacyjnej korekty warg sromowych. Mechanizm tej metody jest wynikiem wspólnego działania fal ultradźwiękowych i radiowych. Wejście do pochwy jest rozgrzewane do temperatury około 40-45°C za pomocą specjalnej głowicy, co powoduje niemal natychmiastowy skurcz mięśniówki.

Dochodzi do wzrostu przepływu krwi oraz pobudzenia unerwienia pobliskich części ciała. W ten sposób aktywowane są fibroblasty, które rozpoczynają wzmożoną produkcję włókien kolagenowych, odpowiedzialnych w naszym organizmie za elastyczność.

Jaki jest efekt? Wargi sromowe zostają obkurczone, ich rozmiar znacznie się zmniejsza, a kształt ulega poprawie. W dużym stopniu zwiększa się elastyczność i jędrność zewnętrznych narządów płciowych. Co za tym idzie – znacznie poprawia się estetyka warg sromowych. Dzięki korekcie rozmiaru spada także ryzyko występowania podrażnień i infekcji intymnych.

Radiofrekwencja poprawia także nawilżenie warg, dzięki czemu też znacznie wzrasta satysfakcja seksualna. To wszystko sprawia, że samoocena pacjentki ulega poprawie, zwiększa się jej pewność siebie i ogólne zadowolenie.

Zabieg Protege Intima jest całkowicie bezbolesny, mimo że wykonywany bez znieczulenia. Nie powoduje żadnego dyskomfortu i nie wymaga rekonwalescencji. Z tego powodu praktycznie nie powoduje żadnych działań niepożądanych.

A efekty?

Są takie same lub nawet lepsze niż w przypadku chirurgicznej lub laserowej korekty warg sromowych. Fale radiowe wykorzystywane w zabiegu Protege Intima powodują także aktywację wytwarzania czynnika będącego prekursorem sterydów płciowych – DHEA. Substancja ta powoduje wzrost produkcji między innymi estrogenów. Hormony te znacznie ułatwiają regenerację po zabiegu, co przyspiesza proces gojenia.

Zabieg jest krótki – trwa do 30 minut i nie wymaga pozostania na obserwację. W celu uzyskania najlepszych możliwych efektów zaleca się wykonanie czterech zabiegów w odstępach co około 1-2 tygodnie. Cena procedury jest również znacznie bardziej korzystna. Jedna sesja to koszt około 600zł.

 

FAQ

Ile trwa zabieg labioplastyki?

Labioplastyka, czyli zabieg zmniejszania warg sromowych, trwa zwykle od 60 do 120 minut. Jest to uzależnione od stanu zewnętrznych narządów płciowych kobiety, oczekiwanych efektów, zastosowanego znieczulenia i wielu innych czynników.

Jakie znieczulenie jest stosowane podczas zabiegu korekcji warg sromowych?

Najczęściej wykorzystywanym w trakcie labioplastyki znieczuleniem jest anestezja miejscowa. Wówczas pacjentka może udać się do domu nawet godzinę po wykonaniu zabiegu. W niektórych przypadkach stosowane jest jednak znieczulenie ogólne, podawane dożylnie. Wtedy konieczny może być jednodniowy pobyt w szpitalu na obserwację. W każdym przypadku rodzaj znieczulenia ustalany jest między lekarzem a pacjentką na konsultacji przed operacją.

Jaka jest cena operacji zmniejszania warg sromowych?

Cena labioplastyki jest uzależniona od wielu czynników, między innymi:

  • rodzaju znieczulenia,
  • konieczności hospitalizacji,
  • stanu warg sromowych pacjentki przed zabiegiem,
  • oczekiwanych efektów operacji,
  • miejsca wykonywania zabiegu – wargi mniejsze lub większe.

W każdym przypadku cena ustalana jest indywidualnie. Zwykle może wahać się od 3 000zł do 14 000zł.

Labioplastyka NFZ – czy jest refundowana?

Nie, zabieg chirurgicznego zmniejszania warg sromowych nie jest refundowany w Polsce.

Jaki jest efekt labioplastyki?

Po zabiegu wargi sromowe są mniejsze, poprawiony jest ich kształt i symetria.

Czy zmniejszanie warg sromowych boli?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego nie jest bolesny. Jednak przez kilka dni po operacji może być odczuwalny niewielki ból i dyskomfort, który powinien minąć do 2 tygodni. W przeciwnym razie należy zgłosić się do lekarza.

Czy korekta warg sromowych jest bezpieczna?

Jak każdy zabieg labioplastyka wiązać się może z pewnymi powikłaniami. Jednak są one niezwykle rzadkie. Działania niepożądane mogą obejmować:

  • gorączkę,
  • krwawienie,
  • krwiaka,
  • silny ból,
  • infekcję intymną,
  • opóźnione gojenie ran,
  • zmniejszenie wrażliwości na dotyk.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki?

Pełen powrót do zdrowia po zabiegu zmniejszania warg sromowych trwa zwykle do 12 tygodni, jednak może potrwać nawet do 6 miesięcy.

Czy po zabiegu korekcji warg sromowych wymagana jest hospitalizacja?

W zdecydowanej większości przypadków pacjentka może opuścić klinikę już godzinę po zabiegu. W sytuacji złego samopoczucia lub wykorzystania znieczulenia ogólnego, konieczna może okazać się obserwacja w szpitalu przez jedną dobę.

Kiedy po zabiegu labioplastyki można współżyć?

W przypadku wykonywania labioplastyki na wargach sromowych większych powrót do aktywności seksualnej może nastąpić już po 4 tygodniach od zabiegu. W przypadku rekonstrukcji warg sromowych mniejszych, czas ten jest wydłużony do 6-8 tygodni po operacji.

Czy labioplastyka jest skuteczna?

Tak, zabieg chirurgicznego lub laserowego zmniejszenia warg sromowych jest skuteczny. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest ponowne wykonanie operacji.

Czym różni się labioplastyka chirurgiczna od laserowej?

Klasyczna operacja warg sromowych polega na ich rekonstrukcji za pomocą skalpela, natomiast laserowa – z wykorzystaniem lasera. Druga technika wykazuje się znacznie mniejszą częstością występowania efektów ubocznych, szybszym czasem trwania procedury, zwykle nie wymaga też hospitalizacji. Z tego względu jest metodą obecnie preferowaną.

Na czym polega zabieg Protege Intima?

Protege Intima to nieinwazyjna alternatywa do chirurgicznego zmniejszania warg sromowych. Wykorzystuje ona działanie ultradźwięków oraz fali radiowych, które wspólnie prowadzą do pobudzenia fibroblastów, które wytwarzają kolagen. Protege Intima powoduje ujędrnienie warg sromowych, ich zmniejszenie, a dodatkowo zwiększa satysfakcję seksualną.

Czy zabieg Protege Intima jest skuteczny?

Tak, zabieg ten wykazuje się taką samą lub nawet większą niż labioplastyka skutecznością działania.

Źródła:

Data ostatniej aktualizacji: 28.11.2024

malgorzata_skubis
Małgorzata Skubis - Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.