Przybliżony czas czytania: 2 min.

 

Ogromny wysiłek fizyczny, nadmierny stres czy urazy można wyeliminować lub zredukować za pomocą masażu. Z biegiem lat w gabinetach odnowy biologicznej pojawia się coraz więcej klientów.

Zawód masażysty jest niezwykle wymagający. Oprócz siły fizycznej do wykonywania zawodu masażu niezbędna jest wiedza dotycząca technik masażu i z zakresu anatomii. Na czym właściwie polega praca masażysty? Jakie istnieją rodzaje masaży? Jakie uprawnienia należy mieć do wykonywania zawodu masażysty? Na te i więcej pytań znajdą Państwo odpowiedz w poniższym artykule.

 

 

Na czym polega praca masażysty?

Masażysta, jak wynika z samej nazwy profesji, to osoba, która profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem masaży. Technik masażysta to profesja wymagająca odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia, a także umiejętności dostosowania technik masażu do dolegliwości lub upodobań klienta.

Masażysta może pełnić swoje obowiązki w gabinetach odnowy biologicznej, w ośrodkach rehabilitacyjnych, klubach fitness, na siłowniach, niepublicznych placówkach służby zdrowia czy w szpitalach publicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć również własny gabinet.

Osoba, pełniąca obowiązki w zakresie masażu powinna nie tylko posiadać odpowiednie uprawnienia, ale również szereg pomocnych cech charakteru. Masażysta musi być empatyczny i spostrzegawczy. Czujność jest cechą pożądaną, ponieważ masażysta musi obserwować reakcje pacjenta i dostosowywać moc uciśnięć do każdej osoby indywidualnie.

 

Jakie są rodzaje masaży?

Gabinety odnowy biologicznej oferują wiele różnych usług w zakresie masażu. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych technik należą masaże relaksacyjne. Służą one przede wszystkim zwiększeniu poczucia komfortu, a po ich wykonaniu klienci czują się zrelaksowani i wypoczęci.

Dużą popularnością cieszą się masaże z wykorzystaniem gorących kamieni, a ich wykonywanie wymaga wyczucia i znajomości odpowiednich technik. Masaże klasyczne z kolei, pozwalają na wyeliminowanie dolegliwości bólowych, w takich miejscach jak ramiona, nogi, barki czy kręgosłup.

Oprócz odczuwanego relaksu klient ma szansę na zmniejszenie odczuwanego bólu. W zakres masażu medycznego wpisują się techniki skupiające uwagę na poszczególnych częściach ciała klienta. Masaż sportowy zaleca się osobom aktywnym, narażonym na częste urazy.

Świadczenie usług masażysty wiąże się z koniecznością znajomości wielu technik. Do popularnych rodzajów masażu należą również masaż tajski, balijski, prozdrowotny, szwedzki, masaż prenatalny czy refleksologia.

 

Jak zostać masażystą?

Wszystkie osoby, które pragną zostać masażystą muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Pracownia masażu nie pozwoli na świadczenie usług przypadkowym osobom.

Technika masażysty jest niezwykle ważna, dlatego wiedza jest niezbędna. Sposobem, na zostanie masażystą jest ukończenie odpowiedniego kierunku w szkole policealnej lub technikum o odpowiednim profilu. Świadectwo ukończenia szkoły policealnej jest sygnałem, że kandydat na stanowisko wie, z czym wiąże się odpowiedzialność wykonywania zawodu.

Do podjęcia nauki w szkole policealnej niezbędne jest wyłącznie świadectwo ukończenia szkoły średniej, a także dużo samozaparcia i zaangażowania. Po ukończeniu szkoły policealnej warto dodatkowo skorzystać z kursów, w celu praktycznej nauki zawodu. Certyfikat kwalifikacji zawodowej to nie wszystko, a swoje umiejętności warto rozszerzać o nowe techniki masażu.

Która szkoła policealna będzie odpowiednia? Wpisując w wyszukiwarkę frazę technik masażysta szkoła, z pewnością uzyskają Państwo wiele wyników. Technik masażysta to odpowiedzialny zawód, od którego uzależnione jest zdrowie i samopoczucie klientów.

Bez względu czy interesują Państwa uprawnienia do wykonywania masaży klasycznych, masażu prozdrowotnego czy podstawowe ćwiczenia lecznicze, warto wybrać szkołę policealną cieszącą się pozytywnymi opiniami studentów.

 

Technik masażysta – zasady wykonywania zawodu

Zawód masażysty jest zaliczany do grupy zawodów medycznych. Z tego względu na masażystę nakłada się zasady wykonywania swojego zawodu. Przede wszystkim technik masażysta ma w obowiązku wykonywać swój zawód w zgodzie z aktualną wiedzą i umiejętnościami.

Osoba pracująca w zawodzie technika masażysty jest zobowiązana szanować intymność i godność każdego klienta. Ponadto należy rzetelnie i szczegółowo poinformować klienta o szczegółach wykonywanego masażu oraz planowanym leczeniu. Pracownia masażu, a także każdy poszczególny masażysta jest zobowiązany do zachowania tajemnicy w związku z wykonywanymi technikami.

Technik masażysta powinien charakteryzować się dużą spostrzegawczością i empatią. Dla wielu pacjentów masaż to wstydliwy moment warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić komfortowe warunki w swoim gabinecie.

Technik masażysta to intratny zawód. Coraz więcej osób dostrzega lecznicze i profilaktyczne właściwości masaży, stąd stale rosnący popyt na tego rodzaju usługi. Warto podkreślić, że posada masażysty wymaga odpowiedniej sprawności fizycznej, a zakres wiedzy należy stale poszerzać i uaktualniać.

Data ostatniej aktualizacji: 29.09.2023