Ból łydki jest dolegliwością, która dotyka wielu osób w różnych grupach wiekowych. Jest to objaw nieswoisty, dlatego trudno go przyporządkować do konkretnej choroby bez uprzedniego wykonania badań, czasem dość zaawansowanych. Ból łydek może mieć związek z łagodnymi stanami, ale też nierzadko zwiastuje poważne, wymagające natychmiastowego leczenia stany.
Bardzo często dolegliwości bólowe łydek są powiązane z obrzękiem, uczuciem nadmiernego ciepła, zmianami skórnymi lub uczuciem zimna. Ból łydek może być spowodowany przez bardzo wiele różnorodnych czynników. Poznanie źródła dolegliwości jest kluczową kwestią, która umożliwia poprawne i skuteczne leczenie.
W przypadku dużego nasilenia bólu trzeba obserwować swój organizm i w razie konieczności skontaktować się z lekarzem.
W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie w leczeniu bólu łydki.
Jakie choroby objawiają się bólem łydek?
Co możemy zrobić, żeby ograniczyć dolegliwości?
Jak leczy się poszczególne choroby, objawiające się bólem łydek?
Z artykułu dowiesz się co może oznaczać:
- ból łydki z tyłu
- ból łydki przy chodzeniu
- ból łydek w nocy
- ból łydki z boku
- ból łydek od kręgosłupa
- ból łydki pod kolanem
Ból łydki – objawy towarzyszące
Ból łydek bardzo często współistnieje z innymi objawami, które mogą wskazywać na etiologię dolegliwości. Ból łydek o podłożu wirusowym cechuje się współwystępowaniem kataru, kaszlu oraz podwyższonej temperatury ciała. Można w skrócie powiedzieć, że objawy te przypominają symptomy przeziębienia lub grypy.
Czasem ból jest na tyle nasilony, że pojawiają się problemy z poruszaniem się. Na szczęście zmiany te wycofują się po upływie tygodnia. Ból łydek może być spowodowany przeciążeniem fizycznym. Kto z nas nie doświadczył w swoim życiu tzw. zakwasów? W tym przypadku ból powodują mikrourazy mięśni, które podczas treningu są narażone na duży wysiłek, co bardzo często prowadzi do przejścia komórek mięśniowych na metabolizm beztlenowy.
Zakrzepica żył głębokich objawia się bardzo dużą bolesnością łydek, której często towarzyszy obrzęk i nadmierne ucieplenie kończyny. Ta choroba wymaga konsultacji lekarskiej i natychmiastowego wdrożenia leczenia.
Umów się na leczenie w Swarzędzu:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Ból łydek – przyczyny
Ból łydek mogą powodować bardzo różne czynniki. Dolegliwości mogą pojawiać się podczas wysiłku, w spoczynku, podczas siedzenia lub w nocy. Bardzo duża grupa chorób posiada wspólny mianownik, którym jest ból łydki, dlatego postawienie trafnej diagnozy nie zawsze jest takie proste.
Bez względu na to, czy dolegliwości są bardzo nasilone, czy też nie, warto zasięgnąć porady specjalisty w celu wykluczenia bądź rozpoznania poważnych schorzeń.
Choroby, które objawiają się bólem łydek:
- żylna choroba zakrzepowo zatorowa
- niedokrwienie kończyn dolnych
- przewlekła niewydolność żylna
- zaburzenia elektrolitowe
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- rwa kulszowa
- naciągnięcie mięśni.
Bolące łydki z tyłu
Istnieje kilka schorzeń, które wiążą się z bólem łydek z tyłu. Jest on bardzo charakterystyczny dla poważnej choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Polega ona na zastoju krwi w obrębie kończyn dolnych.
Mechanizm powstawania tych zmian jest raczej prosty. Uszkodzone zastawki nie zapobiegają powrotowi krwi z górnych partii ciała zgodnie z siłą grawitacji. Powoduje to zaleganie krwi w obrębie nóg, co przyczynia się do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Początkowym objawem jest uczucie ciężkości w kończynach dolnych.
Ulgę przynosi położenie ich powyżej poziomu ciała, co powoduje grawitacyjny odpływ krwi z nóg do pozostałych partii organizmu. Wraz z postępem choroby pojawia się obrzęk i teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia w kształcie pajączków.
Z czasem mogą się przekształcać w żylaki. Schorzenie często współistnieje z bolesnymi skurczami łydek, które nasilają się w nocy, podczas długotrwałego przebywania w pozycji stojącej oraz podczas upalnych dni.
Ból z tyłu łydki mogą powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Pacjenci skarżą się na bolesne skurcze mięśni, odczuwane najmocniej w okolicy tylnej. Co sprzyja powstawaniu zaburzeń elektrolitowych? Główne przyczyny to przyjmowanie leków moczopędnych (furosemid, torasemid, itd.), środków przeczyszczających, nadmierne odchudzanie i spożywanie dużych ilości kawy.
Ból łydki z boku
Bólem z boku łydki, który często nachodzi także na jej część tylną, charakteryzuje się niedokrwienie kończyn dolnych. Jest to stan chorobowy, który dotyczy tętnic. Do niedotlenienia dochodzi w wyniku zbyt małej podaży tlenu do tkanek, które wchodzą w skład kończyny dolnej.
Jak dochodzi do zmniejszonych dostaw tlenu do komórek? Najczęściej powodują to zmiany miażdżycowe, które zwężają światło tętnic, niekiedy w znacznym stopniu. Mniejsze światło powoduje zmniejszony przepływ krwi. Do czynników rozwoju przewlekłego niedokrwienia kończyn zaliczamy:
- płeć męską
- hipercholesterolemię
- wiek powyżej 40. roku życia
- palenie wyrobów tytoniowych
- cukrzycę.
Przewlekłe niedokrwienie kończyn rozwija się stopniowo. Na samym początku pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Z czasem pojawia się zwiększona męczliwość, wrażliwość na zmiany temperatury oraz mrowienia stóp.
Postępująca miażdżyca powoduje stopniowe zwiększanie dolegliwości bólowych. Nawet zwykły spacer powoduje, że pojawiają się problemy z poruszaniem się. Po przejściu stałej odległości pojawia się ból, który wymaga zatrzymania się. Jest to tzw. chromanie przestankowe. Zaawansowane przewlekłe niedokrwienie kończyn nierzadko uniemożliwia pacjentom normalny sen.
Ból łydki przy chodzeniu
Ból łydki potrafi być bardzo uciążliwy. Może on pojawiać się zarówno podczas aktywności, jak i pozostawania w spoczynku, w zależności od etiologii schorzenia. Schorzeniem, które powoduje ból łydek również podczas chodzenia, jest zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.
W zależności od miejsca jej występowania dzielimy ją na postać dystalną, proksymalną i obrzęk bolesny. Do pozostałych objawów zakrzepicy kończyny dolnej należą:
- obrzęk łydki lub całej kończyny (zazwyczaj jednostronny)
- ocieplenie kończyny
- bolesność uciskowa
- stan podgorączkowy/ gorączka
- poszerzone żyły powierzchowne (stan ten utrzymuje się przy uniesieniu kończyny pod kątem 45 stopni).
Ból łydek w nocy
Ból łydek, który pojawia się w nocy, stanowi szczególny problem dla pacjentów. Fakt, że bardzo często uniemożliwia on spokojny i wartościowy sen, przemawia za tym, że pacjenci zgłaszają się z nim do lekarzy w celu uzyskania pomocy.
Ból łydek związany z zespołem niespokojnych nóg (RLS)
Zespół niespokojnych nóg to stosunkowo częste schorzenie, polegające na odczuwaniu mrowienia i bólu w kończynach. Symptomy zaczynają doskwierać w godzinach wieczornym oraz w nocy. Chwilową ulgę przynosi poruszanie nogami, stąd nazwa choroby.
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na zespół niespokojnych nóg. Znacznie częściej dotyka on kobiet. Pacjentom z RLS pomaga zmiana diety i modyfikacja stylu życia, zakładająca między innymi zwiększenie aktywności fizycznej.
Nocne bóle łydek a żylaki
Trwałe poszerzenia żył, znane szerzej jako żylaki, to schorzenie, które dotyka z reguły żył powierzchownych. Żylaki w większości przypadków dotyczą kończyn dolnych i są to zwinięte pod skórą, kręte żyły.
Głównym czynnikiem ryzyka są tutaj predyspozycje genetyczne. Mogą jednak pojawiać się u osób z nadwagą lub otyłością. Również długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu żylaków. Wiek i palenie tytoniu podobnie.
Rwa kulszowa a nocne bóle łydek
Nagły ból podudzia może być jednym z objawów rwy kulszowej. Choroba ta jest spowodowana szeroko rozumianymi zmianami w obrębie kręgosłupa i uciskiem na nerwy. Ból w tym przypadku jest ostry, przeszywający, promieniujący do pośladka i reszty kończyny dolnej. Ważne jest, by w ostrej fazie unikać aktywności fizycznej. Wskazane jest kilkudniowe unieruchomienie – do zelżenia objawów.
Ból łydki pod kolanem
Ból pod kolanem dotyczy dużej części pacjentów w praktyce lekarza POZ. Dolegliwości mogą dotyczyć dołu podkolanowego, ale często promieniują do górną część łydki, która sąsiaduje z kolanem.
Bardzo często ból jest spowodowany torbielą Bakera, urazamy łąkotek, tętniakami tętnicy podkolanowej czy kolanem skoczka. Ból pod kolanem, który promieniuje do łydki, jest w wielu przypadkach spowodowany przez zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Podobne dolegliwości mogą generować stany zapalne w obrębie kolana. Taki ból zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą. Dna moczanowa to kolejne schorzenie, które może powodować bóle w stawie kolanowym, który nierzadko promieniuje do łydki.
Dolegliwości, które bardzo ograniczają normalne funkcjonowanie pacjentów, są związane z przebiegiem zmian zwyrodnieniowych – choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego stawów.
Ból łydek od kręgosłupa
Bóle nóg, spowodowane zmianami w obrębie kręgosłupa, mogą mieć bardzo różne podłoże. Są objawem między innymi rwy kulszowej, przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych czy nawet wad postawy.
Przeciążeniowe bóle kręgosłupa
Ten rodzaj bólu to częsty problem wśród pacjentów. Na ból łydek skarżą się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, kobiety w ciąży, ludzie z nadwagą/ otyłością oraz osoby z wadami postawy. Objawy pojawiają się zazwyczaj stopniowo. Najpierw pacjent czuje dziwne napięcie i sztywność mięśni.
Kolejnym etapem jest pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie krzyża i ich promieniowanie wzdłuż kończyny dolnej, do łydki i stopy. Ból stopy – czytaj więcej.
Zmiany przeciążeniowe powinny być leczone zmianą stylu życia i dobrymi nawykami ruchowymi w miarę szybko. Bagatelizowanie symptomów może prowadzić do zmian zapalnych, zwyrodnień oraz deformacji stawów międzykręgowych.
Rwa kulszowa
Atak rwy kulszowej powoduje jednostronne dolegliwości. Objawia się on rwącym, a nawet piekącym bólem nogi od kręgosłupa aż do pośladka, tylną część uda, przez łydkę aż do stopy. Ból generuje nagły ucisk na korzenie nerwowe.
Podobne objawy powoduje rwa udowa, w przebiegu której dolegliwości pojawiają się na przedniej powierzchni uda, kolana i przyśrodkowej stronie łydki.
Diagnostyka różnicowa bólu łydki
Ból łydki może mieć bardzo różne pochodzenie. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa, a bez niej nie ma mowy o odpowiednim leczeniu. Wyróżniamy kilka metod, które są pomocne w procesie poszukiwania źródła bólu.
Diagnostyka fizjoterapeutyczna
Bardzo ważny w całym procesie diagnostycznym jest wywiad. Odpowiednio przeprowadzony jest źródłem bardzo wielu informacji i często wskazuje terapuecie kierunek, w którym idzie szersza diagnostyka. Dobry wywiad to 40% całego badania.
Po wielu pytaniach fizjoterapeuta przechodzi do badania. Tutaj wiele zależy od okolicy, której dotyczy problem pacjenta. W przypadku bólu łydek można wykonać kilka testów, które dostarczają wielu przydatnych informacji o stanie pacjenta. Za pomocą odpowiednich testów dobry fizjoterapeuta szybko zyskuje pogląd na sytuację.
Bardzo ważne jest to, że testowane są także miejsca odległe od obszaru, którego dotyczy ból. Pacjent często jest zdziwiony, że badany jest kręgosłup lędźwiowy czy staw kolanowy, kiedy dolegliwości tyczą się podudzia.
Takie postępowanie fizjoterapeuty jest uzasadnione i wynika z tego, że często ucisk na nerwy czy nadmierne napięcie mięśni prowadzi do pojawiania się bólu nawet w bardzo odległych obszarach ciała.
Testy funkcjonalne
Testy funkcjonalne są wykonywane w gabinecie fizjoterapuety. Pacjent wykonuje szereg czynności, które wskazuje specjalista. Wszystko to ma na celu zlokalizowane struktur, które są źródłem problemu.
Proste testy diagnostyczne są nieocenione i dostarczają bardzo wielu informacji. Na każdą część ciała przypada kilka testów diagnostycznych, których znajomość znacznie podnosi efektywność całego procesu diagnostycznego i terapii.
Objaw udowy Lasegue’a
Bóle nerwu udowego mogą być przyczyną dolegliwości w obrębie przyśrodkowej części łydki. Podczas testu pacjent leży na brzuchu i jednocześnie zgina kończynę dolną w stawie kolanowym.
W kolejnym kroku terapeuta podnosi kończynę z kozetki, co wywołuje naciągnięcie nerwu udowego. Dolegliwość bólowa w tym momencie świadczy o podrażnieniu korzeni nerwowych, które budują omawiany nerw.
Objaw Payra
Fizjoterapeuta prosi pacjenta, by usiadł w siadzie skrzyżnym. Następnie wykonuje nacisk na chory staw kolanowy. Ból wskazuje na uszkodzenie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, co może powodować dolegliwości również w zakresie łydki.
Diagnostyka obrazowa – USG Doppler
Testy fizjoterapeutyczne są bardzo przydatne, jednak diagnoza ostatecznie powinna być potwierdzona za pomocą badań obrazowych. Badanie USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem, które wykorzystuje się szeroko w diagnozowaniu chorób układu krążenia.
Ultrasonografia żył i tętnic obwodowych umożliwia ocenę przepływu krwi przez te naczynia. Badanie Doppler różni się od klasycznego USG efektami dźwiękowymi, które informują o przepływie krwi przez naczynia.
USG z kolorowym Dopplerem za pomocą różnych barw i ich nasycenia ukazują szybkość przepływu, co pomaga wnioskować o zmianach w obrębie naczyń. Najczęstsze wskazania do USG Doppler:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył
- zakrzepowe zapalenie żył
- żylaki kończyn dolnych.
Schorzenia te łączy wspólny symptom, jakim jest ból w obrębie kończyn. USG naczyń jest nieinwazyjne i nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania.
Domowe sposoby na ból łydek
Domowe sposoby na ból łydek nie sprawdzą się w każdym przypadku. Poważne problemy z żyłami czy odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa wymagają pilnej wizyty u lekarza. Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem łydek obejmują leczenie za pomocą ciepła (okłady, plastry rozgrzewające, ciepłe kąpiele). Warto też wyeliminować przyczynę bólu, np. forsowny sport czy wysokie obcasy.
W przypadku bólu łydek warto suplementować magnez oraz witaminę B6. Ból powinien ustępować po zażyciu środków przeciwbólowych (ibuprofen, paracetamol, ketoprofen). Nasilający się ból bądź taki, który długo nie ustępuje, wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą. Nie warto tego bagatelizować.
Najczęściej zadawane pytania
Po czym poznać zakrzepicę kończyn dolnych?
Zakrzepica kończyn dolnych to schorzenie, które często przewija się w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jej objawy są dość charakterystyczne, dlatego doświadczony lekarz zwykle dość szybko orientuje się, z czym ma do czynienia.
Pierwszym objawem choroby zakrzepowej jest gwałtowny ból w łydce, który najczęściej tłumaczy się skurczem mięśni. Zwykły skurcz zwykle ustępuje po krótkim czasie. Inaczej jest w przypadku zakrzepicy, kiedy to ból nie ustępuje, ale nasila się podczas chodzenia czy zginania stopy.
Z czasem wykonywanie nawet najmniejszych ruchów stanie się bardzo problematyczne, wręcz niemożliwe. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego.
Jakie leki na skurcze łydek?
Skurcze łydek są często bardzo silne i powodują spore dolegliwości bólowe. Korzystne okazuje się stosowanie preparatów magnezowych, które są dostępne również bez recepty – Magne B6, Maglek B6, Magvit B6. Zawierają one także dodatek witaminy B6, która ma wysoce korzystny wpływ na układ nerwowy i jego funkcjonowanie.
Jak wygląda leczenie bólu łydek?
Leczenie bólu łydek zależy od tego, jakie schorzenie ten ból wywołuje. Jeżeli ma on podłoże zakrzepowe, niezbędne jest wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego, np. w postaci zastrzyków. Gdy ból łydek towarzyszy infekcji wirusowej, lekarz przepisuje preparaty działające na objawy przeziębienia.
Pourazowy ból łydki z współistniejącą opuchlizną leczy się za pomocą zimnych okładów oraz smarowania chorego miejsca maściami lub żelami z substancjami przeciwzapalnymi oraz przeciwbólowymi.
Jakie inne objawy mogą towarzyszyć bólowi łydek?
Ból łydek stosunkowo rzadko występuje jako jedyny objaw. Najczęściej istnieje szereg symptomów towarzyszących, do których należą: zwiększone napięcie mięśniowe, spadek siły skurczu mięśnia, objawy grypopodobne, gorączka, opuchlizna, zaczerwienienie, czasem nawet krwiak. Często bólowi łydek towarzyszą zmiany skórne, obrzęk kończyny oraz jej nadmierne ucieplenie bądź oziębienie.
Umów się na leczenie w Swarzędzu:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia:
- Obrzęk i ból łydki, dr med. Marzena Frołow, mp.pl
- Health behaviors among patients with chronic lower limb ischaemia, R. Piotrkowska, P. Jarzynkowski, J. Książek, S. Terech-Skóra, M. Mitońska
- Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie, lek. Kamila Ludwikowska, mp.pl
- Przewlekła niewydolność żylna, dr med. Marzena Frołow, mp.pl
- Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, dr med. Marzena Frołow, mp.pl
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych, dr n. med. Jerzy Maciejewski, mp.p
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.
Data publikacji: 23.11.2022
Data ostatniej aktualizacji: 28.06.2023