34-letni pacjent został skierowany na leczenie fizjoterapeutyczne z powodu przewlekłego zespołu bólowego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa w przebiegu dyskopatii L5-S1. Na podstawie wywiadu ustalono, że pierwsze dolegliwości bólowe pojawiły się w 2012 r. i nie były poddawane leczeniu.
Kolejne dolegliwości pojawiły się w roku 2017 i ustąpiły po iniekcjach domięśniowych. Pierwszy ostry incydent miał miejsce 9 kwietnia 2020 r. – pacjent nie wiązał go z żadnym konkretnym zdarzeniem, podał, że dzień wcześniej spędził w pracy 9 godzin w pozycji siedzącej, zaś następnego dnia nie był w stanie wstać z łóżka.
Pierwszy tydzień po konsultacji lekarskiej spędził, leżąc na plecach na twardym łóżku. Następnie w badaniu tomografii komputerowej stwierdzono masywną lewoboczną wypuklinę na poziomie L5-S1 i po konsultacji neurochirurgicznej, ze względu na silne objawy rwy kulszowej, zakwalifikowano go do operacji mikrodiscektomii.
Pacjent nie wyraził zgody na operację i był hospitalizowany na oddziale rehabilitacji przez 4 tygodnie. Ze względu na niezadowalające efekty i utrzymujące się dolegliwości bólowe został skierowany na 21-dniowy turnus rehabilitacyjny. Po leczeniu sanatoryjnym dolegliwości nasiliły się.
Pacjent postanowił umówić się na wizytę do fizjoterapeuty. Złoty środek na rwę kulszową czy istnieje?
Efekty leczenia fizjoterapeutycznego rwy kulszowej :
Wizyta kontrolna 1 (po pierwszej sesji fizjoterapeutycznej)
Pacjent czuje niewielką subiektywną poprawę w zakresie swoich dolegliwości – ok. 30%. Podaje przede wszystkim brak objawów w prawym pośladku oraz zmniejszenie dolegliwości w lewym udzie.
Wizyta kontrolna 2 (po drugiej sesji fizjoterapeutycznej)
Pacjent zgłasza zmniejszenie dolegliwości bólowych o ok. 50%. Występuje brak objawów w pośladku prawym oraz udzie lewym, zmniejszenie dolegliwości w lewym pośladku, od doby nie pojawiają się skurcze stóp oraz łydek.
Wizyta kontrolna 3 (po trzeciej sesji fizjoterapeutycznej)
Pacjent zgłasza poprawę swojego stanu zdrowia o 80%. Brak objawów w obrębie uda lewego, pośladków, występuje dyskomfort w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Wykonuje czynności życia codziennego bez większych problemów. Ćwiczy systematycznie ok. 8 razy dziennie. W trakcie ćwiczeń dyskomfort w obrębie kręgosłupa lędźwiowego znika. Największy dyskomfort towarzyszy pacjentowi pod koniec dnia.
Jedna z opinii Centrum KORE:
Umów się na leczenie rwy kulszowej i bólu pleców:
Tel: 503-733-127
Specjaliści KORE
Data publikacji: 23.01.2023
Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2023