Przybliżony czas czytania: 2 min.

Zwyrodnienie stawów, znane również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Szczególnie odczuwalna u osób w podeszłym wieku ma często swoje źródła w błędach młodego wieku. Jak zapobiec zwyrodnieniu stawów? Jak wygląda leczenie?

kurtki pikowane damskie

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów jest przewlekłą chorobą mająca źródło w pogłębiającym się zaburzeniu w zakresie jakości oraz ilości chrząstki stawowej. W prawidłowym stanie odpowiada za amortyzację ruchów stawu, a także przesuwanie nim po powierzchni stawowej. Gdy schorzenie postępuje, dochodzi do ujawnienia w określonych strukturach. Szczególnie narażone na to są kości położone pod chrząstką stawową, więzadła, ścięgna, mięśnie czy torebki stawowe. Wśród objawów pojawiają się:

  • bóle;

  • obrzęki;

  • tkliwość;

  • sztywność;

  • zniekształcenia obrysów;

  • ograniczenie ruchomości stawów.

 

Najczęściej zauważamy pierwsze oznaki zwyrodnienia stawów w obrębie palców dłoni czy stóp. w bardziej zaawansowanych sytuacjach obejmuje to również kolana, biodra oraz kręgosłup.

Jak zapobiegać powstawaniu tej choroby?

Zwyrodnienie stawów ma zazwyczaj podłoże w nawykach wytworzonych już w młodym wieku. Niezwykle istotna jest aktywność fizyczna oraz zachowanie odpowiedniej diety wraz z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wiele chorób powstaje często na bazie nisko aktywnego trybu życia czy narażaniu na przeciążenia wynikającymi z pracy zawodowej. Aby zapobiec rozwijaniu się schorzeń stawów, należy więc starać się wykonywać ćwiczenia wspomagające pracę mięśni, jednocześnie bez zbędnego obciążania stawów. Może to być pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Ważne jest jednak, aby wykonywać te działania regularnie, gdyż wtedy zwiększa się ich skuteczność.

Podejmując aktywność fizyczną, należy pamiętać o odpowiedniej odzieży. Warto sięgać po ubrania z wysokiej jakości materiałów, które będą pozwalały na efektywną wymianę powietrza i zapobiegają przed przegrzaniem. W ciągu zimowych miesięcy dobrze jest często korzystać z możliwości wychodzenia na spacery. Należy jednak pamiętać ochronie przed zimnem. Tutaj świetnym rozwiązaniem są kurtki pikowane damskie, które tworzą funkcjonalną warstwę izolacyjną przed zimnem.

Dobrym rozwiązaniem będą modele osłaniające również część ud,a nawet kolana, które są szczególnie narażone na wpływ niskich temperatur ze względu na niskie zagęszczenie tkanki tłuszczowej w tejże okolicy.

Metody leczenia zwyrodnienia stawów

Gdy zauważamy problemy z funkcjonowaniem stawów, warto zwrócić się o pomoc do reumatologa. Jeśli zdiagnozuje on zwyrodnieniową chorobę stawów, pozostaje nam kilka metod leczenia. Najczęściej podejmowaną formą jest niefarmakologiczne leczenie. Odnosi się ono do zmiany prowadzonego trybu życia. Zwłaszcza obejmuje ono:

  • redukcję masy ciała;

  • aktywność fizyczną;

  • dietoterapię;

  • rehabilitację;

  • psychoterapię;

  • dostosowane zaopatrzenie ortopedyczne.

Jeżeli zmiany nie są szczególnie zaawansowane, zazwyczaj sięga się po pierwsze trzy punkty. Następnym krokiem jest rehabilitacja, która może obejmować kinezyterapię, krioterapię, magnetoterapię, fizykoterapię czy elektroterapię. Gdy ze względu na chorobę samodzielne poruszanie się jest w jakiś sposób utrudnione, wtedy dostosowuje się laski, kule lub ortezy. Czasem również trzeba zainwestować w buty ortopedyczne, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego ułożenia stóp w ciągu dnia.

Farmakologiczne leczenie choroby

Choroba zwyrodnieniowa stawów może objawiać się bólem w trakcie poruszania. Aby złagodzić owe dolegliwości, często lekarz przepisuje pacjentowi leki przeciwbólowe. W większości przypadków sami sięgamy po paracetamol dostępny bez recepty. Jednak, jeżeli nie przynosi on ulgi, rozważa się zastosowanie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród nich należy wyróżnić ketoprofen, diklofenak czy naproksen. Czasami lekarz przepisuje też opioidowe leki przeciwbólowe, przykładowo tramadol. W ramach leczenia farmakologicznego wykonuje się również iniekcje glikokortykosteroidami czy kwasem hialuronowym bezpośrednio do stawu. Pomocne okazują się także niektóre suplementy diety z kolagenem, siarczanem chondroityny czy siarczanem glukozaminy.

Chirurgiczne leczenie zwyrodnienia stawów

Gdy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a choroba zwyrodnieniowa stawów się pogłębia, konieczne okazuje się leczenie chirurgiczne. W tym przypadku dostępne są rozmaite zabiegi korekcyjne, w tym zabiegi artroskopowe, które ma na celu oczyszczenie powierzchni stawu ze zniszczonych tkanek utrudniających ich funkcjonowanie. Osoby skarżące się na znaczne zmiany, uporczywy ból czy pewnego stopniu niepełnosprawność mogą skorzystać z zabiegu protezoplastyki. Jest to inwazyjny zabieg wiążący się z usunięciem zniszczonego stawu i zastąpieniu go sztuczną protezą. Takie działanie ma jednak miejsce jedynie w krytycznych sytuacjach. O swoje zdrowie warto dbać, aby zapobiec nadejściu takiej konieczności. Zaleca się również regularne wykonywanie badań kontrolnych w celu wcześniejszego wykrycia problemu.

Data ostatniej aktualizacji: 26.03.2023