Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Układ trawienny każdego dnia wykonuje bardzo ciężką i skomplikowaną pracę. Powinniśmy zatem szczególnie dbać o to, aby go nie przemęczać, a także dawać mu odpowiedni czas na regenerację. Jak poradzić sobie z powszechnymi kłopotami trawiennymi bez wizyty u lekarza? Podpowiadamy!

 

Jakie są powszechne dolegliwości trawienne?

Zatrucia pokarmowe to nie jedyne dolegliwości, jakie mogą się nam przytrafić w obrębie żołądka i jelit. Tak naprawdę są one stosunkowo rzadkie. Dużo częściej pojawiają się kłopoty, które ze względu na niewielkie nasilenie bywają bagatelizowane. To na przykład okazjonalne biegunki czy zatwardzenia, bóle brzucha czy nudności.

Nie muszą one mieć bezpośredniego związku ze spożytymi ostatnio posiłkami. Często nie są nawet łączone z jakimikolwiek zmianami w dotychczasowej diecie. Mogą jednak sygnalizować, że układ pokarmowy nie do końca radzi sobie ze swoją podstawową funkcją, jaką jest prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych do krwi.

 

Jakie mogą być przyczyny dolegliwości trawiennych?

Bardzo często do powyższych dolegliwości przyczynia się nieprawidłowa, niezbyt dobrze zbilansowana dieta, nieregularne posiłki, antybiotykoterapia, agresywne leczenie farmakologiczne, przewlekły stres. Wszystko to razem wzięte może prowadzić do wyjałowienia przewodu pokarmowego.

Oznacza to pozbawienie go dobroczynnych bakterii, których głównym zadaniem jest przeprowadzanie procesów trawiennych i oczyszczanie jelit ze złogów, a także produkowanie substancji niezbędnych między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. To na przykład maślan sodu, który na szczęście można uzupełniać w diecie w postaci suplementu.

 

Dlaczego probiotyki są tak ważne dla zdrowia?

Wiele się mówi w ostatnich latach o probiotykach. Są one jednym z podstawowych składników wpływających na prawidłowe trawienie. Jeśli więc ostatnio zacząłeś odczuwać bóle brzucha, borykasz się z biegunkami czy zaparciami bez wyraźnej przyczyny, pomyśl w pierwszej kolejności o zakupie dobrej jakości probiotyków, takich jak https://pl.labone.store/kategoria/probiotyki. Występują one w postaciach dla dzieci, sportowców lub z dodatkiem prebiotyku dla jeszcze lepszego działania.

Jeśli zatem występują u Ciebie problemy z układem trawiennym, zadbaj najpierw o swoją mikroflorę jelitową – spożywaj więcej fermentowanych produktów mlecznych i kiszonej, zadbaj o odpowiednią podać błonnika w diecie oraz zażywaj suplementy z probiotykami. Już po kilku dniach równowaga mikroflory bakteryjnej powinna zostać przywrócona, a Ty prawdopodobnie poczujesz się lepiej. Gdyby tak się jednak nie stało – skonsultuj się z lekarzem!

Data ostatniej aktualizacji: 19.11.2024