Na stokach narciarskich co roku możemy zaobserwować licznych miłośników sportów zimowych. Wielu jednak dopiero rozpoczyna swoją przygodę z taką formą aktywności, przez co ich brak doświadczenia może stanowić ryzyko dla nich samych i osób zaprawionych w danej dyscyplinie.

Poza fizycznym przygotowaniem się do uprawiania sportu zimowego, należy zadbać o odpowiednio dobraną odzież. Na narty ubieramy się przede wszystkim warstwowo, a wysokiej jakości ubrania powinny być funkcjonalne. Co to dokładnie znaczy i jak jeszcze powinniśmy się przygotować przed wyruszeniem na stok?

 

Zanim wyruszysz na stok

Pamiętajmy, że poza kupnem odpowiedniej odzieży, ważne jest nasze przygotowanie fizyczne. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z aktywnością, szczególnie powinny mieć na uwadze, że sporty zimowe należą do tych bardziej wymagających. Zatem planując swoją wyprawę na stok, przygotujmy swój organizm stosunkowo wcześnie.

Możemy to zrobić za pomocą ćwiczeń stabilizacji ogólnej, które zadbają o naszą koordynację ruchową, a także dzięki ćwiczeniom wzmacniającym nasze nogi. Już taki podstawowy ruch pomoże nam w zapobieganiu możliwych kontuzji. Nie warto obciążać swojego organizmu ani narażać się na niebezpieczeństwo, dlatego wybierajmy trasy odpowiednie dla naszego poziomu zaawansowania.

 

Jak przygotować się do aktywnej zimy?

Aby być gotowym do jazdy na nartach lub snowboardzie, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze ciało. W tym celu warto wzmocnić swoje nogi, dzięki czemu będzie nam łatwiej uzyskać odpowiednią stabilizację na stoku. Ważne jest zadbanie o aparat stabilizujący, a więc więzadła, a także o samą siłę naszych nóg.

Zwróćmy uwagę na to, że jazda na nartach wymaga pracy całego ciała. Musimy bowiem odpowiednio balansować, aby utrzymać równowagę. Nasze mięśnie są nieustannie zaangażowane w celu uzyskania dobrej kontroli ruchu. Muszą być również gotowe na przenoszenie środka ciężkości w różnych kierunkach.

Istnieją ćwiczenia, które bez problemu możemy wykonać w domu, a dzięki którym nasze ciało przygotuje się do zimowych atrakcji. Dobre ćwiczenia wzmacniające to:

  • przysiady obunóż;

  • przysiady na jednej nodze z wyciągnięciem drugiej do przodu;

  • przysiady na jednej nodze z wyciągnięciem drugiej do tyłu;

  • wypady nóg w przód i tył oraz do boku;

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do sezonu zmniejszysz ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak m.in.:

 

Trzy najważniejsze warstwy

Dobra odzież narciarska odgrywa dużą rolę dla ogólnego komfortu jazdy. Bez względu na to, czy wybierasz się na stok narciarski, skitour czy zimowy trekking – zasady ubioru są podobne, choć oczywiście rodzaj wyposażenia powinien być dopasowany do konkretnego rodzaju aktywności. Odzież na narty powinna składać się z trzech wzajemnie uzupełniających się warstw.

 

Warstwa termoaktywna

Najważniejsza przy intensywnym uprawianiu sportu zimą jest dobrej jakości bielizna termoaktywna. Nie chcąc doprowadzić do przemarznięcia, powinniśmy zadbać o getry lub legginsy oraz koszulkę z długim rękawem.

I choć nie są to elementy, które na co dzień kojarzą się z określeniem “bielizna”, będą stanowić kluczową dla naszego zdrowia warstwę ochronną. Cechą charakterystyczną takiego ubioru jest to, że ściśle przylega do ciała, jest elastyczny i wykonany z materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć.

Musimy przy tym pamiętać, że do uprawiania sportu nie sprawdzi się klasyczna odzież z bawełny. Materiał co prawda dość dobrze oddycha, a przy tym jest miły w kontakcie ze skórą, ale nie poradzi sobie wystarczająco dobrze przy odprowadzaniu nadmiaru wilgoci, która zgromadzi się na skórze wraz z potem. Jazda na nartach w bawełnianej bieliźnie i zwykłej koszulce pod bluzą i kurtką szybko stanie się niekomfortowa.

Oprócz dyskomfortu źle dobrana odzież sportowa może doprowadzić z czasem do wychłodzenia organizmu, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Dobrej jakości bielizna termoaktywna powinna być zrobiona z poliestru, poliamidu, elastanu czy wełny merino (świetnej na większe mrozy). Te materiały dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają optymalną wentylację.

 

Warstwa docieplająca – dobre bluzy narciarskie i polary

Jeśli bielizna termoaktywna odpowiada za odprowadzanie wilgoci z ciała, to warstwa docieplająca (środkowa) będzie mieć decydujące znaczenie w kwestii komfortu termicznego. Dlatego na narty warto wybierać przede wszystkim specjalistyczne bluzy narciarskie lub ciepłe polary.

Sklep Sportano.pl oferuje duży wybór wysokiej jakości odzieży narciarskiej od takich sprawdzonych i uznanych producentów jak Rossignol, CMP, Fischer, Maloja czy 4F.

Warstwa docieplająca ma za zadanie gromadzić i utrzymywać ciepło. Bluzy narciarskie mają najczęściej dopasowany krój, wygodny rozpinany zamek i wyższą stójkę, aby maksymalnie chronić szyję przed zimnem i wiatrem. Dobre bluzy narciarskie oferują prawidłowe właściwości termoizolacyjne, oddychalność i odprowadzanie wilgoci.

Najczęściej taka odzież jest wykonana z takich materiałów jak nylon, poliester, poliamid, elastan, lycra, bawełna, polietylen, polipropylen, spandex. Na wyjątkowo niskie temperatury możesz wybrać także ciepły i komfortowy polar, ponieważ zwykła bawełniana bluza z kapturem niekoniecznie dobrze się sprawdzi.

 

Warstwa zewnętrzna ochronna

Kurtka narciarska to obok bielizny termoaktywnej zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia każdego narciarza zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Musi być przede wszystkim ciepła i odporna na działanie niskich temperatur, wiatru oraz deszczu i śniegu.

Parametr, na który najbardziej należy zwrócić uwagę to membrana kurtki. Jest to specjalna warstwa izolacyjna stworzona z wielu mikrootworów. Ich średnica jest większa od cząsteczki pary wodnej, ale mniejsza od cząsteczki wody, dzięki czemu membrana w kurtce narciarskiej przepuszcza powietrze i pozwala kurtce ‘oddychać’, równocześnie chroniąc nas przed śniegiem i przemoczeniem.

Membrany w kurtkach narciarskich mogą mieć różną wodoodporność, dlatego parametr należy dobrać do warunków panujących na stoku oraz indywidualnych potrzeb.

Podczas umiarkowanych opadów wystarczy kurtka z membraną 3000-5000 mm. Natomiast narciarze najczęściej wybierają kurtki z membraną 5000-10000 mm, które są odpowiednie na trudniejsze warunki. Warto wiedzieć, że są nawet kurtki narciarskie z membraną 10000-20000 mm. Jest to już jednak odzież specjalistyczna przeznaczona dla bardzo zaawansowanych narciarzy, którzy wyruszają na stoki podczas ekstremalnych warunków pogodowych.

Kurtka narciarska powinna mieć dopasowany krój i nieco dłuższy fason, wyższą stójkę, przyda się też kaptur oraz fartuch od spodu, chroniący przed śniegiem. Co istotne, to, że musimy zapewnić sobie odpowiednią swobodę ruchów. Kurtka narciarska powinna pozwalać nam na wykonanie rozgrzewki przed dalszą aktywnością. To ważne, jeśli chcemy uniknąć zbędnych kontuzji.

Zewnętrzna warstwa ochronna przed zimnem i śniegiem to także spodnie narciarskie. Muszą być równie nieprzemakalne, co kurtka. Szczególnie przydatne okazuje się to dla początkujących narciarzy, z uwagi na to, że podczas nauki jazdy na nartach zdarzają się im częste upadki na śniegu.

Spodnie narciarskie mają bardziej dopasowany krój niż spodnie snowboardowe, często posiadają także szelki. Powinny być rozpinane u dołu, aby ułatwić zakładanie butów narciarskich, a także mieć nogawki z wewnętrznymi mankietami chroniącymi przed śniegiem.

 

 

Odzież na narty – co jeszcze jest ważne?

Oprócz wcześniej wspomnianych elementów, zadbajmy o:

  • ciepłe skarpety – odpowiednio grube będą chronić cię przed zmarznięciem stóp. Skarpety narciarskie muszą być wysokie, aby pasować do butów narciarskich. Poza tym są często wykonane z syntetycznych, elastycznych materiałów.

  • rękawice narciarskie – są grubsze i bardziej nieprzemakalne od tych standardowych. Niektóre modele mają też specjalne wzmocnienia i miejscowe usztywnienia, które mają chronić kości na wypadek upadku. Warto więc rozważyć ich zakup, jeśli dopiero zaczynasz naukę jazdy na nartach.

  • gogle lub okulary – chronią przed wiatrem i śniegiem, ponadto mogą być wyposażone w filtr UV czy inne udogodnienia, np. zwiększające widoczność podczas opadów śniegu.

  • kask – konieczny element bezpiecznego uprawiania sportu zimowego.

 

Data ostatniej aktualizacji: 14.03.2023