Niedoczynność tarczycy w ciąży dotyczy niewielkiego odsetka kobiet. Pomimo to zalecana jest regularne wykonywanie badań oceniających pracę tarczycy. Jest to podyktowane faktem, że niedoczynność tarczycy w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu i przebieg ciąży.
Oznaczanie poziomu TSH i hormonów tarczycy zalecane jest także dlatego, że objawy niedoczynności tarczycy w ciąży często naśladują powszechnie występujące w ciąży dolegliwości – zaparcia, senność i zmęczenie, przyrost wagi. A to utrudnia wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy. A co dzieje się po zdiagnozowaniu niedoczynności? Przyszła mama pozostaje wówczas pod kontrolą endokrynologa i stosuje syntetyczne hormony tarczycy.
Jak diagnozowana jest niedoczynność tarczycy w ciąży?
Ponieważ niedoczynność tarczycy w ciąży może w poważny sposób zaburzyć rozwój płodu, zalecane jest wykonywanie odpowiednich badań diagnostycznych w ciąży. Pierwsze badanie zaleca się wykonać do 10 tygodnia ciąży, najlepiej pomiędzy 4 a 8 tygodniem, czyli jak najszybciej po potwierdzeniu ciąży.
Zazwyczaj wykonuje się oznaczenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Dla pogłębienia diagnostyki można dodatkowo oznaczyć poziom hormonów tarczycy, najlepiej ich wolnych frakcji fT3 i fT4. Takie postacie trójjodotyroniny oraz tyroksyny są aktywne biologicznie.
Jak często badać TSH we ciąży?
W przypadku zdrowych kobiet, u których nie wykryto żadnych nieprawidłowości, badanie parametrów tarczycowych powinno być wykonane co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy, oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy warto wykonywać co 4 – 6 tygodni.
Prawidłowy poziom TSH w poszczególnych trymestrach ciąży przedstawia się następująco [3]:
– I trymestr 0,009 – 3,18 mIU/l
– II trymestr 0,05 – 3,44 mIU/l
– III trymestr 0,11 – 3,53 mIU/ l
Jeśli poziom TSH w ciąży jest podwyższony, konieczne jest oznaczenie poziomu fT4. Normy wolnej frakcji tyroksyny w ciąży są następujące [4]:
– w I trymestrze 11,99 – 21,89 pmol/l
– w II trymestrze 10,46 – 16,67 pmol/l
– w III trymestrze 8,96 – 17,23 pmol/l.
Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.
Wpływ niedoczynności tarczycy na płód
Omawiając konsekwencje nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży, uwzględnić należy zarówno wpływ na rozwój płodu, jak i oddziaływanie na organizm kobiety i przebieg ciąży. Jeśli rozwinie się niedoczynność tarczycy w ciąży, skutki dla dziecka mogą być poważne.
Zaburzenia rozwoju płodu mogą prowadzić do opóźnienia wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, a także nieprawidłowego kształtowania układu nerwowego [6]. U takich dzieci po urodzeniu zaobserwować można obniżenie wskaźnika w skali Apgar, a na późniejszych etapach życia stwierdzić można mniejszy od przeciętnego iloraz inteligencji [7].
Pojawiły się także doniesienia o większym prawdopodobieństwie wystąpienia ADHD [8]. Z kolei konsekwencje niedoczynności tarczycy dla kobiety obejmują m. in. [9]: niedokrwistość, poronienie, poród przedwczesny, wystąpienie stanu przedrzucawkowego czy przedwczesne odklejenie łożyska.
Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu. Poznaj nasz kalkulator ciąży.
Umów się na leczenie:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.