Przybliżony czas czytania: 3 min.

Niedoczynność tarczycy w ciąży dotyczy niewielkiego odsetka kobiet. Pomimo to zalecana jest regularne wykonywanie badań oceniających pracę tarczycy. Jest to podyktowane faktem, że niedoczynność tarczycy w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu i przebieg ciąży.

Oznaczanie poziomu TSH i hormonów tarczycy zalecane jest także dlatego, że objawy niedoczynności tarczycy w ciąży często naśladują powszechnie występujące w ciąży dolegliwości – zaparcia, senność i zmęczenie, przyrost wagi. A to utrudnia wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy. A co dzieje się po zdiagnozowaniu niedoczynności? Przyszła mama pozostaje wówczas pod kontrolą endokrynologa i stosuje syntetyczne hormony tarczycy.

 

Niedoczynność tarczycy w ciąży

 

 

Jak diagnozowana jest niedoczynność tarczycy w ciąży?

Ponieważ niedoczynność tarczycy w ciąży może w poważny sposób zaburzyć rozwój płodu, zalecane jest wykonywanie odpowiednich badań diagnostycznych w ciąży. Pierwsze badanie zaleca się wykonać do 10 tygodnia ciąży, najlepiej pomiędzy 4 a 8 tygodniem, czyli jak najszybciej po potwierdzeniu ciąży.

Zazwyczaj wykonuje się oznaczenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Dla pogłębienia diagnostyki można dodatkowo oznaczyć poziom hormonów tarczycy, najlepiej ich wolnych frakcji fT3 i fT4. Takie postacie trójjodotyroniny oraz tyroksyny są aktywne biologicznie.

Jak często badać TSH we ciąży?

W przypadku zdrowych kobiet, u których nie wykryto żadnych nieprawidłowości, badanie parametrów tarczycowych powinno być wykonane co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy, oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy warto wykonywać co 4 – 6 tygodni.

Prawidłowy poziom TSH w poszczególnych trymestrach ciąży przedstawia się następująco [3]:

– I trymestr 0,009 – 3,18 mIU/l

– II trymestr 0,05 – 3,44 mIU/l

– III trymestr 0,11 – 3,53 mIU/ l

Jeśli poziom TSH w ciąży jest podwyższony, konieczne jest oznaczenie poziomu fT4. Normy wolnej frakcji tyroksyny w ciąży są następujące [4]:

– w I trymestrze 11,99 – 21,89 pmol/l

– w II trymestrze 10,46 – 16,67 pmol/l

– w III trymestrze 8,96 – 17,23 pmol/l.

 

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Wpływ tarczycy na ciążę i rozwój płodu

Tarczyca odgrywa kluczową rolę w ciąży, zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwijającego się płodu. Jest to gruczoł endokrynny, który produkuje hormony niezbędne do regulacji metabolizmu, wzrostu i rozwoju. Wpływ tarczycy na ciążę jest szczególnie istotny ze względu na konieczność utrzymania odpowiednich poziomów hormonów tarczycy w organizmach matki i płodu.

Podczas ciąży, potrzeby hormonalne organizmu matki ulegają zmianie, co może prowadzić do zaburzeń funkcji tarczycy. Jednym z najczęstszych zaburzeń jest niedoczynność tarczycy, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy w ciąży może mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla płodu.

 

Wpływ niedoczynności tarczycy na płód

Omawiając konsekwencje nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży, uwzględnić należy zarówno wpływ na rozwój płodu, jak i oddziaływanie na organizm kobiety i przebieg ciąży. Jeśli rozwinie się niedoczynność tarczycy w ciąży, skutki dla dziecka mogą być poważne.

Wpływ niedoczynności tarczycy na ciążę może objawiać się różnymi sposobami. W pierwszym trymestrze ciąży, niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do poronień lub nieprawidłowego rozwoju płodu. U kobiet z niewłaściwie leczoną niedoczynnością tarczycy istnieje również większe ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz powikłań okołoporodowych.

Ponadto, niedoczynność tarczycy w ciąży może prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia matki, takich jak nadciśnienie tętnicze ciążowe czy stan depresyjny.

Aby zminimalizować negatywny wpływ niedoczynności tarczycy na ciążę i rozwój płodu, kluczowe jest prawidłowe diagnozowanie i leczenie tego schorzenia. Wczesne wykrycie niedoczynności tarczycy w ciąży odgrywa istotną rolę w zapobieganiu powikłaniom. Dlatego też, rutynowe badania laboratoryjne mające na celu monitorowanie poziomów hormonów tarczycy powinny być przeprowadzane u wszystkich kobiet w ciąży.

Zaburzenia rozwoju płodu mogą prowadzić do opóźnienia wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, a także nieprawidłowego kształtowania układu nerwowego [6].  U takich dzieci po urodzeniu zaobserwować można obniżenie wskaźnika w skali Apgar, a na późniejszych etapach życia stwierdzić można mniejszy od przeciętnego iloraz inteligencji [7].

Pojawiły się także doniesienia o większym prawdopodobieństwie wystąpienia ADHD [8]. Z kolei konsekwencje niedoczynności tarczycy dla kobiety obejmują m. in. [9]: niedokrwistość, poronienie, poród przedwczesny, wystąpienie stanu przedrzucawkowego czy przedwczesne odklejenie łożyska.

 

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży opiera się na hormonalnej suplementacji tarczycowej. Podawanie odpowiednich dawek hormonów tarczycy jest kluczowe dla utrzymania prawidłowych poziomów tych hormonów u matki i płodu.

Warto podkreślić, że leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży powinno być monitorowane przez specjalistę, takiego jak endokrynolog i położnik/ginekolog, którzy wspólnie podejmują decyzje dotyczace dawek leków i regularnie monitorują poziomy hormonów tarczycy.

Bezpieczeństwo stosowania leków hormonalnych w ciąży jest również istotnym aspektem. Przeprowadzone badania naukowe wykazały, że hormonalna suplementacja tarczycy w odpowiednich dawkach nie wiąże się z większym ryzykiem wad wrodzonych u płodu ani innymi poważnymi powikłaniami.

Dlatego też, utrzymanie prawidłowych poziomów hormonów tarczycy poprzez leczenie farmakologiczne jest bezpieczne i zalecane w przypadku niedoczynności tarczycy w ciąży.

Edukacja pacjentek odgrywa również istotną rolę w profilaktyce niedoczynności tarczycy w ciąży. Kobiety powinny być świadome znaczenia regularnych badań tarczycy, zwłaszcza jeśli wcześniej miały problemy z tarczycą lub choroby autoimmunologiczne.

Informowanie o objawach niedoczynności tarczycy, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, obniżone samopoczucie czy zaburzenia nastroju, może pomóc w wczesnym rozpoznaniu i skonsultowaniu się z lekarzem.

 

Hashimoto objawy

Dieta przy Hashimoto

Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu. Poznaj nasz kalkulator ciąży.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 28.04.2023