Niedoczynność tarczycy w ciąży dotyczy niewielkiego odsetka kobiet. Pomimo to zalecana jest regularne wykonywanie badań oceniających pracę tarczycy. Jest to podyktowane faktem, że niedoczynność tarczycy w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu i przebieg ciąży.

Oznaczanie poziomu TSH i hormonów tarczycy zalecane jest także dlatego, że objawy niedoczynności tarczycy w ciąży często naśladują powszechnie występujące w ciąży dolegliwości – zaparcia, senność i zmęczenie, przyrost wagi. A to utrudnia wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy. A co dzieje się po zdiagnozowaniu niedoczynności? Przyszła mama pozostaje wówczas pod kontrolą endokrynologa i stosuje syntetyczne hormony tarczycy.

 

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Jak diagnozowana jest niedoczynność tarczycy w ciąży?

 

Ponieważ niedoczynność tarczycy w ciąży może w poważny sposób zaburzyć rozwój płodu, zalecane jest wykonywanie odpowiednich badań diagnostycznych w ciąży. Pierwsze badanie zaleca się wykonać do 10 tygodnia ciąży, najlepiej pomiędzy 4 a 8 tygodniem, czyli jak najszybciej po potwierdzeniu ciąży.

Zazwyczaj wykonuje się oznaczenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Dla pogłębienia diagnostyki można dodatkowo oznaczyć poziom hormonów tarczycy, najlepiej ich wolnych frakcji fT3 i fT4. Takie postacie trójjodotyroniny oraz tyroksyny są aktywne biologicznie.

Jak często badać TSH we ciąży?

W przypadku zdrowych kobiet, u których nie wykryto żadnych nieprawidłowości, badanie parametrów tarczycowych powinno być wykonane co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy, oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy warto wykonywać co 4 – 6 tygodni.

 

Prawidłowy poziom TSH w poszczególnych trymestrach ciąży przedstawia się następująco [3]:

 

– I trymestr 0,009 – 3,18 mIU/l

– II trymestr 0,05 – 3,44 mIU/l

– III trymestr 0,11 – 3,53 mIU/ l

 

Jeśli poziom TSH w ciąży jest podwyższony, konieczne jest oznaczenie poziomu fT4. Normy wolnej frakcji tyroksyny w ciąży są następujące [4]:

 

– w I trymestrze 11,99 – 21,89 pmol/l

– w II trymestrze 10,46 – 16,67 pmol/l

– w III trymestrze 8,96 – 17,23 pmol/l.

 

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Wpływ niedoczynności tarczycy na płód

 

Omawiając konsekwencje nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży, uwzględnić należy zarówno wpływ na rozwój płodu, jak i oddziaływanie na organizm kobiety i przebieg ciąży. Jeśli rozwinie się niedoczynność tarczycy w ciąży, skutki dla dziecka mogą być poważne.

Zaburzenia rozwoju płodu mogą prowadzić do opóźnienia wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, a także nieprawidłowego kształtowania układu nerwowego [6].  U takich dzieci po urodzeniu zaobserwować można obniżenie wskaźnika w skali Apgar, a na późniejszych etapach życia stwierdzić można mniejszy od przeciętnego iloraz inteligencji [7].

Pojawiły się także doniesienia o większym prawdopodobieństwie wystąpienia ADHD [8]. Z kolei konsekwencje niedoczynności tarczycy dla kobiety obejmują m. in. [9]: niedokrwistość, poronienie, poród przedwczesny, wystąpienie stanu przedrzucawkowego czy przedwczesne odklejenie łożyska.

Hashimoto objawy

Dieta przy Hashimoto

Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu. Poznaj nasz kalkulator ciąży.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.