Przybliżony czas czytania: 5 min.

 

Czy istnieje cudowny eliksir – najbardziej skuteczny lek na stawy ? Coś, co potrafi zdziałać niemożliwe i przywrócić ruch i elastyczność w naszych ciałach?

W poszukiwaniu najskuteczniejszego leku na stawy, odwiedzamy apteki i przeglądamy dziesiątki stron internetowych. Chcielibyśmy, aby istniał jeden niezawodny wybawiciel, który przyniesie ulgę i pozwoli nam wrócić do pełnej sprawności.

Czy takie rozwiązanie naprawdę istnieje?

W tym artykule, odkryjemy tajemnice najbardziej obiecujących leków na stawy dostępnych na rynku. Dowiemy się, jakie korzyści niosą ze sobą te innowacyjne formuły, a także jak działają, aby wzmocnić i odżywić nasze stawy. Zbadamy naukowe dowody, przeczytamy opinie ekspertów i usłyszymy świadectwa osób, które już doświadczyły ich dobroczynnego wpływu.

Czas poznać leki, które mogą stać się kluczem do lepszego życia z ruchomością, komfortem i aktywnością. Zapraszamy do odkrywania tajemnicy najskuteczniejszego leku na stawy – ścieżki do odzyskania radości życia!

 

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy bardzo duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób stawowych.

 

najskuteczniejszy lek na stawy

Najbardziej skuteczny lek na stawy na receptę

Leczenie farmakologiczne chorób stawów wymaga dokładnego rozpoznania schorzenia. Dopiero taka diagnoza pomoże dobrać najskuteczniejszy lek.

W związku z tym należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Wśród umiarkowanie silnych leków na receptę wyróżnia się:

  1. Kwas chontroidynosiarkowy – biopolimer tworzący z białkami proteoglikany i nadaje chrząstce odpowiednie właściwości mechaniczne. Przyspiesza regenerację kości. Spowalnia procesy degeneracyjne chrząstki.

Preparat Structum w dawce 500mg stosuje się w objawowym leczeniu uzupełniającym choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

2. Glukozamina – aminocukier syntezowany z glukozy. Stanowi punkt wyjścia do syntezy proteoglikanów wchodzących w skład substancji podstawowej chrząstki. W efekcie odnotowuje się pozytywny wpływ na poprawę mechaniki chrząstki.

Preparaty Flexove i Arthryl zawierające glukozaminę stosuje się w objaowym leczeniu umiarkowanej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

3. Diacereina – wolno działający antrachinon, hamujący działanie interleukiny 1-beta. Białko to bierze udział w procesie zapalnym i degeneracyjnym chrząstki.

 

Wśród silnie działających leków na receptę wyróżnia się:

4. Sulfazalazyna – lek o szerokim spektrum działania. Charakteryzuje się efektem bakteriostatycznym, przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Hamuje syntezę prostaglandyny E2. W jelicie cienkim rozpada się do kwasu 5-aminosalicylowego o działaniu przeciwzapalnym.

Preparat Salazopyrin EN stosowany jest w RZS, które nie poddaje się leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

 

5. Diklofenak – lek z grupy NLPZ-ów o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Hamuje cyklooksygenazę, która produkuje mediatory stanu zapalnego.

Preparat Diclac jest szeroko stosowany w leczeniu objawowym stanów zapalnych i bólowych, w tym w RZS, reumatyzmie pozastawowym, w skręceniu stawów, stanach zapalnych i reumatycznych kręgosłupa, zaburzeniach choroby zwyrodnieniowej stawów i wieli innych.

 

6. Kolchicyna – alkaloid otrzymywany z różnych gatunków zimowitu. Choć mechanizm do dziś nie został w pełni wyjaśniony to wiadomo, że kolchicyna wiąże się z mikrotubulami w metafazie podziału komórkowego i hamuje ich działanie. Hamuje także fagocytozę kryształów kwasu moczowego przez leukocyty. W efekcie jest stosowana w ostrych napadach dny moczanowej.

Preparat Colchican jest stosowany w leczeniu ostrych napadów dny oraz w profilaktyce tych schorzeń.

skuteczny lek na stawy na receptę

Wśród leków bardzo silnie działających wyróżnia się:

1. Metotreksat – antagonista kwasu foliowego. Hamuje on powstawanie tego kwasu, a w konsekwencji wywiera bardzo silne działanie przeciwnowotworowe i immunosupresyjne. Lek ten stosowany jest w wielu chorobach nowotworowych jak rak piersi, ostra białaczka limfoblastyczna, ale także w ciężkim przebiegu RZS u chorych, u których koniczne jest zastosowanie leków modyfikujących przebieg choroby.

Preparat Ebetrexat jest stosowany w czynnym RZS u dorosłych i wielostataowej postaci ciężkiego czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.

 

2. Leflunomid – lek o szerokim mechanizmie działania. Wykazuje właściwości immunosupresyjne, immunomudulujące, antyproliferacyjne i przeciwzapalne. Mechanizm polega na hamowaniu sy tazy dihydroorotanu oraz cyklooksygenazy.

Preparat Arava stosowany jest w leczeniu aktywnej postaci RZS.

 

3. Tofacytynib – inhibitor kinaz janusowych (JAK). Stosowany w leczeniu skojarzonym z metotreksatem czynnego RZS o ciężkim nasileniu u dorosłych, u których odpowiedź na monoterapię jest niewystarczająca.

Preparat Xeljanz stosowany jest w przebiegu RZS, ŁZS, ZZSK i innych chorób o podłożu reumatycznym.

 

4. Baricytynib oraz upadacytynib również należą do inhibitorów kinaz janusowych i są stosowane w podobnych przypadkach.

 

5. Adalimumab – to rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne. Hamuje czynnik martwicy nowotworu. Następuje zmniejszenie czynników fazy zapalenia u chorych z RZS.

Preparat Hulio stosuje się w skojarzeniu z metotreksatem w leczeniu RZS o ciężkim i umiarkowanym nasileniu u dorosłych. Lek można też stosować w monoterapii.

 

6. Istnieje też wiele innych przeciwciał monoklonalnych o podobnych właściwościach takich jak: certolizumab, golimumab, infliksymab, tocilizumab, rytuksymab.

 

7. Anakinra – antagonista receptorów interleukiny 1. Neutralizuje działanie owej interleukiny i wywiera efekt immunosupresyjny.

Preparat Kineret jest stosowany w połączeniu z metotreksatem gdy monoterapia RZS tym drugim jest niewystarczająca.

 

Skuteczny lek na stawy bez recepty

No dobrze, ale co gdy potrzebujemy pomocy od zaraz? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą nam preparaty OTC (dostępne bez recepty). Wśród nich pacjenci znajdą między innymi:

1. 4Flex PureGel – zawierający naproksen, czyli stosunkowo silny lek z grupy NLPZ-ów. Preparat w formie żelu umożliwia aplikacje prosto na stawy w bólach mięśniowo-stawowych oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów.

2. Ketonal Active – zawiera ketonal i jest dostępny w formie kapsułek bez recepty. Jest to kolejny z grupy leków NLPZ-ów o bardzo dobrym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest w różnych dolegliwościach, w tym w bólach mięśniowo-stawowych.

3. Traumon – zawiera etofenamat, czyli NLPZ. Stosowany jest w urazach oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów. Ponadto w reumatyzmie pozastawowym.

4. Voltaren Max – zawiera omówiony już wcześniej diklofenak. Jednak w tym wypadku jego zawartość jest mniejsza i jest dostępny bez recepty. Preparat sprawdza się w wielu dolegliwościach bólowych, w tym leczeniu urazów i zapaleń stawowych.

5. Bengay Maść Przeciwbólowa – zawiera mentol (środek chłodzący i lekko znieczulający) oraz salicylan metylu (NLPZ). Stosowana w łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz kręgosłupa.

Warto wspomnieć, że istnieje wiele preparatów w postaci suplementów diety. Są to między innymi chondroityna, glukozamina, kolagen, mleczan wapnia, witamina D i wiele innych. Związki te są dobroczynne i przebadane i warto włączyć suplementację pod kontrolą lekarza.

Jednak należy pamiętać że suplementy diety to nie leki. Różnią się pod względem kontroli ich składu oraz ścieżek zgłaszania działań niepożądanych. Leki są bezpieczniejsze i lepiej przebadane.

 

leki na stawy

 

 

 

Najbardziej skuteczny lek na stawy – co wybrać?

Pacjenci od lat poszukując ulgi w dolegliwościach zadają pytanie „który preparat jest najskuteczniejszy na stawy?”. Aby im na nie odpowiedzieć, a co za tym idzie skutecznie pomóc należy prawidłowo zdiagnozować przyczynę ich dolegliwości.

Inne leki będą zalecane w leczeniu RZS, a inne w ChZS. Odmienne będzie również dawkowanie i schemat wdrażanie kolejnych preparatów.

Leki na stawy na receptę to z reguły silne preparaty. Ich prawidłowe podanie i dawkowanie omawia lekarz, który przepisuje na nie receptę. Wśród takich leków znajdziemy:

  • metotreksat,
  • leflunomid,
  • tofacytynib,
  • adalimumab,
  • anakinra
  • kolchicyna
  • sulfasalazyna
  • glikokortykosteroidy
  • kwas hialuronowy
  • preparaty zawierające te skojarzone substancje.

Skuteczne preparaty na stawy mogą być również bez recepty.

Jednak ich siła działania jest mniejsza. Na szczęście mają również mniej szkodliwe działania uboczne, przez co można stwierdzić, że ich stosowanie jest stosunkowo bezpieczne. Nie należy jednak zapominać, że one również mogą wywołać działania niepożądane.

Wśród preparatów na stawy bez recepty znajdziemy:

  • diklofenak,
  • naproksen,
  • etofenamat,
  • środki znieczulające w połączeniu z mentolem
  • środki przeciwbólowe
  • kapsaicyna
  1. Pacjenci nigdy nie są w stanie sami ocenić, który lek będzie dla nich najskuteczniejszy, bowiem dopiero właściwa diagnoza i wiedza dotycząca przebiegu choroby jest w stanie umożliwić takowy wybór.
  2. Rozpoczęcie samoleczenia w oparciu o preparaty dostępne bez recepty jest bardzo popularną metodą i nie jest wcale złą praktyką. Należy zwalczać objawy i szukać rozwiązania problemu. W tej jednak kwestii musimy oddać się w ręce specjalistów.
  3. Pamiętajmy, że szybka i trafna diagnoza pomaga w wyleczeniu lub zredukowaniu powikłań danej choroby. Im szybciej wykryjemy schorzenie stawów, tym większe mamy szanse na prawidłowe ich funkcjonowanie przez długi czas.
  4. W związku z tym podstawową kwestią (zwłaszcza gdy dotyczy nas obciążenie czynnikami niemodyfikowalnymi, jak wiek, płeć czy genetyka) regularna obserwacja naszego organizmu i niebagatelizowanie objawów.
  5. Edukacja z zakresu profilaktyki chorób stawów to bardzo ważny element. W połączeniu z redukcją masy ciała, wyeliminowaniem tytoniu, regularnymi ćwiczeniami i odciążaniem stawów może doprowadzić do długiego i spokojnego życia.
  6. Nie ma zbyt wielu metod leczenia farmakologicznego. W stanach krytycznych konieczne są zabiegi operacyjne. Zaś popularnymi lekami pierwszego wyboru są substancje z grupy NLPZ i przeciwbólowych.

Który z nich będzie najskuteczniejszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Z pewnością skuteczniej poprawiają stan pacjenta leki bardzo silne. Te jednak są podawane już w cięższych, zaawansowanych stadiach choroby.

Z punktu widzenia chorego najważniejsze jest aby jak najwcześniej zapobiegać jej powstaniu, a obecne, ewentualne symptomy zgłaszać i raportować specjalistom. Dobór farmaceutyku należy zatem pozostawić im.

 

Najskuteczniejsze leki na stawy – tytułem zakończenia.

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest szalenie szybkie, nasze stawy stawiane są przed nieustannymi wyzwaniami. Niestety, choroby zwyrodnieniowe stawów dotykają coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku czy aktywności fizycznej.

Od prostej szklanki wody podniesionej do ust po dynamiczne wyzwania sportowe – nasze stawy pozostają kluczowymi elementami, które pozwalają nam być w pełni sobą.

Szukając najskuteczniejszego leku na stawy, odkryliśmy fascynujący świat medycyny, który nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań dla milionów osób cierpiących z powodu schorzeń stawów.

Choć cudownego eliksiru nie ma, istnieją jednak obiecujące produkty, które zdobywają uznanie zarówno ekspertów, jak i pacjentów.

Warto jednak podkreślić, że każdy organizm reaguje inaczej, a skuteczność leku zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki pacjenta. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii na stawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią opcję dla naszych potrzeb.

Świat medycyny stale się rozwija, a naukowcy ciężko pracują nad nowymi odkryciami, które mogą przynieść jeszcze większe korzyści dla osób zmagających się z problemami stawów. Dlatego warto pozostać w kontakcie z najnowszymi badaniami i postępami w tej dziedzinie.

Pamiętajmy, że dbanie o nasze stawy to inwestycja w zdrowie i jakość życia.

Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i właściwe wsparcie farmakologiczne mogą pomóc nam cieszyć się pełnią życia, zachowując ruchomość i komfort przez wiele lat. Odkrywajmy więc ścieżki do zdrowszych stawów i dążmy do aktywnego i radosnego życia!

A jaki jest niemiecki lek na stawy?

Jeżeli mimo zastosowania nowoczesnych leków na stawy – nadal borykasz się bólem – zapraszamy do nas – na wizytę w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej w Swarzędzu koło Poznania.

 

Umów się na fizjoterapię :

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

 

 

 

Bibliografia

  1. Bączyk, G. (2008). Przegląd badań nad jakością życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatologia 2008; 46, 6: 372–379
  2. Filipowicz-Sosnowska, A., Goncerz, G (2022). Reumatoidalne zapalenie stawów. Medycyna Praktyczna
  3. Korbut, R. (2012). Farmakologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  4. Kostowski, W., Hermann., Z. (2014). Farmakologia. Podstawy farmakoterapii 1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  5. Kostowski, W., Hermann., Z. (2014). Farmakologia. Podstawy farmakoterapii 2. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  6. Kucharz, E., Szechiński, J., et al. (2022). Łuszczycowe zapalenie stawów. Medycyna Praktyczna
  7. Kwiatkowska, B. (2022). Reaktywne zapalenie stawów. Medycyna Praktyczna
  8. Piascledine – kapsułki twarde. [08.05.2023]. Medycyna Praktyczna
  9. Rang, H.P., Dale, M.M., et al. (2014). Farmakologia. Wrocław: Elsevier Urban & Partner.
  10. Zimmermann-Górska, I., Goncerz, G. et al. (2022). Choroba zwyrodnieniowa stawów. Medycyna Praktyczna
  11. Źródło: Puls Medycyny,  Niemiecki sposób na regenerację zużytej chrząstki stawowej

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 06.05.2024

Łukasz Martowski - farmaceuta

Ukończył farmację na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Publikował między innymi w czasopiśmie Pharmacopola. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa.