.
Jeśli jesteś tu, to prawdopodobnie interesujesz się tematem maści na bliznę po cesarskim cięciu, borykasz się z tym problemem lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
.

Cesarskie cięcie stało się w ostatnich latach znacznie popularniejszym zabiegiem niż miało to miejsce jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu.

Nawet najlepiej wykonany zabieg pozostaje znaczną ingerencją w Twoje tkanki, a to przekłada się na konieczność prawidłowej regeneracji. Naturalnym procesem, z którym musisz się liczyć jest powstająca blizna.

O ile prawidłowe gojenie się rany jest dość powszechne, to proces bliznowacenia może przebiegać różnorako. W leczeniu blizn po CC często zaleca się stosowanie różnorakich maści.

Jeżeli zależy Ci na jak najbardziej estetycznym wyglądzie skóry w tym miejscu, to podstawową kwestią (jeszcze przed porodem) jest właściwa wiedza i postępowanie fizjoterapeutyczne w zakresie pracy z blizną.

Z poniższego artykułu dowiesz się zatem:

  • Jak przygotować się do rozpoczęcia procesu gojenia się i bliznowacenia rany ?
  • Na jaką pomoc możesz liczyć u specjalistów?
  • Jakie maści na bliznę po cesarskim cięciu wybierać?
  • Jak możemy pomóc Ci w KORE Fizjoterapia Specjalistyczna?
  • Jak samemu radzić sobie w warunkach domowych?

 

maść na bliznę po CC

Nasze doświadczenia w leczeniu blizn po CC

W KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej znamy się na bliznach. Również te po cesarskim cięciu nie są nam obce.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz pierwszy w Polsce autorski program leczenia blizny po cesarskim cięciu dr Małgorzaty Chochowskiej możemy poszczycić się świetnym przygotowaniem do pracy w tym zakresie.

Wiele pacjentek zaufało nam, a my nie poprzestajemy w dalszych szkoleniach i poszerzeniu naszej wiedzy.

Metoda leczenia blizny po cesarskim cięciu wykorzystywana w naszej placówce dzieli się na 3 etapy.

Ich dokładny opis znajdziesz klikając w ten link.

  1. W fazie pierwszej wykonywane są drenaże limfatyczne brzucha i kończyn.
  2. Faza druga następuje po ok. 7 dniach i obejmuje dalszy drenaż w poszerzeniu o samą bliznę i jej okolice, a także bywa włączany kinesiotaping.
  3. Faza trzecia umożliwia włączenie najbardziej agresywnych technik, w tym masażu głębokiego i innych. Ta faza trwa od poł roku do dwóch lat.

W naszej placówce każda pacjentka jest traktowana w sposób holistyczny. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego przypadku i dbamy o Twoje dobre samopoczucie.

 

Maści na bliznę po CC i ich rola w procesie gojenia

Maść to dość naturalny wybór w terapii niwelowania blizn. Blizna jest tworem zewnętrznym, miejscowym, zatem dobrym rozwiązaniem jest użycie środka działającego bezpośrednio na nią, w tym przypadku również miejscowego.

Maści charakteryzują się łatwą aplikacją, stosunkowo dobrym wchłanianiem i relatywnie szybkim powrotem skóry w danym miejscu do stanu z przed aplikacji.

Ponadto maści na bliznę po cesarskim cięciu mają tę zaletę, że w przeciwieństwie do plastrów nie pozostają na skórze w widoczny sposób.

Co ważnego musisz wiedzieć na temat wszelakich środków stosowanych w ramach pracy z blizną?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każdy preparat od razu jest lekiem.

Większość stosowanych substancji w tym zakresie to tak zwane kosmeceutyki czyli środki z pogranicza kosmetyków i leków. Są one zazwyczaj w formie kosmetyków, jednak nie można przejść obojętnie nad ich działaniem leczniczym.

Czy zatem lek to jedyne dobre wyjście?

Z pewnością jeśli jakiś preparat ma status leku (nawet OTC – bez recepty) to posiada wiele zalet.

Proces badania tej dokładnie substancji czynnej i tej dokładnej formulacji trwał latami, a cena wprowadzenia go na rynek sięgnęła miliardów dolarów.

Sam proces produkcji leków jest bardzo rygorystyczny, a nadzór nad nimi jest nieporównywalnie większy niż nad suplementami diety czy nawet nad kosmetykami.

Używając zatem maści na ranę po cesarskim cięciu, która takowym lekiem jest mamy pewność, że to działanie zostało udowodnione nie tylko dla czystej substancji w niej zawartej ale i dla tej konkretnej formulacji i takowego możemy się też spodziewać.

Jednakże znajdziemy też wiele maści będących właśnie dermokosmetykami, ale mających w swoim składzie substancje wykazujące działanie lecznicze.

I one też mają prawo działać!

Oczywiście ciężko byłoby od nich tego wymagać bez statusu leku, jednak nie można odmówić dobroczynnych właściwości takim substancjom jak witamina E, dekspantenol, kwas hialiurnowy, miód manuka czy wyciągi roślinne (np. z cebuli zwyczajnej lub arniki górskiej).

Obecnie rynek preparatów wspomagających pracę z blizną jest zdominowany przez wiele wyrobów medycznych i kosmetyków, wśród których można znaleźć leki OTC.

Maści na ranę po cesarskim cięciu nie ograniczają się zatem tylko do leków. Stosowanie jednych i drugich niejednokrotnie ułatwi Ci powrót do formy z przed zabiegu.

Czy maści są zatem idealnym rozwiązaniem? I tak i nie, bowiem wymagają regularnej aplikacji, co jest przeciwieństwem stosowania plastrów. Niemniej maść na bliznę po cesarskim cięciu będzie podstawą w procesie gojenia i pracy z blizną w późniejszych etapach.

 

Najlepsze maści na bliznę po CC

Ludzka skóra jest naturalna barierą ochronną. Zatem jest przystosowana aby nie przepuszczać do wnętrza tego co na zewnątrz.

Specjalistyczne maści muszą zatem charakteryzować się dobrą przenikalnością przez skórę substancji aktywnej, okalanej całą gamą składników wchodzących w skład formulacji.

W aptece znajdziesz popularne maści, które mają status leku OTC i pomogą Ci w walce z blizną. Oto one:

Alantan – zawiera alantoinę. Służy do leczenia trudno gojących się ran, przewlekłych stanów zapalnych skóry. Stosuj się 2-3 razy dziennie cienką warstwę na miejsce wymagające leczenia

Alantan plus – maść lub krem (obie wersje są zazwyczaj dostępne w aptekach) zawierający alantoinę i dekspantenol

Cepan – jest to krem (z punktu widzenia przemysłu i farmacji jest to różnica w formie, ale dla pacjenta raczej niewielka) zawierający alantoinę, wyciąg z koszyczków rumianku, heparynę i wyciąg z cebuli. Ma status leku OTC.

Służy do leczenia blizn i keloidów po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych. Należy stosować go po całkowitym wyleczeniu rany, lekko masując nakładać cienką warstwę kremu na bliznę 2-3 razy dziennie. Leczenie zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Contractubex – jest to żel (jeszcze inny rodzaj formulacji) zawierający alantoinę, heparynę i wyciąg z cebuli. W swoim składzie przypomina wspomniany wyżej Cepan i ma też podobne zastosowanie w leczeniu blizn.

Należy stosować go po całkowitym wyleczeniu rany, lekko masując nakładać cienką warstwę kremu na bliznę 2-3 razy dziennie. Leczenie zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

 

W procesie redukcji  blizn najważniejsze są substancje aktywne wykorzystywane w maściach na blizny po cesarskim cięciu. To im zawdzięczamy takie a nie inne działanie. Są to przeróżne składniki. Należy je zatem wymienić i po krótce przynajmniej omówić.

Aby lepiej móc radzić sobie z blizną pamiętaj – wiedza to podstawa rozsądnego działania.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze składniki aktywne wraz z naszym komentarzem na temat zasadności stosowania ich zarówno w leczeniu blizn (w tym blizn po cesarskim cięciu), keloidów a także ran trudno gojących się:

Substancja Status preparatów Komentarz
Alantoina Głownie o statusie leków Substancja ta zawiera się głównie w preparatach o statusie leku. Dobre, udokumentowane działanie
Dekspantenol Głownie o statusie leków Substancja ta zawiera się głównie w preparatach o statusie leku. Dobre, udokumentowane działanie
Silikony Głownie o statusie wyrobów medycznych Status wyrobów medycznych wynika głownie z ich formy aplikacji (plastry czy żele). Dobra efektywność działania, nieinwazyjność i możliwość łączenia z innymi substancjami sprawia, że są to dobrej jakości preparaty
Arnika górska Popularne preparaty na bazie wyciągu z arniki o statusie leku Wymaga dalszych badan dotyczących dokładnego mechanizmu działania i wpływu zawartych tam związków na owe mechanizmy
Cebula zwyczajna Preparaty złożone o statusie leku zawierające ekstrakt z cebuli Jest jednym ze składników popularnych preparatów na blizny o statusie leków. Sam wyciąg nie jest jednak stosowany, prawdopodobnie ze względu na swoje umiarkowane właściwości lecznicze
Kwas hialuronowy Głównie preparaty o statusie wyrobu medycznego Substancja o dobrym profilu działania, jednak nie o bardzo dużej sile. Na jej niekorzyść przemawia fakt, że głównie występuje w preparatach o statusie wyrobu medycznego a nie leku
Kolagen W formie wyrobów medycznych oraz innych (suplementy diety, kosmetyki), które jednak nie wykazują dobrego działania względem ran i blizn Kolagen podawany w formie plastrów z mikroigłami wykazuje dobroczynne działanie, gdyż prawidłowo dociera do odpowiednich tkanek. Kontrowersją jest jednak podawanie kolagenu w formie maści na nienaruszone tkanki
Miód manuka Głównie preparaty o statusie wyrobu medycznego Surowiec ten jest wciąż w obrębie  rozwijającego się zainteresowania. Odmienny mechanizm sprawia, że staje się cennym preparatem w kontekście antybiotykoodporności. Wymaga jednak dalszych, szerokich badań.
Olejek jojoba Głownie w formie kosmetyków Ciekawy i szeroki profil działania, jednak niska siła i fakt, że występuje głównie w formie kosmetyku sprawia, że substancja ta może być uznawana zarówno jako o umiarkowanej lub słabej wydajności (zależnie od interpretacji autorów). Jednakże może poprawiać wchłanianie innych substancji.
Witamina E Samoistnie głównie w formie suplementu diety, jednak w skojarzeniu bywa w formie preparatów o różnorakich statusach Sama substancja nie wykazuje silnego działania, jednak w skojarzeniu poprawia efekty działania innych związków
Masło kakaowe Głównie w formie kosmetyków Preparaty na bazie tej substancji mogą stanowić dobre uzupełnienie głównej kuracji. Poprawiają nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. Jednak ich efekty w monoterapii są znikome
Masło shea Głównie w formie kosmetyków Preparaty na bazie tej substancji mogą stanowić dobre uzupełnienie głownej kuracji. Poprawiają nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. Jednak ich efekty w monoterapii są znikome
Oliwa z oliwek Głównie w formie kosmetyków Preparaty na bazie tej substancji mogą stanowić dobre uzupełnienie głownej kuracji. Poprawiają nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. Jednak ich efekty w monoterapii są znikome

Pamiętaj, że mnogość preparatów na rynku zarówno ułatwia nam prowadzenie pracy z blizną ale także rodzi ryzyko nieprawidłowego ich zastosowania. Zatem przed zakupem i użyciem należy zasięgnąć opinii eksperta – lekarza lub farmaceuty.

Przykładowo niektóre popularne maści wykorzystywane w leczeniu trudno gojących się ran zawierają retinol, który ma działanie teratogenne i może doprowadzić do nieodwracalnych wad u płodu, zatem jest on absolutnie przeciwwskazany u ciężarnych i planujących zajść w ciążę kobiet.

 

składniki czynne maści na bliznę po CC

Korzyści wyboru specjalistycznej maści na bliznę po cesarce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy podstawą jest konsultacja ze specjalistą.

Nam często może wydawać się że coś jest dobre lub złe dla naszego organizmu i nigdy nie zaszkodzi potwierdzić takowe przypuszczenia, jednak jak widać nawet taka witamina A może okazać się teratogenna o tragiczna w skutkach.

Równie ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który optymalnie dobierze metody redukcji blizny po cesarskim cięciu. Najlepiej radzą sobie z tym zespoły interdyscyplinarne, które nie poprzestają jedynie na swojej wiedzy, a konsultują ją z ośrodkami i osobami z zewnątrz.

Takie indywidualne i holistyczne podejście nie jest nam obce w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej! Dla nas każdy pacjent jest osobną historią, osobną duszą. Dla nas to zawsze osobne problemy i wyzwania, a zatem indywidualne podejście i planowanie.

Dlatego pełne spektrum terapii opieramy na bazie dobrego wywiadu i znajomości potrzeb i możliwości pacjenta. Wybór specjalistycznej maści lub ich synergii to również kwestia, którą dedykujemy każdemu pacjentowi personalnie.

 

Jak Stosować Maść na Bliznę?

  • Krok po kroku instrukcja dotycząca stosowania maści
  • Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji blizn za pomocą maści / kremów

Przede wszystkim pamiętaj, że maści/kremy/żele i inne formy preparatów na blizny służą do stosowania na BLIZNY! Nie na rany. Użycie ich w niewłaściwy sposób prowadzi niekiedy do trudności w gojeniu.

Przed zastosowaniem takiego preparatu najpierw zapoznaj się dokładnie z ulotką i informacjami na opakowaniu. Następnie przed aplikacja umyj i zdezynfekuj dobrze ręce. Dopiero później zdezynfekuj miejsce aplikacji (to jest bliznę i jej okolicę) np. używając Octeniseptu.

Dopiero na tak przygotowane miejsce można rozpocząć aplikację preparatu. Należy stosować się do zaleceń producenta zawartych w ulotce. W przypadku maści są to zazwyczaj nałożenie cienkiej warstwy na obszar aplikacji (przykładowo 2-3 razy dziennie i stosowanie przez zalecony okres czasu).

Następnie poczekaj aż maść dobrze się wchłonie.

Niektóre preparaty jak np. krem Cepan w swoich wytycznych sugerują by podczas aplikacji lekko masować skórę. Nie należy też aplikować zbyt dużej ilości preparatu gdyż jednorazowa duża dawka nie poprawi stanu blizny (jedynie wielorazowe podanie), a utrudni to noszenie ubrań i wydłuży czas wchłaniania.

 

Podsumowanie

Jeżeli zatem po przeczytaniu powyższego artykułu nadal wahasz się co do rozpoczęcia terapii blizny po cesarskim cięciu to specjalnie dla Ciebie podsumowujemy wymienione argumenty:

  • Blizna pooperacyjna, w tym blizna po cesarskim cięciu jest zakotwiczona w mięśniach (głębiej niż klasyczna blizna po skaleczeniu się) i wymaga prawidłowego nadzoru lekarza i fizjoterapeuty, aby nie powodowała w przyszłości przykrych dolegliwości
  • Konsultacja ze specjalistą może ujawnić powikłania, o których nie masz pojęcia lub uniknąć potencjalnych w przyszłości
  • Dobór specjalistycznej metody pracy z blizną wymaga w każdym przypadku holistycznego podejścia i dobrego wywiadu. Fizjoterapia to bardzo dobre rozwiązanie, a autorskie metody stosowane w KORE zapewniają wysokiej jakości pomoc
  • Dobór środków do stosowania w terapii jest wbrew pozorom skomplikowanym procesem, który powinien poprowadzić specjalista, aby jak najlepiej zredukować obecną bliznę ale także by nie zaszkodzić pacjentowi
  • Dobrze poprowadzona terapia wymaga wielu rozmów i wytłumaczenia jak prawidłowo stosować preparaty, jak wstawać z łóżka by nie nadwyrężyć blizny czy rany. To wiele instrukcji i porad od fachowców

Zatem jest to podstawowa forma opieki zdrowotnej zapewniana przez specjalistów, którzy będą dbać o Twoje zdrowie i rozwój.

 

 

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

Bibliografia:

  1. Bleasdale B, Finnegan S, Murray K, Kelly S, Percival SL. The Use of Silicone Adhesives for Scar Reduction. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015 Jul 1;4(7):422-430. doi: 10.1089/wound.2015.0625. PMID: 26155385; PMCID: PMC4486716.
  2. Chochowska, M. (2017). Blizna po cesarskim cięciu – problem nie tylko estetyczny. Gojenie się rany, kształtowanie blizny, terapia manualna. Praktyka Lekarska.
  3. Chochowska, M., Marcinkowski, J. T., & Klimberg, A. (2017). Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego. Hygeia Public Health52(2), 151-156.
  4. M. Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia.
  5. Conti V, Corbi G, Iannaccone T, Corrado B, Giugliano L, Lembo S, Filippelli A and Guida M (2020) Effectiveness and Tolerability of a Patch Containing Onion Extract and Allantoin for Cesarean Section Scars.  Pharmacol.11:569514. doi: 10.3389/fphar.2020.569514
  6. Draelos, Z.D. 2006. Kosmeceutyki. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław.
  7. Florentino, I. F., Silva, D. P., Galdino, P. M., Lino, R. C., Martins, J. L., Silva, D. M., ... & Costa, E. A. (2016). Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Memora nodosa and allantoin in mice.Journal of ethnopharmacology186, 298-304.
  8. Fulton JE Jr. Silicone gel sheeting for the prevention and management of evolving hypertrophic and keloid scars. Dermatol Surg. 1995 Nov;21(11):947-51. doi: 10.1111/j.1524-4725.1995.tb00531.x. PMID: 7582832.
  9. Jamrógiewicz, M., Żebrowska, M., Łukasiak, J., & Sznitowska, M. (2010). Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn. Farm Pol, 66(6), 437-442.
  10. Mazur, J. Rana po CC – Jak o dbać o ranę po cesarskim cięciu? [31.10.2023r.]
  11. Nokoorani, Y.D., Shamloo, A., Bahadoran, M. et al.Fabrication and characterization of scaffolds containing different amounts of allantoin for skin tissue engineering. Sci Rep 11, 16164 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-95763-4
  12. Puri N, Talwar A. The efficacy of silicone gel for the treatment of hypertrophic scars and keloids. J Cutan Aesthet Surg. 2009 Jul;2(2):104-6. doi: 10.4103/0974-2077.58527. PMID: 20808600; PMCID: PMC2918339.
  13. Tan, E., Chua, S. H., & Lim, J. T. E. (1999). Topical silicone gel sheet versus intralesional injections of triamcinolone acetonide in the treatment of keloids—a patient-controlled comparative clinical trial. Journal of dermatological treatment, 10(4), 251-254.
  14. Valle, K. Z. M., Saucedo Acuña, R. A., Ríos Arana, J. V., Lobo, N., Rodriguez, C., Cuevas-Gonzalez, J. C., & Tovar-Carrillo, K. L. (2020). Natural film based on pectin and allantoin for wound healing: obtaining, characterization, and rat modelBioMed Research International2020.

Data ostatniej aktualizacji: 27.11.2024

Łukasz Martowski - farmaceuta

Ukończył farmację na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Publikował między innymi w czasopiśmie Pharmacopola. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa.