Łokieć golfisty i łokieć tenisisty to dwa powszechnie występujące schorzenia, które choć z pozoru podobne, różnią się istotnie pod względem lokalizacji dolegliwości i grup mięśniowych, które obejmują.
Oba te problemy należą do grupy entezopatii, czyli chorób przyczepów mięśniowych, wynikających z przeciążeń i mikrourazów. Często kojarzone z nazwami dyscyplin sportowych, w rzeczywistości dotykają nie tylko sportowców, ale także osoby wykonujące powtarzalne czynności w pracy czy codziennym życiu.
W artykule przyjrzymy się różnicom między łokciem golfisty a łokciem tenisisty, ich objawom, grupom najbardziej narażonych osób oraz metodom terapeutycznym, które mogą przywrócić pełną sprawność.
Na czym polega różnica?
Oba te schorzenia są zaliczane do grupy entezopatii mięśniowych. Na czym polega różnica? Łokieć golfisty obejmuje mięśnie zginaczy nadgarstka, a łokieć tenisisty dotyczy mięśni prostowników nadgarstka.
Oba urazy powstają w tym samym mechanizmie – wskutek powtarzających się przeciążeń i mikrourazów, które zazwyczaj wynikają z długotrwałej pracy mięśni i wykonywania powtarzalnych ruchów ręką.
Czyli mówiąc bardzo prostym językiem – łokieć golfisty, a łokieć tenisisty to praktycznie identyczne schorzenia, różnią się tylko lokalizacją bólu i stanu zapalnego w łokciu.
.
U kogo może wystąpić łokieć golfisty, a u kogo tenisisty?
O tym, u kogo najczęściej występuje łokieć golfisty pisaliśmy wyżej, ale zrobimy tu krótkie przypomnienie : schorzenie to występuje najczęściej u sportowców, którzy wykonują dyscypliny wykorzystujące element rzutów i dźwigania ciężarów. Inne narażone grupy zawodowe to malarze, stolarze, czy ogrodnicy.
Natomiast łokieć tenisisty wbrew pozorom nie występuje najczęściej u adeptów tenisa ziemnego, a u… pracowników biurowych. Wielogodzinna praca przy komputerze, gdy nadgarstki oparte są o stół, a dłonie lekko uniesione, może prowadzić do rozwoju tego schorzenia.
Często dotyka informatyków, kucharzy oraz mechaników.
.
Gdzie boli łokieć golfisty, a gdzie łokieć tenisisty?
W przypadku wystąpienia łokcia tenisisty ból lokalizuje się po zewnętrznej (bocznej) stronie stawu łokciowego. Początkowo objawy mogą być niewielkie, a później stopniowo narastać. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do przedramienia oraz nadgarstka. Czasami ból nasila się podczas próby zaciśnięcia dłoni, bądź podczas wykonywania ruchów ręką.
Wiele pacjentów skarży się na osłabienie funkcji nadgarstka – mogą pojawić się trudności w wykonywaniu tak podstawowych czynności, jak naciskanie klamki bądź podnoszenie kubka. Miejsce urazu często również bywa tkliwe i bolesne podczas badania palpacyjnego.
Łokieć golfisty również początkowo może dawać tylko niewielkie objawy bólowe, które mogą zacząć się nasilać z biegiem czasu. W tym schorzeniu ból występuje po wewnętrznej stronie stawu łokciowego, czyli odwrotnie, niż w przypadku łokcia tenisisty.
Tutaj ból również może promieniować do przedramienia i nadgarstka, a miejsce, w którym przebiega proces zapalny również może być nadmiernie wrażliwe na dotyk.
.
Leczenie łokcia tenisisty, a leczenie łokcia golfisty
Te obydwa schorzenia wymagają leczenia. Nie można lekceważyć objawów, gdyż one same nie przejdą, a tylko będą się stopniowo nasilać.
Leczenie łokcia tenisisty jest podobne do leczenia łokcia golfisty. W tym przypadku również należy udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią rehabilitację oraz zestaw zabiegów.
W leczeniu łokcia tenisisty również wprowadza się kinesiotaping, suche igłowanie oraz terapię falą uderzeniową. Również bardzo ważne jest ograniczenie ruchów, których powtarzanie uprzednio wywołało stan zapalny.
- Odpowiednia fizjoterapia powinna skupiać się nie tylko na miejscach, w którym występują dolegliwości bólowe, lecz także zaangażować wszystkie tkanki w obrębie stawu łokciowego, które mają wpływ na jego działanie.
- Fizjoterapeuta oprócz zabiegów zaleci także indywidualnie przygotowany plan ćwiczeń, które należy wykonywać w domu. Pozwalają one na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie ruchomości stawu łokciowego.
W leczeniu łokcia golfisty stosuje się bardzo podobne zabiegi, jednakże skupia się wtedy na drugiej stronie stawu. Kinesiotaping, terapia falą uderzeniową oraz igłowanie na sucho to podstawowe zabiegi wykonywane przy tej przypadłości.
Również w tym przypadku ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące staw łokciowy będą niezbędne. Ważne, aby były one dobrane przez doświadczonego specjalistę, który ustali plan ćwiczeniowy na podstawie zebranego wywiadu oraz dokładnie przeprowadzonego badania fizykalnego.
.
Profilaktyka i świadome podejście kluczem do zdrowych stawów
Łokieć golfisty i łokieć tenisisty, choć różnią się lokalizacją i grupami mięśniowymi objętymi procesem zapalnym, mają wspólny mianownik – są wynikiem przeciążenia i powtarzalnych ruchów, które z czasem prowadzą do uszkodzeń.
Świadomość ryzyka, odpowiednia technika wykonywania ruchów oraz regularne przerwy w obciążających czynnościach to pierwsze kroki w profilaktyce tych schorzeń.
Równie ważne jest wczesne reagowanie na pojawiające się objawy – ignorowanie bólu może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, które są trudniejsze w leczeniu.
Profesjonalna fizjoterapia, indywidualnie dobrany plan ćwiczeń i odpowiednie zabiegi mogą nie tylko przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, ale także zapobiec nawrotom.
Zdrowie stawów łokciowych to nie tylko kwestia sportowców czy osób wykonujących pracę fizyczną – dotyczy każdego, kto w codziennym życiu naraża swoje mięśnie i stawy na powtarzalne przeciążenia. Wybór profilaktyki i świadome dbanie o swoje ciało to najlepsza inwestycja w przyszłość wolną od bólu i ograniczeń ruchowych.
Umów się na leczenie łokcia golfisty lub łokcia tenisisty:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia:
-
- “Ortopedia i rehabilitacja” W. Dega, Warszawa 2008
- “Urazy i uszkodzenia w sporcie” A. Dziak, S. Tayara, Kraków 1999
- https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego
- K. T. Hegmann, H. E. Hoffman, R. M. Belcourt i in., ACOEM practice guidelines: elbow disorders, „Journal of Occupational and Environmental Medicine” 2013, nr 55, s. 1365–1374.
- T. S. Ellenbecker, R. Nirschl, P. Renstrom, Current concepts in examination and treatment of elbow tendon injury, „Sports Health” 2013, nr 5, s. 186–194
Data publikacji: 27.11.2024
Data ostatniej aktualizacji: 27.11.2024
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.