Obecnie zapanowała moda na stosowanie rybiego kolagenu. Nie ma dnia, w którym nie natknęlibyśmy się na reklamę preparatu zawierającego ten związek. Producenci zapewniają, że regularne stosowanie ich preparatów sprawi, że nasza skóra będzie gładsza, jędrniejsza, zmarszczki staną się mniej widoczne, a dodatkowo odczujemy pozytywny wpływ na nasze stawy.

Jednak czy obietnice producentów są zgodne z prawdą, i pokrywają się z rzeczywistymi efektami jakie wywołuję kolagen rybi?

Dodatkowo w wielu preparatach znajdziemy kolagen różnego pochodzenia: wołowy, wieprzowy, rybi oraz w różnej postaci: w proszku, w tabletkach i do picia.

Czym one się między sobą różnią, i który z nich będzie najlepszym wyborem?

Na postawione pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

kolagen rybi

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to nic innego jak białko fibryralne, lub inaczej włókniste. Stanowi on główny składnik substancji międzykomórkowej w organizmach zwierząt. Dzięki niemu nasze tkanki są odporne na rozciąganie. Występuję on praktycznie we wszystkich naszych tkankach.

Ważne jest, to że kolagen ma różne typy. Najważniejsze dla nas to typ 1 – znajduje się w skórze, kościach i ścięgnach, typ 2- znajdziemy go w chrząstce i typ 4 – występuje w błonie podstawnej. Poszczególne typy różnią się między sobą strukturą i funkcjonalnością.

Kolagen jest produkowany w naszym organizmie głównie przez fibroblasty – komórki tkanki łącznej, które oprócz produkcji kolagenu produkują też elastynę. Oba te białka powodują, że nasza skóra jest jędrna i sprężysta.

Oprócz tego, kolagen wyżej wymienionej odporności na rozciąganie i nadawanie wytrzymałości tkankom, bierze też udział w procesie leczenia ran i w naprawie tkanek i narządów.

 

Niszczenie naturalnego kolagenu

Wraz z wiekiem spada w naszym organizmie produkcja tego białka. Nasza skóra ulega starzeniu. Traci swoją elastyczność i jędrność, mniejsze podparcie powoduje wystąpienie zmarszczek. Także nasze stawy działają gorzej i pojawiają się schorzenia układu ruchu.

Jednak oprócz naturalnych procesów, które zmniejszają produkcje kolagenu na które, nie mamy wpływu są też zachowania destrukcyjne dla tego białka, co do których mamy wybór.

Zmniejszenie produkcji kolagenu powoduje ekspozycja na światło słoneczne. I choć nie możemy całkowicie wykluczyć słońca z naszego życia, a warto pamiętać, że promienie UV przechodzą nawet przez szyby w oknach, to możemy się skutecznie chronić przed ich niekorzystnym działaniem.

Promienie UV powodują utratę włókien kolagenowych, zmniejszenie syntezy kwasu hialuronowego co prowadzi do powstawania zmarszczek, suchej i mało elastycznej skóry.

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, chronienie się przez zakrywanie skóry, przez przewiewne materiały i unikanie wychodzenia na słońce w godzinach jego największej aktywności może zdecydowanie zmniejszyć negatywny wpływ promieni słonecznych na naszą skórę.

 

Ciekawostka

W badaniach można się spotkać z porównaniem skóry twarzy, ze skórą pośladków jeśli chodzi o wpływ promieni słonecznych. Podczas gdy skóra twarzy jest przez całe nasze życie narażona na ekspozycje na słońce, to pośladki są częścią ciała, która praktycznie cały czas jest osłonięta przed jego działaniem.

Naukowcy zwrócili uwagę, że ta druga powierzchnia naszego ciała ma zdecydowanie mniej zmarszczek i tworzą się one później niż, te na twarzy.

Kolejnym czynnikiem źle wpływającym na nasz naturalny kolagen, jest palenie papierosów. O tym, że jest to niezdrowe dla naszego organizmu przypominają nam ciągle kampanie społeczne. Wiemy, że palenie powoduje raka płuc i wpływa negatywnie na naszą wydolność. Dodatkowo jednak wpływa negatywnie na fibroblasty, co skutkuje zmniejszeniem biosyntezy kolagenu.

 

najmocniejszy rybi kolagen

Rodzaje kolagenu w suplementach

Gdy zdecydujemy się na suplementacje kolagenu, musimy przebrnąć przez ogrom produktów na półkach sklepowych i w sklepach internetowych. Często jesteśmy zupełnie zagubieni w rodzajach kolagenów, które oferują producenci i dodatków do nich. W suplementach spotkamy się głównie  z 3 rodzajami kolagenu:

  • Kolagen rybi – ewentualnie kolagen morski. Jego źródłem są ości, płetwy, skóra, łuski ryb, ale też gąbek morskich, kałamarnic, meduz. Ości, płetwy, łuski to często odpad z produkcji innych produktów.
  • Kolagen wołowy – tu źródłem są kości, ścięgna i skóry krów
  • Kolagen wieprzowy – analogicznie do wołowego, pozyskiwany jest z kości, ścięgien czy skóry świń

Często mamy też do czynienia z tzw. hydrolizatem kolagenu – to nic innego jak, kolagen rozłożony na mniejsze cząsteczki, które stają się lepiej przyswajalne.

Ciekawostka

Najpopularniejszy zhydrolizowany kolagen, to żelatyna, którą większość z nas ma w kuchni.

 

Losy kolagenu w naszym organizmie

Jak już wiemy kolagen to nic innego jak białko. Pewnie większość pamięta z lekcji biologii, że białka ulegają rozkładowi na mniejsze cząstki – aminokwasy w procesie trawienia.

To oznacza, że nawet spożywając kolagen zostanie on również rozłożony na aminokwasy, albo nieco większe ich połączenia – peptydy i dopiero one trafią do miejsca gdzie będą potrzebne. Jednak badania pokazują, że peptydom z kolagenu, który suplementujemy udaje się trafić do skóry i dlatego zauważamy jego działanie.

 

Jaki rodzaj kolagenu wybrać?

Wiemy, że kolagen im mniejszą ma cząsteczkę tym lepiej się wchłania i to powoduje, że lepiej wykorzystujemy dany suplement. Kolagen rybi występuję naturalnie w postaci małych cząsteczek. Dodatkowo ma mniejszy potencjał alergizujący w porównaniu z kolagenem pochodzenia wołowego.

Najlepsze efekty w badaniach wykazywał kolagen rybi lub mieszanki kolagenu rybiego z wieprzowym. Hydrolizaty kolagenów rybiego i wieprzowego powodują wzrost nawilżenia skóry, zapobiegają fragmentacji sieci kolagenowej w skórze i dodatkowo polepszają jej procesy odbudowy.

Jednak hydrolizat kolagenu rybiego powoduje dodatkowo wzrost elastyczności skóry  i wygładzenie zmarszczek.

Dlatego najlepszym wyborem będzie kolagen rybi albo preparat mieszany z kolagenem wieprzowym.

Warto dodać, że w badaniach często używano suplementów, które oprócz kolagenów w swoim składzie zawierały witaminę C, koenzym Q10 czy kwas hialuronowy. Mogło to zaburzyć ich ocenę skuteczności kolagenu, ale też na naszym rynku najczęściej spotykamy się z preparatami wieloskładnikowymi.

W dalszej części artykułu, zajmiemy się kolagenem rybim, ze względu na największe spektrum działania.

 

Dodatki do kolagenu rybiego
Aktywne dodatki do kolagenu rybiego.

Postacie kolagenu rybiego

Obecnie na rynku mamy wiele produktów kolagenu rybiego do wyboru. Różnią się one między sobą np. postacią.

 

1) Kolagen rybi w proszku

Kolagen rybi w proszku – zaletą tej formy jest, że kupujemy jednorazowo większą ilość kolagenu i sami możemy modyfikować dawkowanie, i dopasowywać je do naszych aktualnych potrzeb. Taką postać należy rozpuścić w wodzie lub soku. Kolagen rybi do picia może być  dobrym wyjściem dla osób, które mają problem z połykaniem tabletek.

Zaletą też może być prostszy skład produktu, pozbawione są one zazwyczaj dodatków konserwujących i wypełniających jak to ma miejsce w przypadku tabletek lub kapsułek.

Wadą może być cena. Jako, że najczęściej kolagen w proszku znajdziemy w dość dużych opakowaniach zawierających 500g a nawet 1000g, to też cena takiego preparatu będzie dużo wyższa. Niejednokrotnie będzie to ponad 100 złotych.

Dodatkowo niektórzy użytkownicy tego typu produktów, skarżą się na słabą rozpuszczalność niektórych z nich. Warto więc przed zakupem poczytać opinie innych stosujących.

Przykładowe preparaty kolagenu rybiego w proszku:

a) Collarose Fish – jest to produkt marki specjalizującej w suplementach dla sportowców, ale powstał we współpracy z influencerką DEYNN. Opakowanie zawiera 300 gramów produktu. W jego składzie znajdziemy hydrolizat kolagenu rybiego, witaminę C, biotynę i kwas hialuronowy. Dodatki mają sprawić, że efekt stosowania kolagenu będzie lepszy.

Producent obiecuje lepszą elastyczność skóry, redukcje zmarszczek, redukcje cellulitu, lepszy wzrost włosów i paznokci, oraz że staną się one mocniejsze. Cena to  130 złotych, w tej cenie mamy około 50 dniową suplementacje.

b) Kolagen Morski marki Premium Superfood – na ten produkt możemy się natknąć w popularnych aptekach i drogeriach internetowych. Zawiera w swoim składzie kolagen rybi hydrolizowany, witaminę C i kwas hialuronowy. Tak jak poprzedni produkt, ma te dodatkowe substancję w celu wzmocnienia działania kolagenu.

Brak biotyny sprawia, że producent nie deklaruje lepszego porostu włosów i paznokci. Tutaj za 60 gramów produktów zapłacimy aż 46 złotych. Czemu aż, skoro poprzedni kolagen był dużo droższy? Dlatego, że ta kuracja wg producenta wystarczy na jedyne 15 stosowania. Gdybyśmy chcieli porównać do Collarose i przeprowadzić suplementacje również przez 50 dni to zapłacimy za nią około 154 złote.

c) Kolagen rybi marki Słodkie Zdrowie – tutaj w przeciwieństwie do poprzednich produktów mamy doczynienia, z czystym kolagenem rybim bez dodatków np. w postaci witaminy C. W opakowaniu mamy aż 500 gramów produktu, dawkowanie wg producenta starczy nam na 84 dni suplementacji  a cena to około 94 złote.

Jest to więc najbardziej ekonomiczny wybór. Warto jednak zaznaczyć, że producent zaleca przyjmować suplement razem w witaminą C, czyli może istnieć potrzeba dokupienia kolejnego preparatu.

 

2) Kolagen rybi w tabletkach

Kolagen rybi w tabletkach – najpopularniejsza forma suplementacji, w tabletce możemy znaleźć mniejsze ilości kolagenu. Najczęściej spotkamy się z opakowaniami zawierającymi po 60 lub 180 tabletek. Warto zwrócić uwagę na sugerowane przez producenta dawkowanie, może się okazać
że  jedno opakowanie to będzie za mało na miesięczną kuracje.

Wadą kolagenu rybiego w tabletkach, może być zawartość dodatkowych substancji konserwujących lub wypełniających.

Plusem będzie łatwość użycia takiego preparatu. Nie ma obawy, że podczas przesypywania coś nam się rozsypie i przyjmiemy niepełną dawkę oraz nie musimy rozpuszczać danego produktu. Jeśli często podróżujemy taka opcja będzie dla nas również wygodniejsza.

Przykładowe preparaty kolagenu rybiego w tabletkach:

a) Kolagen Morski marki OstroVit – tutaj mamy czysty hydrolizat kolagenu rybiego, jest on zamknięty
w kapsułce żelatynowej. Opakowanie zawiera 90 kapsułek, a producent zaleca brać po 2 kapsułki dziennie. To oznacza, że jedno opakowanie starczy nam na 45 dni kuracji. Zapłacimy za nie około 40 złotych.

b) Kolagen Morski marki Noble Health – w kapsułce oprócz hydrolizatu kolagenu ze skóry ryb znajdziemy dużo substancji dodatkowych. Będzie to witamina C, keratyna, witamina E, cynk, selen i biotyna. Także oprócz pozytywnego działania na skórę możemy się również spodziewać dobrego działania na włosy i paznokcie, żeby rosły szybciej i były mocniejsze.

Dawkowanie zalecane to 2 kapsułki dziennie. Opakowanie zawiera ich 60, a cena to około 36 złotych. Czyli będzie to cena miesięcznej kuracji.

c) Kolagen rybi Complex Collagenium marki PharmoVit – tutaj skład jest także nieco dłuższy. Oprócz kolagenu typu 1 i 3 ze skóry ryb w postaci hydrolizatu znajdziemy tu również kwas hialuronowy, koenzym Q10 i witaminę C. Producent do każdego ze swoich produktów, do tego również dokłada ekstrakt z owoców czarnego pieprzu, aby wspierać trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Stosowanie zalecane to 2 kapsułki dziennie. W opakowaniu znajdziemy 60 kapsułek za cenę około 42 złote.

 

3) Kolagen rybi do picia

Kolagen rybi do picia – ostatnio na rynku coraz częściej pojawiają się preparaty kolagenu w postaci płynów do picia. Mogą one podobnie jak kolagen w proszku, być alternatywą dla osób, które mają problem z połykaniem tabletek. Plusem kolagenu do picia jest to, że mamy tu już gotowy do picia produkt i nie musimy odmierzać oraz rozpuszczać proszku.

Minusem w takich produktach będzie dodatek cukru lub słodzików. Dodawane są one po to, aby smak płynu był dla nas przyjemny, ale trzeba pamiętać, że to jednak dodatkowa porcja cukrów i warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy jesteśmy na diecie lub musimy kontrolować poziom glukozy.

Przykładowe preparaty kolagenu rybiego do picia:

a) Colladrop marki Aura Herbals – ma dość bogaty, ponieważ oprócz kolagenu rybiego zawiera też witaminę C, cynk, selen, biotynę i witaminę E. Możemy więc spodziewać się pozytywnego wpływu na nasze włosy i paznokcie oraz działania antyoksydacyjnego. Butelka zawiera 500ml produktu, a producent zaleca wypijać po 15 mililitrów dziennie.

Opakowanie wystarczy nam na 31 dni suplementacji. Na plus jest to, że producent załączył miarkę aby wygodniej było odmierzać odpowiednią dawkę. Cena to około 46 złotych.

b) BetterMe Collagen 1000 Care System – tu oprócz kolagenu rybiego, znajdziemy dodatek witaminy C i kwasu hialuronowego więc dodatki wspomagające jego działanie. Jest to płyn o smaku jabłko-mango i dlatego w składzie, znajdziemy mieszaninę tych soków owocowych.

Ciekawostką jest to, że w porównaniu z innymi kolagenami rybimi do picia tutaj nie mamy jednej zbiorczej butelki na całość płynu. Kupujemy za to pakiet 30 sztuk buteleczek, a każda z nich zawiera po 60 mililitrów płynu. Sprawia to, że łatwiej nam zabrać taką postać ze sobą do pracy czy na uczelnie. Za taki pakiet jednak będziemy musieli zapłacić około 210 złotych.

c) Kolagen Beauty+ Active Liquid  marki MyVita – główny składnik kolagen rybi występuje tu w połączeniu z chondroityną, witaminą C i kwasem hialuronowym. Dodatek siarczanu chondroityny ma wpływać pozytywnie na nasze stawy. W składzie znajdziemy też sok pomarańczowy, aby nadać produktowi smak.

Butelka zawierająca 500 mililitrów płynu kosztuje około 70 złotych. Zalecane spożycie to od 25 do 50 mililitrów na dzień. W zależności od naszego spożycia jedno opakowanie wystarczy nam na 20 lub 10 dni suplementacji.

 

kolagen rybi w tabletkach

 

Jak można zastosować kolagen rybi i na co może pomóc?

Kolagen rybi możemy stosować jako dodatkową suplementację, aby zadbać o stan naszej skóry od środka, zapobiec starzeniu się oraz zwiększyć jej poziom nawilżenia i ujędrnienia. Jeśli dodatkowo chcemy wzmocnić nasze włosy i paznokcie warto wybierać produkty, które w składzie dodatkowo mają biotynę.

Warto stosować kolagen rybi z dodatkiem witaminy C, która zwiększa działanie naszego głównego składnika, a po za tym ma działanie antyoksydacyjne.

A co ze stawami?

Kolagen przecież, głównie kojarzy się ze składnikiem odpowiadającym za dobre funkcjonowanie stawów. Faktycznie we wspomnianych miejscach znajduję się kolagen typu 2. Jednak brak aktualnie jednoznacznych badań, które potwierdzałyby pozytywny wpływ suplementacji kolagenem rybim w przypadku np. bólu stawów.

Dotychczas badania na zwierzętach pokazały, jego pozytywny wpływ na stawy, które były objęte stanem zapalnym. Jednak podobne działanie nie zostało jeszcze potwierdzone na ludziach. Możemy kupić preparat kolagenu i przekonać się sami czy nam pomoże, dodatek chondroityny będzie dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na nasz układ ruchu.

Warto jednak pamiętać, że problemy z bólem np. kolan to nie zawsze kwestia związana z kolagenem. Podłoże takich schorzeń może być naprawdę różne, więc warto udać się do lekarza i/lub fizjoterapeuty, który fachowym okiem spojrzy na nas i oceni gdzie leży problem.

Suplementacja nawet najbardziej złożonych produktów, nie zastąpi nam jednak prawidłowej diety, nawadniania się i ruchu, które w największym stopniu wpływają na stan naszej skóry. Kolagen rybi możemy stosować jako dodatek do naszej diety, ale warto pamiętać o wspomnianych wcześniej czynnościach, aby taki produkt mógł zadziałać jeszcze lepiej.

 

Podsumowanie

Preparaty z kolagenem stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej kuszą, aby je wypróbować. Teraz już wiemy, że najlepszym wyborem będzie kolagen rybi. To jaki na jaką postać się zdecydujemy, czy będzie do kolagen rybi do picia, w proszku czy może w tabletkach zależy od naszych preferencji. Tak samo jak dobór dodatkowych składników lub wybór w 100% czystego preparatu.

Suplementy z kolagenem rybim, w zależności od marki, postaci oraz dodatków różnią się ceną, jednak i tak możemy powiedzieć, że długotrwałe spożywanie tego typu produktów nie należy do najtańszych opcji suplementacji. Wato zatem przed kupnem odpowiedniego preparatu, chwilę się zastanowić, tak żeby odpowiadał on jak najbardziej naszym potrzebom.

Przede wszystkim kolagen rybi warto polecić osobom, które chcą pozytywnie wpłynąć na stan swojej skóry. Będzie to też świetna opcja zapobiegająca starzeniu się i profilaktyka przeciwzmarszczkowa.

Jeśli chodzi o działanie na stawy, brak nam jednoznacznych badań, jednak możemy obserwować swój organizm podczas suplementacji kolagenem rybim i sami ocenić jak wpływa on na nasz układ ruchu.

 

Źródła:

Fish Collagen: Extraction, Characterization, and Applications for Biomaterials Engineering, H. Jafari, A. Lista, M. M. Siekapen ,P. Ghaffari-Bohlouli ,Lei Nie, H. Alimoradi, A. Shavandi

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study, Do-Un Kim, Hee-Chul Chung, Jia Choi, Yasuo Sakai, Boo-Yong Lee

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials, J. Asserin, E. Lati, T. Shioya, J. Prawitt

In vivo and in vitro studies on joint regeneratice potential of fish skin derived collagen peptides, Hema G. Sukumaran, Shyni K. , Ganesan B., Joshy C.G. , Manu Prasad M. , Suseela Mathew

Development of fish collagen in tissue regeneration and drug delivery, M. Furtado, L. Chen, Z. Chen, A. Chen, W. Cui

 

 

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.
Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

Julia Kucharczyk FarmaceutaJulia Kucharczyk – Redaktor medyczny

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od zawsze interesuję się, tym jak chemia wpływa na organizm człowieka. Zainteresowania i łatwość w pisaniu zaowocowały tworzeniem artykułów. Wolny czas spędza na czytaniu książek i długich spacerach.

 

Data ostatniej aktualizacji: 28.06.2023