Jako doświadczeni specjaliści z placówki KORE Fizjoterapia Specjalistyczna, rozumiemy, że informacje na temat normy PSA po prostatektomii mogą budzić wiele pytań i niepewności. Dlatego też chcielibyśmy dostarczyć Ci jasnych i rzetelnych odpowiedzi w naszym artykule.
W Centrum KORE od wielu lat pomagamy Pacjentom po usunięciu prostaty. Leczymy dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu u mężczyzn oraz poprawą funkcji erekcyjnej po prostatektomii.
Zadzwoń – Wielkopolska:
Tel: 503-733-127
Czym jest PSA?
Antygen specyficzny dla prostaty, znany jako PSA (prostate-specific antigen), to białko wytwarzane przez komórki gruczołu krokowego. Test PSA jest często stosowany do monitorowania zdrowia mężczyzn i wykrywania ewentualnych problemów, takich jak rak prostaty.
Głównym sposobem monitorowania pacjentów po radykalnej prostatektomii w celu wykrycia ewentualnego nawrotu raka jest regularne badanie stężenia PSA (Prostate Specific Antigen – swoisty antygen sterczowy) w surowicy krwi.
Badania te powinieneś przeprowadzać w 3, 6 i 12 miesiącu po wykonanej operacji.
Następnie, przez trzy lata, należy wykonywać kontrolne badania co 6 miesięcy, a później można przechodzić na badania raz w roku.
Jaka jest norma PSA po usunięciu prostaty?
Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego antygen PSA powinien być niewykrywalny we krwi po 6 tygodniach od skutecznej radykalnej prostatektomii. Taka jest norma PSA po prostatektomii. Utrzymujące się zwiększone stężenie PSA może oznaczać, że pozostała pewna ilość tkanki produkującej PSA.
Norma psa po prostatektomii – prawidłowy wynik PSA po prostatektomii radykalnej
Testy PSA mogą być trudne do interpretacji. Testy mogą się również różnić w zależności od laboratorium. Aby zapewnić dokładne porównanie, ważne jest, aby za każdym razem korzystać z tego samego laboratorium. Jeśli poziom PSA jest niski i nie wzrasta po wielokrotnych testach, prawdopodobnie nie jest to nawrót raka.
Dzieje się tak, ponieważ inne komórki w twoim ciele mogą wytwarzać niewielkie ilości PSA. Idealnie jeśli PSA po prostatektomii będzie niewykrywalne lub będzie mniejsze niż 0,05 lub 0,1 nanograma PSA na mililitr krwi (ng/ml). W takim przypadku mówimy o remisji.
Interpretacja Wyników
Testy PSA mogą być trudne do interpretacji, a wyniki różnią się między laboratoriami. Dlatego warto korzystać z tego samego laboratorium dla każdego badania, co umożliwi dokładne porównanie wyników. Jeśli poziom PSA jest niski i nie wzrasta po wielokrotnych testach, jest to dobry znak i sugeruje brak nawrotu raka.
Nawrót Biochemiczny – Co oznacza?
Nawrót biochemiczny po radykalnej prostatektomii występuje najczęściej w okresie pierwszych pięciu lat po operacji.
Niemniej jednak, optymalny moment, w którym warto badać stężenie PSA w celu wykrycia późnej wznowy choroby, nie jest obecnie jednoznacznie określony.
Naszym zdaniem należy kontynuować monitorowanie przez dłuższy czas, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo.
PSA po usunięciu prostaty – PSA po prostatektomii
Jeśli wynik PSA po usunięciu prostaty jest większy lub równy 0,2 ng/ml i jest podwyższony w dwóch oddzielnych testach wykonanych w odstępie co najmniej dwóch tygodni, nazywa się to nawrotem biochemicznym. Nadal masz PSA w swoim krwioobiegu. Istnieje szansa, że nowotwór powraca.
Wysoki poziom PSA po usunięciu prostaty
Wyższy poziom i wzrost PSA po usunięciu prostaty może wskazywać na miejscowo zaawansowany guz. Wzrost PSA po operacji raka prostaty to zawsze powód by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Czytaj więcej: Życie po usunięciu prostaty
Rehabilitacja Penisa po usunięciu prostaty
Specjaliści KORE
fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta
mgr Krzysztof Rujna
.fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta
mgr Katarzyna Grabowska
fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny
Data publikacji: 02.11.2023
Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2024