Przybliżony czas czytania: < 1 min.

Kurs instruktora jogi to popularny wybór wśród osób, które same trenują ten sport. Jak się okazuje, to także ciekawa propozycja dla fizjoterapeutów, którzy chcą poszerzyć profil swojej działalności i pracować z ciałem nie tylko w swoim gabinecie, ale także na macie. Czy tytuł instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji: joga naprawdę przydaje się fizjoterapeutom? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.

 

Kurs jogi – instruktor i fizjoterapeuta w jednym?

Nie będziemy trzymać cię w niepewności i od razu odpowiemy na pytanie zadane w tytule: czy kurs instruktora jogi może przydać się fizjoterapeucie? Jak się okazuje, tak, wręcz bardzo. Podobnie jak fizjoterapia, tak i joga wpływa pozytywnie na narządy ruchu. Do jej zalet możemy zaliczyć:

  • Naukę utrzymywania prawidłowej postawy – wbrew pozorom wiele problemów, z którymi zgłaszamy się do fizjoterapeutów, wynika właśnie z niewłaściwego ułożenia kręgosłupa. W trakcie zajęć jogi możesz wykształcić nawyk prawidłowej postawy.
  • Zwiększenie mobilności – ponownie ma ona bezpośredni wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy i ogólne wzmocnienie ciała. Można pracować nad nią zarówno na zajęciach jogi, jak i w gabinecie fizjoterapeuty.
  • Wzmocnienie wybranych partii ciała – mogą być to plecy, biodra, mięśnie brzucha, a nawet miednica.

Dodatkowo joga jest wręcz polecana jako uzupełnienie rehabilitacji, np. po zabiegach i operacjach. Wykonywane ruchy są spokojne, raczej statyczne, dzięki czemu są bezpieczne dla osób kontuzjowanych u w okresie rekonwalescencji. Oczywiście nie mówimy tu o wszystkich pozycjach – te dla osób zaawansowanych mogą być zbyt wymagające.

 

Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na kurs jogi dla przyszłych instruktorów?

Przekonaliśmy cię, że kurs instruktora jogi jest doskonałą opcją dla fizjoterapeutów? W takim razie mamy dobrą wiadomość – spełniasz już wszystkie wymagania do wzięcia w nim udziału. To ukończony 18. rok życia i wykształcenie przynajmniej średnie lub zawodowe. Oczywiście, niezbędny jest również brak przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby utrudniać ci wykonywanie asan (pozycji w jodze).

A jak wygląda program kursu instruktora jogi? Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu:

  • teoretycznych podstaw jogi – jej historii, idei czy podstawowego słownictwa;
  • praktyki jogi – asan w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej czy prawidłowego oddychania.

Ukończenie kursu jogi wiąże się z uzyskaniem tytułu instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji: joga, a także wydaniem między innymi dokumentacji zgodnej z wymogami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz certyfikatu w języku polskim i angielskim. Jeżeli interesuje cię dalszy rozwój, to możesz zapisać się na kurs trenera klasy II.

 

Gdzie się zapisać na kurs instruktora jogi?

Gdzie zapisać się na kurs instruktora Jogi – we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, a może w Gdańsku? Najlepsze opinie ma PAKiS – Polska Akademia Kultury i Sportu, która prowadzi swoje kursy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w trybie asynchronicznym. Dzięki temu możesz w łatwy sposób połączyć pracę fizjoterapeuty ze zdobywaniem dodatkowych uprawnień.

Data ostatniej aktualizacji: 27.03.2024