Leczenie haluksów Poznań od 90 zł – Nie tylko aparat na haluksy?

Leczenie haluksów poznań

Leczenie i operacja haluksów Poznań

Haluksy (paluch koślawy)  to rodzaj deformacji w obrębie stopy, która jest efektem spłaszczenia łuku poprzecznego stopy i w konsekwencji niewłaściwego  punktu przenoszenia podparcia. Efektem halluxów jest utrata anatomicznego kształtu stopy.  Haluksy to nie tylko defekt estetyczny – zazwyczaj powodują również dolegliwości bólowe.

Paluch koślawy (ang. hallux valgus, HV) jest deformacją, z którą fizjoterapeuta bardzo często spotyka się w swojej pracy. Przyczyna powstawania tego schorzenia nie jest do końca poznana, a skuteczne leczenie HV wymaga interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z różnych dziedzin oraz zindywidualizowanego podejścia terapeutycznego.

PRZYCZYNY HALUKSÓW

 

Leczenie haluksów poznań

Znanych jest wiele przyczyn powstawania haluksów. Wśród najważniejszych wymienia się: nadwagę, wypłaszczenie łuków stopy (szczególnie poprzecznego),  przebyte wcześniej urazy kończyny dolnej , niektóre choroby układowe – zwłaszcza reumatologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, zespół hipermobilności konstytucjonalnej  oraz odmienności w budowie stopy (np. stopa Mortona) jak i innych części narządu ruchu.

Pomimo dominującej opinii o uwarunkowaniach genetycznych HV, bardziej prawdopodobne jest, że deformacja ta zachodzi pod wpływem skumulowanego działania czynników zewnątrz- i wewnątrzpochodnych.

Pacjenci z haluksami zgłaszają zwykle: ból i zaczerwienienie w obrębie I stawu śródstopno-paliczkowego, a ponadto tkliwość tej okolicy, nasilającą sią zwłaszcza podczas noszenia obuwia, problemy z poruszaniem się, niemożność przejścia do biegu (nawet krótkotrwałego – np. podbiegnięcie do tramwaju) i wspięcia na palce, a ponadto obserwuje się zaburzoną mechanikę chodu (utykanie)

 

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

LECZENIE HALUKSÓW – OPERACJA ?

 

Kwalifikacja do leczenia operacyjnego lub zachowawczego

Do oceny i wyboru sposobu leczenia u pacjentów z HV haluksów poznań

wykorzystuje się czterostopniową (A-D) skalę Manchester’a, gdzie:

A – brak jakiejkolwiek (widocznej) deformacji,

B – łagodna deformacja;

C – średnia deformacja;

D – zaawansowana deformacja.

Warto zauważyć, że uzyskanie stopnia C lub D oznacza sytuację, w której należy rozważyć objęcie Pacjenta leczeniem operacyjnym. Jednakże niezależnie od tego, czy pacjent z haluksami zostanie ostatecznie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego, czy też nie, to właśnie leczenie fizjoterapeutyczne uznaje się za nieodzowne zarówno w fazie przedoperacyjnej jak i pooperacyjnej. Przede wszystkim jednak leczenie zachowawcze halluksów pozwala na odroczenie dalszego pogłębiania tej dysfunkcji.  W Centrum Kore możemy określić stopień deformacji oraz wskazać najlepsze możliwości w zakresie operacji i leczenia haluksów.

 

HALUKSY LECZENIE FIZJOTERAPEUTYCZNE

Wybór strategii postępowania fizjoterapeutycznego u osób cierpiących na haluksy powinien być dokonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę, po przeprowadzeniu wywiadu, badania podologicznego, a także badania manualnego stopy (na które składa się m.in.: kompresja i trakcja kości stopy oraz palucha i ślizgi doboczne palucha).

 

WSKAZANIA – LECZENIE HALLUKSÓW  FALA UDERZENIOWA ESWT + LASER WYSOKOENERGETYCZNY HILT

 

Fala uderzeniowa  w połączeniu z terapią HILT należy do jednej z najbardziej skutecznych oraz bezpiecznych metod leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo-powięziowo-szkieletowego.

Fala uderzeniowa wykorzystuje zjawisko przenikania fali akustycznej do wnętrza ciała. Działanie to ma na celu zwiększenie płaszczyzny podporu ciała, poprawę osadzenie środka ciężkości w osi podłużnej  ciała (w rzucie siły grawitacji) oraz rozluźnienie nadmiernie napiętej okolicy podeszwowej stopy, co czyni ją mniej bolesną i pozwala na prawidłowe obciążanie stępu oraz prawidłową transmisję sił w łańcuchu biokinematycznym. Jest np. wykorzystywana w leczeniu ostrogi piętowej.

Laser wysokoenergetyczny (HIL – High Intensity Laser)  Umożliwia nieinwazyjne i błyskawiczne leczenie bólu oraz stanów zapalnych związanych z występowaniem halluksów.

W HILT wykorzystuje się fale z zakresu bliskiej podczerwieni, których działanie przekłada się na aktywację komórkowego łańcucha oddechowego i zapoczątkowuje procesy zwiększające produkcji ATP oraz pobudza syntezę enzymów, a także powoduje wzrost temperatury tkanek i usprawnienie procesów metabolicznych w miejscu poddanym zabiegowi, wzrost rozciągliwości włókien kolagenowych, zwiększenie przepuszczalności błon biologicznych oraz szybki efekt przeciwbólowy

Terapia skojarzona ESWT + HILT pomoże obniżyć stan zapalny oraz zmniejszy dolegliwości bólowe w obrębie stopy i podniesie jakość życia.

 

W Centrum KORE w Swarzędzu dysponujemy nowoczesnym aparatem do zwalczania przewlekłego bólu.

Możemy  niezwykle skutecznie leczyć patologiczne zmiany ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych oraz mięśni i kości.

Leczymy też dolegliwości, które tradycyjnie wymagają interwencji chirurgicznej.

 

 

LECZENIE HALUKSÓW POZNAŃ CENA

 

Koszt terapii skojarzonej falą uderzeniową + HILT w leczeniu halluksów to 90 zł (więcej – Cennik). Przed poddaniem się terapii leczenia haluksów konieczna jest wizyta diagnostyczna – 130 zł.

Zapraszamy pacjentów z takich miast jak Poznań, Swarzędz, Września, Gniezno i okolice. Również na zabiegi falą uderzeniową.

Zapraszamy też do lektury wyników badań  naukowych prowadzonych przez fizjoterapeutów -klinicystów z Centrum KORE – Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej

 

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127