Depilacja laserowa Poznań. Metod usuwania owłosienia jest mnóstwo. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim depilacja za pomocą maszynki do golenia, depilatora, wosku oraz specjalnego kremu. Każda z tych metod wiąże się jednak z koniecznością częstego powtarzania czynności, a co za tym idzie – dużą ilością poświęconego czasu przy otrzymaniu zaledwie chwilowych rezultatów.
Na szczęście istnieją nowoczesne sposoby usuwania owłosienia o znacznie większej skuteczności i trwałości efektów. Do najpopularniejszych z nich należy depilacja laserowa. Jak działa ten zabieg? Jak dokładnie przebiega? I czy każdy może do niego przystąpić?
Depilacja laserowa – co to jest?
Depilacja laserowa jest nieinwazyjną metodą usuwania owłosienia z każdej partii ciała, choć najczęściej wykonywana jest w obrębie nóg, rąk, bikini oraz pach. Zabieg przebiega z wykorzystaniem specjalnego lasera, który generując wiązkę światła powoduje trwałe uszkodzenie włosa. Jak dokładnie się to dzieje?
Depilacja laserowa wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej, to znaczy oddziałuje wyłącznie na celowane cebulki oszczędzając otaczającą je skórę. We wspomnianych cebulkach obecny jest ciemny barwnik – melanina. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wychwyt i pochłonięcie wytwarzanego światła lasera.
Wiązka promieniowania powoduje podgrzanie barwnika wraz z całą cebulką, a to z kolei prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost włosa. W ten sposób owłosienie jest usuwane, a jego ponowny rozwój zahamowany.
Ze względu na to, że skuteczność depilacji laserowej uzależniona jest od obecności barwnika w cebulkach, zabieg daje najlepsze efekty w przypadku osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach.
Rodzaje laserów do depilacji
Do wykonania depilacji laserowej wykorzystuje się różne typy laserów. Najlepsze efekty dają:
-
laser rubinowy – wykorzystuje światło czerwone dostarczane przez syntetyczne kryształy rubinu,
-
laser aleksandrytowy – zapewnia większą penetrację umożliwiając depilację jaśniejszych włosów,
-
laser diodowy – gwarantuje jeszcze większą penetrację zwiększając bezpieczeństwo wykonywania zabiegu,
-
laser Nd:YAG (neodymowo-yagowy) – powoduje największą penetrację i precyzję depilacji.
Wskazania do depilacji laserowej
W zdecydowanej większości przypadków przyczyną poddania się zabiegowi depilacji laserowej są względy estetyczne. Współczesny kanon piękna zakłada lśniącą, gładką skórę całego ciała, dlatego usuwanie owłosienia jest czymś zdecydowanie pożądanym.
Depilacja laserowa jest też doskonałą alternatywną w przypadku pojawiania się podrażnień skóry podczas golenia mechanicznego. Warto też zaznaczyć, że wiąże się z nią również znaczna oszczędność czasu.
Jednak istnieją także medyczne wskazania do wykonania depilacji laserowej. Należą do nich przede wszystkim:
-
hirsutyzm,
-
nadmierne owłosienie,
-
zapalenie mieszków włosowych,
-
zapalenie gruczołów potowych.
Obecnie depilacja laserowa jest wykorzystywana także jako metoda wspomagająca w innych schorzeniach, takich jak:
-
torbiel włosowa,
-
nadmierna potliwość,
-
znamię Beckera,
-
trądzik odwrócony,
-
rozwarstwiające zapalenie skóry głowy,
-
rzekome ropne zapalenie mieszków włosowych brody,
-
rogowacenie okołomieszkowe.
Przygotowanie do zabiegu depilacji
Aby depilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty oraz nie wiązała się z późniejszymi powikłaniami istotne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu. Już około miesiąca przed planowaną wizytą należy unikać słońca, a przed każdorazowym wyjściem na zewnątrz koniecznie trzeba użyć kremu z filtrem w obrębie depilowanej partii.
Należy także unikać solarium oraz korzystania z samoopalaczy. Kolejnym ważnym zaleceniem jest zaniechanie golenia miejsca, które ma być poddane depilacji na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Sprawi to, że wzrost włosa nie zostanie zaburzony, co przełoży się na skuteczność procedury.
Około 2 tygodnie przez laserowym usunięciem owłosienia należy odstawić leki zawierające retinol, witaminę A i C, leki rozrzedzające krew (np. aspiryna), antybiotyki oraz niektóre zioła (np. dziurawiec, nagietek). Należy też dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, chronić ją przed uszkodzeniami oraz unikać peelingów.
Dzień przed wizytą należy ogolić włosy za pomocą maszynki. Tuż przed depilacją laserową nie można natomiast stosować kremów na poddawany zabiegowi obszar.
Depilacja pl Poznań – przebieg zabiegu
Depilacja laserowa jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak jej wykonanie powinno być powierzone osobie o odpowiednich kwalifikacjach. Zabieg powinien być realizowany przez kompetentnego kosmetologa lub lekarza. Depilacja jest poprzedzona konsultacją, w trakcie której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta, przyjmowanych leków, a także oceniany jest stan skóry i owłosienia.
Na podstawie zebranych danych ustalane są optymalne dla danej osoby parametry lasera. Są one następnie sprawdzane podczas tzw. próby laserowej. Niewielki fragment skóry naświetlany jest wiązką lasera w celu sprawdzenia, czy dopasowane parametry urządzenia są właściwe.
Dla niektórych osób zabieg może się wiązać z nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi, dlatego na skórę może zostać nałożony krem lub maść o działaniu znieczulającym. W trakcie depilacji skóra jest naświetlana impulsami wiązki lasera – fragment po fragmencie. W zależności od lokalizacji trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut.
Aby efekty były jak najlepsze zaleca się wykonanie serii 4-10 zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Ponieważ każda skóra reaguje inaczej, ilość jest indywidualnie ustalana z każdym pacjentem.
Postępowanie po zabiegu depilacji
Skóra po laserowym usuwaniu owłosienia może być podrażniona, zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta. Stan ten powinien jednak minąć po około 2-3 dniach. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się założenie luźnych ubrań, które nie będą ściśle przylegać do podrażnionej skóry.
Przez kolejne 2 tygodnie należy szczególnie dbać o higienę depilowanego miejsca. Powinno się stosować wyłącznie delikatne kosmetyki bez zawartości alkoholu, zaprzestać używania peelingów oraz zaniechać pocierania skóry. Zaleca się także unikanie słońca i solarium. Dzięki temu skóra szybko wróci do normy.
Depilacja laserowa – przeciwskazania
Mimo, że depilacja laserowa jest zabiegiem małoinwazyjnym i uważanym za bezpieczny, nie wszyscy mogą się jej poddać. Do przeciwskazań wykonania zabiegu należą między innymi:
-
ciąża i karmienie piersią,
-
poparzenia skóry,
-
miejscowa infekcja lub uszkodzenie ciągłości skóry,
-
łuszczyca,
-
bielactwo,
-
cukrzyca,
-
padaczka,
-
zaburzenia krzepliwości krwi,
-
stosowanie niektórych leków (m.in. retinol) oraz ziół (m.in. nagietek).
Depilacja laserowa – powikłania
Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym. Powikłania po nim występują bardzo rzadko i w większości przypadków wynikają z nieprawidłowego dostosowania parametrów lasera do typu skóry.
Dlatego też należy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru sprawdzonego, odpowiednio wykwalifikowanego ośrodka, w którym zabieg ma zostać wykonany. Aby uniknąć powikłań należy także ściśle stosować się do zaleceń po zabiegu, które wpływają na regenerację skóry po depilacji.
Najczęstszym powikłaniem, które pojawić się może niemal u każdego pacjenta jest delikatne podrażnienie skóry. Powinno ono jednak minąć kilka dni po wykonanej procedurze. Do poważniejszych działań niepożądanych należą:
-
poparzenia,
-
zmiany pigmentacji skóry wokół depilowanego obszaru,
-
obrzęk,
-
blizny,
-
zapalenie mieszków włosowych.
Depilacja męska Poznań
Depilacja laserowa nie jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Choć jest to zabieg popularniejszy wśród płci pięknej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem także wśród panów.
Depilacja laserowa mężczyzn jest niezwykle skuteczna. Wynika to z faktu, że mają oni zwykle grube i ciemne włosy, które lepiej pochłaniają wiązkę promieniowania laserowego. To wpływa na lepszy i trwalszy efekt. Właśnie skuteczność zabiegu jest jednym z czynników, który sprawia, że mężczyźni coraz częściej decydują się na laserowe usunięcie owłosienia.
Najczęściej wybierane przez nich obszary depilacji to plecy, tors, brzuch, nogi oraz pachy. Coraz większą popularnością cieszy się także zabieg okolicy intymnych. Nazywany jest depilacją boyzilian i obejmuje klasyczny obszar bikini, a także mosznę i okolicę międzypośladkową.
Depilacja laserowa Poznań – cena
Zabiegi depilacji laserowej są coraz popularniejsze, z tego względu ich cena nie jest już uważana za zaporową. Koszt takiej usługi jest uzależniony od wielkości oraz trudności dostępności obszaru, z którego ma zostać usunięte owłosienie. Cena jednego zabiegu może więc wynosić od 100-500 zł. Należy pamiętać, że depilacja laserowa wykonywana jest w kilku seriach, sumaryczna kwota jest więc wyższa.
Laserowe usuwanie owłosienia Poznań – zalety
Depilacja laserowa jest zabiegiem bardzo korzystnym. Wiąże się z wieloma zaletami, ze względu na co tak wiele osób chętnie się mu poddaje i chwali efekty. Atuty depilacji laserowej to przede wszystkim:
-
mała inwazyjność,
-
trwały efekt estetyczny,
-
efekt lepszy niż w przypadku innych metod depilacji,
-
bezpieczeństwo,
-
niewielki dyskomfort,
-
szybkość,
-
oszczędność czasu,
-
brak podrażnień.
FAQ
Czy depilacja laserowa boli?
Odczuwanie dolegliwości w trakcie zabiegu jest sprawą indywidualną. Niektóre osoby skarżą się na znaczny ból, dlatego też przed rozpoczęciem procedury na skórę nakładany jest krem znieczulający. Wiele pacjentów uważa jednak, że w trakcie depilacji odczuwalny jest jedynie niewielki dyskomfort w postaci pieczenia lub swędzenia.
Czy depilacja laserowa jest trwała?
Tak. Jeśli zabieg wykonywany jest prawidłowo, z użyciem certyfikowanego sprzętu i przez odpowiednio do tego wykwalifikowaną osobę, jego efekty są trwałe. Istotne znaczenie ma także ilość wykonanych depilacji oraz prawidłowe stosowanie się do zaleceń po wizycie.
Dlaczego zabieg trzeba powtarzać?
Włosy na ciele każdego człowieka mogą być w fazie wzrostu lub spoczynku. Depilacja laserowa oddziałuje wyłącznie na cebulki będące w stadium wzrostu, podczas jednego zabiegu może więc wpłynąć zaledwie na część z nich. Z tego względu należy ponowić zabieg kilkukrotnie, aby uchwycić wszystkie włosy w odpowiedniej fazie.
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Tak, jeśli zabieg jest wykonywany prawidłowo przez odpowiednio do tego wykwalifikowaną osobę, jest w pełni bezpieczny. Powikłania po depilacji występują bardzo rzadko.
Tel: 503-733-127
OPINIE O NAS:
Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.
Źródła:
- https://dermnetnz.org/topics/lasers-in-dermatology
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507861/
- https://www.skintherapyletter.com/dermatology/hair-removal-practices/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484575/
- https://www.medonet.pl/zdrowie,depilacja-laserowa—wskazania–przebieg-zabiegu–efekty–zalecenia,artykul,1729809.html
Data publikacji: 23.02.2022
Data ostatniej aktualizacji: 23.02.2022