Przybliżony czas czytania: 4 min.

W dobie teleporad zwolnienie L4 online to bardzo popularna forma, z której korzystają osoby czynne zawodowo i nie tylko. Dzięki wizytom online niemal każda osoba może uzyskać stosowne zaświadczenie od lekarza, którego porady zasięgała, bez wychodzenia z domu.

Zdarza Ci się czasem mieć gorączkę lub złe samopoczucie, które nie pozwala pójść do pracy, ale jest na tyle niegroźne, że nie chcesz stać godzinami w kolejce w przychodni?

W takich sytuacjach zwolnienie online może wystawić każdy lekarz, jeżeli uzna, że są ku temu powody.

W celu uzyskania zaświadczenia skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym przez telefon lub komunikator internetowy, a długotrwałe oczekiwanie w przychodni nareszcie odejdzie w zapomnienie.

 

zwolnienie online

Czym jest zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie online, zwane również L4 online, to forma zwolnienia lekarskiego, które można uzyskać przez internet, bez wizyty u lekarza. Aby uzyskać L4 online, pacjent musi przejść przez konsultację z lekarzem przez telefon lub video. Jeśli lekarz uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy, wystawi odpowiednie zwolnienie lekarskie. L4 online ma taką samą ważność jak tradycyjne L4.

 

Jak działa zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie online działa w ten sam sposób, co tradycyjne L4. Pacjent składa wniosek o zwolnienie lekarskie za pośrednictwem platformy internetowej lub aplikacji mobilnej, a lekarz wystawia odpowiednie zwolnienie. Zwolnienie to jest następnie przesyłane elektronicznie do ZUS i pracodawcy.

Aby uzyskać L4 online, pacjent musi zarejestrować się na platformie internetowej lub aplikacji mobilnej, która jest zintegrowana z systemem L4 online. Po rejestracji pacjent może wybrać lekarza i umówić się na konsultację telefoniczną lub video.

Podczas konsultacji lekarz zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta i na tej podstawie decyduje, czy wystawić zwolnienie lekarskie. Jeśli pacjent jest niezdolny do pracy, lekarz wystawia odpowiednie L4 online, które jest następnie przesyłane do ZUS i pracodawcy.

 

zwolnienie l4 online

Jak są wystawiane zwolnienia lekarskie online?

Lekarz, który konsultuje pacjenta, wystawia zwolnienie na podstawie numeru PESEL oraz innych danych chorego. Z reguły znajdują się one w systemie informatycznym, który obsługuje daną przychodnię.

Dokument, jakim jest zwolnienie lekarskie, zostaje przesłany elektronicznie bezpośrednio do pracodawcy, dlatego nie ma konieczności dostarczania go w formie papierowej do miejsca pracy. Jest bardzo duże ułatwienie i wygoda.

Obecnie zaświadczenie lekarskie może być wystawione również wtedy, kiedy lekarz fizycznie nie widzi pacjenta. Wystarczy, że podczas teleporady opiszesz lekarzowi swoje objawy i aktualny stan zdrowia. Lekarz wypisuje zwolnienie lekarskie, jeżeli uważa to za stosowne w danej sytuacji. Lekarz może także wystawić receptę online.

 

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie online, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Zarejestruj się na platformie internetowej lub aplikacji mobilnej, która jest zintegrowana z systemem L4 online.
 2. Umów się na konsultację telefoniczną lub video z lekarzem.
 3. Przejdź przez konsultację z lekarzem.
 4. Jeśli lekarz uzna, że jesteś niezdolny do pracy, wystawi odpowiednie L4 online.
 5. L4 online zostanie przesłane elektronicznie do ZUS i pracodawcy.

 

Na co zwrócić uwagę przy uzyskiwaniu zwolnienia lekarskiego online?

Podczas uzyskiwania zwolnienia lekarskiego online należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 1. Wybór platformy internetowej lub aplikacji mobilnej – należy wybrać zaufaną i sprawdzoną platformę, która jest zintegrowana z systemem L4 online.
 2. Wybór lekarza – należy wybrać lekarza, który jest zarejestrowany w systemie L4 online i ma uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich.
 3. Konsultacja z lekarzem – podczas konsultacji należy udzielić lekarzowi wszelkich informacji na temat stanu zdrowia, aby lekarz miał pełny obraz sytuacji i mógł podjąć właściwą decyzję.
 4. Prawidłowe wypełnienie wniosku – należy dokładnie wypełnić wszystkie pola wniosku o zwolnienie lekarskie online, aby uniknąć błędów i opóźnień w procesie.
 5. Termin ważności – L4 online ma taką samą ważność jak tradycyjne L4, więc należy zwrócić uwagę na termin ważności zwolnienia.
 6. Kontakt z pracodawcą – po uzyskaniu L4 online należy poinformować pracodawcę o swojej niezdolności do pracy i przesłać mu elektroniczną kopię zwolnienia.

 

Czy zwolnienie lekarskie online jest bezpieczne?

Tak, zwolnienie lekarskie online jest bezpieczne, pod warunkiem że zostanie uzyskane z zaufanej i sprawdzonej platformy internetowej lub aplikacji mobilnej. Wszyscy lekarze, którzy mają uprawnienia do wystawiania L4 online, są zarejestrowani w systemie i podlegają kontroli.

Ważne jest również, aby podczas konsultacji z lekarzem udzielić wszystkich informacji na temat stanu zdrowia, aby lekarz miał pełny obraz sytuacji i mógł podjąć właściwą decyzję.

 

Czy każdy może uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Nie każdy może uzyskać zwolnienie lekarskie online. Aby uzyskać L4 online, pacjent musi spełnić określone warunki, takie jak niezdolność do pracy z powodu choroby lub urazu. Ponadto, niektórzy pracodawcy mogą wymagać od swoich pracowników tradycyjnego zwolnienia lekarskiego.

 

Czy istnieją jakieś koszty związane z uzyskaniem zwolnienia lekarskiego online?

Tak, istnieją koszty związane z uzyskaniem zwolnienia lekarskiego online. Koszty te mogą się różnić w zależności od platformy internetowej lub aplikacji mobilnej.

 

E-zwolnienie a kontrole z ZUS

Zwolnienie lekarskie, które jest wystawiane podczas konsultacji online podlega pod takie samo prawo, jak zwolnienie, które medyk wystawia podczas stacjonarnej wizyty w przychodni. ZUS może kontrolować Cię, kiedy przebywasz na wystawionym online zwolnieniu.

Podobnie może być, kiedy zwolnienie zostało wystawione tradycyjnie, a urząd stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości. Kontrole wymuszają na lekarzach przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego podczas teleporad, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystawienia zaświadczenia niezgodnie z prawem.

Dobrze zebrany wywiad z pacjentem to solidna podstawa do dobrania odpowiedniego leczenia, wypisania recepty i ewentualnie zwolnienia lekarskiego. Bardzo ważne jest, by pacjent podał lekarzowi informacje o pracodawcy, ponieważ ten musi zaznaczyć w formularzu, gdzie ma zostać wysłane.

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest L4 online?

L4 online to formularz zwolnienia lekarskiego, który można uzyskać i złożyć przez internet.

Czy każdy pracownik może uzyskać L4 online?

Tak, każdy pracownik może uzyskać L4 online, pod warunkiem że posiada konto w systemie e-zwolnienia.

Czy L4 online jest równoważne z tradycyjnym L4 papierowym?

Tak, L4 online jest równoważne z tradycyjnym L4 papierowym, gdyż oba formularze są ważne i pozwalają na uzyskanie zwolnienia lekarskiego.

Jak uzyskać L4 online?

Aby uzyskać L4 online, należy zalogować się na swoje konto w systemie e-zwolnienia, wybrać odpowiednią chorobę i wypełnić formularz.

Jakie dane są potrzebne do uzyskania L4 online?

Do uzyskania L4 online potrzebne są dane identyfikacyjne pracownika oraz informacje dotyczące choroby i okresu zwolnienia lekarskiego.

Czy L4 online może być wystawione przez każdego lekarza?

L4 online może być wystawione jedynie przez lekarza, który posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich oraz zarejestrował się w systemie e-zwolnienia.

Czy L4 online może być używane przez pracowników pracujących za granicą?

Nie, L4 online jest dostępne tylko dla pracowników pracujących w Polsce.

Czy L4 online może być wykorzystane do uzyskania zasiłku chorobowego?

Tak, L4 online może być wykorzystane do uzyskania zasiłku chorobowego, pod warunkiem że spełnia ono wymagania formalne.

Jak długo trwa zwolnienie lekarskie wystawione w formie L4 online?

Okres zwolnienia lekarskiego wystawionego w formie L4 online jest taki sam, jak w przypadku tradycyjnego L4 papierowego i zależy od rodzaju choroby.

Czy pracownik musi dostarczyć oryginał L4 online do pracodawcy?

Nie, pracownik nie musi dostarczać oryginału L4 online do pracodawcy, gdyż zwolnienie lekarskie jest przesyłane elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy pracownik może złożyć L4 online w przypadku choroby dziecka?

Tak, pracownik może złożyć L4 online w przypadku choroby dziecka, pod warunkiem że ma na to zgodę lekarza.

Czy L4 online może być wystawione na okres dłuższy niż 14 dni?

Tak, L4 online może być wystawione na okres dłuższy niż 14 dni.

Czy L4 online może być przedłużone?

Tak, L4 online może być przedłużone, ale wymaga ponownej konsultacji z lekarzem.

Czy L4 online może być używane do uzyskania zasiłku chorobowego?

Tak, L4 online może być używane do uzyskania zasiłku chorobowego.

Czy L4 online może być wystawione na czas kwarantanny?

Tak, L4 online może być wystawione na czas kwarantanny, ale wymaga to potwierdzenia przez lekarza.

Czy pacjent może otrzymać L4 online w weekendy i święta?

Tak, pacjent może otrzymać L4 online w weekendy i święta, ponieważ system L4 online jest dostępny przez całą dobę.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

recepta online nfz

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

Bibliografia

Internetowe Konto Pacjenta podczas choroby

Poznaj e-zwolnienie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

 

 

 

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 29.08.2023