Drętwienie, mrowienie lub brak czucia w nogach może być tymczasowym stanem po zbyt długim siedzeniu. Czasami mówimy, że nasze kończyny „idą spać”. Może być również sygnałem ostrzegawczym wielu poważnych schorzeń. Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak stwierdzić, kiedy może nadejść czas na wizytę u lekarza.
Co powoduje drętwienie łydek?
„Śpiąca” stopa lub noga. Drętwienie i mrowienie w dolnej części nogi lub stopy są niezwykle częste, jeśli siedzisz przez dłuższy czas. Mięśnie i nerwy w tej części ciała zostają ściśnięte podczas siedzenia, hamując przepływ krwi do tego obszaru, co powoduje drętwienie. Jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić, gdy wstaniesz i pozwolisz na powrót krwi do normy.
Ćwiczenia. Podczas intensywnych ćwiczeń istnieje wiele czynników, które mogą hamować przepływ krwi do stóp lub podudzi. Intensywne czynności, takie jak bieganie, mogą uciskać nerwy, podobnie jak siedzenie, podobnie jak zbyt ciasno sznurowane tenisówki. Drętwienie w dolnych nogach podczas biegania lub ćwiczeń jest dość powszechne i powinno samo szybko ustąpić.
Jeśli problem drętwienia łydek dotyczy również Ciebie nie zwlekaj – umów się na wizytę w naszej klinice w Swarzędzu
Zadzwoń – zapytaj:
Tel:503-733-127
Poważniejsze przyczyny drętwienia nóg
Drętwienie w dowolnym miejscu, w tym w dolnej części nogi, może być skutkiem ubocznym poważniejszego schorzenia. Niektóre typowe stany, które mogą powodować mrowienie lub brak czucia w dolnej części ciała to:
-
Torbiel Bakera. Nazywana bywa również torbielą podkolanową (łac. cystis poplitea, ang. popliteal cyst). Jest wypełnioną płynem cystą, pojawiającą się do tyłu od stawu kolanowego. Czasami może dawać objawy drętwienia łydki. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy cysta jest stosunkowo duża i uciska na przebiegające w jej okolicy naczynia krwionośne i nerwy. Jeśli dodatkowo pojawia się ból łydki (lub jej okolicy), może to wskazywać, że torbiel pękła a jej zawartość wylała się do otaczających tkanek i spłynęła niżej. Zobacz Torbiel Bakera leczenie
-
Stwardnienie rozsiane. Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na centralny układ nerwowy. Ma wiele objawów, w tym skurcze mięśni i zawroty głowy. Mrowienie w dolnej części ciała jest często jednym z pierwszych objawów.
-
Neuropatie cukrzycowe. Są to obszary uszkodzenia nerwów spowodowane cukrzycą. Wraz z drętwieniem i mrowieniem neuropatie cukrzycowe mogą powodować skurcze i utratę równowagi.
-
Zespół cieśni stępu. W zespole cieśni stępu nerw piszczelowy w pięcie jest ściśnięty. Może to powodować przeszywające bóle i pieczenie wraz z drętwieniem nóg.
-
Choroba miażdżycowa. Nagromadzenie płytki miażdżycowej w tętnicach może ograniczać przepływ krwi do podudzi i powodować drętwienie. Jeśli masz chorobę miażdżycową, możesz również zauważyć utratę włosów lub chłód w dotyku na dolnych nogach.
-
Uszkodzony nerw. Uszkodzony nerw w dolnej części pleców i kręgosłupie może powodować promieniujący ból lub drętwienie nóg, wraz z nietrzymaniem moczu, dysfunkcją seksualną lub paraliżem.
-
Odmrożenie. Jeśli byłeś narażony na ekstremalne zimno, drętwienie nóg może wynikać z zamarzniętej skóry lub odmrożeń. Jest to poważna sytuacja medyczna, która może spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry i kończyn.
Drętwienie łydki – Mrowienie nóg od kolan w dół – Kiedy iść do specjalisty?
W prawie wszystkich przypadkach powinieneś udać się do specjalisty, jeśli masz uporczywe lub częste drętwienie w dowolnym miejscu na ciele. Jeśli drętwienie nie ustępuje samoistnie lub wydaje się powracać raz po raz, może to oznaczać, że masz do czynienia z czymś poważniejszym niż kończyna, która „zasnęła”.
Powinieneś również udać się do lekarza, jeśli drętwieniu w dolnej części nogi towarzyszą inne objawy, w tym:
- nudności
- piekący ból w nogach
- wypadanie włosów na nodze
- utrata równowagi
- zawroty głowy
- skurcze mięśni
- zmęczenie
Najbezpieczniejszą rzeczą którą możesz zrobić jest zignorowanie objawów. Tutaj możesz też przeczytać na temat puchnięcia nóg od kolan w dół
Jak leczyć drętwienie łydek w domu?
Jeśli drętwienie nóg jest uporczywe, bolesne lub częste, powinieneś udać się do odpowiedniego specjalisty. Leczenie przyczyn, które powodują drętwienie nóg, będzie najlepszym sposobem na zwalczenie uczucia mrowienia. Istnieje jednak kilka metod leczenia, które możesz wypróbować w domu, aby w międzyczasie złagodzić dyskomfort:
Pozycja. Jeśli masz zdrętwiałe nogi, spróbuj położyć się płasko, aby otworzyć przepływ krwi i zmniejszyć nacisk na nerwy w stopach.
Ciepło i zimno. W zależności od przyczyny drętwienia może być konieczne nałożenie na obszar gorącego lub zimnego kompresu. Okład z lodu pomoże zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, a ciepły kompres może zwiększyć przepływ krwi i rozluźnić mięśnie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny, spróbuj obu, aby zobaczyć, co przynosi większą ulgę.
Masaż. Delikatny masaż stóp i podudzi może pobudzić przepływ krwi do tych obszarów, co powinno pomóc w drętwieniu i mrowienie.
Kąpiele stóp. Zanurz stopy w ciepłej kąpieli stóp z solami magnezu. Sól uwolni jony magnezu, które mogą zostać wchłonięte, aby poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ból i obrzęk.
Jeśli problem drętwienia nóg dotyczy również Ciebie nie zwlekaj – umów się na wizytę w naszej klinice w Swarzędzu
Zadzwoń – zapytaj:
Tel:503-733-127
Czasowe drętwienie stopy lub łydki czy ból stopy powodowane zbyt długim siedzeniem są całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. Częste, nawracające lub uporczywe drętwienie okolicy może być oznaką poważniejszego stanu zdrowia i powinno zostać natychmiast zdiagnozowane. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn drętwienia kończyn, więc nie powinieneś próbować diagnozować go w domu lub leczyć tylko lekami dostępnymi bez recepty.
Możesz jednak złagodzić dyskomfort za pomocą domowych środków, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę drętwienia nóg i skurczów łydek. Inny problemem o którym możesz przeczytać w naszym serwisie jest drętwienie rąk.
Data publikacji: 15.06.2021
Data ostatniej aktualizacji: 10.12.2022