Zespół bolesnego barku jest powszechną dolegliwością, która charakteryzuje się często powtarzającym się bólem barku o różnym natężeniu, w różnych porach dnia. Zespół bolesnego barku występuje najczęściej u kobiet między 45. a 55. rokiem życia oraz u kobiet w starszym wieku.

Zespół bolesnego barku objawia się bólem w stawie barkowym przy jednoczesnym upośledzeniu jego ruchomości.

Może być konsekwencją urazu, uszkodzenia barku po ćwiczeniach, ale może również towarzyszyć chorobom reumatycznym, nowotworowym, zwyrodnieniowym.

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciążenie mięśni, uszkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej. Od ustalenia przyczyn bólu zależy metoda leczenia.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie kliniczne w diagnostyce i leczeniu bólu barku.

domowe sposoby na ból barkuZespół bolesnego barku – objawy

Zespół bolesnego barku to nazwa wspólna schorzeń dotyczących ścięgien, pochewek ścięgnistych oraz przyczepów mięśni tej okolicy.

Najczęstszą przyczyną zespołu bolesnego barku jest zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. W tym wypadku ból jest szczególnie dokuczliwy przy próbie unoszenia ręki, przy jej rotacji do wewnątrz i zginaniu.

Początkowo niewielki ból pojawia się zazwyczaj przy próbie podnoszenia ramion. Stopniowo ból rośnie i towarzyszy również w momencie podnoszenia ręki. Często pojawia się nagle, jest też na tyle mocny, że wymaga od trzymania ręki w jednej pozycji.

Do innych objawów zespołu bolesnego barku zaliczamy:

 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • obrzęk stawu barkowego,
 • ból obręczy barkowej,
 • trudności w zasypianiu.

Ból barku nie zawsze musi być kojarzony z aktywnością ruchową. Często pojawia się w nocy, kiedy próbujemy zasnąć na chorym boku. Zdarza się też, że zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu i jest tak ostry i silny, że rękę cały czas trzymamy w jednej pozycji, by uniknąć cierpienia.

Bólowi może towarzyszyć obrzęk okolicy barku. Jeśli zlekceważymy te dwa objawy, dołącza trzeci – znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym.

Zespół bolesnego barku – ból

Zespół bolesnego barku objawia się ostrym, kłującym, bólem o różnym natężeniu. U niektórych ostry ból pojawia się nagle, u innych ból stopniowo narasta. Ból to jednak nie wszystko. Osobom cierpiącym na zespół bolesnego barku towarzyszy także ograniczenie ruchomości w stawie, mają trudności głównie z odwodzeniem ramienia – unoszeniem ręki powyżej linii ramion oraz sięganiem za plecy. Utrudnione może być także wykonywanie codziennych czynności – ubieranie się, sprzątanie.

Ból barku często uniemożliwia sen lub wybudza w nocy.

Bólu barku nie wolno lekceważyć.

W razie wystąpienia nagłego, silnego bólu barku należy zgłosić się do lekarza. Ból barku jest objawem wielu poważnych chorób, w tym zawału serca. Ból barku jest również jednym z wczesnych objawów raka płuca.

ból barku przy podnoszeniu ręki

Zespół bolesnego barku – przyczyny

Ból barku może być odzwierciedleniem uszkodzenia różnych części stawu oraz struktur okołostawowych, np. zapalenia przyczepów ścięgnistych, zapalenia kaletki podbarkowej lub zapalenia mięśnia nadgrzebieniowego, do których może dochodzić na skutek nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, przy gwałtownych ruchach lub przeciążeniu stawu jednostajnymi, powtarzającymi się ruchami.

Zespół bolesnego barku może towarzyszyć wielu chorobom, najczęściej reumatycznym. Może też rozwinąć się po urazie barku.

Najczęstsze przyczyny zespołu bolesnego barku:

 • przeciążenie mięśni,
 • zaburzenia postawy,
 • urazy ścięgien,
 • zapalenie kaletki podbarkowej,
 • choroby reumatyczne (RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów),
 • choroby neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego).

Przeciążenie mięśni barku

Dochodzi do niego podczas czynności wymagających uniesienia ręki powyżej linii ramion, których nie wykonujemy na co dzień (np. mycie okien) lub przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Przyczyną problemu mogą być także powtarzające się, jednostajne ruchy, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne szarpnięcie ręką, zbyt intensywne ćwiczenia. Rezultatem przeciążenia mięśni podczas wysiłku może być ich przykurcz – przez cały czas są napięte, a to sprawia ból.

Urazy ścięgien barku

Źródłem bólu barku może być uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów, który składa się z 4 małych mięśni (podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, podłopatkowy, obły mniejszy). Ścięgna te otaczają głowę kości ramiennej i są zrośnięte z torebką stawową.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, np. podczas rzucania piłki ręką uniesioną powyżej linii ramion. Ale przyczyną bólu może być też uraz innego ścięgna w okolicy barku – ścięgna mięśnia dwugłowego. Łatwo je naciągnąć nawet w trakcie tak banalnej czynności jak sięganie w samochodzie po torebkę leżącą na tylnym siedzeniu.

Naciągnięcia, naderwania ścięgien kumulują się i mogą być przyczyną przewlekłego bólu barku, a nawet zerwania ścięgna.

Zapalenie kaletki podbarkowej

Zdrowa kaletka podbarkowa wyglądem przypomina sklejoną torebkę foliową, chora – torebkę pogrubiałą, wypełnioną płynem. Do takiej zmiany dochodzi, gdy stożek rotatorów jest osłabiony lub uszkodzony. Wówczas przy unoszeniu ramienia powyżej linii barku dochodzi do konfliktu kaletki z wyrostkiem barkowym, bolesnej ciasnoty podbarkowej (struktury trą o siebie).

Bark zamrożony

Tak mówi się o pogrubieniu i usztywnieniu torebki stawowej, którego rezultatem jest znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Zamrożony bark może wynikać również z unikania ruchów ręką z powodu bólu.

Inne (zewnątrzbarkowe) przyczyny zespołu bolesnego barku

 • choroby reumatyczne,
 • zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa (z radikulopatią),
 • nowotwory (np. szczytu płuca, przerzuty),
 • uszkodzenie splotu ramiennego,
 • jamistość rdzenia,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zespół górnego otworu klatki piersiowej (thoracic outlet syndrome – TOS)

Zespół bolesnego barku – diagnostyka

Lekarz sprawdza ograniczenie ruchomości w stawie i ewentualne cechy zapalenia stawu:

 • obrzęk, zaczerwienienie,
 • ból przy dotyku,
 • ocieplenie skóry okolicy barku.

Może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak rentgen, ultrasonografia (USG) lub rezonans magnetyczny.

Zespół bolesnego barku – metody leczenia

Leczenie zespołu bolesnego barku polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz podawaniu glikokortykosteroidów miejscowo w zastrzykach (nie zawsze).

Niezbędnym etapem leczenia jest fizjoterapia, która umożliwi pełny powrót do zdrowia.:

i regularne wykonywanie ćwiczeń, które wspomagają ruchomość stawu.

Przy zespole bolesnego barku stosuje się też leczenie pijawkami lekarskimi (hirudoterapia).

W ekstremalnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Jeśli cierpisz z powodu bólu barku, nie zwlekaj – umów się na wizytę do fizjoterapeuty

Umów się na leczenie bolesnego barku:

Tel: 503-733-127

Lub umów się on-line

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

PRZECZYTAJ OPINIE O NAS W GOOGLE:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Źródło:  Poradnik zdrowie