Zastój pokarmu w piersiach
- Przyczyny
- Kiedy występuje i co mogę czuć?
- Objawy
- Diagnostyka USG zastoju pokarmu
- Polecani specjaliści
Zatkanie kanalików mlecznych – bezpośrednia przyczyna zastoju w piersiach
Przewody mleczne są zatkane, gdy mleko wytwarzane w danym obszarze piersi nie spływa prawidłowo z jakiegoś powodu (nie jest konieczne stałe zatkanie). Dzieje się tak często, gdy pierś nie jest prawidłowo opróżniana, co może mieć miejsce, gdy karmienie piersią jest rzadkie lub gdy niemowlę źle ssie.
Może się to również zdarzyć, gdy w jakimś miejscu pojawi się miejscowy ucisk, np. bardzo ciasny stanik lub w wyniku stosowania kremów na sutki. Stan ten może doprowadzić do zastoju pokarmu i zapalenia piersi.
Zatkane przewody i kanaliki mleczne zwykle charakteryzują się obecnością wrażliwych i bolesnych guzków piersi bez żadnej innej choroby piersi. W miejscu dotkniętym zastojem może wystąpić ból, gorąco i rumień, któremu nie towarzyszy wysoka gorączka.
Czasami ten stan jest związany z małą, prawie niezauważalną, białą plamką na czubku brodawki, która może bardzo boleć podczas karmienia piersią.
Zastój pokarmu – przyczyny
Zastój pokarmu – objawy
Jak rozpoznać zatkany kanalik mleczny?
Na powierzchni brodawki sutkowej pojawia się pęcherzyk(strupek) w kolorze białym lub lekko żółtym. Na początku karmienia pojawia się ból (pacjentki często porównują go do tego w pierwszych dniach karmienia).
Zapalenie piersi – leczenie i profilaktyka zastoju pokarmu
Jak usunąć zastój pokarmu?
Gdy dojdzie do zastoju pokarmu kobiety stosują najróżniejsze środki zaradcze:
-
chłodne lub gorące okłady,
-
zmiażdżone liście kapusty,
-
hipnoterapię,
-
masaż,
-
ultradźwięki,
-
głęboką oscylację i wiele wiele innych.
.
Diagnostyka zapalenia piersi w badaniu USG – kto może mi pomóc?
Jeśli cierpisz na zastój pokarmu, niezwłocznie skonsultuj się z kimś, kto może pomóc się w wyleczeniu tego stanu i w badaniu USG sprawdzi obecność galactocelii lub ropnia w piersi.
W diagnostyce ultrasonograficznej przy zastoju pokarmu należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie występuje:
-
gruczolak
-
ropień piersi
-
gruczolakowłókniak
-
rak piersi.
Do rozpoczęcia leczenia zastoju pokarmu w piersiach niezbędne jest wykonanie wykonanie badania ultrasonograficznego oraz konsultacja się z doświadczonym fizjoterapeutą uroginekologicznym, który rozpocznie leczenie zastoju pokarmu i zapobiegnie zapaleniu piersi.
Jeśli problem zastoju pokarmu dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę oraz USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.
Zadzwoń – zapytaj:
Tel: 503-733-127
Zapalenie piersi
Zapalenie piersi to proces zapalny jednego lub więcej segmentów piersi (najczęściej dotyczy to lewego górnego kwadrantu), który może, ale nie musi, rozwinąć się w infekcję bakteryjną. Występuje zwykle w drugim i trzecim tygodniu po porodzie, bardzo rzadko po dwunastym tygodniu.
Początkowo ciśnienie śródprzewodowe wzrasta z powodu zastoju mleka (często zatkany przewód jest prekursorem zapalenia piersi).
Niektóre składniki (głównie immunoproteiny i sód) przechodzą z osocza do mleka i z mleka do tkanki śródmiąższowej (zwłaszcza cytokiny) przez tę przestrzeń, wywołując odpowiedź zapalną, najczęściej z udziałem tkanki łącznej międzyzrazikowej.
Nagromadzone mleko, reakcja zapalna i wynikające z tego uszkodzenie tkanki ułatwiają rozwój zakażenia, zwykle przez Staphylococcus ( aureus i albus), a czasami przez Escherichia coli i Streptococcus (alfa-, beta- i niehemolityczne). Uszkodzone brodawki sutkowe są często wrotami dla bakterii.
Każdy czynnik sprzyjający zastojowi pokarmu predysponuje do rozwoju zapalenia piersi.
Mogą to być:
-
nagła zmiana liczby karmień,
-
długi sen niemowlęcia w nocy,
-
używanie smoczków lub butelek,
-
nieopróżnianie całkowicie piersi,
-
krótkie wędzidełko,
-
słabe ssanie dziecka,
-
nadmierna produkcja pokarmu,
-
oddzieleniem matki i dziecka,
-
Również zmęczenie karmiącej sprzyja rozwojowi zapalenia piersi.
W zapaleniu pierś jest bolesna, przekrwiona, obrzęknięta i ciepła. W przypadku zakażenia pojawiają się ważne objawy ogólnoustrojowe, takie jak złe samopoczucie, wysoka gorączka (powyżej 38 ºC) i dreszcze. Poziom sodu i chlorków w mleku jest podwyższony, podczas gdy poziom laktozy jest niski, co sprawia, że mleko ma bardziej słony smak i może zostać odrzucone przez niemowlę.
Zapalenie piersi zwykle jest jednostronne, ale może być również obustronne.
Rozróżnienie między bakteryjnym i niebakteryjnym zapaleniem gruczołu piersiowego tylko na podstawie objawów nie zawsze jest możliwe.
Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:
- Jak wybrać pas na rozejście spojenia łonowego ?
- Sposoby na rozejście spojenia łonowego
- Przepuklina kresy białej – ćwiczenia.
Bibliografia:
Zatkanie przewodu mlecznego lub wyprowadzającego, Magdalena Nehring-Gugulska
Postępowanie w przypadku nawału mlecznego i zastoju pokarmu, Dorota Mecha
Data publikacji: 12.07.2021
Data ostatniej aktualizacji: 26.03.2023