Przybliżony czas czytania: 3 min.

Zastój pokarmu w piersiach

 • Przyczyny
 • Kiedy występuje i co mogę czuć?
 • Objawy
 • Diagnostyka USG zastoju pokarmu
 • Polecani specjaliści

Zatkanie kanalików mlecznych – bezpośrednia przyczyna zastoju w piersiach

Przewody mleczne są zatkane, gdy mleko wytwarzane w danym obszarze piersi nie spływa prawidłowo z jakiegoś powodu (nie jest konieczne stałe zatkanie). Dzieje się tak często, gdy pierś nie jest prawidłowo opróżniana, co może mieć miejsce, gdy karmienie piersią jest rzadkie lub gdy niemowlę źle ssie.

Może się to również zdarzyć, gdy w jakimś miejscu pojawi się miejscowy ucisk, np. bardzo ciasny stanik lub w wyniku stosowania kremów na sutki. Stan ten może doprowadzić do zastoju pokarmu i zapalenia piersi.

 

zastój pokarmu - zapalenie piersi

Zatkane przewody i kanaliki mleczne zwykle charakteryzują się obecnością wrażliwych i bolesnych guzków piersi bez żadnej innej choroby piersi. W miejscu dotkniętym zastojem może wystąpić ból, gorąco i rumień, któremu nie towarzyszy wysoka gorączka.

Czasami ten stan jest związany z małą, prawie niezauważalną, białą plamką na czubku brodawki, która może bardzo boleć podczas karmienia piersią.

 

zastój pokarmu leczenie

Zastój pokarmu – przyczyny

 

zatkane kanaliki mleczneZastój pokarmu w piersiach to przypadłość, która wg różnych szacunków dotyka 8-20% kobiet karmiących piersią. Najczęściej dochodzi do niej z powodu nieprawidłowej techniki przystawiania noworodka do piersi, czasem noszenia zbyt ciasnej bielizny, a czasem przebytych wcześniej urazów klatki piersiowej (np. podczas uprawiania sportu).
 
Zastój pokarmu może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych, co w efekcie spowoduje zapalenie piersi. Taki stan w którym wystąpi ropień piersi może wymagać interwencji chirurgicznej.
 
 
 
 

Zastój pokarmu – objawy

 
W wyniku zastoju pokarmu pierś nie opróżnia się w wystarczającym stopniu, a zalegający pokarm uciska kanaliki mleczne i utrudnia wypływ pokarmu. Dziecko nie może się wystarczająco najeść, jest rozdrażnione i płacze, co jest przyczyną napięcia matki i dodatkowo zaburza proces karmienia. Pierś staje się napięta i bardzo bolesna.
 

Jak rozpoznać zatkany kanalik mleczny?

Na powierzchni brodawki sutkowej pojawia się pęcherzyk(strupek) w kolorze białym lub lekko żółtym. Na początku karmienia pojawia się ból  (pacjentki często porównują go do tego w pierwszych dniach karmienia).

 
 

Zapalenie piersi – leczenie i profilaktyka zastoju pokarmu

 
Nieleczony zastój pokarmu będzie prowadził do zapalenia piersi z objawami ogólnoustrojowymi – gorączką i dreszczami. Najlepszą metodą chroniącą przed zastojem pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi.
 
Jak usunąć zastój pokarmu
 

Jak usunąć zastój pokarmu?

 

Gdy dojdzie do zastoju pokarmu  kobiety stosują najróżniejsze środki zaradcze:

 • chłodne lub gorące okłady,

 • zmiażdżone liście kapusty,

 • akupunkturę,

 • hipnoterapię,

 • masaż,

 • ultradźwięki,

 • głęboką oscylację i wiele wiele innych.

 
Można na to patrzeć z przymrużeniem oka, ale po głębszym przyjrzeniu się zagadnieniu okazuje się, że w świetle badań naukowych skuteczność wielu z tych metod została potwierdzona (np. okłady z liści kapusty, czy okłady z liści malwy stosowane w Iranie)!
 
Z naszego doświadczenia klinicznego wynika, że bardzo skuteczną metodą w radzeniu sobie z zastojem pokarmu jest drenaż limfatyczny, czyli praca nad odprowadzeniem nadmiaru chłonki zarówno z obszaru piersi jak i całej klatki piersiowej.
 
Drenażu limfatycznego nie należy mylić z masażem, który rzeczywiście jest w zastoju pokarmu przeciwwskazany, a jego nieumiejętne stosowanie (w skrajnej formie „wyciskanie pokarmu”!) będzie prowadziło do uszkodzenia kanalików mlecznych i nawrotowego zastoju.
 
Metoda specjalistycznego udrażniania piersi opracowana przez Dr Małgorzatę Chochowską jest bardzo łagodną formą pracy, opartą na znajomości anatomii układu limfatycznego i fizjologii krążenia chłonki, wykonywanym wolno i w sposób bardzo przemyślany.

.

 

Diagnostyka zapalenia piersi w badaniu USG – kto może mi pomóc?

 

Jeśli cierpisz na zastój pokarmu, niezwłocznie skonsultuj się z kimś, kto może pomóc się w wyleczeniu tego stanu i w badaniu USG sprawdzi obecność galactocelii lub ropnia w piersi.

W diagnostyce ultrasonograficznej przy zastoju pokarmu należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie występuje:

 • gruczolak

 • ropień piersi

 • gruczolakowłókniak

 • rak piersi.

 

galactocele -zastój pokarmu

Do rozpoczęcia leczenia zastoju pokarmu w piersiach niezbędne jest wykonanie wykonanie badania ultrasonograficznego oraz konsultacja się z doświadczonym fizjoterapeutą  uroginekologicznym, który rozpocznie leczenie zastoju pokarmu i zapobiegnie zapaleniu piersi.

 

 

Jeśli problem zastoju pokarmu dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę oraz USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

Urofizjoterapeuta Małgorzata Chochowska
Dr n. med. Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

 

zapalenie piersi leczenie

 

Zapalenie piersi

Zapalenie piersi to proces zapalny jednego lub więcej segmentów piersi (najczęściej dotyczy to lewego górnego kwadrantu), który może, ale nie musi, rozwinąć się w infekcję bakteryjną. Występuje zwykle w drugim i trzecim tygodniu po porodzie, bardzo rzadko po dwunastym tygodniu.

Początkowo ciśnienie śródprzewodowe wzrasta z powodu zastoju mleka (często zatkany przewód jest prekursorem zapalenia piersi).

Niektóre składniki (głównie immunoproteiny i sód) przechodzą z osocza do mleka i z mleka do tkanki śródmiąższowej (zwłaszcza cytokiny) przez tę przestrzeń, wywołując odpowiedź zapalną, najczęściej z udziałem tkanki łącznej międzyzrazikowej.

Nagromadzone mleko, reakcja zapalna i wynikające z tego uszkodzenie tkanki ułatwiają rozwój zakażenia, zwykle przez Staphylococcus ( aureus i albus), a czasami przez Escherichia coli i Streptococcus (alfa-, beta- i niehemolityczne). Uszkodzone brodawki sutkowe są często wrotami dla bakterii.

Każdy czynnik sprzyjający zastojowi pokarmu predysponuje do rozwoju zapalenia piersi.

Mogą to być:

 •  nagła zmiana liczby karmień,

 • długi sen niemowlęcia w nocy,

 • używanie smoczków lub butelek,

 • nieopróżnianie całkowicie piersi,

 • krótkie wędzidełko,

 • słabe ssanie dziecka,

 • nadmierna produkcja pokarmu,

 • oddzieleniem matki i dziecka,

 • Również zmęczenie karmiącej sprzyja rozwojowi zapalenia piersi.

W zapaleniu pierś jest bolesna, przekrwiona, obrzęknięta i ciepła. W przypadku zakażenia pojawiają się ważne objawy ogólnoustrojowe, takie jak złe samopoczucie, wysoka gorączka (powyżej 38 ºC) i dreszcze. Poziom sodu i chlorków w mleku jest podwyższony, podczas gdy poziom laktozy jest niski, co sprawia, że ​​mleko ma bardziej słony smak i może zostać odrzucone przez niemowlę.

Zapalenie piersi zwykle jest jednostronne, ale może być również obustronne.

Rozróżnienie między bakteryjnym i niebakteryjnym zapaleniem gruczołu piersiowego tylko na podstawie objawów nie zawsze jest możliwe.

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

 

Bibliografia:

Zatkanie przewodu mlecznego lub wyprowadzającego, Magdalena Nehring-Gugulska

Postępowanie w przypadku nawału mlecznego i zastoju pokarmu, Dorota Mecha

 

Data ostatniej aktualizacji: 26.03.2023