Przybliżony czas czytania: 2 min.

W sytuacji seksu bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją o wątpliwej skuteczności pomóc może tabletka „dzień po”. Recepta na antykoncepcję hormonalną wystawiana jest pacjentkom stacjonarnie lub zdalnie. Czy w przypadku antykoncepcji awaryjnej również konieczne jest otrzymanie recepty? Czy receptę na tabletkę „dzień po” można otrzymać online?

Czym są tabletki „dzień po”?

Tabletkami „dzień po” określa się potocznie tabletki hormonalne zaliczane do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Nie jest to jednak typowa antykoncepcja, gdyż nie służy do przyjmowania stałego w ramach ochrony przed ciążą. Ten typ antykoncepcji przeznaczony jest na sytuacje awaryjne, czyli można z niego korzystać, gdy wyjątkowo dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub stosowane przez partnerów zabezpieczenie zawiedzie (np. prezerwatywa pęknie). Tabletki „dzień po” mogą ochronić przed nieplanowaną ciążą, gdy już doszło do uwolnienia plemników do dróg rodnych kobiety.

Antykoncepcja awaryjna nie powinna być mylona ze środkami wczesnoporonnymi, gdyż nie są to te same produkty. Tabletki „dzień po” nie przerywają wczesnej ciąży – ich zadaniem jest niedopuszczenie do tego, by do ciąży doszło. Podstawowe ich działanie opiera się zatem na opóźnianiu momentu owulacji, aby nie doszło do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemniki. Przyjęte za późno (gdy do ciąży już dojdzie), nie przyczynią się do przerwania ciąży.

Czy tabletki „dzień po” są na receptę?

Antykoncepcja awaryjna należy do środków hormonalnych, które wydawane są w aptece wyłącznie z przepisu lekarza. Tabletka „dzień po” bez recepty nie może być kupiona w żadnej aptece. Odpowiedź na pytanie, czy tabletki „dzień po” są na receptę, jest zatem twierdząca – tylko z ważną receptą może być pacjentce przez farmaceutę wydana pigułka „po”. Recepta na tabletkę „dzień po” nie musi być jednak wystawiana wyłącznie stacjonarnie – otrzymać ją można również w ramach konsultacji zdalnych, chociażby na: https://tabletkadzienpo.pl. Jest to wygodną opcją, gdy czas nagli.

Konsultacje przez Internet nie różnią się wiele od konsultacji stacjonarnych – w obu przypadkach lekarz przeprowadza z pacjentką rzetelny wywiad medyczny. Na podstawie informacji zebranych w wywiadzie będzie w stanie określić zasadność wystawienia recepty na tabletkę „dzień po”. To również dane dostarczone w wywiadzie medycznym pozwolą lekarzowi sprawdzić, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku przez daną kobietę. Jeśli kobieta ma wskazania i nie ma przeciwwskazań do przyjęcia tabletki „dzień po”, recepta zostanie jest wystawiona niezwłocznie.

Recepta przez Internet na tabletkę „dzień po” – co należy wiedzieć?

Jest kilka istotnych informacji, które należy znać, gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”. Recepta wystawiona pacjentce przez Internet może być zrealizowana niezwłocznie po otrzymaniu SMS z kodem czterocyfrowym, ale nie jest to konieczne, gdyż recepta ważna jest 30 dni. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest największa, gdy zażyje się pigułkę w możliwie najkrótszym czasie od współżycia, zasadne może być jak najszybsze udanie się do apteki. Receptę na tabletkę dzień po wystawioną przez Internet można zrealizować bardzo łatwo – realizacja nie różni się od realizacji e-recept wystawianych stacjonarnie:

  • Można farmaceucie podać kod czterocyfrowy e-recepty, który do pacjenta przychodzi SMS-em. Oprócz kodu kreskowego konieczne będzie dodatkowe podanie w aptece swojego numeru PESEL, gdyż kod powiązany jest z numerem PESEL.

  • Inną opcją jest okazanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty. Jest on dostępny na jej wydruku informacyjnym PDF. Kod kreskowy e-recepty można znaleźć w wiadomości e-mail wysyłanej do pacjenta (załącznik) lub w dedykowanej zakładce konta IKP.

Data ostatniej aktualizacji: 01.03.2023