Kresa biała (łac. linea alba) jest dość sztywną, kolagenową strukturą rozciągająca się pośrodku brzucha – od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Łączy ona ze sobą mięśnie brzucha (proste, skośne i poprzeczne) – po obu stronach. Rozejście kresy białej w ciąży (ale nie tylko), to stan w którym kresa biała ulega poszerzeniu.

Wówczas odległość pomiędzy mięśniami prostymi brzucha poszerza się o ma ona powyżej 20-25 mmm. Dużo poważniejszym stanem jest uszkodzenie kresy białej, które może doprowadzić do przepukliny kresy białej. W Centrum KORE w Swarzędzu zajmujemy się leczeniem kresy białej u kobiet i mężczyzn.

 

Rozejście kresy białej – przepuklina kresy białej – USG Kresy białej

Z artykułu dowiesz się:

  • Rozejście kresy białej – jakie są przyczyny?
  • Kiedy występuje przepuklina kresy białej i co mogę czuć?
  • Objawy rozejścia mięśni brzucha
  • Diagnostyka USG kresy białej
  • Powikłania po ciąży
  • Przepuklina kresy białej u mężczyzn – z czego może wynikać?
  • Polecani specjaliści

 

Rozejście kresy białej – przyczyny

 

Rozejście kresy białej Poznań
Podczas ciąży dochodzi do naturalnego poszerzenia kresy białej, a nawet do jej przerwania, czego konsekwencją jest przepuklina kresy białej. Bardzo ważne, aby w sposób profesjonalny zbadać rozejście kresy białej, sprawdzić możliwość występowania przepuklin w jej obrębie oraz zdolność Pacjentki do napinania mięśni brzucha. Można tego dokonać JEDYNIE przy użyciu USG.

 

USG kresy białej  – przepuklina kresy białej USG

Rozejście kresy białej po porodzie to problem z powodu którego zgłasza się do nas coraz więcej Pacjentek. Jest to problem, którym warto zająć się kompleksowo, a wcześnie podjęta diagnostyka i terapia jest kluczem do sukcesu.

USG kresy białej – USG przepukliny kresy białej

W KORE Fizjoterapia Specjalistyczna zajmujemy się problemem przepukliny kresy białej od wielu lat i jako jedna z nielicznych Klinik fizjoterapeutycznych w Wielkopolsce wspomagamy się diagnostyką USG do oceny integralności kresy białej, a potem do kontroli napięcia odpowiednich mięśni brzucha podczas diagnostyki oraz leczenia przepukliny kresy białej.
Usg kresy białej Poznań
Badanie USG przepukliny kresy białej umożliwia ocenę:
  • szerokość i grubość kresy białej,
  • obecność ubytków,
  • obecność nieprawidłowości funkcjonalnych,
  • stopnia rozejścia kresy białej.

USG kresy białej umożliwia wykrycie  przepukliny kresy białej oraz przepukliny pępkowej. Ocenia zwartość  pierścienia włóknistego pępka.

Rozstęp mięśni brzucha po porodzie – przepuklina kresy białej

Czy rozejście mięśni brzucha to przepuklina kresy białej?

Jeżeli u Pacjentki doszło do powstania przepukliny kresy białej, niejednokrotnie konieczny będzie zabieg operacyjny i stan taki trzeba zdecydowanie odróżnić od rozejścia kresy białej, który jest procesem naturalnym i można oczekiwać, że ulegnie on poprawie w ciągu kilku miesięcy po porodzie – przy założeniu odpowiedniego postępowania w połogu i odpowiednio dobranej terapii, czym powinien zając się wyspecjalizowany  fizjoterapeuta uroginekologiczny posiadający doświadczenie w leczeniu rozejścia kresy białej.
Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzie

Rozejście kresy białej – trening mięśni poprzecznych brzucha

Chcemy uspokoić nasze Pacjentki – rozejście mięśni brzucha, w którym podstawą jest leczenie zachowawcze zdarza  się znacznie częściej! Niemniej kontakt z fizjoterapeutą uroginekologicznym będzie tu konieczny, ponieważ najważniejszym mięśniem odpowiedzialnym za integralność jamy brzusznej jest mięsień poprzeczny brzucha, a jego samodzielny trening jest bardzo trudny.

przepuklina kresy białej

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

Przeciążenie kresy białej

Mięsień poprzeczny brzucha leży głęboko w jamie brzusznej i jest z gruntu „nieśmiały”, a napinany agresywnie, wyłącza się w ogóle, ustępując pola mięśniowi prostemu brzucha, który choć pierwszy wyrywa się do aktywności nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała.
Stąd przeciążona kresa biała nie ma możliwości powrotu do stanu prawidłowego. Inną dolegliwością może być także rozejście spojenia łonowego.

przepuk

Trening mięśni prostych brzucha pod kontrolą USG

Aby odpowiednio nauczyć się napinać mięsień poprzeczny brzucha należy posiłkować się badaniem USG – wówczas wiemy, czy sposób wykonywania danego ćwiczenia rzeczywiście oddziałuje na ten „nieśmiały mięsień”, czy tylko jego praca jest pozorna. Po prostu podczas USG kresy białej możemy obserwować pracę wszystkich mięśni brzucha i wiemy w którym momencie które z nich są aktywne. Takie działanie nazywamy SONOFEEDBACK i jest kluczowe dla prawidłowego treningu mięśni prostych brzucha w profilaktyce rozejścia kresy białej.

Powikłania po ciąży – przepuklina kresy białej

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie jest jedynie problemem estetycznym, może ono powodować:
  • przepuklinę kresy białej,

  • bóle kręgosłupa,
  • ból pleców,
  • problemy trzewne,
  • problemy z trawieniem,
  • zespół jelita wrażliwego,
  • problemy z wypróżnieniem
  • oraz być przyczyną dyspareuni (bólu podczas współżycia).

 

Jeśli problem rozstępu mięśni brzucha – rozejścia kresy białej lub przepukliny kresy białej dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę do specjalisty z zakresu uroginekologii.

Urofizjoterapeuta Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

Profilaktyka przepukliny kresy białej – jak mogę sobie pomóc?


Unikaj wszelkich czynności, które obciążają żołądek i rozciągają lub nadmiernie rozszerzają ścianę brzucha.

  • Ruchy, których należy unikać:
  • wszystkie forsowne ćwiczenia, które powodują wybrzuszenie ściany brzucha;
  • przysiady / brzuszki;
  • trzymanie dziecka na jednym biodrze;
  • podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów;
  • podnoszenie się z pozycji leżącej poprzez jednoczesne podciąganie i skręcanie;
  • intensywny kaszel bez podtrzymywania mięśni.

Rozejście kresy białej ćwiczenia

Wychodząc z łóżka, zawsze przekręć się na bok, opuść nogi i podnieś ramiona do pozycji siedzącej. Zrób odwrotnie, aby wrócić do łóżka. Unikaj podnoszenia ciężarów. Podnosząc dziecko, wciągnij i przytrzymaj mięśnie brzucha, ugnij kolana i przyłóż dziecko do klatki piersiowej podczas podnoszenia.

 

Co to jest rozejście mięśni brzucha w ciąży i dlaczego je mam?


W czasie ciąży może nastąpić nadmierne  rozejście mięśni brzucha, zwane także rozejściem kresy białej. Jest to stan, w którym prawa i lewa strona mięśnia prostego brzucha, tzw. mięśnie „sześciopaku”, rozchodzą się w linii środkowej żołądka.

Rozejście mięśni brzucha po porodzie

W czasie ciąży mięśnie brzucha i tak się rozejdą. Jest to spowodowane wzrostem dziecka w macicy, która naciska na ścianę brzucha i hormonami ciążowymi, które zmiękczają tkankę łączną. Rozejście kresy białej może nastąpić w dowolnym momencie ostatniego trymestru, ale jest najbardziej problematyczne po ciąży, gdy ściana brzucha jest słaba.

Jeśli mięśnie brzucha pozostaną słabe, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie bólu pleców i zwiększone ryzyko przepukliny kresy białej. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie brzucha są ważne we wspieraniu pleców.

 

Czy do potwierdzenia przepukliny kresy białej potrzebne są jakieś badania?

Rozejście kresy białej test


Większość kobiet po ciąży będzie miała rozejście kresy białej na szerokość od jednego do dwóch palców, co w w większości przypadków nie stanowi problemu. Jednakże, jeśli przerwa w linii środkowej jest większa niż dwa palce i ma widoczne wybrzuszenie, możesz mieć podwyższone ryzyko wystąpienia przepukliny kresy białej i potrzebować pomocy fizjoterapeuty, który wykona USG kresy białej i wdroży leczenie.

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

 

Przepuklina kresy białej może wystąpić nie tylko w ciąży i nie tylko u kobiet

 

Przepuklina brzuszna (ICD-10 – kod K43) jest stosunkowo częstym schorzeniem dotyczącym w szczególności pacjentów z nadwagą lub narażonych na wpływ nadmiernego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. W większości przypadków pojawia się wśród osób dorosłych, jednak niektóre z nich zdarzają się także u dzieci.

Przepukliny brzuszne można podzielić ze względu na ich lokalizację w obrębie jamy brzusznej. Wyróżnia się między innymi przepuklinę pachwinową, udową, pępowinową, okołostomijną, a także przepuklinę kresy białej.

Ta ostatnia występuje stosunkowo rzadko, a jej objawy początkowo mogą być bardzo dyskretne.

Na czym polega przepuklina kresy białej?

Jakie są jej przyczyny?

Jak można ją wyleczyć?

 

przepuklina kresy białej u mężczyzn

 

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to niefizjologiczne przemieszczenie się zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach. Pojawia się w miejscu, w którym mięśnie są osłabione i nie są w stanie dłużej utrzymać narządów na miejscu. Przepuklina może być odprowadzalna lub nieodprowadzalna.

W pierwszym przypadku jej zawartość jest „ruchoma”, to znaczy można ją palpacyjnie wprowadzić do środka na swoje miejsce. Gdy przepuklina jest nieodprowadzalna, nie ma możliwości ponownego umieszczenia jej wnętrza w jamie brzusznej.

Każda przepuklina ma podobną budowę i składają się na nią: wrota, kanał, worek oraz zawartość przepukliny. Wrotami nazywane jest miejsce, przez które wydostają się wnętrzności. Kanał stanowi drogę, przez którą uchyłek otrzewnej przedostaje się między tkankami.

Workiem jest otrzewna, a w niej znajduje się zawartość przepukliny, czyli fragmenty narządów jamy brzusznej, na przykład jelito cienkie, grube lub pęcherz moczowy.

 

Czym jest przepuklina kresy białej?

Przepuklina kresy białej jest jedną z form przepukliny brzusznej. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kresie białej (łac. linea alba), czyli pasmie kolagenowym, które jest zlokalizowane pomiędzy mięśniami prostymi brzucha, a więc na samym środku brzucha. Struktura ma kolor biały, szerokość 1-2cm i przebiega od wyrostka mieczykowatego mostka aż do spojenia łonowego.

O przepuklinie kresy białej mówimy jednak, gdy jej wrota znajdują się powyżej pępka. W wyniku przerwania ciągłości tkanek powstaje wybrzuszenie pod skórą. Początkowo może mieć niewielkie rozmiary sugerując inne choroby, takie jak choroba wrzodowa żołądka, jednak z czasem często się powiększa.

Przepuklina kresy białej występuje z częstością 1,6-3,6%.

Aż 3 razy częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.

Zanim powstanie przepuklina, wystąpić może tak zwane rozejście kresy białej.

 

Rozejście mięśni a przepuklina kresy białej

Rozejściem kresy białej nazywane jest rozluźnienie struktur kresy białej, jednak nie dochodzi do przerwania jej ciągłości. Jej szerokość może być zmienna. W sytuacji, gdy rozstęp mięśni prostych brzucha „pęka”, powstają wrota, przez które następnie na zewnątrz mogą się przemieszczać narządy jamy brzusznej wraz z otrzewną. W taki sposób tworzy się przepuklina kresy białej.

 

Przepuklina kresy białej – przyczyny

Podstawową przyczyną przepukliny kresy białej jest zbyt luźny układ włókien przedniej i tylnej ściany pochewki mięśnia prostego brzucha. Dochodzi do penetracji tkanki tłuszczowej w miejscu, gdzie naczynia krwionośne przechodzą przez kresę białą. Przyczyn takiego stanu może być wiele.

Jedną z najczęstszych jest nadmiar tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą lub otyłością. Do powstania przepukliny przyczynia się także wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego.

Dochodzi do niego w takich sytuacjach jak częste zaparcia, przewlekły kaszel (np. w przebiegu astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP), częste oddawania moczu (np. z powodu przerostu prostaty lub zapalenia prostaty).

Schorzenie ujawnia się jednak także u osób zdrowych. Może się tak zdarzyć w wyniku intensywnego treningu. W takich sytuacjach dochodzi do rozciągnięcia i osłabienia włókien kolagenowych, co skutkuje przerwaniem ciągłości kresy białej.

Nierzadko przepuklina powstaje również u kobiet w ciąży. Wpływ na wygląd brzucha po ciąży może mieć kilka czynników, w tym rozciągnięcie skóry oraz mięśni brzucha.

Jeśli dochodzi wyłącznie do rozejścia kresy białej, jest to stan odwracalny, przepuklina jednak może wymagać bardziej intensywnego leczenia po porodzie. Czynnikiem ryzyka są także przebyte w przeszłości operacje w obrębie kresy białej. Mięśnie mogą być wówczas osłabione, a przestrzeń jest bardziej podatna na powstanie przepukliny.

W rzadkich przypadkach przyczyny schorzenia są wrodzone, na przykład w postaci zaburzeń metabolizmu kolagenu.

 

Czynniki ryzyka przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej – objawy

Objawy przepukliny kresy białej w dużej mierze zależą od jej wielkości i stopnia zaawansowania. Gdy jest ona niewielkich rozmiarów, bardzo często nie daje żadnych symptomów.

Jej diagnoza jest wówczas możliwa niemal wyłącznie poprzez obrazowanie USG. Z czasem jednak może dochodzić do powiększania się przepukliny, a co za tym idzie – stopniowo pojawiają się jej objawy.

Do najczęstszych dolegliwości należą dyskomfort i ból lokalizujące się ponad pępkiem. A jak wygląda przepuklina kresy białej? Zdjęcia niestety nie zawsze są w stanie oddać pełen obraz patologii. Pojawić się może wypukły guzek, który będzie się szczególnie uwidaczniał podczas zmiany pozycji z leżącej na siedzącą.

Jeśli przepuklina jest odprowadzalna, możliwe jest palpacyjnie wprowadzenie wypukłości z powrotem do wnętrza jamy brzusznej. Pojawić się może wówczas niewielkie zagłębienie w skórze ponad pępkiem. W sytuacji, gdy przepuklina kresy białej jest nieodprowadzalna, worek wraz z zawartością będzie przez cały czas powyżej linii brzucha.

Objawem przepukliny kresy białej może być także uczucie „ciągnięcia” jamy brzusznej w trakcie pochylania się do przodu. Symptomy zwykle nasilają się, gdy wzrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Dzieje się tak między innymi podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania oraz oddawaniu moczu lub stolca.

 

Jak wygląda przepuklina kresy białej – zdjęcia

Jak wygląda przepuklina kresy białej? Zdjęcia niestety nie zawsze są w stanie oddać pełen obraz patologii. Pojawić się może wypukły guzek, który będzie się szczególnie uwidaczniał podczas zmiany pozycji ciała z leżącej na siedzącą. Będzie on tym bardziej zauważalny, im przepuklina będzie większa.

przepuklina kresy białej zdjęcia
Przepuklina kresy białej zdjęcie

Jeśli zmiana jest odprowadzalna, możliwe jest palpacyjnie wprowadzenie wypukłości z powrotem do wnętrza jamy brzusznej. Pojawić się może wówczas niewielkie zagłębienie w skórze ponad pępkiem. W sytuacji, gdy przepuklina kresy białej jest nieodprowadzalna, worek wraz z zawartością będzie przez cały czas powyżej linii brzucha.

przepuklina kresy białej zdjęcie
Przepuklina kresy białej (umbilical herenia) zdjęcie

Diagnostyka przepukliny kresy białej

Diagnostyka przepukliny kresy białej opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz badaniach dodatkowych. W pierwszym etapie lekarz rodzinny lub inny specjalista zbiera dane dotyczące pacjenta oraz jego objawów chorobowych.

Następnie wykonywane jest badanie fizykalne brzucha, w trakcie którego możliwe jest zarówno zobaczenie, jak i wyczucie za pomocą dłoni patologii. W ten sposób – za pomocą palpacji – oceniana jest także odprowadzalność przepukliny. Jest to istotne, ponieważ pozwala oszacować ciężkość przypadku, możliwe powikłania oraz najlepszą formę leczenia.

W niektórych sytuacjach taka ocena jest jednak bardzo trudna lub nawet niemożliwa. Dzieje się tak, gdy przepuklina kresy białej jest stosunkowo niewielka, przez co trudno ją zbadać. Ocena jest też znacznie utrudniona u osób otyłych. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że przemieszczona zawartość jamy brzusznej jest trudna do zlokalizowania.

W takich sytuacjach należy wykonać dodatkowe badania obrazowe, na przykład USG lub tomografię komputerową.

 

Przepuklina kresy białej – powikłania

Odprowadzalna przepuklina kresy białej w większości przypadków nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, zdecydowanie może jednak powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Z czasem też przerodzić się może w formę nieodprowadzalną. Wówczas sytuacja staje się znacznie bardziej niebezpieczna.

Znajdujące się poza jamą ciała jelito może uwięznąć, co doprowadza zwykle do jego niedrożności. W takiej sytuacji niemożliwy jest przepływ krwi do zablokowanych narządów, dochodzi do ich niedotlenienie, a w efekcie – martwicy. To z kolei przyczynia się do powstania sepsy, która jest już stanem bezpośredniego zagrożenia życia i nieodpowiednio leczona skutkuje zgonem.

 

Przepuklina kresy białej – leczenie

Leczenie przepukliny kresy białej jest w konieczne, ze względu na fakt, że jest to defekt anatomiczny, który nie znika samoistnie. Metodą dającą najlepsze efekty jest operacja, w niektórych przypadkach jej przeprowadzenie jest jednak przeciwskazane. Wówczas pozostaje możliwość leczenia zapobiegawczego.

Leczenie zachowawcze przepukliny kresy białej

Leczenie zachowawcze stosowane jest przede wszystkim w przypadku rozejścia kresy białej, gdy nie pojawia się jeszcze przepuklina. W takiej sytuacji warto zadbać o wzmocnienie mięśni brzucha i w ten sposób zapobieganie pęknięciu pasma w przyszłości. Gdy jednak przepuklina jest już obecna, leczenie zachowawcze jest zalecane wyłącznie w przypadku pacjentów, u których nie jest możliwe wykonanie zabiegu.

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, na przykład niektóre choroby przewlekłe, starszy wiek, czy też ciąża. Operacja przepukliny w ciąży jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy jest ona uwięźnięta. Jedną z metod stosowanych w leczeniu zachowawczym są pasy przepuklinowe.

Są one zakładane wokół brzucha w taki sposób, aby powodować ucisk na jamę brzuszną w miejscu przepukliny i zapobiegać jej uwypukleniu. Zwykle jest to jednak rozwiązaniem przejściowym.

Leczenie operacyjne przepukliny kresy białej

Standardem leczenia przepukliny kresy białej jest operacja. W zależności od wielkości wrót przepukliny może ona polegać na prostym zeszyciu powięzi lub też wszczepieniu specjalistycznej siateczki tak zwaną metodą beznapięciową. Drugi z zabiegów polega na wprowadzeniu zawartości worka do wnętrza jamy brzusznej z wykorzystaniem specjalnej „łaty” w postaci siateczki.

Jej celem jest blokowanie narządów przed ponownym przemieszczeniem się na zewnątrz, a także wzmocnienie osłabionej ściany brzucha. Siateczka z czasem zrasta się z otaczającymi ją tkankami, dzięki czemu skutecznie chroni przed nawrotem schorzenia.

Operacja przepukliny kresy białej jest w obecnych czasach wykonywana przede wszystkim laparoskopowo, chociaż możliwa jest także laparotomia. W pierwszym przypadku zabieg cechuje się znacznie mniejszą inwazyjnością, jest bezpieczny i skuteczny.

 

przepuklina kresy białej operacja

Przepuklina kresy białej, rozejście mięśnia prostego brzucha – ćwiczenia

Choć same ćwiczenia nie pomogą w wyleczeniu przepukliny kresy białej, należy o nich pamiętać po przebytym zabiegu. Przez 2-4 tygodni po operacji należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, natomiast od silnego wysiłku trzeba się wstrzymać nawet do 3 miesięcy.

Nie powinno się wtedy dźwigać ciężkich rzeczy oraz wykonywać intensywnych ćwiczeń siłowych, które będą powodować wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego.

W sprawie aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Zaproponują oni najlepsze ćwiczenia po przepuklinie kresy białej, które przyczynią się do wzmocnienia mięśni brzucha, a jednocześnie zmniejszenia napięcia kresy białej.

 

Czy przepuklina kresy białej może się wchłonąć?

Przepuklina kresy białej nie zniknie samoistnie, a wręcz przeciwnie w miarę upływu czasu powiększa się, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jak długo goi się brzuch po operacji przepukliny kresy białej?

Gojenie się rany pooperacyjnej w obrębie skóry następuje dość szybko. Od 7 do 9 dni po zabiegu operacyjnym rana osiąga wytrzymałość pozwalającą na usunięcie szwów.

W czasie pierwszych dni po operacji w skórze w okolicy rany niektórzy Pacjenci obserwują zasinienie podobne do tego, które powstaje w wyniku uderzenia w skórę twardym przedmiotem. Siniak taki nie powinien niepokoić – ustąpi on samoistnie w okresie około 7-14 dni.

Czas rekonwalescencji po plastyce przepukliny kresy białej i niezdolność do pracy zależna jest od typu operacji, po zabiegu z użyciem siatki czas ten to typowo 1-3 tygodnie, bez siatki 4-12 tygodni.

Źródła:

  • Noszczyk W., Chirurgia, Tom II, Wydanie 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
  • J. Garden, A.W. Bradbury, J.L.R. Forsythe, R.W Parks, Chirurgia, Wydanie 2 polskie, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2015
  • dr med. Andrzej L. Komorowski, Przepukliny brzuszne (https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165551,przepukliny-brzuszne)

 

Data ostatniej aktualizacji: 29.06.2023