Przybliżony czas czytania: 2 min.
E-recepta online jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet, a jedną z nich jest niewątpliwie szybkość kontaktu z lekarzem. Czy można jednak w ten sposób mieć przepisane wszystkie możliwe leki? A może są w tej kwestii pewne ograniczenia? Okazuje się, że nie każdy i nie na wszystko może otrzymać e-receptę przez internet. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
 
e-recepta online
 

Recepta online – na jakie leki jest możliwa?

Usługi medyczne na odległość to nic nowego – z tej opcji pacjenci korzystają między innymi w związku z brakiem kolejek i potrzeby wcześniejszej rejestracji z wyprzedzeniem. Receptę przez Internet można otrzymać na różnego rodzaju medykamenty, o ile istnieją ku temu wskazania i nie ma przeciwwskazań do stosowania leku przez daną osobę. Z pewnością e-recepty nie można zatem „zamówić” – lekarzowi można zgłosić zapotrzebowanie na dany lek, ale to nie jest równoznaczne z tym, że otrzymamy e-receptę. Leki będą przepisane wyłącznie w sytuacji, gdy są faktycznie potrzebne, a ich przyjęcie nie będzie dla pacjenta niebezpieczne.

Antykoncepcja hormonalna i antykoncepcja ratunkowa (tabletki „po”) to tylko przykłady pigułek, na które może być wystawiona pacjentowi e-recepta online. Mowa również o lekach na choroby przewlekłe, a także o innych medykamentach, które są niezbędne do kontynuowania terapii lub leczenia specjalistycznego. Ostatecznie to zawsze lekarz podejmuje decyzję o tym, jakie leki pacjentowi przepisać.

Kto oferuje wystawienie recepty online?

Konsultacje lekarskie, których efektem może być recepta online, oferowane są przez wiele placówek medycznych. Szczególnie przez podmioty świadczące usługi prywatne, choć nie wyłącznie. Skorzystać z nich można między innymi za pośrednictwem strony: https://naszarecepta.pl/. Wystawienie e-recepty online trwa zaledwie kilka minut. Oczywiście w tym miejscu nie można zamówić (jak w zwykłym sklepie) e-recepty. Antykoncepcja to przykładowy lek, który wymaga wcześniejszej konsultacji. Lekarz indywidualnie decyduje o zasadności przepisania medykamentu pacjentowi, a także o bezpieczeństwie terapii w danym przypadku.

Podstawą tej decyzji jest analiza formularza medycznego, który uzupełniany jest rzetelnie przez pacjenta. Na podstawie zawartych w formularzu odpowiedzi lekarz jest w stanie poznać stan zdrowia danej osoby oraz jej historię medyczną, co jest niezbędne, by podjąć decyzję o wystawieniu (lub nie) recepty. Jeśli lekarz nie będzie mieć wątpliwości, pacjentowi niezwłocznie zostanie wystawiona e-recepta. Aplikacja, konto IKP, e-mail, SMS – to miejsca, gdzie można znaleźć kod uprawniający do wykupienia leków, które zostały przepisane pacjentowi przez internet.

E-recepta online – na jakie leki jej nie otrzymasz?

Nie wszystkim pacjentom może być wystawiona e-recepta. Lekarz nie wypisze jej w przypadku wątpliwości co do zasadności zastosowania leku lub obaw o bezpieczeństwo terapii. E-recepty na pewne leki mogą nie otrzymać osoby, które uczulone są na ich składniki lub zmagają się z chorobami, które stanowią przeciwwskazanie do terapii. Wykluczeniem mogą być również przyjmowane leki, ciąża czy karmienie piersią. E-recepty nie otrzymamy ponadto na leki psychotropowe, o działaniu narkotycznym i odurzającym czy benzodiazepiny.

Należy pamiętać, że decydując się na prywatne konsultacje u lekarza, pacjent musi liczyć się z koniecznością uiszczenia za nie zapłaty. Dotyczy to zarówno prywatnej wizyty stacjonarnej u lekarza, jak i prywatnych konsultacji zdalnych. Płatność nie dotyczy jednak samej e-recepty, gdyż ta jest zawsze darmowa.

Data ostatniej aktualizacji: 23.02.2023