Migrena to choroba, która dotyka zdecydowanie częściej kobiet i objawia się nagłymi, napadowymi bólami głowy często powiązanymi również z nieprawidłowościami ze strony układów nerwowego lub pokarmowego.

W Centrum Kore w Swarzędzu kolo Poznania posiadamy duże doświadczenie w leczeniu bólów głowy.

 

Leczenie migreny poznań

Przyczyny migreny

Jest to wrodzona predyspozycja do nieadekwatnej i zdecydowanie zbyt wygórowanej odpowiedzi układu nerwowo-naczyniowego na określone bodźce płynące z zewnątrz lub z wewnątrz organizmu.

W ścianie mózgowych naczyń krwionośnych dochodzi do uwalniania prozapalnych substancji i mediatorów bólu. Prowadzi to do pobudzenia włókien nerwu trójdzielnego (którego zakończenia sięgają szczęk, żuchwy i okolic oczu) i nadwrażliwości tych naczyń, które są przez niego unerwiane.

Z tego względu, każdy przepływ krwi wywołuje falę dyskomfortu i to właśnie ten proces jest przyczyną najczęściej występującego rodzaju bólu przy migrenie – czyli bólu tętniącego.

Co może wywołać napad migreny?

  • stres lub jego nagłe minięcie (po egzaminie, w czasie weekendu itp.)

  • zmiana pogody związana ze spadkiem ciśnienia

  • nadmierny wysiłek fizyczny

  • miesiączka

  • niektóre leki

  • alkohol (a zwłaszcza czerwone wino)

  • ostre i nieprzyjemne zapachy

  • mocne bodźce fizyczne (migające światło, hałas, błyski)

Objawy

Migrena składa się z czterech faz, które następują jedna po drugiej. Są to:

  1. Faza zwiastunów – występuje od 1 godziny do 24 godzin przed wystąpieniem typowego, migrenowego bólu głowy. Zazwyczaj objawia się zmianami nastroju, rozdrażnieniem, nadpobudliwością i przygnębieniem. Towarzyszy jej też uczucie zmęczenia, nadmierne łaknienie lub trudności w koncentracji. Czasem pacjenci zgłaszają również skłonność do częstszego oddawania moczu, obrzęków, a nawet sztywność karku. Takie pogorszenie samopoczucia i utrudnienie codziennego funkcjonowania może zapowiadać migrenę.

  2. Faza aury – nie dotyczy wszystkich osób, lecz można ją wykorzystać w celu przygotowania się do ewentualnych dolegliwości bólowych (wcześniejszego powrotu do domu, zakupu leków przeciwbólowych itp). Aura występuje bezpośrednio przed bólem głowy (nie dłużej niż 60 minut) i zazwyczaj trwa od 5 do 20 minut. Jest całkowicie odwracalna i zazwyczaj po niej następuje od razu charakterystyczny, migrenowy ból.

Aura może się składać z kilku typowych objawów neurologicznych, które dzielą się na:

  • Wzrokowe (najczęściej występujące) – takie jak mroczki, błyski, świecące punkty, a nawet zniekształcenia obrazu.

  • Czuciowe (nieprawidłowości dotyczą zazwyczaj połowy twarzy lub kończyn po jednej stronie ciała) – można wówczas odczuwać mrowienie, drętwienie albo zmiany temperatury skóry.

  • Ruchowe, czyli niedowłady – są bardzo rzadkie i zazwyczaj dotyczą rodzinnej migreny połowiczo-poraźnej.

  • Niekiedy dochodzi do silnych zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, szumu w uszach, a czasem nawet do niedowidzenia lub zaburzeń świadomości.

Faza bólu to charakterystyczny zestaw objawów. Pojawia się ból, który na samym początku jest jednostronny, następnie stopniowo narasta i najczęściej jest tętniący. Może być umiarkowany lub silny. W zależności od typu migreny, ból może zaczynać się jednostronnie i przechodzić w obustronny albo od samego początku występować po obu stronach głowy. U osób dorosłych trwa od 4 do 72 godzin.

Jako że migrena jest napadowa, trzeba liczyć się z tym, że powróci. Zazwyczaj częstość napadów nie przekracza dwóch na miesiąc. Typowe objawy migrenowe to: nasilenie się bólu w czasie aktywności fizycznej (nawet małej typu wchodzenie po schodach), nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki (typowe kryteria dla rozpoznania migreny). Często chorzy skarżą się również na nadwrażliwość na zapachy.

Przy wystąpieniu bólu pacjenci najczęściej szukają ciemnych, chłodnych i bezwonnych pomieszczeń, w których chcą się położyć i zasnąć, ponieważ sen przynosi dużą ulgę. Ze względu na dolegliwości wykluczające z normalnego funkcjonowania, stają się przygnębieni, niespokojni, drażliwi i nie są w stanie się skupić.

Faza ponapadowa charakteryzuje się zmęczeniem, rozdrażnieniem, apatią i obniżeniem nastroju. Czasem występuje również tępy i rozlany ból głowy, jednak jest on zdecydowanie łagodniejszy.

 

Jeśli dotyka Cię problem bólów głowy czy migren nie zwlekaj – umów się na wizytę w Centrum Kore Fizjoterapia Specjalistyczna

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

 

 

Kogo najczęściej dotyka choroba?

Wszystko zależy od wieku, płci i rasy. Przed okresem dojrzewania częstość występowania migreny jest rzadka. Zdecydowanie zwiększa się do 35 roku życia i dotyka częściej kobiet. Trwa przez całe życie z okresami zaostrzeń i remisji, jednakże po 50 roku życia napady stają się zdecydowanie rzadsze i mniej uciążliwe. Częstym i dość ciekawym zjawiskiem jest całkowite ustąpienie migreny podczas ciąży.

Migrena zwykle nie powoduje trwałych zmian w organizmie ani nie prowadzi do wystąpienia chorób czy też zmian w obrębie naczyń krwionośnych. Warto jednak mieć na względzie fakt, że jej powtarzające się napady znacznie pogarszają jakość życia, dlatego należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie

Pierwszą propozycją jest leczenie zachowawcze polegające na unikaniu wszelkich czynników, które mogą wywołać napad migreny. Jeśli to nie pomaga, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Dzieli się ono na: stosowanie leków doraźnie (co ma na celu przerwanie napadu) lub zapobiegawczo (dzięki czemu można skutecznie zmniejszyć częstotliwość, a nawet doprowadzić do całkowitego ustąpienia napadów bólu głowy).

Najczęściej stosowanymi lekami w walce z migreną są: kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), tryptany (które działają na naczynia i hamują zapalenie neurogenne nerwu trójdzielnego) i leki przeciwwymiotne (objawowo).

 

Leczenie migreny Poznań Swarzędz cena

Koszt wizyty diagnostyczno terapeutycznej wynosi 150 zł.

Przeczytałeś artykuł na temat Leczenie migreny Poznań.

 

OPINIE O NAS:

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Bibliografia

  1. Interna Szczeklika, Kraków 2020
  2. dr med. Marek Bodzioch, “Omówienie wytycznych EFNS dotyczących leczenia bólu głowy typu napięciowego” https://www.mp.pl/neurologia/choroby/bole-glowy/typ-napieciowy/58328,omowienie-wytycznych-efns-dotyczacych-leczenia-bolu-glowy-typu-napieciowego
  3. Donald W. Lewis, Thomas Koch (2010) “Headache evaluation in children and adolescents: when to worry? When to scan?”
  4. Kirsty Revell, Paul Morrish, “Headaches in pregnancy” https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/141717,bole-glowy-u-kobiet-w-ciazy
  5. https://centrum-kore.pl/oferta/fizjoterapia-neurologiczna/
  6. https://podyplomie.pl/medycyna/17474,szumy-uszne-diagnostyka-i-leczenie

Data ostatniej aktualizacji: 19.02.2023